אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

בירה, משגב ואהוד בנאי - סיפור הפאב הפועל בהתנדבות

כשתושבי היישוב מנוף הפיחו רוח חיים בפאב נטוש והתחילו להפעיל את המקום בהתנדבות, אף אחד לא חשב ש"הפאבלה" יהפוך למקום הכי חשוב להופעות חיות בצפון. סיפור על קהילה כפרית יוצאת דופן


כל מי שחולם על בית בכפר מדמיין חיי קהילה תוססים. אם תרצו, חלום על שכנים כמו פעם לפני "זמן המחשב וההייטק". לפעמים יש מקרים יוצאי דופן בהם חיי הקהילה ביישוב מצליחים לייצר משהו שהוא הרבה מעבר. זהו למעשה הסיפור של פאב "הפאבלה", אחד הפאבים הכי מיוחדים בישראל , הממוקם ביישוב הקהילתי מנוף. הכירו את הפאב הקהילתי-התנדבותי הראשון.

הפאבלה הוא כיום המקום המוביל בצפון להופעות חיות. הקסם מאחוריו טמון בכך שהוא מנוהל מא' ועד ת' בהתנדבות על ידי התושבים. כן, שמעתם נכון. האחראי על ההופעות הוא מנהל כספים ביום-יום, וביחד איתו הברמנים הם עורכי דין, שוטר, מעצבים גרפיים, מהנדסים, אנשי חינוך וכו'. צוות הפאב הכי מגוון במדינה.

מפעל בשר שהופך לפאב

הכל התחיל במפעל בשר לא פעיל ביישוב ששני חבר'ה ממנוף החליטו להפוך אותו לפאב. היזמים הנלהבים לקחו את המפעל הישן, שיפצו אותו, והתחילו להפעיל את העסק. לאחר כשלוש שנים ובעקבות אתגרים כלכליים הפאב סגר את שעריו. את מה שעתיד לקרות אף אחד לא היה יכול לנחש.

"מצאנו את עצמנו, התושבים במנוף, עם פאב ביישוב שאף אחד לא עושה בו שימוש", נזכר יזהר גילר, הרוח החיה מאחורי הפאבלה, "חבורה של מתנדבים מקרב התושבים החליטה להרים את הכפפה ולהפיח רוח חיים במקום". החלום קרם עור וגידים והפאבלה החל לפעול בכל יום חמישי כמועדון הופעות. זאת, כאשר התושבים בקהילה מתפעלים אותו בהתנדבות ובמשמרות. ללא שכר, ללא תמורה כספית, ועם מחירי בירה אטרקטיביים של 15 שקלים לחצי ליטר, הפאבלה הלך וצבר תאוצה. בתוך זמן קצר הוא מיתג את עצמו כפאב ההופעות המבוקש ביותר בגליל ויעד חובה עבור כל אמן בישראל.

"הגעתי לפאבלה מבלי להכיר וגיליתי מקום קסום", נזכרת הזמרת רונית שחר שהופיעה במקום כבר כמה פעמים ועומדת לעלות על הבמה ב-3.6. "כשההופעה מתחילה הפאבלה הופך לסוג של צוותא של תל אביב של פעם. במובן הכי מרגש של המילה. הפאבלה הוא פנינה של תרבות ואני אוהבת לחזור לשם בכל פעם מחדש".

"צוותא של פעם" רונית שחר בהופעה בפאבלה. (צילום: יח"צ)


כוחה של קהילה

ההצלחה הפכה לעובדה מוגמרת והמתנדבים של מנוף יצרו במו ידיהם מוקד בילוי שמגיעים אליו מכל רחבי האזור. לא רק מיישובי משגב אלא גם מנהריה, כרמיאל והסביבה. אם בתחילת הדרך גילר עוד היה צריך להתקשר בעצמו לאמנים, עכשיו המצב שונה לחלוטין.

"האמנים הם אלה שמתקשרים אליי", הוא אומר בגאווה, "רבים מהם אפילו מגיעים לכאן כבר פעם אחר פעם. ביום חמישי לפני שבועיים בא אלינו אהוד בנאי בפעם השלישית. כשאהוד פנה לקהל בסוף ההופעה והודה לו על כך שהאנרגיות של הפאבלה הביאו אותו לשיא היצירה שלו, לא היה אחד שלא התרגש. כולל אני כמובן". 
   "מקומות מהסוג הזה פוגשים רק בארצות אחרות"

"הפאבלה הוא אחד המקומות האהובים עליי בעולם", אומר האמן דן תורן, "זה בית נפלא, מרגש ומיוחד. האנשים שמנהלים אותו הם יוצאי דופן בנוף המוסיקה המקומי ומקומות מהסוג הזה פגשתי רק בארצות אחרות".

הפאבלה הוא דוגמה מדהימה לכוחה של הקהילה ביישוב כפרי ליצור משהו משותף יש מאין. מעניין לראות שהדבר התרחש ביישוב קהילתי ולא במושב או קיבוץ. כלומר, ביישוב שתושביו אינם קשורים במערכות כלכליות או חקלאיות. אולי דווקא מהמקום הזה, שההתנדבות והשותפות הן אמיתיות וכנות, הפאבלה הצליח להפוך חלום למציאות.

"מהמקומות שפוגשים רק בחו"ל". דן תורן (צילום: יח"צ)


כל הכרטיסים סולד-אאוט

"לפאב אין מטרות רווח", מדגיש גילר, "כל העודפים שנשארים בסוף היום משמשים לתשלום מים, חשמל, שיפוצים, רמקולים וכו'. היישוב מצדו נותן לנו להפעיל את הפאבלה ללא עלויות שכר דירה".

גילר מספר שהביקוש לכרטיסים הוא עצום. "ברוב מהמקרים אנחנו מגיעים לערב ההופעה סולד-אאוט. יש אפילו אמנים שלא לוקח להם יותר מדי זמן למכור יותר מ-200 כרטיסים למופע עמידה. למשל, כשפתחתי מכירה לקראת ההופעה הקרובה של להקת ג'ין בורדו, תוך 24 שעות כל הכרטיסים נחטפו".

מלבד הופעות בימי חמישי, אשר מביאות לצפון את מיטב האמנים הישראלים, הפאבלה עדיין שייך לקהילה. הוא משמש את תושבי מנוף ומשגב לאירועים פרטיים, מסיבות בחגים, ימי תרבות לנוער ועוד. ומה עם הצעות קנייה? "בשום הון שבעולם!", צוחק גילר, "הפאבלה הוא הרבה יותר מפאב. אין מחיר לתרומה המדהימה של המקום הזה לתרבות והקהילה. במנוף בפרט ובמשגב בכלל".

כתבות נוספות בנושא:

עוברים לקיבוץ? היכונו לקרב משתכנתא מתיש מול הבנק

חולמים על בית בקיבוץ? תחקיר מיוחד שלנו מגלה שהבנקים הגדולים במשק יערימו קשיים אדירים: "מעניקים הלוואות מסוכנות, יהיו כאן השלכות אדירות"

כך הצביע המגזר הכפרי

בחירות 2019 סיבוב 2: רוב הקיבוצניקים הלכו שוב עם גנץ, במושבים הגוש הימני שלט ומפלגת צומת הפתיעה עם כמות בוחרים לא קטנה. אילו נתוני ההצבעה המלאים בכפר

החלוציות של דור ה-Z‎

כפרי סטודנטים הם תופעה ציונית ייחודית ב-2020. אז האם סטודנטים שמחפשים שילוב בין לימודים ועשייה ערכית צריכים להפוך למנוע צמיחה עיקרי ביישובים הכפריים?