אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

"כשסניף החברה בצפון נסגר, החלטתי לשנות כיוון ולעבוד בגליל"

אסף רשף תמיד רצה להיות איש חינוך. לאחר עשר שנים בחברת היי טק, כאשר הסניף בצפון סגר את שעריו, הוא סירב בנימוס לחזור לעבוד ברעננה והשתלב בעבודת חינוך מאתגרת


מעבר מהעיר לכפר יכול להיות הרבה יותר משינוי גיאוגרפי. לא אחת, המעבר מאפשר לבחון קריירה תעסוקתית ולקחת פנייה לנתיבים חדשים. זהו למשל סיפורו של אסף רשף, אשר החליט לפני כשש שנים לעבור ביחד עם אשתו נועה ובנם עומר ליישוב מצפה אבי''ב הנמצא בתחומי המועצה האזורית משגב.

"לפני עשר שנים למדתי באוניברסיטה בבאר שבע. גיבשנו שם קבוצה של חבר'ה סטודנטים שחלמו על הצטרפות משותפת ליישוב בגליל בעזרת תנועת אור", נזכר רשף בפתיחת שיחתנו, "מרבית החולמים הצעירים שהיו איתנו נשרו עם הזמן, אבל אצל נועה ואצלי החלום תמיד היה באוויר. גם כשגרנו בתל אביב ועבדנו במשרות היי טק נהדרות ואטרקטיביות, לא הפסקנו לחלום על חיי קהילה ואיכות חיים ביישוב כפרי ירוק".

חלם על הגליל עוד בתקופת האוניברסיטה. אסף רשף ומשפחתו (צילום: מתוך אלבום משפחתי)


בשנת 2009, החלום סוף-סוף הפך למציאות. חלון הזדמנויות נפתח בפני בני הזוג עם חזרתם משליחות קצרה בהודו במסגרת העבודה. "כשחזרנו מהודו לתל אביב נועה הייתה בסוף חופשת לידה ואני קיבלתי הצעה לעשות רה-לוקיישן לסניף של החברה בכרמיאל. אז אחרי שעשינו רה-לוקיישן לבנגלור בהודו, יישוב בצפון נראה לנו כמו צעד קטן", צוחק רשף, "החלטנו לקחת את ההזדמנות בשתי ידיים ולחפש מקום בגליל. כזה שמצד אחד יתאים לאורח החיים שלנו, ומצד שני לא יהיה רחוק מדי מהמרכז".

החיפושים הביאו את בני הזוג שהיו כבר הורים צעירים עם ילד ראשון ליישוב מצפה אבי"ב. יישוב קהילתי שהוקם בתחילת שנות ה-80 ושמשלב איכות חיים כפרית עם קרבה לחיפה, לקריות ולצירי תחבורה מרכזיים.

עוד במדור: מת"א לשדות הפלפלים של הערבה >>

"לממש את התחום החינוכי"

העיסוק בחינוך מלווה את רשף לא מאתמול. "עוד בתקופת הלימודים, כשכל החברים שלי חיפשו עבודה בתחום המקצועי, אני נמשכתי לחינוך", הוא מספר, "התנדבתי בעמותת נוער מוביל שינוי במסגרת תוכנית 'אחריי!'. התחלתי כמדריך ועם הזמן התקדמתי להיות רכז מחוז דרום, מנהל פרויקט ארצי וסמנכ"ל החינוך של העמותה. המשכתי לעבוד בעמותה גם אחרי הלימודים ותמיד נהניתי מהעשייה הזו".

לפני כשנה, סניף החברה של רשף בכרמיאל סגר את שעריו והוא החליט לדחות הצעה להמשיך לעבוד ברעננה. "שוב ניתנה לי אפשרות לבחור את העתיד התעסוקתי שלי והפעם החלטתי לממש את התחום החינוכי. למרות שלא הייתה לי עבודה ביד, סירבתי בנימוס לעבוד בשרון והתחלתי לחפש משהו אחר". מפה לשם, רשף מצא עבודה בחברה למתנ"סים וכיום הוא מנהל מטעמה הקמת מרכזי יזמות וחדשנות. מדובר בפרויקט שמטרתו לצמצם פערים טכנולוגיים ודיגיטליים בפריפריה על ידי מרכזים ייעודיים עם מחשבים, מעבדות, מכונות ועוד.

מאוד נחמד לחזור הביתה לנוף שכזה. המרפסת של משפחת רשף (צילום: מתוך אלבום משפחתי)


העתיד נראה ירוק

במקביל לעבודה בחברה למתנ"סים, אשר מאפשרת לרשף לשלב בין השכלתו כמהנדס תעשייה וניהול לבין אהבתו הגדולה לחינוך, החיים ביישוב הקהילתי פתחו עבורו אופציה נוספת. יצירת קהילה ערכית במקום שבו הוא גר. "יישוב קהילתי, כשמו כן הוא, יישוב שבו הקהילה היא האלמנט המרכזי", הוא אומר, "החיים בכפר הם יותר מבית פרטי על חצי דונם. זוהי הזדמנות להיות חלק מקהילה". לדבריו, במצפה אבי"ב אוהבים לתמצת את זה בראשי תיבות ממ"ש - משפיע, משמעותי, שייך.

כיום, רשף מכהן בהתנדבות כיו"ר וועדת החינוך ביישוב. פעילותו בוועדה עוסקת בין השאר בפעוטונים במצפה אבי"ב, בגני הילדים, ובמסגרות חוץ פורמאליות לילדי יסודי. "ההתנדבות בוועדה הופכת אותי לחלק בלתי נפרד מהחינוך של הילדים שלי. היא עוזרת לי להשפיע ומכאן להרגיש משמעותי ושייך", הוא אומר, "זוהי אמנם עבודה טובענית שדורשת אחריות, בין 6-8 שעות שבועיות, אך השכר בצדה לא יסולא בפז. כיו"ר וועדת חינוך אני צריך לדרוש הרבה מחבריי לוועדה שהם בעצם מתנדבים ולכן זה לא תמיד פשוט. אבל, הודות לצוות האיכותי והמעולה שלנו הצלחנו להגיע להישגים מדהימים ואנחנו גאים להיות מודל לחיקוי עבור יישובי האזור".

במשך שלוש שנים בני משפחת רשף התגוררו בקראוון במצפה אבי"ב וכעת הושלמה בניית בית המשפחה ביישוב. כמו כן, המשפחה התרחבה ולעומר הבכור הצטרפו עמית בת ה-5 ועידו הקטן בן ה-3.5. נועה, אשתו של אסף, השתלבה בחברת סטארט אפ בצפון והעתיד נראה ירוק.

חולמים גם אתם לעבור למשגב? לחצו כאן

כתבות נוספות בנושא:

ההחלטה שכל בעל נחלה בישראל חיכה לה

לאחר שנים של מאבק, החלטה חדשה מייצרת צפייה גדולה בקרב בעלי נחלות: "מושבניקים יוכלו להרוויח לא מעט"

ככה נקלטים היום לקיבוץ בישראל

"חבר קיבוץ הוא חבר קיבוץ הוא חבר קיבוץ". הקיבוצים הפותחים שעריהם למשפחות חדשות לא מעוניינים בפחות מקליטה לחברות מלאה. רק מה זה אומר?

בית קטן בערבה מודל 2019

באמצע המדבר, עם המון יצירתיות ונחישות התאגדו להם 13 יישובים והחליטו להוביל את פרויקט המגורים הגדול בערבה: "אם לא נעשה את זה אפשר למחוק את הערבה מהמפה"