אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

צא ולמד - המוזיאונים המומלצים בקיבוצים ובמושבים

ההתיישבות הכפרית היא סמל של חלוציות, של אמנות ושל הגנה, והמוזיאונים שפזורים ברחבי הארץ בחלק מאותם הישובים מחזקים שוב ושוב את תפקידם של הישובים ברוח הישראלית. הנה כמה מוזיאונים שכדאי לכם להכיר


הישובים הכפריים והקיבוציים של ישראל הם לא רק מקור מופלא לטבע, שקט וחיי קהילה מוצלחים אלא גם השראה ורוח, וביקור בלא מעט מהם מאפשר גם הצצה לנקודות של מורשת, של תרבות ותצוגת תכלית של כל מה שישראלי ושורשי. המוזיאונים הרבים שפזורים ברחבי הקיבוצים והמושבים הם אתנחתא ראויה לכל יום חול או סוף שבוע עבור מי שמבקש קצת השראה, תרבות והרחבת הידע. בדיוק בגלל זה יצאנו ואספנו עבורכם רשימת חובה מצפון ועד דרום, תיהנו.

מנציח את הגיבורים היהודים של מלחמת העולם ה-2, מוזיאון בית הגדודים (צילום: יהודית גרעין)


מושב אביחיל: בית הגדודים


אם קצת אומץ וגבורה הם הכיוון שלכם – תוכלו למצוא אותם בבית הגדודים המרשים שניצב בראש גבעה במושב אביחיל, שכבר נדמה שהפך לחלק בלתי נפרד מנתניה. מאז שנות השישים מנציח המקום את המתנדבים היהודים שלקחו חלק בגדודים העבריים של הצבא הבריטי במלחמות העולם. הסיפור של אותם גדודים מתחיל כאן בתותחים המקוריים שממוקמים בחזית המבנה והתצוגה עצמו כוללת שתי תצוגות קבע – אחת לכל מלחמה.

צילומים מקוריים, מסמכים מתפוררים שעברו שימור, מדים ותיעוד של כל אחד מלוחמי הגדודים האמיצים ממתינים למבקרים כאן בסיור חובה עבור כל מי שמעוניין להרחיב את הידע על אותה תקופה הירואית.

כתובת: רחוב בן-גוריון, ת"ד 90, מושב אביחיל.
שעות פתיחה: א'-ה' 8:30-16:00, שעות נוספות בתיאום מראש

תיעוד החלוציות הראשונה בארץ, מוזיאון חצר ראשונים (צילום: אבישי טייכר)


קיבוץ דגניה: חצר הראשונים

את הקיבוץ הראשון בעולם נדמה שאין ממש צורך להציג, ומוזיאון חצר הראשונים הוא שמנסה לדאוג לכך שהמצב יישאר לאורך זמן. לפני למעלה ממאה שנה הוקמה דגניה והייתה מופת וסמל להתיישבות הציונית החלוצית בארץ ישראל כשהיא מוקפת חומה, גדר ושער כניסה ואותם המבנים הראשונים וההיסטוריים שומרו ונשמרו ומוצגים למבקרים במקום גם היום, במה שהפך להיות המוזיאון הרשמי של הקיבוץ הראשון.

ממש בסמוך למוצא הירדן מהכנרת ממתינה חצר הראשונים ובה מבני מגורים ומשק בנויים אבן בזלת עבה ומסותתת, גגות חרס אדום - כולם שופצו כך שיוכלו להציג יחד תמונה אותנטית של ראשית ימיה של דגניה ושל התנועה הקיבוצית כולה.

כתובת: קיבוץ דגניה א', עמק הירדן
שעות פתיחה: אין, הסיורים בתיאום מראש

זווית נהדרת על מתיישבי העמק, מוזיאון העמק (צילום: אבי דירור)


קיבוץ יפעת: מוזיאון העמק

על תנועת ההתיישבות הכפרית והקיבוצית אי אפשר בכלל להתחיל לדבר מבלי לקפוץ לעמק יזרעאל. כמעט בכל פינה או דרך כאן תמצאו טעימה מהסיפור המופלא של חלוצי העלייה השנייה והשלישית ואת כל אלה מרכז במקום אחד המוזיאון שהוקם בקיבוץ יפעת. העקרונות החלוציים של הפרחת הארץ, עבודת אדמה והגנה על היישובים זוכים כאן לשימור ולעדנה עם תצוגה גדולה של כלי עבודה והגנה מקוריים מאותם ימים, מבנים משוחזרים מהקיבוץ והמושב ותחושה של חיים צנועים, פשוטים וחלוציים.

מי שיגיע לכאן יכול לעשות סיבוב לבדו אבל גם בסיור מודרך שיתבל את החוויה בסיפורים אישיים ופעילות חווייתית שתציג את אותו סיפור מופלא של מתיישבי העמק מזווית שאסור לפספס.

כתובת: קיבוץ יפעת, עמק יזרעאל
שעות פתיחה: א' - ה' 09:00 - 15:00  ו' בתיאום מראש, לקבוצות בהזמנה מראש, בכל יום ושעה.

מצריף קטן למשכן אומנות מהחשובים בארץ, משכן אומנות עין חרוד (צילום: מיכאל יעקובסון)


קיבוץ עין חרוד: המשכן לאמנות


אין חובב אמנות שלא מכיר את מה שיש למשכן האמנות בעין חרוד להציע לנפש: אולמות רחבים ומוארים וחצרות שמרכזים יחד את אחד מאוספי האמנות החשובים ביותר בישראל. מה שהתחיל בשנות השלושים של המאה הקודמת כפינת אמנות בצריף קטן של אמן מקומי הפך למשכן של ממש ועם השנים הוקמו כאן 14 אולמות תצוגה, חצרות וספריה בהם מוצגות יצירות אמנות בנות עשרות ומאות שנים בתחומי הפיסול, הציור, הגרפיקה, היודאיקה והצילום לצד תערוכות מתחלפות ואירועים שונים שמתקיימים במקום.

כתובת: קיבוץ עין חרוד
שעות פתיחה: ימים א'-ה' 9:00-16:30, ימי ו' וערבי חג 9:00-13:30 שבתות וחגים 10:00-16:30

שוכן בתוך צינורות מים היסטוריים, מוזיאון המים והביטחון (צילום: קיבוץ ניר עם)


ניר עם: מוזיאון המים והבטחון


הסיפור של חבל הבשור הוא בעצם כבר שנים, ועד היום, הסיפור של קו ראשון בהגנה על הגבול של כולנו. את הסיפור המיוחד הזה מנסה המוזיאון של קיבוץ ניר עם לספר למבקרים במבנה ששוכן בתוך בריכת המים המקורית שהוקמה כאן לפני עשרות שנים וסיפקה מים לישובי הנגב המערבי. בכניסה למבנה תחלפו בתוך שני צינורות של המוביל הארצי בצעידה על רצפת זכוכית שתחתיה זורמים מים, בניסיון לספר את סיפור תחילת ההתיישבות בחבל הבשור וההתמודדות עם הגנת הגבול ובעיות המים. אחרי שגילו כאן מקור מים הפך ניר עם לישוב והתצוגה של המוזיאון המיוחד הזה מנסה להסביר, ולו במעט, את תהליך ההתיישבות שעבר הנגב ואת הדרך לקביעתו כחלק מהמדינה ברבות השנים.

כתובת: קיבוץ ניר עם
שעות פתיחה: בכל ימות השבוע כולל חגים בתיאום מראש.

כתבות נוספות בנושא:

חברת ההיי טק שתהפוך את הגולן לעמק הסיליקון הישראלי

המרכז הטכנולוגי הראשון בישראל של חברת ההיי-טק "בונימו" נפתח: "בחזון אנחנו רואים עמק סיליקון תוסס"

עוברים לקיבוץ? הכירו את הקרן שעוזרת לכם לקבל משכנתא

מתכננים לעבור לקיבוץ? להבדיל מתנאי המשכנתאות בעיר, הפעם כנראה שיהיה לכם על מי לסמוך