אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

עושים לכם סדר - מפת העדיפות הלאומית המלאה

המונח אולי נשמע לכם מוכר, אבל מה המשמעות האמיתית של אזורי עדיפות לאומית וכיצד הגדרה זו משפיעה על החיים בכפר? הכל לפניכם


כשאתם שוקלים לעבור ליישוב כפרי, אחד הפרמטרים החשובים שאתם צריכים להכיר הוא "עדיפות לאומית". זוהי הגדרה "קטנה גדולה" שיכולה לבוא לידי ביטוי בחיסכון של אלפי שקלים בשנה למשפחה, ובעשרות אלפי שקלים בראייה ארוכת טווח. הנה כל התשובות לשאלות הקריטיות בנושא.

נתחיל מקצת היסטוריה ברשותכם. המונח "אזורי עדיפות לאומית" -במתכונתו הנוכחית - נולד לראשונה במסגרת החלטת ממשלה שהתקבלה על ידי ממשלתו של יצחק רבין בשנת 1994, ועבר מאז מספר תהפוכות. לאורך השנים והקדנציות שינו ממשלות ישראל את הקריטריונים הנחוצים להגדרת יישוב או אזור בתור "עדיפות לאומית" אך המטרות המרכזיות של הדבר נותרו בעינן:

• חיזוק יישובים בפריפריה.
• פיזור אוכלוסין.
• צמצום פערים חברתיים.
• מתן תמריצים ליישובים ואזורים במגוון רחב של תחומים.
• עידוד הגירה חיובית.

אז מהם הסוגים של יישובי עדיפות לאומית?

נכון  ל-2017 קיימים שלושה סיווגים מרכזיים לעניין עדיפות לאומית. או אם תרצו, דרגות שונות לקביעת הטבות ותמריצים למאות יישובים על פי שלוש קטגוריות – א'1, א'2 וב'. שיבוץ בקטגוריה משפיע על ההטבות וההנחות שניתנות ליישוב כאשר ישנם גם פרמטרים נוספים. למשל, הטבות ליישובי עוטף עזה והגולן, הטבות הניתנות לפי המיקום הגיאוגרפי המוגדר כ"קו עימות" ועוד.

לא בכל משרד ממשלתי קיים מדרג ברור של א'1, א'2 וב'. בפקודת מס הכנסה לדוגמה יש קביעה מעט אחרת לגבי מתן הנחות והטבות ליישובי עדיפות לאומית שלא על בסיס שלוש הקטגוריות הללו.

קיבוץ נירים, יישוב המוגדר כיישוב באוזר קו עימות ושתושביו זכאים להטבות. (צילום: קיבוץ נירים)


האם מפת היישובים יכולה להשתנות?

התשובה היא כן. מפת היישובים הרלבנטית לגבי אזורי עדיפות לאומית משתנה מעת לעת. יישוב שהיה מוגדר בעבר תחת עדיפות לאומית עלול לאבד את מעמדו ויישוב שלא נכלל ברשימה עשוי להיכנס אליה. עם זאת, ידוע שקיימת יציבות יחסית בנושא כך שרוב היישובים בגליל ובנגב ימשיכו להיות מוגדרים כיישובי עדיפות לאומית בעתיד הנראה לעין.

האם יישובים באותו אזור מדורגים באופן זהה מבחינת עדיפות לאומית?

למרות שהמונח המוכר הוא "אזורי עדיפות לאומית", ההגדרה היא ספציפית ומשתנה בין יישוב ליישוב. למשל, שני יישובים באותה מועצה אזורית יכולים להיכנס לקטגוריות אחרות. אולם כאשר מסמנים את היישובים על גבי המפה ניתן בהחלט לשרטט קווי גבול ברורים בין הקבוצות, שכן באופן טבעי יישובים סמוכים הם בדרך כלל בעלי מאפיינים זהים.

אילו הטבות מגיעות ליישובים באזורי עדיפות לאומית?

המשמעות המרכזית של הגדרת יישובים באזורי עדיפות לאומית היא ההטבות שניתנות ליישובים אלה. ההטבות הללו יכולות להיות ספציפיות לתושבים (כמו לדוגמה, הנחות במס הכנסה), להיקבע ברמת היישוב' למשל, סבסוד עלויות פיתוח בבניית שכונת מגורים חדשה' ואפילו ברמת המועצה האזורית או האזור.
עיצוב: סטודיו "אתר הבית"

האם תושבי עדיפות לאומית זכאים להטבות במס הכנסה?

אחת ההטבות הידועות והמשמעותיות לגבי יישובי עדיפות לאומית מצויה בפקודת מס הכנסה. סעיף 11 לפקודה הוא הסעיף אשר מגדיר את היקף ההטבות וכותרתו הינה בהתאם "הטבות מס ליישובים". הסעיף מגדיר יישוב מוטב על פי התנאים המצטברים הבאים:

1. היישוב הינו "יישוב סמוך לגבול" או שלפחות חלק מהדירות שבו נמצאות צפונית לקו רוחב 750, דרומית לקו רוחב 610 או מזרחית לקו אורך 250 (למעט אילת).
2. גרים בו פחות מ-75,000 תושבים.
3. היישוב משתייך לאשכול 8 ומטה לפי המדרג הכלכלי-חברתי או מעל לכך אם הוא יישוב סמוך גבול.
4. היישוב הוא חוקי.
5. היישוב קיבל לפחות 25 נקודות בדירוג "החברתי כלכלי" שקבוע בפקודת מס הכנסה.

תושב שמתגורר או שוקל לעבור לגור ביישוב המוגדר בעדיפות לאומית צריך לבדוק היטב מהי ההנחה הספציפית המגיעה לו ומהו גובה התקרה לזכאות מבחינת הכנסה חייבת. כלומר, הטבת המס לא ניתנת בעבור כל ההכנסה השנתית החייבת במס אלא עד תקרה מסוימת. רשות המיסים מפרסמת בכל חודש ינואר את רשימת היישובים המעודכנת ואתם מוזמנים לחפש את הגדרתו של היישוב שלכם.

מה לגבי משרד הבינוי והשיכון?

הטבות במס הכנסה אינן ההטבות היחידות הרלבנטיות לתושבי יישובים באזורי עדיפות לאומית. כל משרדי הממשלה מתייחסים להגדרות הנ"ל כאשר ההתייחסות שונה מעט ממשרד למשרד. לדוגמה, במשרד הבינוי והשיכון מעניקים סבסוד משמעותי לעלויות פיתוח מה שבא לידי ביטוי באופן מיידי בעלות הבית.

דירוג עדיפות לאומית סבסוד עלויות פיתוח
א'1 עד 70% מעלויות הפיתוח
א'2 עד 50% מעלויות הפיתוח
ב' עד 20% מעלויות הפיתוח

היקף הסבסוד משתנה בהתאם למידת השיפוע שמהווה ברומטר לעלויות הפיתוח. משרד השיכון הגדיר לשם כך שלוש מדרגות סיוע של שיפוע עד 12%, 20%-12% ומעל 20%. ככל שהשיפוע גדול יותר, כך הסכום המוקצה לסבסוד הוא גבוה בהתאמה.

משרד הבינוי והשיכון גם מעניק לתושבי יישובי עדיפות לאומית הלוואות מסובסדות עבור רכישת דירה, מסייע במיגון מבנים ביישובים מאוימים, מקדם הקמת מבני ציבור ומעודד חיזוק מבנים נגד רעידות אדמה לפי תמ"א 38.

אז כדי לסכם, הגדרתם של יישובים מסוימים בישראל ככאלה הנמצאים באזורי עדיפות לאומית מקפלת בחובה מגוון רחב של הנחות, פטורים, הטבות ותמריצים. כאשר אתם שוקלים לעבור ליישוב כפרי או במידה שאתם מתגוררים ביישוב כזה, כדאי לוודא היטב את הזכויות המגיעות לכם במסגרת מגוריכם במקום. הטבות אלה יכולות לבוא לידי ביטוי במגוון תחומים ובכתבה הזו סקרנו רק את מקצת מהדברים. למשל, ישנן אוכלוסיות מסוימות ביישובי עדיפות לאומית הזכאיות להטבות נוספות כמו לדוגמה, סטודנטים, חיילים משוחררים, עולים חדשים, רוכשי דירה ראשונה וכדומה.

כתבות נוספות בנושא:

400,000 מתנדבים, 90 מדינות - המתנדבים חוזרים לקיבוצים

עשרות טרנדים אייקוניים מהעבר עושים כיום קאמבקים מפוארים, אבל לחזרתו של הטרנד הזה אף אחד לא ציפה

קלטו את משפחת סופר

רגע לפני שקיבוץ מעגן מציין 70 שנה להקמתו, פגשנו את משפחת סופר שמגדלת את הדור הבא של הקיבוץ. בואו להכיר את הסיפור שלהם

מעלה מעלה - הצמיחה של קיבוצי ההר בגליל

המשפחות החדשות בקיבוצי ההר של הגליל על החיים מול הנופים הכי יפים בצפון, האתגרים וההזדמנויות הרבות