אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

הידעתם: משרד הבינוי משתתף אתכם בעלויות הבנייה

איך וכמה משרד הבינוי והשיכון משתתף אתכם בעלויות הקמת בית במרחב הכפרי?


המדינה מזינה דלק רב בגלגלי המהפכה הדמוגרפית שעוברת על היישובים הכפריים בישראל. דוגמה טובה לכך ניתן למצוא במינהל לענייני הכפר במשרד הבינוי והשיכון אשר מסייע עם סבסוד עלויות פיתוח במרחב הכפרי. מה זה אומר לגביכם ולמה חשוב שהיישובים יפעלו ביחד עם המועצה האזורית? כמה כסף זה בעצם שווה?  אסנת קמחי, מנהלת המינהל לענייני הכפר במשרד הבינוי והשיכון עושה לכם סדר.

סבסוד שכל משפחה המתכננת לבנות את ביתה חייבת להכיר (צילום: מרטין סיאורנו)


"מי היה מאמין שהנגב לא יצליח לעמוד בביקוש?"

"סבסוד עלויות פיתוח ליישובים כפריים הוא אחד הכלים שיש למשרד הבינוי והשיכון לצורך קידום ההחלטה לעודד צמיחה באזורי עדיפות לאומית", מסבירה גב' קמחי. "מבחינת ההתיישבות הכפרית, הממשלה אישרה מפת עדיפות לאומית אשר כוללת מספר רב של ישובים בפריפריה בנגב ובגליל. כשהוכנה ההחלטה במשרד הבינוי והשיכון, היה ברור לי שאסור להשאיר אף אחד בחוץ. לכן, כל הישובים הכפריים שכלולים בהחלטת הממשלה הכללית מופיעים גם בהחלטת אזורי העדיפות הלאומית של המשרד. ישובים חזקים לצד יישובים קטנים ומרוחקים שזקוקים לסיוע כמו חמצן לנשימה".

מפת העדיפות הלאומית להתיישבות הכפרית בתוקף מתחילת שנת 2013 ואסנת בטוחה שהשפעתה על המרחב הכפרי היא חסרת תקדים. "יישובים שבמשך שנים שקעו על שמריהם והגיעו למצב שהם לא מסוגלים להתקיים לבד ועתידם לוט בערפל, התעוררו מחדש. מי היה מאמין שמושבים בנגב לא יצליחו לעמוד בביקוש ושקיבוץ ראש הנקרה, מרחק פסיעה מהגבול, יהיה אחד היישובים הכי אטרקטיביים בגליל המערבי?"

איך מחולקת מפת העדיפות הלאומית?

מפת העדיפות הלאומית מחלקת את היישובים הכפריים לשלוש דרגות של "חוזק שיכוני". כלומר, ככל שהיישוב מבוסס יותר מבחינת אוכלוסייה רב גילאית, וככל שמתגוררים בו יותר תושבים שמספקים לו שדרה רחבה ויציבה של קהילה תוססת, כך עוצמתו בהתאם.

חשוב להדגיש ש"עוצמה" של עדיפות לאומית לא קשורה להיבטים סוציו-אקונומיים. חלק לא מבוטל מהיישובים שמוגדרים בקבוצה ה"מאותגרת" ביותר (א1) הם יישובים עם אוכלוסייה איכותית וחזקה. להלן עיקרי החלוקה במפת העדיפות הלאומית:

1. יישובים כפריים א1 – סבסוד של עד 70% מעלויות פיתוח הקרקע.
2. יישובים כפריים א2 – סבסוד של עד 50% מעלויות פיתוח הקרקע.
3. יישובים כפריים ב – סבסוד של עד 20% מעלויות פיתוח הקרקע.

רמת הסבסוד משתנה מיישוב ליישוב. משרד הבינוי והשיכון מפקח על היקף הסבסוד באופן פרטני ומציג לציבור מידע בנושא באתר האינטרנט הרשמי שלו. שם ניתן לקבל פרטים לגבי דרגת עדיפות לאומית של יישוב ספציפי לרבות מספר יחידות הדיור העתידיות וסכומי המקסימום לגבייה בגין פיתוח הקרקע (כתלות בהיקף הסבסוד).

"היה לי ברור שאף יישוב לא יישאר בחוץ". אסנת קמחי (צילום: משרד השיכון והבינוי)


עוד במדור:כל יתרונות הבנייה בדגמים >>


"מידע מקיף בלחיצת כפתור"

"במספרים מוחלטים, הסבסוד ליחידת דיור ביישובים הכפריים בישראל נע בין 24,000 ₪ ל-159,000 ₪", מתגאה אסנת, "לקח לי כמעט שלוש שנים לשכנע את האוצר לדחוף את היישובים הכפריים קדימה ואני שמחה לראות שזה קורה בפועל".

"משרד הבינוי מפקח על סבסוד עלויות הפיתוח משתי סיבות עיקריות", היא מסבירה, "ראשית, הפיקוח מאפשר למנוע מצבים שבהם אגודות שיתופיות גובות מהמשתכנים כספים ביתר. שנית, אנחנו רוצים לעמוד לצד המשתכנים עם כל המידע בשקיפות מלאה ובלחיצת כפתור. אלו נתונים שיש בהם כדי להשפיע על החלטותיה של משפחה צעירה במעבר לישוב כפרי בפריפריה".

יש סבסוד? יש הנחות על הקרקע

אלמנט נוסף, המהווה נגזרת של מפת העדיפות הלאומית, הוא הנחות על הקרקעות מטעם רשות מקרקעי ישראל (רמ"י). קיימת הלימה בין דירוג היישובים במשרד הבינוי והשיכון לבין ההנחות שמוענקות על הקרקעות ביישובים האלה מרשות מקרקעי ישראל. "רשות מקרקעי ישראל תומכת בהתיישבות הכפרית עם הנחות בשיעורים ניכרים על הקרקעות", אומרת אסנת, "היא אימצה לחלוטין את החלוקה של משרד הבינוי אז מי שמתעניין במגורים ביישוב שמדורג באזור א1 יכול להיות בטוח שגם הנחה משמעותית על הקרקע תהיה מנת חלקו".

כספי הסבסוד עוברים למועצה האזורית

הסבסוד לעלויות הפיתוח לא עובר למשתכן אלא למועצה האזורית. זאת, בכפוף לכך שהמועצה מבצעת את עבודות הפיתוח באמצעות מכרזים פומביים. "מדובר בעניין בעל משקל רב", אומרת אסנת, "המדינה קבעה חד משמעית שתנאי לקבלת כספי סבסוד הוא שהמועצה מבצעת את עבודות הפיתוח. המועצה, היא ולא אף אחד אחר. לא יזם פרטי, לא קבלן, לא אגודה שיתופית. הסיבה היא שהמועצה היא גוף סטטוטורי מפוקח ויש לוודא שכספי מדינה מועברים אך ורק אליה".

חרף ההוראה המפורשת הזו, אסנת מספרת על יישובים לא מעטים שנקלעו לסכסוכים משפטיים, תושבים שהגישו תביעות נגד אגודות שיתופיות ועוד. "אני חוזרת ואומרת ליישובים, אל תתפתו ללכת עם יזמים שמבטיחים לבצע את הפיתוח בעצמם. השאירו את העבודה למועצה האזורית. זה ישתלם בסוף גם לכם וגם לתושבים החדשים שתקלטו. הסבסוד יאפשר לקלוט אוכלוסייה איכותית ולהוזיל את מחירי הפיתוח והבתים".

אז איך זה עובד בפועל?

בואו ניקח לדוגמה הרחבה קהילתית של 50 יחידות דיור במושב בצפון, עם עלויות פיתוח כוללות בשיעור של 2 מיליון שקלים. כעת, נניח שהמדינה מוכנה לסבסד את עלויות הפיתוח בשיעור של 50%. ברגע שהמועצה האזורית מוציאה את הפיתוח למכרז פומבי, המדינה מעבירה חצי מהסבסוד (כלומר, 50% מסך הסבסוד, חצי מיליון ₪). המועצה והיישוב מתחילים לשווק את הפרויקט וגובים מהמשתכנים את החלק השני של עלויות הפיתוח (עוד מיליון ₪). כאשר חצי מהבתים בשכונה החדשה נכנסים לתהליכי בנייה, המדינה מעבירה עוד 30% מהתחייבויותיה (במקרה שלנו, 300,000 ₪), ואת היתרה עם התקדמות הפרויקט ל-80% מהיחידות בשטח.

העזרה נועדה לסייע גם ליישובים עצמם ולא רק למשתכנים. העברת סבסוד בשלבים מאפשרת להתקדם עם הפרויקט ומונעת חריגות תקציביות. כמו כן, השלבים מעודדים את המועצה האזורית להניע את ההרחבה ולמנוע עיכובים מיותרים שיפגעו בתושבים.

זה באמת עובד

ההתיישבות הכפרית היא במידה רבה נשמת אפה של ההתיישבות בישראל. הדברים הללו היו נכונים לפני 100 שנה כאשר החלוצים הראשונים ייסדו את הקיבוצים והמושבים, והם רלבנטיים גם לימינו אנו. חרף כך, יישובים כפריים רבים סובלים מהגירה שלילית, אוכלוסיות קטנות ומבוגרות, מיעוט בתושבים יצרניים ושקיעה קהילתית.

המדינה, אשר מבקשת להחזיר עטרה ליושנה, מחזיקה בארגז כלים שהמרכזי בהם הוא סבסוד עלויות פיתוח. ככל שהדברים תלויים באסנת קמחי ומשרד הבינוי, המגמה צריכה להתרחב. "סבסוד עלויות פיתוח במרחב הכפרי הוא גלגל הצלה ליישובים רבים", אומרת אסנת, "הלכה למעשה, בזכות הסבסוד הזה יישובים כפריים פשוט נולדים מחדש".

רוצים להכיר את טבלת הסבסודים המלאה? לחצו>>

כתבות נוספות בנושא:

קלטו את משפחת גרוס

כשחפר ונרקיס מסתכלים לעבר העתיד, הם רואים את ילדיהם מקימים את ביתם בקיבוץ. על הקשר ההדוק בין משפחת גרוס לקיבוץ בו הם גרים תוכלו לקרוא בסיפור הבא

פסק הדין הגרוע בתולדות הקיבוצים?

האם דחיית הערעור של הקיבוצים חפציבה ובית אלפא ע"י בית המשפט העליון בנוגע לזכויות הקיבוץ בקרקע עומדת להוות מכה אנושה לעתיד התפתחות הקיבוצים?

צל עץ תמר ואור ירח - כתבה שנייה בסדרה

השקעה של 27,000 ש"ח בתלמיד, מגוון מיזמים וקניון חדש. ממציאים מחדש את דרום ים המלח, חלק ב' בסדרה