אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

בלי רכבים, רק ילדים – הבשורה החדשה של קיבוץ גלגל

עם פעוטון שהוקם בעלות של 700 אלף שקלים ושכונת מגורים חדשה, קיבוץ גלגל, מהקיבוצים המבוססים בישראל פותח לראשונה את שעריו למשפחות צעירות


"חינוך וקהילה, זה המוטו שלנו, ובסדר הזה". במילים האלה ועל רקע הנופים המהפנטים של בקעת הירדן נפתחת השיחה עם אבי שמאע, מנהל הקהילה בקיבוץ גלגל, מהקיבוצים האיתנים בישראל.

אנו נפגשים עם אבי לקראת פתיחת שנת הלימודים שבפתח, בעיקר בכדי להכיר טוב יותר את מערכות החינוך בבקעה, אך גם כדי לסקר את שכונת המגורים החדשה הנבנית בימים אלו בקיבוץ. שכונה אותה הוא מגדיר כ"מיועדת לכל משפחה ישראלית שרוצה לגור בקיבוץ איכותי עם קהילה מגובשת ומערכות חינוך קיבוציות נהדרות, פורמאליות ובלתי-פורמאליות".

"חינוך קיבוצי במלוא מובן המילה", הוא מתגאה כשאני מבקש שיתאר את הקיבוץ. "ממש כמו מדמיינים - מרחבים ירוקים, שטחים ציבוריים מטופחים, מערכות בלתי פורמאליות לילדים לאחר שעות הלימודים וכמובן כל הפסיליטיס המוכרים של הקיבוץ הישראלי עם בריכה, כולבו, גני שעשועים, והרבה טבע".

"כל הפסיליטיס המוכרים של הקיבוץ". הבריכה בקיבוץ (צילום: קיבוץ גלגל)


פעוטון בכמעט מיליון ש"ח

רגע לפני פתיחת שנת הלימודים בקיבוץ גלגל מציינים שאחת מאבני היסוד החזקות ביותר של המקום למשפחות החדשות היא מערכת החינוך המשובחת. הן מערכת החינוך הפועלת בקיבוץ עצמו (מגיל שלושה חודשים ועד העלייה לכיתה א'), והן לאחר מכן בבתי הספר היסודיים והעל-יסודיים.

מעבר לכך שכל הציר לבית הילדים סגור לתנועת רכבים, בגלגל משלימים עכשיו בנייה של פעוטון חדש המושתת על טהרת החינוך הקיבוצי בעלות של כ-700,000 שקלים. הפעוטון ייחנך בשנת הלימודים הקרובה ואמורים ללמוד בו לא רק ילדים מגלגל אלא גם מהיישובים הסמוכים.

החל מהכניסה לכיתה א' הילדים משלבים את לימודי בית הספר עם חינוך בלתי-פורמאלי פעיל המתקיים בשעות אחר הצהריים לפי קבוצות גיל. מסגרת המתנהלת במקביל לפעילויות רבות נוספות כמו תנועות נוער, חוגים במתנ"ס, אירועים קהילתיים ברמת הקיבוץ, אירועים תרבותיים ברמת המועצה האזורית ועוד. "בקיצור, לילדים בגלגל אף פעם לא משעמם וההורים מאושרים", אומר אבי.

עם העלייה לכיתה א', ילדי קיבוץ גלגל עוברים ללמוד עם חבריהם מהיישובים הסמוכים בבית הספר היסודי האזורי "גפנים". בית ספר מיוחד במינו אשר בנוי כמעין יישוב קטן עם כיתות חד קומתיות העטופות במרחבים ירוקים, חורשות וגנים. מוסד חינוכי אשר פועל על שטח ההיאחזות ההיסטורית משואה (שהייתה ההיאחזות השלישית בבקעה), ומהווה המשך ישיר לבני דור המייסדים.

"גפנים" הוא בית ספר ממלכתי המתפקד כבית ספר קהילתי. הוא לא רק בית לילדים בשעות הלימודים אלא משמש למגוון פעילויות אחר הצהריים כמו חוגי מבוגרים, תנועות נוער, חוגי מתנ"ס ואירועים קהילתיים.

"בבית הספר גפנים הילדים מקבלים חינוך ערכי וקהילתי במיטבו", אומרת נועה בן צבי - השכל, רכזת החינוך בקיבוץ ומורה בבית הספר, "מלבד העובדה שמדובר בבית ספר מקסים ואיכותי הבנוי על שטח רחב היקף עם מבנים חד קומתיים וביניהם מדשאות ושטחים ירוקים, הוא משלב בתוכנית הלימודים תחומים רבים המעשירים את עולמם של הילדים. החל מתכנים הקשורים לאזור בו אנו גרים, הבקעה, וכלה בתוכניות לקידום בריאות, זהירות בדרכים, כישורי חיים, מפתח הל"ב, מניעת אלימות, טיפוח אמנויות, סיורים בחיק הטבע ועוד".

כאשר הילדים מסיימים את לימודיהם היסודיים, הם עוברים ללמוד בתיכון "הירדן" הממוקם במעלה אפרים. תיכון המנוהל ומבוסס גם הוא על החינוך הערכי ואיכות ההוראה והניהול של האנשים המיוחדים של בקעת הירדן ומעלה אפרים.

נועה עצמה היא בת חוזרת שנולדה בגלגל. לאחר הצבא והטיול הגדול היא עברה ללמוד בכפר סבא, גרה בעמק הירדן וחזרה לקיבוץ לפני כשנתיים לקראת לידת בתה הבכורה ליבי.

"מה שיפה בחינוך בגלגל הוא שכבר מגיל צעיר הילדים נושמים המון טבע", אומרת נועה, "אין כאן גן וצהרון שמתקיימים במתחם של שני חדרים וחצי כמו בעיר. הילדים כמעט כל יום יוצאים לטייל במרחבי הקיבוץ. הם מבקרים בפינת החי, בענפי המשק השונים, ברפת וכו'. בקיצור, מכירים את הסביבה שבה הם חיים ומתחנכים על ברכיה של ההתיישבות העובדת".

השקעה אדירה בדור הצעיר. גן הילדים בגלגל (צילום: נועה בן צבי-השכל)


פתיחת שערים לראשונה

אבל כאמור לא רק על חינוך נפגשנו לדבר, מכיוון שאי אפשר להתעלם מהעובדה כי לראשונה, הקיבוץ פותח את שעריו למשפחות מבחוץ ומקים שכונת מגורים חדשה בתחומו. תושבי המקום מציינים כי ההחלטה לצאת לצמיחה דמוגרפית לא התקבלה ביום אחד. "חשבנו הרבה לפני שהשקנו את המהלך", אומר אבי, "לאחר לא מעט דיונים, הגענו למסקנה שזהו הצעד הנכון ביותר מבחינתנו. אנחנו רוצים לקלוט כאן לא רק את הבנים והבנות שלנו, בני הדור השני, אלא גם ובעיקר משפחות מכל רחבי הארץ. משפחות צעירות, המעוניינות לממש חלום, לחיות בקהילה חמה ואינטימית, להשפיע וליצור. משפחות שיעזרו לנו לגדול, לבנות המשכיות ולהוביל את הפיתוח בקיבוץ".

גלגל עלה על הקרקע לפני כ-45 שנה. בשכונת המגורים החדשה הקיבוץ מציע 18 מגרשים בני כ-500 מ"ר לבנייה עצמית (בנה ביתך). הקליטה היא לחברות מלאה ופיתוח התשתיות בשכונה החדשה נמצא בפני סיום. טיול קצר באזור השכונה העתידי ממלא את הנפש בשלווה מדברית משכרת, והנופים הפתוחים מול ההרים וצמרות עצי התמר נחרטים יכולים לגרום לך להתמכר.

בנוסף אחד ההיבטים המיוחדים בגלגל, שנכון כמובן גם לשכונה החדשה והוא שאזור המגורים הוא Car-Free. מחסומים מונעים כניסת רכבים לאזור הבתים, כך שנוצר מתחם "סטרילי ובטיחותי" להולכי רגל בלבד (טוב, גם לרוכבי אופניים).

"כאן לא תחנו את הרכב ליד הבית", אומר אבי, "יש לנו מדיניות של קיבוץ ללא רכבים ובכל אזורי המגורים אנו לא מאפשרים כניסה של כלי רכב. זהו מודל מנצח ברמה הקהילתית ואנו ממשיכים להקפיד עליו בשכונה החדשה. אנחנו רוצים שהילדים שלנו, ולא פחות ההורים שלהם, ירגישו בטוחים ב-100%. בגלגל בני 3-4 יכולים ללכת לבד לפעוטון. זו לא קלישאה, זה מה שקורה באמת".

"חשבנו הרבה לפני שהשקנו את המהלך". מבט מלמעלה על השכונה המוקמת בימים אלו (צילום: קיבוץ גלגל)


באותו נושא: קצרין הופכת את החינוך למנוע צמיחה >

מהעיר לקיבוץ בעקבות האהבה

אני נפרד לשלום ופונה לשוחח עם כמה מהמשפחות אשר נקלטו בשנים האחרונות בקיבוץ גלגל. ראשונים אני פוגש את אורן ושלומי אלגרבלי, הוריהם של נוי בת השנתיים וחצי ורן התינוק.

"אני בת קיבוץ גלגל ושלומי בכלל עירוני שגדל בטבריה", אומרת אורן, "הכרנו בעבודתנו המשותפת בגשר אלנבי (הנמצא בסמוך לקיבוץ גלגל והמהווה מקום עבודה פופולרי בקרב תושבי הבקעה, ש.ד). כשהחלטנו להקים משפחה ולהשתקע, היה ברור לנו שאנחנו רוצים לגור בקיבוץ, ועוד יותר ברור לנו שזה חייב להיות גלגל. למעשה, שלומי היה זה שדחף יותר לכיוון הבקעה, גם כשאני עוד חשבתי לנסות קיבוץ באזור אחר. אבל הוא, שהתאהב במקום ממבט ראשון, שכנע אותי שכאן זה הבית. היום, כאמא שמגדלת את שני ילדיה בקיבוץ, קרוב להוריי ועם מערכת חינוך כל כך נהדרת, אין לי ספק שהוא צדק במאת האחוזים".

אורן, גננת במקצועה ואמא לשני ילדים בגיל הרך, מסכימה עם כל מילה שנאמרה אודות מערכות החינוך בקיבוץ גלגל ובבקעה. "כולם מדברים על החינוך הקיבוצי אבל בגלגל זה הדבר האמיתי", היא אומרת, "חינוך קיבוצי מהספר עם המון ערכים, טבע, אהבה, נתינה ותשומת לב. אין מקום יותר טוב ממנו לגדל בו ילדים, ואני אומרת את זה לא רק כאמא וכבת המקום, אלא גם בתור אשת חינוך שבוחנת את הדברים כיום, בין השאר, בעין מקצועית".

"כולם מדברים על החינוך הקיבוצי אבל פה זה הדבר האמיתי". משפ' אלגרבלי בהרכב מלא (צילום: אוסף משפחתי)


"הצוות הפדגוגי מורכב מאנשי האזור"

ברוח שנת הלימודים שבפתח, גם במשפחה הבאה שאנו פוגשים אנחנו נתקלים באשת חינוך. הפעם זוהי רעות פרידלנדר - סוויסה, מורה במקצועה, הנשואה לאייל, עצמאי ובעל עסק למסגרות. רעות, כמו אורן, היא בת גלגל, וגם היא, כמו אורן, עשתה לבן-זוגה רה-לוקשיין לקיבוץ. אולם במקרה זה מדובר רק במעבר קצר-טווח שכן אייל הוא בן מושב פצאל הסמוך, "שחקן בית". "הבחירה בגלגל הייתה טבעית גם עבורי וגם עבור אייל", אומרת רעות, "החלטנו להקים פה את הבית ולגדל כאן את הילדים לאחר שטעמנו מהמרכז ומתל אביב".

גם בני הזוג פרידלנדר מעלים את החינוך על ראש שמחתם מבחינת השיקולים לגור בקיבוץ גלגל (ובבקעה). "גן עדן לילדים", אומרת רעות, המשמשת כרכזת התרבות בגלגל, "מרחבים, דשא, קהילה, תרבות ופעילויות. אחד מהיתרונות הגדולים של החינוך הקיבוצי בגלגל, ובבקעת הירדן בכלל, הוא שמדובר בסופו של היום בקהילה קטנה ואיכותית".

"הצוות הפדגוגי מורכב מאנשי האזור כאשר המורים והמורים חיים בקהילות השונות בבקעה. המחויבות כלפי התלמידים היא בהתאם, וכל ילד מקבל את מלוא תשומת הלב. זו גם הסיבה שבוגרי הבקעה עושים חייל לאחר שהם מסיימים את התיכון וכאשר הם מתגייסים בשיעורים גבוהים מאד לשירות משמעותי בצה"ל, ולאחר מכן מתקבלים למסלולים יוקרתיים ומבוקשים באוניברסיטאות ובמכללות".

שכונת המגורים החדשה בגלגל נמצאת כעת בתחילת שיווק המגרשים. כאמור, מדובר בשכונה הממוקמת מול הנוף הפתוח של המדבר וצמרות עצי התמר. אווירה פסטורלית ייחודית המתחברת היטב עם קהילה אינטימית וקטנה.

עשתה לבן הזוג רה-לוקשיין לקיבוץ. ההורים רעות ואייל עם ילדיהם (צילום: אוסף משפחתי)


רוצים לשמוע על כל אפשרויות הקליטה והבנייה בקיבוץ? לחצו

כתבות נוספות בנושא:

המהפך המדהים של קיבוץ מסדה

"אם הייתם שואלים אותי לפני 25 שנה אם נצליח להתאושש הלב היה אומר שכן אבל הראש לא היה מסכים". סיפור ההתאוששות המיוחד של קיבוץ מסדה

מתחמי תעסוקה, בתי ספר חדשים ונטע ברזילי

איפה תמצאו שלושה מתמודדים על כל מגרש, היכן בית ספר חדש בעלות של 30 מיליון שקלים, ואיך מתקשרת לזה זוכת האירויזיון. הנה מה שקורה וגם מה שצפוי לקרות השנה

שני שלבים שאסור לוותר בבניית הבית

בונים בית פרטי? אם תבצעו היערכות מקדימה ותיעזרו במנהל מקצועי, כנראה תממשו את החלום על הבית המושלם