אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

מסע בין משפחות ביישובים הנמוכים בעולם

"הילדים לומדים במוסדות חינוך איכותיים, מוקפים בבני גילם, ואנחנו לא שוקעים במירוץ המטורף של המרכז". יצאנו לפגוש משפחות חדשות שנקלטו ביישובי המועצה הנמוכה בעולם - תמר


מטפלת באמנות, מפיק פרסומות, מעצבת גרפית, מורים, בעל עסק בתחום הבנייה, מנהל תיכון שחזר לעבוד בבית הספר בו למד, בני קיבוץ ששבו למדבר אחרי 20 שנות "גלות" ואפילו משפחה שמצאה חיבור בין הנופים של אריזונה לים המלח.

סיפורה של המועצה האזורית תמר, הנמצאת בימים אלה בתנופה של התחדשות וקליטה, הוא בסופו של יום סיפור של אנשים, ואחד מוצלח יש לציין. אך מה מניע את אותם אנשים, משפחות עם ילדים, ואיך מתמודדים עם האתגרים של מגורים באזור מדברי ומרוחק מערים? החלטנו שזה לגמרי מצריך בדיקה וירדנו עם הרכב הלכה למעשה לדרום ים המלח, או כפי שחלקכם אולי מכירים אותו - "אזור המלונות".

בסופו של יום מדובר בסיפור הצלחה של אנשים. "אזור המלונות" בדרום ים המלח (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק)


צמיחת אוכלוסייה גדולה בחצי עשור

תמר היא אחת משתי מועצות אזוריות אשר ממוקמות לכל אורך ים המלח (ביחד עם מועצה אזורית מגילות ים המלח הצפונית לה). תחום שיפוטה משתרע על פני כ-1.6 מיליוני דונמים, וכולל שלושה מושבים (עין תמר, נאות הכיכר ועין חצבה), קיבוץ (עין גדי), שני יישובים קהילתיים (הר עמשא ונווה זוהר) ושני מרכזים תיירותיים.

לפני חמש שנים התגוררו ביישובי המועצה כ-1,200 תושבים, והיום אוכלוסייתה מונה מעל ל-1,400 תושבים. עלייה חסרת תקדים מבחינתם של כ-16% בחצי-עשור. אך כשפוטנציאל הצמיחה (והתב"עות...) מדבר על  יעידי קליטה של עוד כ-150 משפחות בשנים הקרובות לא נחים שם על זרי הדפנה, ורק לאחרונה התקיים כנס קליטה במושבים עין תמר ונאות הכיכר, אשר נערך במסגרת "פסטיבל הבזילפאסט", דוכן מושקע פעל ביריד ההתיישבות הכפרית בתל אביב ביולי האחרון, וקמפיינים פרסומיים.

החינוך כגאווה מקומית

לצד התיירות, הקהילות והתעסוקה המתרחבת, עיקר גאוותה של המועצה הוא בחינוך. מוסדות החינוך ביישובים מספקים מענה מקיף מהלידה לבגרויות. לרבות עשייה חינוכית בשעות אחר הצהריים ובחופשים. הרבה מעבר לתוכנית הלימודים "הרגילה" בערים ובמועצות מקומיות.

המועצה השיקה לאחרונה רפורמה בגישה החינוכית עם קליטת מנהל חדש לבית הספר התיכון בעין גדי, אשר קלט במקביל 10 מורים שהגיעו עם משפחותיהם לגור בקיבוץ. תרומה אדירה בעיבוי משולב של הצוות הפדגוגי והדמוגרפיה בקיבוץ הוותיק.

כמו כן, המועצה משתפת פעולה עם מוסדות מובילים להשכלה גבוהה בהשקת פרויקטים מעניינים. למשל, פרויקט חשיבה יצירתית בשיתוף אוניברסיטת סטנפורד, אחת מהאוניברסיטאות הטובות בעולם ופרויקט "עיר אקדמאית" בתיכון עין גדי עם אוניברסיטת תל אביב.

ומה לגבי התחום המוכר ביותר במועצה, התיירות, אז גם כאן קיימת עשייה רבה במגוון תחומים, החל מחניכת טיילת מודרנית להולכי רגל ורוכבי אופניים באורך של כ-15 ק"מ על חופי ים המלח, וכלה בהשקעה ממשלתית חסרת תקדים של כ-858 מיליון שקלים לפיתוח התשתיות בכלל ותשתיות תיירותיות במתחם התיירות בפרט. עוד הם מציינים גם את חנוכתו של קניון ים המלח בנובמבר 2018 המציע כ-11,000 מ"ר של שטחי מסחר ומשרדים, שהוקם בעלות של כ-300 מיליון שקלים.

השיקו לאחרונה רפורמה רחבה בגישה החינוכית. ילדי מושב נאות הכיכר בביה"ס האזורי (צילום: נאות הכיכר)


הכול אנשים אמרנו

אבל כפי שאמרנו בתחילת הכתבה, במועצה האזורית תמר מדגישים שבסופו של דבר "הכול אנשים". אז בכדי להבין במה מדובר, החלטנו לצאת למסע בין הנקלטים החדשים ביישובי המועצה.

היעד הראשון שלנו הוא נאות הכיכר, מושב קטן ומקסים לחופיו הדרומיים של ים המלח. כאן אנו פוגשים שתי משפחות, את רוית והדר מדמוני, הורים לשניים (עם אחד בדרך), ואת יוני ונוית שטרן, הורים לשלושה.

"גם הדר וגם אני מגיעים מהמרחב הכפרי", אומרת רוית, "אני גדלתי בקיבוץ חפציבה בצפון, והדר נולד ממש כאן בנאות הכיכר. לאחר שגרנו מספר שנים במרכז, ועם לידת בנינו ותחילת חיי המשפחה, היה לנו ברור שהעיר היא לא המקום שלנו. לפני כשנה וחצי הגענו לנאות הכיכר ואנחנו סופר-מרוצים".

הדר מצטרף לדברים. "לגדל ילדים במקום בו גדלתי זה פשוט תענוג. כיף גדול והרבה יותר מסגירת מעגל. מעבר לעובדה שיש לנו כאן את העזרה של המשפחה, שכן הסבא והסבתא גרים בנאות הכיכר, אנחנו נהנים מכל מה שאפשר לקבל מיישוב כפרי במדבר. זה בדיוק כמו שזה נשמע. ילדים שגדלים חופשיים, בלי מכוניות ובלי הגבלות".

ואיך מתפרנסים בקצה השני של המדינה? "פשוט מאד", אומרת רוית, בעלת עסק לעיצוב גרפי, "שנינו עובדים במקצועות המאפשרים לשלב בין עבודה במשרד לעבודה בבית. בתור מעצבת גרפית, כל מה שאני צריכה זה מחשב וחיבור לאינטרנט. הדר עובד כמפיק פרסומות וידאו. הוא אמנם נאלץ להגיע יום או יומיים בשבוע לסטודיו בתל אביב, אבל לפחות הנסיעה שלו חלקה ובלי פקקים. במקרים רבים הוא אפילו נוסע רק עד באר שבע, ומשם ממשיך ברכבת, כך שהוא מרוויח עוד שעת עבודה".

"היה לנו ברור שהעיר היא לא המקום שלנו", משפ' מדמוני (צילום: אלבום משפחתי)


עוד במדור: המהפך המדהים של קיבוץ מסדה > 

כשאילתי וקיבוצניקית צפונית נפגשים


בכל הנוגע לנוית ויוני, שכניהם של בני הזוג מדמוני בנאות הכיכר, מדובר על מעבר שהיה משולב עם תעסוקה. יוני, מורה דרך ויועץ בכיר בתחום התיירות, החליט בתור ילד-טוב-אילת (במקור) לחזור לנוף המדברי. לעבוד בתחום התיירות המתפתח במועצה האזורית תמר בפרט, ובארץ ים המלח בכלל. נוית, אשר השלימה לימודי דוקטורט בביולוגיה, עובדת במכון לחקר העור ב"מרכז מדע ים המלח והערבה" הממוקם במצדה.

"לגור ביישוב קטן עם קהילה מגובשת של משפחות צעירות וותיקות, זה פשוט נהדר", אומר יוני, "הילדים לומדים במוסדות חינוך איכותיים, מוקפים בחברים בני גילם, וההורים לא שוקעים במרוץ המטורף של החיים במרכז הארץ. לאחר שגרנו כמשפחה גם בעיר וגם כאן, אין לי ספק מהי הבחירה הנכונה. אנחנו שמחים שהמעבר לנאות הכיכר השתלב עבורנו גם עם הנושא התעסוקתי, כך שמבחינתנו – כל התשובות נכונות".
 
ממדבריות אריזונה למדבריות ים המלח

אנו נפרדים מהחבר'ה של נאות הכיכר וממשיכים מיד למושב הסמוך, עין תמר, המרוחק פחות מ-5 דק' נסיעה. שם אנו פוגשים את מיכל ושי אשכנזי, ומגלים משפחה אשר הייתה בכל העולם והחליטה לתקוע את היתד הסופית בים המלח.

"שי ואני הכרנו רחוק מאד מכאן, אי שם בארה"ב", אומרת מיכל, "בתקופה שלנו בחו"ל יצא לנו לגור באריזונה המדברית, וגילינו שלמרות שאנחנו בכלל לא מגיעים מהרקע הזה, שכן אני מגבעתיים ושי ירושלמי, המדבר הוא התפאורה המושלמת מבחינתנו".

"לאחר תקופת ביניים קצרה בארץ חזרנו שוב לחו"ל, הפעם ללונדון, אבל הלב תמיד אמר שלגדל ילדים זה רק בארץ. בהתחלה הלכנו על רמת השרון, ולאור החוויה המוצלחת במדבר האמריקאי, נמשכנו אחרי זמן קצר לדרום. בקיץ האחרון זה סוף סוף קרה, ונחתנו בעין תמר".

"בתור אבא לילדים ובעיקר בזכות העובדה שזכינו לגור בכל-כך הרבה מקומות, אני אומר היום בפה מלא ובלב שלם שאין על ים המלח", אומר שי, "זה לא רק שקט ושלווה, וזה לא רק מרחבים ונוף. זה בעיקר אנשים. אנשים נפלאים מכל הארץ ומכל הפסיפס של הציבוריות בישראל. יש כאן קהילות מגובשות ואווירה יוצאת דופן. ותיקים עם צעירים, צברים עם עולים חדשים, משפחות כמונו עם ילדים קטנים, וגם זוגות עם ילדים בתיכון וצבא. אזור ים המלח הוא אזור של מלח הארץ".

ממשיך לקלוט משפחות. מושב עין תמר (צילום: ירדנה מוניר)


עין גדי, עין גדי

אנחנו נפרדים מעין תמר וממשיכים לביקור קצר בעין גדי, הקיבוץ היחיד במועצה. שם אנו פוגשים את יסמין כהן, ילידת הקיבוץ ובת-כיתתו של הדר מיודענו מנאות הכיכר. למעשה, יסמין ובעלה אהוד הם שניהם ילדי עין-גדי. הם גדלו בשבילים הציוריים של הקיבוץ, בילו את מרבית זמנם בבריכה המשגעת (אחת מהבריכות היפות ביותר שראינו), למדו בבתי הספר במועצה ומכירים הכול היטב.

"הסיפור שלנו הוא קלאסי", אומרת יסמין, "גדלנו בקיבוץ ועזבנו אותו אחרי הצבא והטיול הגדול. מפה לשם, התגלגלנו כמו טובי הקיבוצניקים היישר לתל אביב. כשהקמנו משפחה גרנו תקופה ברמת השרון, אבל משהו תמיד משך אותנו לעין גדי. זיכרון מתוק על הילדות המאושרת שהייתה לנו, על המרחבים של ים המלח, על חיים בלי כבישים ועל חבורה ענקית של ילדים שכולם חברים של כולם".

"הרעיון לא הבשיל ביום אחד", אומר אהוד, "אמנם אצל יסמין זה תמיד היה יותר ברור, אבל לי לקח קצת זמן להרגיש שאנחנו מוכנים לעשות את המעבר. בסופו של דבר השתכנעתי ובדיוק החלה תוכנית של קליטה לעין גדי עבור בני משק חוזרים ומשפחות חדשות. זה היה מבחינתי הסימן. ארזנו את הדברים וירדנו דרומה. אנחנו גרים כאן כבר כמה חודשים ואני חייב להגיד שלא רק שזה בדיוק כמו שחלמנו, זה אפילו יותר טוב".

הקליטה המחודשת בעין גדי לא הביאה לקיבוץ רק בנים ובנות שגדלו במקום. במהלך חסר תקדים וייחודי, נקלטו בקיבוץ בשנת 2018 לא פחות מ-10 מורים על משפחותיהם, בבתים ששופצו במיוחד עבורם, אשר ילמדו בבית ספר התיכון במועצה.

המנהל, בן אראלי, הוא איש חינוך שגדל בעין גדי ושצבר ניסיון עשיר בתחום לאחר שעזב, וכעת חזר לנהל את התיכון בו למד. מוביל בדרכו הרעננה רפורמות ושינויים הכוללים בין היתר מרחבי למידה פתוחים (פחות שעות פרונטאליות), למידה מתקדמת עם אמצעים טכנולוגיים ומעל הכל – חיזוק האמון והקשר שבין התלמידים למוריהם.

"הסיפור שלנו הוא קלאסי". בנות משפ' כהן (צילום: אלבום משפחתי)


"בלי להיות עבד של המשכנתא"

מקיבוץ עין גדי אנו ממשיכים את הסיבוב ומרחיקים מעט עד לכפר השיתופי הר עמשא. שם אנו נפגשים עם טל ושאולי קורש, הורים לארבעה ילדים, והם הגיעו ליישוב לאחר כ-12 שנים במושב תלמי מנשה.

"ההחלטה לעבור מהמרכז הייתה מתוך רצון להתרחק ממה שאני קורא לו סיר הלחץ של הציוויליזציה", צוחק שאולי, "לא היינו נעולים על ים המלח. חיפשנו יישוב כפרי וקהילתי שיתאים לנו גם בצפון וגם בדרום. אל האופציה של הר עמשא נחשפנו מתוך מודעה בפייסבוק, ומשם הכל היסטוריה. הגענו לכאן בקיץ האחרון וזה נפלא".

"מצאנו בהר עמשא קהילה מקסימה של אנשים נהדרים", מצטרפת טל, "מקום שבו לכל אחד יש יכולת להשפיע על החיים הקהילתיים ולהיות מעורב. הנה, אנחנו כאן רק כמה חודשים, ושאולי, למרות שהוא נקלט חדש, כבר מתפקד בתור רכז הנוער של היישוב, לצד עבודתו הרגילה כמורה בבאר יעקב".

"הר עמשא מציע למשפחות צעירות את כל מה שאפשר לבקש", אומר שאולי, "גם מערכות חינוך איכותיות מגיל לידה והלאה, וגם קהילה מגובשת שרוצה לקלוט חברים חדשים. אם מוסיפים לזה את האפשרות לבנות בית במחיר שפוי, מבלי להפוך לעבד של המשכנתה כמו שקורה לחברים שלי במרכז, אז התוצאה היא אפילו טובה יותר".

חיפשו יישוב כפרי המון זמן. משפ' כורש בהרכב מלא (צילום: אלבום משפחתי)


על השתלבות תלמידים החדשים בבתי הספר

אנו נפרדים מבני הזוג קורש ורגע לפני סיום הביקור נעצרים לשיחה קצרה עם אייל קידר, מנהל בית הספר היסודי של המועצה. אחת הדמויות החשובות במערך החינוך בתמר, בעיקר לאור העובדה שהמוסד החינוכי שבראשו הוא עומד הוא זה שבו ילמדו מרבית הילדים של המשפחות החדשות שנקלטות (שרובן, כפי שראינו, הן משפחות צעירות עם ילדים בגילאי גן ויסודי).

קידר, בן 50, מתגורר בערד, נשוי למנהלת בית ספר, אב למאיה בת ה-18 ולשלישיית בנים בני 16.5 (תומר, ארז ואלון). בבית הספר היסודי אותו הוא מנהל לומדים כיום כ-120 תלמידים המגיעים מנאות הכיכר, עין גדי, עין תמר, הר עמשא ונווה זוהר.

"המועצה צומחת ובית הספר ערוך לקבלת כל התלמידים הצפויים להיקלט", אומר קידר, "אנו דואגים לכך גם מבחינת מרחבי לימוד וגם ע"י הצמחת צוות הוראה תוך ראייה הצופה את פני העתיד. בית הספר שלנו שואף להקנות לתלמידיו ערכים של מצוינות, הישגיות, ערכיות, רעות ורגישות לסביבה".

"כיאה לבית ספר הפועל במרחב הכפרי, אנחנו כל הזמן פועלים בכדי לשלב למידה פרונטלית עם למידה חווייתית. חשוב לנו שהילדים לא רק ישננו את תוכנית הלימודים, אלא יהיו מחוברים לאזור בו הם גדלים. על ההיסטוריה, התרבות, הגיאוגרפיה והטבע שבו".


רוצים לקבל מידע עם הקליטה ליישובי תמר? לחצו כאן > 

כתבות נוספות בנושא:

חופש גדול בסימן חיסכון? זה קיים

מעמסה, נטל כלכלי והפסד עבודה. זו התשובה שתקבלו מכמעט כל הורה לילדים כשיישאלו על החופש הגדול. אך מסתבר שההורים בקיבוצים יאמרו דברים הפוכים לגמרי

They too - הכירו את הנשים החזקות במגזר הכפרי

ניפוץ תקרות זכוכית, ההפיכה למודל לחיקוי והבחירות שהביאו איתן בשורה נשית עוצמתית. 4 ראשות מועצות בראיון פתוח: "לעודד נשים נוספות להתמודד"

המזרח הקרוב: הישראלים שגילו את הבקעה

המרחב הכפרי "הקלאסי" מתקשר בדר"כ עם הנגב והגליל, אך דווקא בחבל המזרחי מגלות משפחות את יתרונות בקעת הירדן