אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

המהפך המדהים של קיבוץ מסדה

"אם הייתם שואלים אותי לפני 25 שנה אם נצליח לקום מחדש, הלב היה אומר שכן, אבל הראש וההיגיון לא היו מסכימים". סיפור התאוששות הקיבוצים בישראל דרך המקרה המיוחד של קיבוץ מסדה


רבות דיברנו כאן על המשבר הכלכלי של סוף שנות ה-80 שפגע קשות במרקם החיים בקיבוצים בפרט ובמרחב הכפרי בכלל. על בני הדור השלישי בקיבוצים וותיקים, או בני הדור השני בקיבוצים צעירים, שנאלצו לעזוב את הבית. איך למרות האהבה הגדולה לנוף ילדותם, הם עברו בהמוניהם לערים ולמועצות המקומיות. משאירים מאחוריהם המון קהילות שבורות. אולם סיפרנו גם את סיפור התאוששות הקיבוצים, ואיך הצליחו לזרוח מחדש. פניית הפרסה כאמור החלה בסוף שנות ה-90, ומאז רק הולכת וצוברת תאוצה.

אך לסיפור הזה נחשפנו רק לאחרונה. זוהי אחת הדוגמאות היפות למהפך הקיבוצי, והיא התרחשה בקיבוץ מסדה. קיבוץ קטן ופסטוראלי בעמק הירדן, אשר הסיפור שלו הוא במידה רבה סיפורה של התנועה הקיבוצית כולה. כקיבוץ שהוקם באישון ליל כיישוב "חומה ומגדל", השתתף בקרבות מלחמת העצמאות, חווה את האינפלציה האדירה של סוף שנות ה-80, סבל מנטישה של כמעט 40% מתושביו (מ-250 חברים ל-150 בלבד), הוא הצליח להמציא עצמו עם התחדשות והפרטה שנעשו באופן מעורר השראה.

אחת הדוגמאות היפות למהפך הקיבוצי. קיבוץ מסדה (צילום: רחפן)


"לקחת את גורלנו בידינו"

"מסדה כמעט התפרק, אין בכלל שאלה", אומר ניר מנצר, יו"ר הקיבוץ, "אם הייתם שואלים אותי לפני 25 שנה אם נצליח לאחות את השברים ולקום מחדש, אני בטוח שהלב היה אומר שכן, אבל הראש וההיגיון לא היו מסכימים".

מנצר מדבר מידיעה אישית. בתור דור שלישי למייסדי הקיבוץ אשר מגדל בו כיום גם את הדור הרביעי, הוא ראה הכל. גם את התקופות הטובות וגם את הקשות. לדבריו, מה שהביא לכך שמסדה הצליח לעמוד על רגליו, עד כדי הקמת שכונה חדשה המושכת משפחות צעירות, הוא האמונה של החברים בקיבוץ ובעוצמות שלו.

"ההתחדשות במסדה הייתה במלוא מובן המילה ולא רק מהיבטים משפטיים או כלכליים", אומר מנצר, "בתחילת שנות ה-2000, כשהבנו שאין מנוס, החלטנו פה אחד ללכת על תהליך עמוק וכנה של התחדשות. לא חששנו ממהלכים דרמטיים, כולל אפילו סגירת ענפי משק מסורתיים או הפסקת שירותים שהתבררו כחסרי הצדקה כלכלי. ידענו שעלינו לקחת את גורלנו בידינו, ושאם לא נעשה את זה נכון תוך קבלת ייעוץ מקצועי והכוונה, הקיבוץ פשוט ייעלם. היום, כשאני רואה את הפריחה המחודשת של מסדה, עם בנים ובנות שחוזרים הביתה ומשפחות צעירות שמתעניינות בקהילה שלנו, התמונה מדברת בעד עצמה".

ענפי המשק הוסדרו

גורמים בקיבוץ מסבירים כי לתהליך ההתחדשות והקליטה של המשפחות הצעירות קדמה עבודה מקיפה שבמסגרתה הושלמו היבטים פיננסיים, שיוך פירות נכסים יצרניים ושיוך דירות. זאת, בכדי להגיע למצב של "דף חלק". עניין ייחודי יחסית בנוף הכפרי שבו קיבוצים רבים, למרות התחדשות פורמאלית, מתמודדים עדיין עם אתגרים פיננסיים וכלכליים שטרם טופלו עד הקצה.

במסדה מדגישים שהמודל הנוכחי מעניק חירות רבה לפרט, מבלי לפגוע בהווי הקהילתי ובמרקם החברתי. מצד אחד הקיבוץ היה מהראשונים באזור שפנה לקליטה בחברות מלאה, ומצד שני, הנהיג מודל כלכלי ללא שותפות בשכר (כל אחד מתפרנס בהתאם לעבודתו) ועם ערבות הדדית בין חבריו.

בין השנים 2011-2017 התקיים בקיבוץ הליך של שיוך דירות לפי החלטה 751 של רשות מקרקעי ישראל. ההליך הושלם כמעט לחלוטין כאשר לרוב המכריע של החברים יש הסכם חכירה ישיר מול רמ"י. כל מנהלי הקיבוץ הם חברים במסדה ומדובר על יו"ר, מנהלת קהילה, מרכז משק ורכזת צמיחה, או כמו שמנצר, אומר "בכל עמדה חשובה יש לנו שחקני בית".

"ידענו שעלינו לקחת את גורלנו בידינו". קיבוץ מסדה (צילום: נעמה גרבר)


"החופש לא מתנגש עם ההיבטים הקהילתיים"

החופש לפרט בקיבוץ כולל אפילו בחירה בנושאים כדוגמת גני ילדים או שירותים ציבוריים. לאור השיפור במצב הכלכלי, מיסי הקהילה במסדה נמוכים משמעותית ביחס לקיבוצים אחרים, והתושבים נהנים מהטבות מס מתוקף מגוריהם באזור עדיפות לאומית.

"החופש של החבר לא מתנגש עם ההיבטים הקהילתיים", אומרת גלי רבינוביץ', מנהלת הקהילה, "אנחנו תמיד מחפשים את האיזון בין חופש כלכלי לשמירה על הקהילה". רבינוביץ' מוסיפה שהקיבוץ מעוניין בקליטה והדבר מגיע מכל החברים באופן גורף.

"מסדה הוא לא מקום שהיו בו מחלוקות בין החברים הוותיקים לגבי הרחבה וקליטה", היא אומרת, "נהפוך הוא, החברים הוותיקים היו אלה שדחפו לכך. כולם מבינים את החשיבות שבהתחדשות והנקלטים מתקבלים אצלנו בזרועות פתוחות ובחיבוק חם".

ניב שחר, בן קיבוץ שחזר לאחרונה למסדה ביחד עם בת זוגו, מצטרף לדברים. "בתור מי שגדל בקיבוץ היה לי ברור שאני ארצה לחיות כאן גם בעתיד", אומר שחר, "לאחר השירות הצבאי והטיול הארוך, עזבתי את מסדה ללימודי הוראה וחינוך, והתגוררתי כמה שנים בסמוך לחיפה. למזלי, למדתי מקצוע שמאפשר לי למצוא עבודה בכל מקום, והייתה לי האופציה לשוב למסדה מבלי להתלבט".

"נכון", אומר שחר, "מסדה של היום שונה מאד מהקיבוץ השיתופי שבו גדלתי כילד. אבל אין לי ספק שהשינוי הוא גם לטובה, ואולי בעיקר לטובה. מסדה מודל 2019 הוא קיבוץ הרבה יותר פתוח והרבה יותר צעיר. חברי הקיבוץ נהנים מחופש רב, ועדיין חיים בקהילה מאד חזקה ומגובשת".

תמיד מחפשים את האיזון בין חופש כלכלי לשמירה על הקהילה". גלי רבינוביץ עם משפחתה (צילום: אלבום משפחתי)


עוד במדור: המתנדבים חוזרים לקיבוצים >

שכונה חדשה מול הרי הגלעד

השכונה החדשה הנבנית בקיבוץ מציעה מגרשים בני 500 מ"ר הממוקמים אל מול נוף משגע של הרי הגלעד. היא ייחודית בזה שהיא משתרעת על פני תנאים טופוגרפיים המאפשרים פרטיות רבה לכל בית, תוך שמירה על היותה שכונה קיבוצית.

מערכות החינוך לגיל הרך פועלות עדיין בקיבוצים הסמוכים (מרחק נסיעה באופניים או 5 דק' ברכב), ובמסדה מקווים שבמהירה ייפתחו גני ילדים ופעוטונים בקיבוץ עצמו. בינתיים, אומרים בקיבוץ, מדובר אפילו במעין יתרון, שכן ההורים נהנים מאפשרות בחירה.

בית הספר היסודי האזורי הוא בית הספר "מול גלעד" בקיבוץ אשדות יעקב איחוד, והתיכון הוא "בית ירח" שעל שפת הכנרת. הילדים (וההורים) נהנים מהסעות מאורגנות למוסדות הלימוד (הלוך וחזור).

סיפור הצלחתו של מסדה הוא ללא ספק מרגש. הרי לפניכם קיבוץ שעמד כפסע מהתפרקות, ואשר תושביו הובילו בו שינוי יוצא דופן. השכונה ואפשרויות הקליטה הנוספות בקיבוץ זוכות להתעניינות רבה. הן מצד הבנים והבנות שעזבו, הן בקרב משפחות צעירות מהאזור, והן עבור משפחות עירוניות לחלוטין המחפשות (ומוצאות במסדה) שילוב בין דיור בר השגה, קהילה מתחדשת ואיכות חיים.

"הנקלטים מתקבלים אצלנו בזרועות פתוחות". אירוע הקליטה האחרון שנערך בקיבוץ (צילום: נעמה גרבר)


רוצים לדעת יותר על הקליטה לקיבוץ מסדה? לחצו כאן >

כתבות נוספות בנושא:

הוטרינר הנודד של הגליל העליון

הסיפור המקסים של הוטרינר שהמציא עצמו מחדש והוכיח שיזמות היא אפשרית, בכל התחומים

טור אורח: אתם לא חייבים לשלם 8,000 ש"ח למ"ר

מבתים ממכולות ועד לתכנון מרפסות, ישנם לא מעט פתרונות בנייה. כך תוזילו את המחיר של בית החלומות

הסיפורים האנושיים מאחורי סגירת שדה דב

ילד שרוצה לטוס לאבא במרכז ורופא שרק רוצה לדאוג למטופליו. ההחלטה לסגור את נמל התעופה שדה דב היא פגיעה קשה בעשרות אלפי תושבים שחוששים מהיום שאחרי