אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

"עברנו לכאן כדי לגדל ילדים" - המשפחות החדשות של כיסופים בראיון

לא, הם ממש לא היו מנותקים, וכן, הם לגמרי בטוחים שעשו את ההחלטה הטובה בחייהם. המשפחות החדשות בקיבוץ מהעוטף לא נרתעות מעפיפונים או בלוני נפץ: "ב-99% מהזמן החיים כאן שלווים ושקטים"


עם כמעט 30 משפחות צעירות שנקלטו בהצלחה בשנים האחרונות, בקיבוץ כיסופים שבחבל אשכול מרגישים בטוחים (תרתי משמע) שגם המצב הביטחוני לא צריך להרתיע את הרוצים לגור במקום. בקיבוץ אמנם מודעים לחששות שעולים בשיחות עם המשפחות המתעניינות, ואין כל כוונה להתעלם מ"הפיל שבחדר", אבל ממשיכים במלוא המרץ בשיווק השכונה החדשה בקיבוץ.

"הצמיחה בכיסופים לא עוצרת", אומרת דנה, רכזת הצמיחה הדמוגרפית, "אני חושבת שהסיבה לכך נעוצה בהבנה שהסיטואציה הביטחונית היא בת חלוף. כמו שאנשים לא נרתעו מלגור בתל אביב וירושלים בימי פיגועי ההתאבדות, וכמו שתושבי קריית שמונה והגליל לא נטשו את הבית כשהיו חשופים למטחי קטיושות, כך בכיסופים הרוח שלנו חזקה". דנה מוסיפה כי "ב-99% מהזמן, החיים בכיסופים הם שלווים ושקטים, והגיע הזמן שאנשים יבינו את זה".

כחלק ממאמצי השיווק של השכונה החדשה, ולאור ההתעניינות הגדולה בקיבוץ, ב-6 לאפריל יתקיים במקום הפנינג קליטה. האירוע פתוח לקהל הרחב והמבקרים יוכלו לסייר בקיבוץ, להתרשם מהשכונה החדשה, ללמוד על חיי הקהילה, מערכות החינוך ואפשרויות התעסוקה, וחשוב מכך – לפגוש את האנשים שאולי יהפכו לשכנים החדשים.

טוב, בגדול אפשר להבין את הסיבות שהביאו את אותן עשרות משפחות לקבוע את כיסופים כביתם. יישוב קטן עם קהילה מגובשת, הממוקם בלב נופים פתוחים וירוקים ובעיקר כזה בו כל אחד מבני הזוג יכול להשפיע על עתידו. אך מה באמת הניע אותן לקבוע אותו דווקא בכיסופים, למרות האתגרים מסביב? את זה רציתי לשמוע ממקור ראשון.

ממשיכים במרץ בשיווק השכונה החדשה (צילום: קיבוץ כיסופים)


בת המשק שחזרה אחרי כמעט 20 שנה

כיסופים שינה את אורחות חייו בשנת 2005, מקיבוץ שיתופי לקיבוץ מתחדש. כיום, זהו קיבוץ עם קהילה מאוד מגוונת. קהילה חילונית בעיקרה המורכבת מצברים ועולים חדשים, עירוניים לשעבר וקיבוצניקים מבטן, אנשים שהגיעו מאזור הדרום וגם משפחות מהמרכז.

בקיבוץ סבורים כי הסיבה לכך שכיסופים מצליח לדבר לסוגים שונים של אנשים טמונה בהיותו מקום שמקדש ערכים של חינוך, קהילתיות, משפחתיות ונתינה. מעבר לזה, אומרת דנה, המושג "קיבוץ מתחדש" יכול להיאמר על כיסופים לא רק במובן הכלכלי-משפטי, אלא גם בפועל.

"תושבי הקיבוץ הוותיקים רוצים מאוד לקלוט משפחות חדשות", היא מסבירה, "תראה אותי, למשל. אני אמנם בת משק שנולדה בכיסופים, אבל חזרתי לכאן אחרי כמעט שני עשורים שבהם לא גרתי בקיבוץ. בתוך זמן קצר השתלבתי שוב בחיים הקיבוציים, והיום, למרות שאני עדיין סוג של 'חדשה' לכאורה, אני אחראית על אחד התחומים החשובים ביותר לקיבוץ – הצמיחה הדמוגרפית".

כקיבוץ מתחדש, החברים חופשיים לעסוק בכל עבודה, דואגים לפרנסתם, ונהנים במקביל ממגוון שירותים קיבוציים "אמיתיים". בראשם קהילה חזקה ופתוחה הנכונה למסור את המושכות לדור הבא.

קיבוץ עם קהילה מאד מגוונת (צילום: קיבוץ כיסופים)


קיבוץ מתחדש עם אופי של "פעם"

אחד היתרונות הבולטים של כיסופים טמון בכך שלמרות שמדובר בקיבוץ מתחדש, ברמת הקהילה והשירותים, התפיסה היא עדיין של קיבוץ שיתופי. הקיבוץ מפנה חלק ניכר ממקורותיו למתן שירותים לחברים בתחומים כגון תרבות, חינוך, בריאות, אחזקה, תיקונים ועוד.

החברים נהנים מאין ספור שירותים בקיבוץ פנימה, ולצד זאת מקבלים שירותים ברמת המועצה האזורית אשכול, שנחשבת אחת המועצות הפעילות והאיכותיות בישראל.

ילדי הגיל הרך מלידה ועד כיתה א', מתחנכים בתוך כיסופים. "שלא כמו בגן ילדים בעיר, הילדים בגני הילדים בכיסופים נהנים מתוכניות תוכן פרטניות וקבוצתיות, המחזקות את שייכותם לקיבוץ בכלל ולנגב בפרט", אומרת דנה , "כמעט מדי יום הם יוצאים לשטח, מרגישים את הטבע, נוגעים בצמחים, חשים את עונות השנה ונהנים מחינוך קיבוצי במיטבו". דנה מוסיפה כי פעילויות הילדים בגני הילדים נמזגות פעמים רבות גם עם פעילויות הקהילה כמו לדוגמה בחגים ומועדים , פעילויות תרומה לקהילה וכן פעילויות עם שכבות האוכלוסייה השונות".

תלמידי היסודי והתיכון מגיעים למוסדות הלימוד בהסעות מאורגנות, בליווי מדריכים מצוות החינוך הבלתי פורמאלי. לאחר הלימודים כולם מתכנסים ב"מרכזון" בו פועלת מערכת חינוך בלתי פורמאלית עם ערכים ותכניות עבודה, עם פעילות רחבה גם בחופשים ובחגים.

אם תשאלו את החברים בכיסופים, הנושא התעסקותי איננו נחשב למכשול. "מעבר לזה שיש כאן המון עבודות רלבנטיות בחבל אשכול, גם במועצה על זרועותיה השונות וגם ביישובים וסביבתם, המרחק שלנו מכל הארץ הוא ממש לא אפקט מצנן", אומרת דנה, "תחנות הרכבת בשדרות ואופקים נמצאות רק 20 דק' נסיעה מאופקים, וערים מרכזיות כמו באר שבע או אשקלון רחוקות כחצי שעה עד 40 דקות".

ואכן, הנסיעה לכיסופים מרמת גן לקחה כשעה וחצי, למרות הפקקים באיילון. כמובן שגם שילוב של עבודה במשרד עם עבודה מהבית בהיקף כזה או אחר יכולה להיות פתרון נהדר. "עובדה היא שרוב חברי כיסופים לא עובדים בקיבוץ עצמו אלא במקומות אחרים לגמרי", אומרת דנה, "כולל אפילו כאלה שנוסעים לפתח תקווה, רחובות, תל אביב ועוד".

"הם יוצאים לשטח, מרגישים את הטבע ונהנים מחינוך קיבוצי במיטבו". ילדי כיסופים (צילום: קיבוץ כיסופים)


באותו נושא: המהפך המדהים של קיבוץ מסדה >

"נקלטו כאן כל-כך הרבה משפחות בזמן קצר"


"המעבר שלנו לכיסופים היה בראש ובראשונה בשביל לגדל ילדים בסביבה נעימה, קהילתית, חינוכית, ערכית וחמה", אומרת ניצן כרמל, סטודנטית לסיעוד אשר עברה לכיסופים בספטמבר האחרון ביחד עם בעלה הטרי, דוריאן, הנדסאי חשמל במקצועו. "אנחנו מבאר שבע במקור, והיה לנו ברור תמיד שנרצה להישאר בנגב. העדפנו את המרחב הכפרי על פני העיר, וכך הגענו עד הלום".

ניצן מספרת שהקונקשיין לקיבוץ כיסופים היה ממש חיבור מהרגע הראשון. "לפני שבחרנו בכיסופים, בדקנו עוד כמה וכמה מקומות אחרים באזור", היא נזכרת, "אבל רק כאן הרגשנו מיד שהקהילה של הקיבוץ מחבקת, מקבלת ורוצה לגדול. הרשימה אותנו העובדה שנקלטו כאן כל-כך הרבה משפחות בזמן קצר. היום, כמה חודשים אחרי המעבר, אני בטוחה שזה היה צעד נכון".

מרמת גן וחולון לקיבוץ כיסופים

דברים דומים אנו שומעים מקרן ושי אשר, הוריהם של איתי ומתן (בני 9 ו-7). "אני במקור מרמת גן ושי מחולון", אומרת קרן, "עירוניים מבטן ולידה, ילדי הכרך העירוני. גם כשהפכנו להורים עדיין נשארנו במרכז, אבל כל הזמן בדירות שכורות. ההתלבטות בנוגע למקום שבו נגור ונבנה את ביתנו ריחפה מעלינו כמו עננה. בשלב מסוים, אמרתי 'די. מספיק, עושים החלטה'. שי שאל מה דעתי על חבל אשכול, והתשובה שלי לא התעכבה – סבבה, רק בוא כבר נצא מהמרכז".

לפני ששי הספיק למצמץ, קרן כבר פתחה גוגל והחלה לחפש קיבוצים קולטים בחבל אשכול. כיסופים עלה בתוצאות הראשונות, והתברר שהקיבוץ מקיים הפנינג קליטה למתעניינים. כן, בדיוק כמו זה שעומד להתקיים בקרוב. 

"מה שמצחיק הוא שבאותו היום נערך גם כנס קליטה בקיבוץ סמוך, וחשבנו שנלך לראות את שניהם", אומרת קרן, "זה היה יום שישי. שמנו את הילדים במסגרות, ונסענו ליום הפתוח. אחרי קצת יותר משעה בכיסופים, כל-כך התלהבנו מהמקום, שבכלל לא המשכנו לכנס השני. מאז אנחנו כאן".

קרן, מנהלת תפעול ורכש, ושי, מהנדס תוכנה, ממשיכים לעבוד בעבודותיהם הקודמות. אמנם זמן ההגעה למשרד התארך בכ-15 דק' לכל כיוון, אבל בפועל, הם אומרים, הנסיעה חלקה וכמעט בלי פקקים.

"אני מעדיף לנסוע שעה ורבע בלי פקקים, מאשר לעמוד שעה בפקק על 15 ק"מ בקו אווירי", אומר שי, "ישראל היא מדינה קטנה, והמרחק של כיסופים לא הרתיע אותי. להפך, אני רואה בו יתרון. הנגב הצפוני הוא המקום האהוב עליי לטיולים בארץ, והיום זה הנוף שלי מהחלון".

"העדפנו את המרחב הכפרי על פני העיר", בני הזוג כרמל (צילום: אלבום פרטי)


מגרשים ענקיים מוכנים לבנייה

השכונה החדשה בכיסופים ממוקמת בתוך הקו הכחול של הקיבוץ. משווקים בה כ-30 מגרשים בגודל של כ-600 מ"ר, עליהם נבנים דגמים בבנייה מרוכזת (5 דגמים מודולריים לבחירה).

"השכונה נבנית ללא רווח יזמי כאשר לקיבוץ כיסופים אין רצון להרוויח אפילו שקל מבניית הבתים. "מה שחשוב לנו זה הצערת והרחבת הקהילה", אומרת דנה, "אנחנו רוצים לראות עוד ועוד משפחות שמצטרפות למשפחה שלנו. להציף את שבילי הקיבוץ בילדים ולקיים חיים מלאי תרבות, חופש ומרחבים. זה אמנם נשמע קלישאתי, אבל זה ממש כך".

שכונה שנבנית ללא רווח יזמי. פיתוח השכונה כיום (צילום: קיבוץ כיסופים)


*רוצים לדעת עוד על כיסופים? לחצו כאן > 

כתבות נוספות בנושא:

כך תקחו משכנתא לבנייה עצמית

מתכננים לרכוש מגרש? כדאי שתדעו שישנם לא מעט מאפיינים ייחודיים באופן קבלת המשכנתא לבנייה עצמית בהשוואה למשכנתא "רגילה"

בלי רכבים, רק ילדים – הבשורה החדשה של קיבוץ גלגל

עם פעוטון בעלות של כמעט מיליון ש"ח ושכונת מגורים חדשה, קיבוץ גלגל, מהקיבוצים החזקים בארץ פותח לראשונה את שעריו

המדריך לנטילת משכנתא – חלק ב'

יותר מ 87% מהישראלים לוקחים משכנתא כדי לרכוש בית חדש. בכדי לסייע לכם למפות את כל התהליך והכללים שאתם חייבים לדעת לפני החתימה על החוזה המאיים