אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

המשפחות שחזרו הביתה

למרות שהוא ממוקם באחד האזורים היפים בארץ, מוקף במעיינות מים מתוקים, סוד הקסם של נווה איתן הוא קודם כל האנשים שמרכיבים אותו. זו גם הסיבה שהם חוזרים אליו, מי שהתגורר בעבר ומי שמעולם לא הכיר לפני


איתי גדל בקיבוץ נווה איתן מאז שמשפחתו נקלטה לקיבוץ אי שם בשנות ה-80, בתקופה שהקיבוץ פעל כשיתופי (כמו שאר קיבוצי ישראל), ובמרוץ השנים עזב יחד משפחתו. אך בדומה למגמה החיובית המציגה עלייה ניכרת בחזרתם של בנים החוזרים לקיבוצים בהם גדלו, גם איתי לא שכח את נופי ילדותו, ולאחר שנים של נדודים ברחבי הארץ, הוא החליט לחזור. מה שהניע אותו היה הרצון להשתלב בעשייה משמעותית שתעזור לקיבוץ לחזור להיות הבית החם שהוא זוכר. הכירו את את איתי איילון, רכז הקליטה של הקיבוץ. "אחרי 10 שנים שהסתובבתי בתל אביב וחיפה, הבנתי שאין כמו הבית. למרות שתקופה מסויימת לא חייתי בקיבוץ עדיין אני מרגיש פה כמו שהרגשתי לפני יותר מ-20 שנה" הוא פותח את השיחה איתי.

הסיפור של נווה איתן הוא למעשה סיפור האזור כולו. הקיבוץ שוכן בעמק המעיינות, מהאזורים היפים בארץ, שאחרי שנים ארוכות בהם התקשו יישובי האזור לקלוט משפחות צעירות "מבחוץ" ובמקיבל להחזיר הביתה בנים ובנות, הפכו בתקופה קצרה יחסית לאחת הנקודות המבוקשות בצפון. זה קרה בעיקר בזכות השקעה ניכרת מצד החברה כלכלית במועצה בפיתוח שכונות חדשות, התפתחות האזור מבחינה תעסוקתית, וגם עקב פתיחתה של תחנת רכבת העמק, המאפשרת לתושבים גישה נוחה למרכזי התעסוקה בחיפה וגם בשרון וגוש דן. אגב במקרה של תושבי נווה איתן, תוך 7 דק' בלבד, ובדקתי.

סיפורו של הקיבוץ הוא למעשה סיפור האזור כולו. קיבוץ נווה איתן (צילום: קיבוץ נווה איתן)


בזמן הנכון, במקום הנכון

כמו קיבוצים רבים אחרים, גם נווה איתן הוא קיבוץ מתחדש שעבר הפרטה מלאה. אומנם הוא כבר לא הקיבוץ השיתופי במובן המסורתי של המילה, אבל החום והאהבה שיצרה שם הקהילה מביאים איתם שותפות מסוג אחר. כמובן שכל משפחה שמצטרפת לקיבוץ עושה זאת מהסיבות שלה: חלקן נמשכות לטבע שנשקף מכל מקום, חלקן חולמות על בית צמוד קרקע משפחתי ומרווח ולחלקן קורצת מערכת החינוך הקיבוצי, אבל בעיקר (כמו במקרה של איתי) הן נמשכות לקהילה החמה והמחבקת.

איתי משתף אותי שהקליטה של משפחות חדשות היא לחברות מלאה וכך כל נקלט הופך לחבר המשפיע על עתיד הקהילה, ובאפשרותו להיות שותף לעסקי הקיבוץ. מצד שני כל משפחה מתפקדת כיחידה כלכלית עצמאית, יחד עם זאת ישנה ערבות כלכלית בין חברי הקהילה. לדבריו, "מהבחינה הזו זה כמו להצטרף למשפחה גדולה של 200 איש ואם קורה חלילה משהו לאחד מחברי הקיבוץ , אנחנו דואגים לו כמו בן משפחה לכל דבר".

בין שבילי הקיבוץ תמצאו תמהיל של משפחות צעירות עם ילדים, לצד ותיקי הקיבוץ, שביחד מהווים את 230 תושבי הקהילה. מתוך רצון לגדול ולהתפתח מתקיימים מפגשי קליטה שמאפשרים למתעניינים להכיר את הקיבוץ ואת מסלולי הקליטה השונים - לשכונה החדשה שנבנית בימים אלו או לרכישת בתים ישנים בלב הקיבוץ בעלות של כ-400,000 ש"ח. איתי מציין כי גודל הקהילה מהווה יתרון משמעותי והוא מאפשר לכל מי שמצטרף באמת להשפיע. "אנחנו מחפשים קודם כל את האנשים אחר כך למלא בניינים. בכדי שנוכל לזקק את האנשים המתאימים ביותר לקהילה שצומחת כאן, יצרנו תהליך קליטה מסודר", הוא טוען.

גם מבחינה תעסוקתית יש לא מעט גיוון. חלק מחברי הקיבוץ עובדים בענפי המשק השונים בתוך הקיבוץ, חלקם שכירים שעובדים מחוץ לקיבוץ וחלקם עצמאיים. בדומה לאיתי הגרפיקאי שהצליח להמשיך לעבוד בתחום העיסוק שלו, כל מי שנקלט לקיבוץ בשנתיים האחרונות הצליח להשתלב בעבודה באיזור בין היתר תודות לפתיחתה המחדשת של רכבת העמק ב-2016 תרמה משמעותית לגל ההתעניינות בקיבוץ וביישובים מסביבו.

"אין כמו בבית", איתי איילון (צילום: קיבוץ נווה איתן)


"אם אנחנו עשינו את זה, כל אחד יכול"


גם לי ויחיאל סירי שהצטרפו לקיבוץ לאחרונה, מצאו את עצמם מבחינה תעסוקתית די בקלות כשהם עברו לקיבוץ באוקטובר האחרון מפתח תקווה. למרות המעבר מהעיר הם הצליחו לשמור על עבודה בתחום העיסוק שלהם, לי נקלטה לעבודה בהנהלת החשבונות של הקיבוץ ואילו יחיאל עובד בתור מנכ"ל חברת ביטוח בחיפה.

לי משתפת אותי שגם מעבר לפן התעסוקתי הם מרגישים שהמעבר הגשים את כל החלומות שלהם ואף התעלה על הדמיון: האזור בו הם היו נופשים הוא עכשיו הבית שלהם, הילדים השתלבו נהדר ועכשיו הם כבר קיבוצניקים לכל דבר. "אנשים שרואים את התמונות שאני משתפת ואת השינוי שעברנו, אומרים שאנחנו חיים את החלום ואנחנו ממש מרגישים שזה ככה. הילדים מסתובבים יחפים ויכולים ללכת לבד בלי לחשוש ואני מרגישה שאני יכולה לשחרר את הלחץ. השינוי שהם עברו הוא עצום ואנחנו מאושרים שהגשמנו את החלום שלנו, לגדל את הילדים בסביבה הזו" היא משתפת.

חיים את החלום, משפחת סירי (צילום: מתוך אלבום משפחתי)


*באותו נושא: המשפחות החדשות של כיסופים ממש לא חוששות > 

להיות חלק מקהילה


כשעומרי תיקוותם בן משק שחזר לקיבוץ אחרי כמה שנים של נדודים ברחבי הארץ והביא איתו את לידיה בת זוגתו, היא הרגישה שהיא הגשימה חלום, כי סוף סוף היה לה בית משלה. מהר מאוד היא התאהבה בבית הקטן עם עץ הפקאן בחצר, במרחבים העצומים שמקיפים את המקום ובנוף הנפלא, "יש משהו אחר בקיבוץ. החיות, המרחבים ולאן שאת לא נוסעת את רואה את הגלבוע לידך. עוד כרווקה, האזור הזה מאוד קסם לי" היא מספרת.
לידיה משתפת שמעבר ליופי הפסטורלי של הקיבוץ, הקהילה החמה והמחבקת היא נקודת החוזק העיקרית של המקום. "עכשיו כשהייתי בחופשת לידה, כל יום דפקו לי בדלת והביאו לי מנה חמה, בישלו בשבילי. זה משמח, מרגש ומחמם את הלב לדעת שיש מי שיתן יד בתקופות היותר מורכבות והכל קורה באהבה גדולה. אפשר לראות את זה ביום יום, אם הילד לדוגמה חולה, תמיד תהיה התעניינות ורצון אמיתי לעזור, כי הקהילה באמת תומכת ומחבקת".

כיום עם שני ילדים היא מברכת על הקהילה שמקיפה אותה ולדבריה המשמעות האמיתית של הקהילתיות, לא בא לידי ביטוי רק בחגים או בעזרה ההדדית, אלא ביכולת של כל אחד ואחת להשפיע ולהיות גורם משמעותי בקהילה, "למרות שהגעתי מבחוץ ועוד לפני שהייתי חברת קיבוץ, נכנסתי לצוות צמיחה דמוגרפית והיום אני גם בוועדת חינוך. אני מרגישה חלוצית, כי יש לי את היכולת להשפיע ולעזור למקום הזה להתרומם, אני רואה שכל מי שנמצא בוועדות השונות פועל על מנת לרומם את הקיבוץ".

 "יש משהו אחר בקיבוץ", משפ' תקוותם (צילום: מתוך אלבום משפחתי)


מבת גרעין למנהלת הקהילה

תמר קדמי דגן מנהלת הקהילה של נווה איתן הגיעה לקיבוץ בשנות ה-80 כחלק מגרעין נחל. היא התאהבה כל כך במקום ובסוף המסלול במקום להמשיך עם הגרעין המקורי שלה, היא הצטרפה לגרעין בנווה איתן ומאז היא שם. היא זוכרת שמהיום הראשון אחד הדברים שגרמו לה להתאהב במקום זה החום האנושי, אותו היא מכנה ההון האנושי, דבר שלא השתנה במילימטר למרות התהפוכות שעבר הקיבוץ מאז. "זה משהו שמאוד ייחודי לנווה איתן ועוד לא ראיתי את זה באופן דומה באף מקום. זה בא לידי ביטוי בדברים הכי קטנים ביום יום וכמובן גם ברגעים של קושי ומצוקה, כי יש פה אנשים חמים ומחבקים. אולי בגלל שאנחנו קטנים, אנחנו שומרים אחד על השני" היא משתפת.

תמר מדגישה שנקודת הזמן היום להצטרפות לקיבוץ היא מצוינת, כי היא מאפשרת לכל מי שמצטרף להשפיע באופן משמעותי על אופי הקהילה שנבנית "זה פלוס גדול בעיצומו של תהליך הצמיחה, הרי לכל משפחה שמצטרפת יש אפשרות להשמיע את הצרכים והרצונות שלה. זאת הזדמנות מצוינת להצטרף למקום שנמצא בצמיחה, ונותן במה לכל חבר ללא קשר לוותק ומאפשר להיות חלק מהמכלול" היא אומרת.

אחת ההחלטות המשמעותיות שהתקבלה בקרב החברים, היא החזרת מערכת החינוך לגיל הרך לקיבוץ, במקביל לבית ספר התיכון שכבר שוכן בו וכך רוב מערכות החינוך נשארות קרוב לבית. "כל המשאבים והאנרגיות הולכים לכיוון הזה, על מנת להחזיר את החינוך הביתה", תמר משתפת. "אחרי 22 שנה מערכת החינוך לגילאי 0-6 נפתחת בראשון לספטמבר. אנחנו כרגע פועלים לשיפוץ בתי הילדים, עובדים בשיתוף עם רכזת חינוך ויועצת פדגוגית על מנת להחזיר את מערכת החינוך של נווה איתן לגדולתה, שמתחילת דרכה הייתה מערכת חינוך למופת ששמה הולך לפניה".

כל מי שפוגשים בנווה איתן מדגיש את החום, האהבה ויותר מכל, את העובדה שזה בהחלט הזמן הנכון להצטרף על מנת לגדול ולהתפתח יחד עם הקהילה בנווה איתן, או כמו שסיכם לי איתי רכז הקליטה: "אני לקחתי את עצמי מחיי העיר אחרי הרבה חיפושים, אמרתי לעצמי ואני באמת מאמין, שעוד כמה שנים יהיה פה גן עדן".

אחרי 22 שנה מערכת החינוך לגיל הרך נפתחת בספטמבר (צילום: קיבוץ נווה איתן)


רוצים לבדוק אפשרות להצטרף לקיבוץ? לחצו כאן > 

כתבות נוספות בנושא:

חקוק בגליל – קיבוץ חוקוק מתרחב

הקיבוץ ליד הכנרת מזמין משפחות להצטרף לשכונה שעתידה להפוך למבוקשת ביותר: "מביטים אל העתיד ו-100 משפחות הן דוגמא מצוינת"

כך יראה עמק המעיינות בעשור הקרוב

ישוב חדש, פיתוח שכונות ומיזם תעסוקתי ייחודי יחכו למאות המשפחות שיעברו להתגורר בעמק המעיינות בעשור הקרוב . חלק שני בסדרה

קלטו את משפחת שמיע

בלי לחשוב פעמיים ארזה משפחת שמיע את החפצים, עזבה את העיר הגדולה ועלתה צפונה בלי להביט לאחור. הנה הסיפור שלהם