אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

כך יראה עמק המעיינות בעשור הקרוב

עידוד יוזמה וחשיבה חופשית, מאות משפחות חדשות בהרחבות היישובים ושיטת חינוך חדשנית. אם חשבנו שהעשור הקודם היה מוצלח בעמק המעיינות הגיעו אלינו התכניות לעשור הבא והוא נראה מבטיח, מאוד

09.01.2020|שחר דניאלי

אם חשבתם שמיתוג הוא מושג ששייך למגזר העסקי בלבד, יש לנו חדשות בשבילכם. קחו לדוגמה את המועצה האזורית עמק המעיינות, המתגאה באחד מהעשורים המוצלחים בתולדותיה, אשר מוכיחה שתהליך מדויק של רה-מיתוג יכול לשנות סדרי עולם. אבל בכדי להבין את גודל המהפכה, צריך לחזור לשנת 2007. אל נקודת זמן של התעוררות במועצה הצפונית, שנקראה בימים ההם עדיין "בקעת בית שאן".

"העמק שלנו לא היה במיטבו", נזכר יורם קרין, אז סגן ראש מועצה צעיר, והיום ראש מועצה מכהן שנבחר בשנה שעברה לכהונה שנייה: "הקהילות שלנו התבגרו, הצעירים בני הדור השלישי עברו מכאן, ובפעם הראשונה בהיסטוריה חווינו שנה של ירידה במספר התושבים. הבנו שאין לנו ברירה ועלינו להמציא את עצמנו מחדש".

כשקרין מדבר על "להמציא מחדש", הוא מתכוון למהלך יוצא דופן בהיקפו שכלל גיבוש חזון, שרטוט אסטרטגיה ומיתוג מחדש של המועצה. השם "בקעת בית שאן" הוחלף לטובת "עמק המעיינות", וכאשר קרין נכנס ללשכת ראש המועצה, הוא הכריז על תהליך צמיחה אזורי. הוא גייס הון אנושי שהורכב ממומחים בתחומים שונים, גיבש צוות ניהול מקצועי ומסור, הרוב מתושבי האזור או מבני המשק החוזרים. הצוות הגיע כל בוקר לעבודה עם שליחות, ורכבת העמק יצאה לדרך. התהליך נועד להביא לצמיחה של כל היישובים והקהילות, ומכל הבחינות – כלכלה, חברה, סביבה, דמוגרפיה, תעסוקה, נגישות תחבורתית וכמובן חינוך.

 
 תהליך צמיחה אזורי ששינה את פני המועצה (צילום: מוא"ז עמק המעיינות)


מספר התושבים גדל בכמעט 50%

"החלטנו לצייר סיפור אזורי עם שייכות", אומר קרין, "שיווקנו את הרעיון שלנו גם החוצה, מתוך שאיפה למשוך תושבים חדשים ולהחזיר את הבנים והבנות הביתה, וגם פנימה, בכדי לחזק את הקהילות ולהטמיע בהן גאוות יחידה". היום, קצת יותר מעשר שנים לאחר יריית הפתיחה, קרין ואנשיו יכולים להביט לאחור בסיפוק. מספר התושבים גדל בכמעט 50%, מ-10,000 בשנת 2009 לכמעט 15,000 בשנת 2020. 30% מהתושבים הם ילדים ובני נוער (0-18). 4,800 תלמידים לומדים ביותר מ-12 בתי ספר הפזורים ברחבי המועצה ובלמעלה מ-50 גני ילדים ומעונות יום. והכי חשוב – ישראלים מכל רחבי הארץ מוצאים את ביתם בעמק. "אנחנו סיפור הצלחה, זה פשוט ככה", אומר קרין בגאווה.

"בכל הישובים מורגשת הצמיחה עם הגעתן של משפחות צעירות לעמק, עם שובם של בנים עם משפחותיהם ועם ביקוש גדול להצטרפות לקהילות החמות", הוא מוסיף, "הרחבות נבנות, יש בנייה מואצת בתוך הישובים. אפשר לראות את מאות הבתים החדשים הנבנים בכל פינה, ואת הצורך בבניית מבני ציבור בישובים, מבני חינוך ובניית מעונות, גני ילדים חדשים ומגרשי משחקים". לכל אלה אפשר להוסיף גם את העובדה שלאחרונה ניתנה הטבת מס ניתנה לתושבי עמק המעיינות. לאחר מאבק לא מתפשר הוכנסו כל יישובי המועצה למפת עדיפות הטבות המס, ובמועצה ממשיכים לפעול לכך שימשך גם בעתיד.

"החלטנו לצייר סיפור אזורי עם שייכות", יורם קרין (צילום: יח"צ)


דוגמה חיה שמספרת את סיפור ההצלחה של העמק היא משפחת וייצמן. יניב, מנהל אגף חינוך וקהילה במועצה הגיע לעמק עם משפחתו מירושלים. בשנתיים הראשונות המשיך לעבוד באגף החינוך בעיריית ירושלים (בתפקיד במסגרתו היה אחראי על למעלה מ-80 בתי ספר יסודיים), וכאיש חינוך עם קריירה עשירה של כמעט 20 שנה, הגיע לצפון לא רק בשביל לגור, אלא גם, ואולי בעיקר, בשביל להשפיע. הוא מכהן בתפקידו הנוכחי כבר חמישה חודשים ומאושר מכל רגע. "אשתי בת העמק ותמיד ידענו שנרצה בסופו של דבר לתקוע יתד במרחב הכפרי", אומר יניב, "כשהזמן הנכון הגיע, החלטנו לעשות את זה. זו לא רק הקרבה למשפחה או האווירה המקסימה והנופים, אלא זה היה גם מתוך אמונה משותפת של שנינו בצמצום פערים, בפריפריה ובמתן שוויון הזדמנויות. בלי ציניות אלא עם ציונות".

יניב מצטרף לדבריו של קרין לגבי התנופה של העמק, ומתוך תפקידו הנוכחי מספר על המקום הרב שתפסה מערכת החינוך בתהליך החשוב. "החינוך מאד מאפיין את העמק והעשייה ברצף החינוכי היא מאד עשירה, החל מהגיל הרך ועד אחרי גיל צבא ואילך", הוא אומר, "השקנו בעמק את המושג 'עמק החינוך', והמשמעות היא שאנחנו אמנם קטנים בגודל אבל בכל מה שקשור לחינוך אנחנו נמצאים בשיא הקדמה. אנחנו דוגלים בפיתוח והתאמה של שיטות פדגוגיות חדשניות, שואפים להביא למיצוי הפוטנציאל מכל תלמיד ותלמידה, מקימים מרחבי למידה מצוינים, ובגדול – מעודדים למידה שמותאמת לתלמיד ולא תלמיד שמתאים את עצמו ללמידה".

 
 "שואפים להביא למיצוי הפוטנציאל מכל תלמיד ותלמידה" (צילום: מוא"ז עמק המעיינות)


במדור הקודם: הקיבוץ ששבר את הסטיגמה על הערבה >

עמק החינוך – מרחבי למידה חדשניים

בעמק המעיינות מאמינים ביצירת מערכת של אקו-סיסטם שבה התלמידים יהפכו לבוגרים רחבי אופקים, אשר כל שערי התעשייה והאקדמיה יהיו פתוחים בפניהם. "אנחנו מעודדים יוזמה, מעורבות, סקרנות, יצירתיות ומחשבה חופשית", אומר יניב, "תלמידים שיהפכו לאנשים, פשוט ככה. אנשים שיהיו מצוינים למדינת ישראל, לעמק המעיינות, לקהילה שלהם ביישוב ולמשפחתם הקרובה".

כשיניב וקרין מדברים על מרחבי למידה, הם מדברים על מגוון רחב של מרחבים שהילדים והילדות מבקרים ולומדים בהם במקביל לתוכנית הלימודים ומחוץ לכותלי בית הספר. לדוגמה, החווה החינוכית "חוות עדן", תוכנית נש"ר (נגינה, שירה, ריקוד) הפועלת במתנ"ס, מרכז "עידן טכנולוגי" שהוא מרכז אזורי משותף לפיתוח טכנולוגי או שביל עמק המעיינות (הנמתח לאורך כ-145 ק"מ ומקיף את מרבית אתרי הנוף, המורשת, ההיסטוריה והטבע של האזור).

לכל אלה יש להוסיף את תכנית , Stemaianot ללימודי מדעים, טכנולוגיה ומתמתיקה ואת החינוך הבלתי פורמלי המתקיים בישובים ובקהילות עצמן. החינוך הבלתי פורמאלי צומח ומתחדש בפעילויות קהילתיות ישוביות ואזוריות, משלים את סדר היום של הילדים עם שובם מבתי הספר. "אנחנו מקדמים שיתופי פעולה בין הישובים, מקיימים פורומים משותפים של רכזי חינוך ומדריכים המנוהלים על ידי מחלקת הילדים והנוער במועצה, ונותנים מענים ערכיים לילדים ולנוער אחרי שעות הלימודים ובחופשות", אומר יניב.

"מעודדים יוזמה, מעורבות, סקרנות, יצירתיות ומחשבה חופשית" (צילום: מוא"ז עמק המעיינות)


150-200 משפחות חדשות בכל שנה

התנופה האזורית הורגשה היטב גם ביישובים הקולטים ובקהילות, ואנו מדברים על 24 יישובים שמרביתם קיבוצים. "כמעט כל יישובי העמק קלטו בעשור האחרון וממצב של עמידה במקום עברנו למודל של תנועה גוברת", אומר איתמר מטיאש, מנהל אגף צמיחה דמוגרפית במועצה, "אם בשנת 2007 עמדנו על פחות מ-10,000 תושבים, היום אנחנו קרובים ל-15,000 ועולים למעלה. בכל שנה האוכלוסייה שלנו גדלה ב-150-200 משפחות".

מטיאש מספר כי לא רק שכמעט כל היישובים קלטו משפחות חדשות בעשור האחרון, אלא שבשנים האלה הוקמה באזור שכונה מעורבת, שלפים, בין הקיבוצים רשפים ושלוחות, וממש בימים אלה מוקם יישוב חדש על הגלבוע בשם מיטל. "זה היה ה-עשור של עמק המעיינות, וע"פ קצב ההתפתחות אנו צופים שכך ימשך גם בעשור הבא ", הוא אומר, "היישובים שלנו גדלו ואנחנו רוצים להמשיך ולחזק אותם. המשימה שלנו היא מצד אחד לשלב ולחבר את האוכלוסיות החדשות, ולהפוך אותן לקהילות מלוכדות, ומצד שני להגדיל את מצבת האוכלוסין בעוד 5,000 תושבים לפחות".

"כיום מתגוררים בכל יישוב בעמק בערך 100 משפחות, והמטרה היא שבשנת 2030 היישובים יהוו בית לכ-200-300 משפחות בממוצע. קרקעות יש, תעסוקה יש, חינוך מעולה יש, תרבות ופנאי יש, וגם התעניינות, תודה לאל, יש גם יש".

 
 "עברנו למודל של תנועה גוברת" שכונה חדשה בקיבוץ מסילות (צילום: גדי הרניק)


מפתחים תעשייה ושומרים על הריאות הירוקות

קרין מוסיף לדברים, "בסוף העשור הנוכחי אני רוצה לראות שכל היישובים מצליחים לקיים קהילה אחת, מחוברת וצומחת. אני רוצה לראות את הצעירים עם הוותיקים, צברים עם עולים חדשים, בני העמק עם חבריהם העירוניים שהגיעו לצפון, דתיים וחילונים". במקביל קרין דואג שבמישור אחד יהיה בעמק פיתוח תעסוקתי נרחב, ובמישור השני יישמר האזור כמרחב כפרי וירוק. "אנחנו מפתחים אזורי תעשייה ותעסוקה, אבל שומרים על ריאות ירוקות ומונעים מיזמים שפוגעים בסביבה", מסביר קרין, "המועצה האזורית עמק המעיינות היא סיפור הצלחה שעובד בשיתוף פעולה עם הרשויות שמסביבו. יש לנו קשר מצוין עם העיר הגדולה שלנו – בית שאן – שחווה אף היא התעוררות מרשימה, וכמובן שאנו בדיאלוג עם המועצות האזוריות שמסביבנו. כולל רשויות מקומיות מהמגזר הערבי והדרוזי, השכנים שלנו בעמק ובסביבתו".

אז האם עמק המעיינות יצליח להגשים את חזונם השאפתני של ראש המועצה וחבריו? האם כשנחזור לעמק לסכם את העשור הקרוב נוכל לראות יותר מ-20,000 תושבים במועצה? ככל שזה נראה כרגע, יש בהחלט מקום לאופטימיות.


לרשימת היישובים הקולטים משפחות בעמק המעיינות > 

*ב-27.3 הוא חוזר, שנה שלישית ברציפות – יריד הקליטה, הבנייה והתעסוקה של עמק המעיינות!
ההרשמה תיפתח בקרוב.


כתבות נוספות בנושא:

קלטו את משפחת גפן -פיין

הכירו עוד משפחה שהגיעה מהעיר הגדולה ובחרה לגדל את ילדיה ב"קהילה המאפשרת להם תחושת שייכות ובטחון וחיבור לטבע". הנה הסיפור שלהם

מקומות הבילוי החמים בגולן ובגליל

החסך התרבותי מזמן נעלם וכיום זוגות שבחרו לעבור לשם כבר לא חייבים לנסוע עד חיפה בשביל הופעה טובה

בלי רכבים, רק ילדים – הבשורה החדשה של קיבוץ גלגל

עם פעוטון בעלות של כמעט מיליון ש"ח ושכונת מגורים חדשה, קיבוץ גלגל, מהקיבוצים החזקים בארץ פותח לראשונה את שעריו