אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

ימי קורונה - הערבות ההדדית בקיבוצים

הם עברו מצורים, פשיטות ומלחמות אולי בצורה הכואבת ביותר בציבור בישראלי, אך תקופה כזו גם זקני הקיבוצים לא זוכרים. כך מתנהלת "השגרה" החדשה בקיבוצי ישראל


המשאיות מהמפעל של הקיבוץ ייכנסו בקרוב לחנייה, וצעירים בני קיבוץ יעמיסו אותן בארגזים לקראת הפסח המתקרב בצעדי ענק, ככל הנראה הקשה ביותר שנחגוג מאז תקופת השואה. עוד זמן קצר בלבד הרכבים יצאו משער הקיבוץ, בדרכם לנזקקים שבגלל הנגיף לא יכולים לעבור את סף ביתם. בקיבוץ אחר החבר'ה נערכים לעשות קניות במרכולית למבודדים, בקיבוץ נוסף יש התנדבות לטובת החיילים הבודדים שגרים ביישוב, והרשימה, היא רק הולכת ונערמת.

משבר הקורונה לא פוסח כמובן על הקיבוצים. אך כמו תמיד בימים מורכבים, עוצמתה וכוחה של הקהילה הקיבוצית מתגלים ביתר שאת. לצד התנדבויות ספונטניות בקיבוצים שונים, גם ברמת התנועה הרימו את הכפפה. כך, למשל, ב"אגף צעירים ומעורבות בחברה" של התנועה הקיבוצית השיקו לאור המצב חמ"ל מתנדבים שמטרתו לסייע בקיבוצים ומחוצה להם. זאת מתוך שאיפה לעזור בהתמודדות עם האתגרים החברתיים, הקהילתיים והכלכליים שיצרה המציאות החדשה.

בעת הזו עוצמתה וכוחה של הקהילה הקיבוצית מתגלים ביתר שאת. מתנדבות בקיבוץ תל יצחק מחלקות פרחים עם מכתבים לתושבים (צילום: קיבוץ תל יצחק)


ממשיכים את המסורת

התנועה הקיבוצית פרסמה "קול קורא" מטעמה המזמין מתנדבים לקחת חלק פעיל בתחומים שונים, ולסייע לשלל הנפגעים בקיבוצים ובסביבתם ממשבר הקורונה. שורטטו אפיקים אפשריים להתנדבות והחמ"ל המיוחד יפעל לריכוז הפניות לעזרה ולחיבור עם המתנדבים (פרטים להתנדבות בסוף הכתבה).

"אגף צעירים ומעורבות בחברה פועל לאורך כל השנה במגוון תחומים", אומר עופרי רביב מקיבוץ חנתון, ראש האגף, "אנחנו רוצים לעודד את מעורבותו של הדור הצעיר בקיבוצים ולהניע אותו לפעולה. הן ברמת הקהילות עצמן, הן ברמת המועצות האזוריות, והן – כמו בימי הקורונה – ברמה הלאומית".

רביב מסביר כי עוד משחר ההיסטוריה התנועה הקיבוצית תמיד ראתה את עצמה כעמוד האש שלפני המחנה. למרות חלקה היחסי הקטן באוכלוסייה, העומד על כ-1%-2% בלבד, כוחה המהותי הינו גדול הרבה יותר. מכיוון שהקיבוצים עברו טלטלה דמוגרפית בשני העשורים האחרונים, וכעת מתמלאים מחדש בצעירים ובמשפחות, האגף הייעודי פועל בכדי להמשיך את המסורת.

"הפעילות מתקיימת לכל אורך השנה", אומר רביב, "בין אם זה עידוד מעורבות פוליטית במפלגות השונות בבחירות האחרונות, ובין אם פעילות חברתית מול אוכלוסיות כמו צעירים בסיכון, חיילים בודדים, קשישים ועוד". 

"אגף צעירים ומעורבות בחברה פועל לאורך כל השנה". עופרי רביב (צילום: התנועה הקיבוצית)


מתנדב לכל קשיש, קליפים להעלאת המורל וקבלת שבת בזום

"ימים כאלה הם בדיוק הימים של החוסן הקהילתי של הקיבוצים", אומרת בגאווה שיר גורן מקיבוץ מעלה החמישה, העובדת בשיתוף פעולה עם רביב, "זה מחמם את הלב לראות את ההתגייסות של הקיבוצים והקיבוצניקים, ואת העוצמה של הקהילות".

שיר מספרת, לדוגמה, על פרויקט שהושק בקיבוץ שלה, מעלה החמישה, תחת הכותרת "אוזן קשבת". במסגרת המיזם הקיבוץ גייס מתנדבים צעירים שלכל אחד מהם "הוצמד" קשיש המתגורר במעלה החמישה. "התפקיד כאן הוא פשוט או חשוב ביותר", אומרת שיר, "כל מתנדב אחראי לדבר עם הקשיש, לבדוק אם חסר לו משהו, לעזור כמיטב יכולתו ולהקל עליו בשעה המורכבת".

בנוסף, ממשיכה שיר, מתגבשת יוזמה חדשה בשיתוף פעולה עם עמותת "שורשים". במסגרתה יאספו בקיבוצים ארגזים לחג ויחולקו לקשישים עריריים בתל אביב.

"עמותת שורשים מביאה את הידע והניסיון, ואנו מעמידים לרשותה את היכולות שלנו. החל ממרכז לוגיסטי בו תארזנה החבילות, דרך כוח האדם הקיבוצי שיעזור בהכנת המשלוחים, וכלה אפילו במשאיות של המפעל להובלה".

עוד דוגמאות להתארגנות הקהילה למצב החדש מצאנו גם בקיבוץ ניר עם (ובקיבוצים נוספים) שם יצרו קליפ של חברי קיבוץ שרים יחד, ובאחרים כמו למשל בשדה בוקר וברמת רחל שם יצרו סרטון של החברים מברכים זה את זה ברחבי הקיבוץ. רוצים עוד? בקיבוץ מצר הדביקו פתקים מעודדים על הרכבים, בעין השופט יצרו פאב נייד וחילקו חומרי יצירה לילדים וקיבוץ גבולות הדרומי עשו יחד עשרות תושבים קבלת שבת בתוכנת "זום" הצוברת תאוצה אדירה בעולם כיום.

"ימים כאלה הם בדיוק הימים של החוסן הקהילתי של הקיבוצים" (צילום: קיבוץ תל יצחק)


עוד במדור: עוסקים בחלום, מלב הערבה > 


עוזרים לענף החקלאות

אחד התחומים שחמ"ל קורונה מבקש לפעול בו הוא ענף החקלאות, המהווה נדבך חשוב בקיבוצים בישראל. כידוע, הענף מצוי בסכנה של ממש בעקבות התפרצות הנגיף, כאשר כבר באמצע חודש פברואר החליט שר החקלאות לעצור הגעתם של עובדים זרים מתאילנד.

לכך מצטרפות ההגבלות על הבאת עובדים פלשתינאים לישראל (במיוחד לאחר גילוי קורונה בשטחי הרשות). מועצת הצמחים העריכה לאחרונה כי אי הכנסתם של פועלים פלשתינאים לישראל עלולה לפגוע בקטיף פירות ההדר והתותים, ולגרום לנזק יומי של כ-10 מיליון שקלים.

"הצבת מתנדבים בענף החקלאות היא מורכבת יותר", אומר רביב, "אבל אנחנו נחושים לעזור. אין לי ספק שמתנדבי התנועה יכולים לסייע גם כאן. בין אם בעבודה בשטח ובין אם באמצעים אחרים".

ענף שמהווה חלק חשוב בקיבוצים בארץ (צילום: shutterstock)


הטיפול במערכות החינוך ובאוכלוסיות המוחלשות

במסגרת העיקרון של "ערבות הדדית בימי קורונה", התנועה הקיבוצית לא שוכחת את צוותי הרפואה העמלים ימים כלילות בכדי להתמודד עם הווירוס הקטלני. בכדי להקל עליהם, חמ"ל התנועה הקיבוצית משיק קייטנות מיוחדות לילדי צוותי רפואה.

בנוסף, בעוד שכל סדרי הפסח הקיבוציים בוטלו השנה בשל הנחיות הממשלה והתנועה הקיבוצית, בחמ"ל מבקשים להשיק קו של חלוקה ואיסוף מוצרי מזון לחג עבור משפחות מוחלשות. עוד לפני כן, מתנדבים יידרשו בכדי לסייע להעברת תרופות ומזון לאנשים המשתייכים לאוכלוסיות נזקקות (בין אם הם בבידוד ובין אם לאו).

"הימים הללו הם שעת מבחן עבור כולנו", אומר רביב, "אני בטוח שהתנועה הקיבוצית, על קהילותיה הרבות והאיכותיות, תוכיח את עוצמתה כחברה וכתנועה. נשמח לקבל פניות בהקדם מכל מי שמוכן לסייע ולעזור".

תמונות שכבר לא נראה השנה בקיבוצים. סדר פסח בקיבוץ יגור (צילום: אילן מור)

רוצים גם אתם לתרום ולהתנדב? לפרטים להתנדבות במסגרת החמ"ל, לחצו


כתבות נוספות בנושא:

מנשימים תרבות בכפר

בזמן שהוא חווה את המשבר החמור ביותר שלו, מגיעות מהמרחב הכפרי קצת בשורות חיוביות לענף התרבות

קלטו את משפחת קידר

עד שבניית הבית של משפחת קידר תסתיים, תוכלו למצוא אותם מסתובבים עם הגולפית בשדות של בית אלפא או נהנים מעוד אחר הצהריים בגברוש. הנה הסיפור שלהם

קלטו את משפחת פישרמן

משפחת פישרמן חיפשה קהילה ומצאה אותה בקיבוץ הדרומי ביותר בישראל. בואו להכיר את הסיפור שלהם