אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

2019 פוגשת את הקיבוץ "של פעם"

בגובה 910 מ' ועם עשרות משפחות חדשות מוכיח קיבוץ אורטל, היחיד שנותר שיתופי בגולן, שאורח החיים הזה רלוונטי יותר מתמיד: "לעזוב עבודה בבנק בשביל לתרום לעתיד ילדינו ולקיבוץ? זו פסגת הציונות"


לפני כ-7 שנים, מצא עצמו קיבוץ אורטל מהגולן בפני פרשת דרכים. למרות היותו קיבוץ צעיר שעלה על הקרקע ב-1978 בערך עם שאר היישובים שהוקמו בחבל הארץ היפהפה שנכבש מחדש ע"י ישראל 12 שנים לקודם לכן, החברים הבינו שהפער הדורי המתהווה עלול להיות להם לרועץ. בזכות שורה של החלטות נבונות, שהתקבלו לא בלי חששות אך עם הרבה אמונה, הקיבוץ הצליח לקחת את גורלו בידו. אחת הסיבות העיקריות היא יישום תוכנית צמיחה דמוגרפית ששינתה את פני הקיבוץ. בתהליך דרמטי אך מדוד  שנעשה בנחישות אך בצעדי תינוק, נקלטו בקיבוץ כ-30 משפחות חדשות. חלקן מהאזור, אך מרביתן מרחבי הארץ, עם נוכחות משמעותית של כאלו שעזבו ערים מרכזיות במרכז.

7 שנים עברו ועשרות המשפחות החדשות שהצטרפו לקיבוץ הפכו לחלק בלתי נפרד מהקהילה המקומית. ביחד עם החברים הוותיקים שקיבלו אותם בזרועות פתוחות, קיבוץ אורטל מוכיח שקליטה וצמיחה יכולות (וצריכות) להיות משולבות עם עשייה וקבלה. כעת מצפים באורטל להשלמת ההרחבה הקהילתית, שתמנה 20 משפחות ולהמשיך בקצב של כ-3-4 משפחות בשנה במסלול של קליטה לחברות. רגע לפני 2020, הקיבוץ הקטן מסמן הישג מרשים של גדילה באוכלוסייה בשיעור של 150%. על ההשתלבות המוצלחת של התושבים החדשים בקהילה יעיד האירוע המרשים שנערך באורטל לפני כשנה לציון 40 שנים לעלייה לקרקע, שרבים מהמארגנים והשותפים שלו היו מקרב הנקלטים.

ציינו 40 שנה להקמת הקיבוץ, נקלטים וותיקים יחדיו (צילום: קיבוץ אורטל)


קליטה לקיבוץ שיתופי? כמו פעם אך מחובר ל-2019

"אורטל הוא מהגאוות הגדולות שלנו בגולן, ולא רק בגלל שהוא הקיבוץ השיתופי היחיד ברמה", אומר גולן שמש, מנהל מחלקת הקליטה במועצה האזורית גולן, "אורטל מציע חיי חברה, תרבות וחינוך מלאים, שאפיינו את הקיבוץ השיתופי ממש כמו שהיה פעם. מקום נדיר שכן אין כמעט קיבוצים שיתופיים בישראל שקולטים לחברות, וזו הזדמנות יוצאת דופן להיות חלק מכך. גם מי שרוצה לגור בהרחבה הקהילתית יכול למצוא אופציה שכזו באורטל, וליהנות מכל הדברים הטובים שקיימים בקיבוץ שיתופי".

השגשוג של אורטל, מסביר שמש, מתכתב עם המהפכה של המועצה האזורית גולן, אשר מניין תושביה עומד כיום על למעלה מ-18,000 נפש. כל יישובי הרמה מצויים בקליטה כזו או אחרת. בחלק מהיישובים מדובר כבר על התארגנות לקראת קליטה שנייה, לאחר שהקליטה הראשונה הסתיימה בהצלחה.

"בחמש השנים האחרונות נקלטו בגולן כ-1,200 משפחות חדשות", אומר גולן שמש, "המשפחות הצעירות נוהרות לגולן ולקיבוצים נפלאים, כמו אורטל, שבהם הן מוצאות שילוב מדויק בין חינוך מעולה, קהילה חזקה ומגובשת, איכות חיים ונופים פסטורליים. בשנים האחרונות פתחנו 2 מוסדות חינוך חדשים בשיתוף עם המועצה המקומית קצרין, וביישובים שלנו נחנכו לא פחות מ-15 גני ילדים חדשים".

מציעים גם הרחבה קהילתית ובו בזמן ליהנות מאורח חיים שיתופי (צילום: קיבוץ אורטל) 


מהבנק למשק

הגאווה האמיתית של קיבוץ אורטל נטועה כאמור בכך שהנקלטים החדשים לא רק מגדילים את המצבה הדמוגרפית, אלא הופכים לחלק פעיל ביותר בעשייה של הקיבוץ ברמה הקהילתית, הכלכלית, החברתית והקיבוצית.

ירון לוי, מרכז המשק החדש של הקיבוץ, הוא דוגמה חיה. ירון, כלכלן במקצועו, עלה לגולן ביחד עם אשתו, סיסי, ושלושת ילדיהם, לפני כשנתיים. בשנים הראשונות למגוריו בגולן הוא המשיך בקריירה הרגילה, לאחר רה-לוקיישן שכלל את איוש תפקיד מנהל המחלקה העסקית של הבנק הבינלאומי בקריית שמונה.

לאחרונה, בתום הליך איתור ממושך, ירון התפטר מעבודתו בכדי לכהן כמרכז המשק של אורטל. תפקיד שהינו אחד המרכזיים והמהותיים בקיבוץ. תפקיד שעצם הנחתו בידי אדם שנקלט בקיבוץ לפני שנים ספורות בלבד, מעידה על אופיו המיוחד של אורטל. "מבחינתי זו פסגת הציונות", אומר ירון, "לעזוב עבודה קבועה ומסודרת בבנק גדול, לאחר למעלה מ-14 שנים של קריירה מצוינת ומתגמלת, בשביל לתרום מהיכולות שלי לקיבוץ, זה פשוט מדהים. אני מאושר שניתנה לי ההזדמנות להגשים את החלום ולהפוך אותו למציאות".

ירון וסיסי גדלו באריאל, ועם תום השירות הצבאי המשיכו לגור באזור המרכז (גבעתיים, תל אביב ושות'). החלום המשותף על הגולן, שתודלק בביקורים תכופים אצל חבר של ירון מהמילואים שעבר לפני כעשור לקיבוץ מרום-גולן, נדחה כל הזמן מול הקריירות הרציניות. הוא כלכלן בכיר בבנק והיא בעלת גן ילדים מבוקש.

"כל פעם שהיינו מגיעים לחבר של ירון במרום גולן, בדרך חזרה היינו חולמים על היום שבו נהיה שכנים", מספרת סיסי, "כמו כל דבר טוב, גם להחלטה על המעבר לגולן לקח זמן להבשיל. בשלב מסוים זה הגיע. הגענו למסקנה שכשאנחנו גרים במרכז אנחנו לא מגשימים את החלום שלנו אלא רודפים אחרי רצונות של אחרים. התפכחנו, לקחנו נשימה עמוקה, והלכנו על זה. היום, שנתיים אחרי שעשינו את המעבר צפונה, אנחנו בטוחים שזה היה ה-צעד של החיים שלנו".

"הרגשנו שרדפנו אחרי רצונות של אחרים", משפחת לוי (צילום: מתוך האלבום המשפחתי)


במדור הקודם: התקווה האחרונה של חקלאי המובלעות >

הוותיקים נרתמים לטובת החדשים

בני הזוג לוי מספרים שהבחירה באורטל לוותה בקבלת הפנים החמה בקיבוץ. "מהרגע הראשון הרגשנו רצויים", הם אומרים. בעוד שירון מתחיל בקרוב לעבוד כמרכז המשק, סיסי כבר הכינה את הקרקע לפני המעבר והיא כיום אחראית על הפעוטון בקיבוץ אל-רום. והילדים לבית משפחת לוי? מאושרים מהעצמאות, מהחופש, מהמרחבים, מהקהילה הצעירה ומהפעילויות המגוונות. בקיצור, קיבוצניקים לכל דבר ועניין.

"כשירון וסיסי מדברים על החיבוק החם, הם מדברים על ה-DNA של אורטל", אומר אורי הייטנר, רכז ההיכרות והשיווק של הצמיחה הדמוגרפית. של הקיבוץ, "הצלחת הקליטה באורטל מבוססת בראש ובראשונה על ההליכה המשותפת לקראת המהלך מצד הקהילה הוותיקה".

"כשיצאנו לפרויקט הקליטה לא עשינו זאת בלי חששות", הוא מודה, "בסך הכל היינו קהילה קטנה של כ-60 משפחות שהתכוונה לקבל לא מעט אנשים לחיקה. חלקם חדשים לחלוטין לסוג כזה של קהילה קיבוצית, ובפרט לקיבוץ כמו אורטל שהוא קיבוץ שיתופי (היחיד ברמת הגולן, ש.ד)". החששות, אומר הייטנר, התפוגגו במהירות, בזכות מה שהוא מכנה "התגייסות כמעט טוטאלית של הקהילה הוותיקה למהלך". כ-75% מהחברים הוותיקים היו מעורבים ברמה כזו או אחרת בתהליך הקליטה. זאת, תוך כדי שהם מארחים משפחות, משתתפים בצוותים השונים, מניעים אירועי קליטה ונמצאים בקשר ישיר ואישי מול המתעניינים.

אפשרויות הקליטה לקיבוץ אורטל זמינות כיום בשני מסלולים. מסלול לחברות מלאה בקיבוץ ומסלול נוסף בעצמאות כלכלית להרחבה הקהילתית. נקודה מעניינת היא שהתקבלה בקיבוץ החלטה לפיה הבתים החדשים שייבנו בקיבוץ יהיו מיועדים לנקלטים לחברות (הנקלטים בעצמאות כלכלית יתגוררו בשכונת ההרחבה הקהילתית). בניגוד לקיבוצים אחרים אשר בדרך כלל מייעדים את הבתים החדשים לחברים הוותיקים.

 זוכים לליווי צמוד מצד הקהילה הוותיקה. המשפחות החדשות (צילום: קיבוץ אורטל)

בחירה ללא פשרות

באורטל מדגישים כי מערכת החינוך המקומית היא אחד מהגורמים המרכזיים להתעניינות בקיבוץ. מגיל הלידה ועד כיתה א' הילדים מתחנכים באורטל, ולאחר מכן בבית הספר היסודי אביטל שבמרום גולן. לצד זאת פועלת מערכת חינוך בלתי פורמאלית אשר זמינה לטובת הילדים והוריהם בשעות אחר הצהריים, בימי שישי, בחופשות ובחגים. הרבה מעבר ללוח השנה הרגיל של מערכת החינוך הממלכתית.

רותם נקש גרינבאום, מנהלת מערכת החינוך לגיל הרך בקיבוץ, היא אחת הנקלטות החדשות של הקיבוץ. היא אמנם בת קיבוץ אורטל, אך חזרה אליו לאחר מגורים קצרים בתל אביב. את בעלה גיא, במקור מקריית טבעון, פגשה רותם בזמן שהוא התגורר בקיבוץ במסגרת גרעין נח"ל. לבני הזוג שלושה ילדים המתחנכים כולם במערכת החינוך המקומית.

"לאחר שחווינו את המגורים בתל אביב, לא הייתה בכלל שאלה לגבי אורטל", אומרת רותם, "חזרנו בגלל האהבה הגדולה לקיבוץ. לא מברירת מחדל אלא מתוך געגוע אמיתי לטבע, לירוק ולקהילתיות". 

משפחת נקש חזרו הביתה לגדל את הילדים (צילום: מתוך אלבום משפחתי)


להכניס את הטבע לגן

רותם מעלה על נס מספר נקודות מרכזיות לגבי החינוך באורטל. ראשית היא מציינת את כוח האדם האיכותי שעובר תדיר הכשרות והשתלמויות, ואשר מרביתו מגיע מתוך הקיבוץ (וסביבתו). שנית, באורטל יחס משמעותי לטובת הילדים מול הצוות הפדגוגי. סייעת אחת לכל 4 ילדים בבית התינוקות (לעומת 1:6 בשאר המדינה), גננת על כל חמישה ילדים בפעוטונים (מול 1:12 בכל המדינה) ויחס של 1:7 בגני הילדים מגיל 3 ועד 6 (לעומת 3:36 בעיר). כמו כן, ומעל הכל, לפניכם החינוך הקיבוצי במלוא תפארתו.

"החינוך באורטל הוא חינוך קיבוצי וערכי ברמה הגבוהה ביותר", אומרת רותם, "הרצף החינוכי בגיל הרך מתקיים מהלידה ועד גיל 6, כאשר המתודולוגיה החינוכית מצד אחד נשענת על המסורת הקיבוצית, ומצד שני משלבת תפיסות חדשניות ומתקדמות". מערכת החינוך באורטל, מסבירה רותם, מבוססת על חינוך חווייתי. טיולים בטבע, עונות השנה, גם בשרב וגם בשלג המבקר כאן בחורף, חצר גרוטאות קיבוצניקית "קלאסית" ועוד. "אין יום שבו הילדים לא רואים טבע, אין יום שבו הם לא רואים פריחה. גן הילדים בקיבוץ, בניגוד לגן ילדים בעיר, הוא הרבה יותר מארבע קירות".

"המחויבות כאן היא אישית ביותר", אומרת רותם, "למרות האירועים הקשים במדינה בתחום החינוך לגיל הרך, באורטל ההורים מעולם לא שאלו על מצלמות. כל הורה יכול לבקר בבתי הילדים במהלך היום, סבים וסבתות מגיעים לביקורים, הדלת והלב פתוחים לכולם, דבר היוצר אמון מלא בקרב ההורים".

אז מה נאמר? אולי המסר הכי מובהק הוא שמצאנו הוכחה נוספת לעלייה בקרנם של הקיבוצים בפריפריות הרחוקות. משהו בשילוב אחר קהילה חמה, חינוך מצוין ואיכות חיים בטבע עדיין מאוד קורץ ללא מעט משפחות ישראליות. סיפורו של קיבוץ אורטל, הקיבוץ השיתופי היחיד ברמת הגולן, מקפל בחובו במידה רבה את סיפורה של התנועה הקיבוצית בישראל בואכה 2020.

 הכל מתחיל בחינוך. ילדי אורטל ביום שגרתי בגן (צילום: קיבוץ אורטל)

רוצים להכיר טוב יותר את קיבוץ אורטל? לחצו >


כתבות נוספות בנושא:

קלטו את משפחת סופר

רגע לפני שקיבוץ מעגן מציין 70 שנה להקמתו, פגשנו את משפחת סופר שמגדלת את הדור הבא של הקיבוץ. בואו להכיר את הסיפור שלהם

מקומות הבילוי החמים בגולן ובגליל

החסך התרבותי מזמן נעלם וכיום זוגות שבחרו לעבור לשם כבר לא חייבים לנסוע עד חיפה בשביל הופעה טובה