אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

הקיבוץ ממנו יגיע דור המנהיגים הבא?

כבר 83 שנים שבקיבוץ מעוז חיים ממשיכים להעמיד במקום הראשון את מערכת החינוך, זאת שהוציאה מתוכה גנרלים, סופרים, אנשי רוח ועיתונאים בכירים. אז יצאנו לפגוש בילדים שאולי ינהיגו את ישראל 2048

30.01.2020|שחר דניאלי

22 שנים עברו מאז שלנה, אז נערה בת ה-16 הגיעה לקיבוץ מעוז חיים, כחלק מפרויקט נעל"ה (נוער עולה לפני הורים) ואומצה על ידי משפחה מקומית. השנים חלפו, הילדה גדלה והתבגרה, התגייסה לצבא, השלימה לימודים אקדמיים, ופגשה על הדרך את אלי סיגל מחדרה, בעלה. 22 שנים עברו מאז נכנסה לראשונה בשער הקיבוץ והיום לנה ואלי הם חלק מ-35 משפחות שנקלטו רק בחמש השנים האחרונות בקיבוץ מעוז חיים המחדש ימיו כקדם. "נקלטנו לפני כשנתיים וחצי, הורים לשני ילדים בגילאי 4 ו-8, והמעגל נסגר", אומרת לנה, "מעוז חיים קיבל את פניי לראשונה בישראל, ואני מאושרת שיש לי את ההזדמנות לחיות בו ולגדל בו את משפחתי".

"הילדים שלי אפילו ייהנו מהקיבוץ יותר ממני. אני הגעתי לכאן בתיכון, והם יחוו את מעוז חיים דרך ילדוּת קיבוצית ישראלית אמיתית. כזו שאפשר להגשים רק בעמק המעיינות". אלי, בעלה ובן זוגה של לנה, המכהן כרכז הצמיחה הדמוגרפית בקיבוץ לצד עסקו הפרטי בתחום ה-ODT (פעילויות חוץ לארגונים), מצטרף לדברים, "מעוז חיים הוא מקום מושלם לגדול ולגדל בו ילדים. זה בכלל לא מפתיע שרוב המשפחות שנקלטות אצלנו הן משפחות עם ילדים קטנים או בשלבי התרחבות".

 
 סגרה מעגל. לנה ואלי עם ילדיהם (צילום: אלבום משפחתי)


חינוך בלב הטבע

סיפורו של מעוז חיים מתחיל לפני כ-83 שנה בקיץ 1937, כאשר על הקרקע עולים חלוצים עבריים להקמת יישוב חומה ומגדל. הקיבוץ ממוקם במרכז עמק המעיינות (לשעבר עמק בית שאן) ובמרחק קצר מנהר הירדן. מוקף בנופי עמק קסומים המשלבים שדות חקלאיים, בריכות דגים ושמורות טבע. בחודש ינואר האחרון מלאו עשר שנים להפרטת הקיבוץ ולהפיכתו לקיבוץ מתחדש. אור לשנת 2020 מתגוררים בו כ-450 תושבים, 229 חברים וילדיהם. "תמהיל המשפחות הנקלטות הוא מגוון מאד מבחינה גיאוגרפית", אומר אלי, "יש לנו משפחות מאזור הצפון כמו חדרה או נצרת עילית, אך יש לנו גם ירושלמים ואנשים מהשרון והמרכז. כשליש מהנקלטים הם בנים ובנות חוזרים, והיתר מגיעים לאור פרסומים שעשינו או במתווה של חבר-מביא-חבר-לקיבוץ".

מקיבוצים הראשונים שהוקמו מתוך יישובי חומה ומגדל. מעוז חיים (צילום: ארכיון הקיבוץ)


אחד המאפיינים הבולטים של מעוז חיים הוא הנושא של "ילדוּת קיבוצית". בתוך תחומי הקיבוץ פועלת מערכת חינוך לגיל הרך, מהלידה ועד העלייה לכיתה א'. החינוך הוא "חינוך של פעם", וילדי הגיל הרך מבלים שעות רבות במהלך היום בטיולים בסביבה, ביקורים במשק וסיורים בחיק הטבע. "הנה, רק השבוע, הגננת הזמינה אותי להמתין לילדים בחורשה שלנו, עם טאבון חם", אומר אלי, "במקום לאכול את הסנדוויצ'ים בגן, הם יצאו לשטח, ואחרי כמה מאות מטרים נחתו אצלי לפיקניק אמיתי. זו רק דוגמה אחת מיני רבות".

מערכת החינוך הקיבוצית במעוז חיים פועלת לפי הכלל הבא – "אם זה יום עבודה להורים, יש לימודים או פעילות במסגרת החינוך הבלתי פורמלי בקיבוץ". הילדים וההורים נהנים מכך שמערכות החינוך המקומיות, גם הפורמלית וגם הבלתי-פורמלית, מספקות מענה מעבר ללוח החופשות והחגים הסטנדרטי של משרד החינוך. מכיתה א' הילדים מגיעים מיד לאחר בית הספר למערכת החינוך הבלתי פורמאלי ובמקום להיתקע בבית מול המסכים הם מקבלים עזרה בשיעורי בית, משתתפים בפעילויות יצירה, מרחיבים אופקים ומתגבשים.

 
 מגלים את הסביבה מגיל קטן, ילדי מעוז חיים (צילום: מעוז חיים)


עוד במדור: כך יראה עמק המעיינות בעשור הקרוב >>

צומחים יחד

הילדוּת הקיבוצית שעומדת בחזית של מעוז חיים כוללת אפילו השתלבות במשק הקיבוצי. החל מכיתה ח', ובהיקף משתנה שנע בין פעם בשבוע לפעמיים ואפילו שלוש, הילדים עובדים בענפי המשק של הקיבוץ: לומדים מהי חריצות, משמעת ומוסר עבודה. "במעוז חיים לא תמצא חבר'ה שמסתובבים בזולות ומעשנים נרגילות", אומר אלי, "הילדים שלנו עסוקים. הם לומדים, הם פעילים, הם מתנדבים. אנחנו רוצים לגדל דור שיצמח מתוך ערכים של תרומה לקהילה, מעורבות, מנהיגות ואכפתיות".

הקליטה היא לחברות מלאה ולא מדובר על שכונת הרחבה קהילתית שנבנית באופן נפרד מהקיבוץ עצמו. החברים החדשים גרים בנכסים בתוך שטח הקיבוץ. בין אם בבתים בשכונות הקיימות העוברים שיפוץ ושדרוג, ובין אם במגרשים הפנויים לבנייה עצמית (בנה ביתך). משפחה נוספת שאני פוגש בקיבוץ היא משפחת עפרוני. ההורים טוני וזוהר, הילד יהלי בן השנתיים וכמובן הכלב ליאו. הם גרים במעוז חיים כשנה וחצי והם הגיעו לכאן מתוך שאיפה להעניק לילדים את הילדוּת הקיבוצית האותנטית. טוני במקור מרמת גן, והטבע היחיד שגדלה לצדו היה הפארק הלאומי, אך זוהר הוא קיבוצניק אמיתי מקיבוץ עין הנציב הסמוך. "מה שמצחיק זה שלמרות שזוהר הוא הקיבוצניק, כשנרשמנו ללימודים הוא דווקא חשב שנעזוב את העמק וזהו", אומרת טוני, " הוא הרגיש שהוא רוצה משהו חדש. אבל ברגע שעברנו לעמק חפר, שם גרנו מספר שנים לטובת הלימודים, זוהר הבין שאין על עמק המעיינות, והלב משך אותו חזרה הביתה".

זוהר עובד כמנהל פרויקטים, וטוני עוסקת בתחום החינוך. מובילה את בית הילדים והמסגרת הבלתי פורמאלית באחד הקיבוצים שבעמק, ומתוך תפקידה מספרת על החינוך האיכותי המהווה מוקד משיכה מרכזי למשפחות הנקלטות. "אני אוהבת חינוך מאז שאני זוכרת את עצמי", היא אומרת, "ברמת גן בתנועות נוער, בצבא כמ"כית בחוות השומר, ולאחר מכן בלימודי אקדמיים לחינוך גופני. כשהתחלתי לעבוד בחינוך הקיבוצי, זו הייתה התפלאות והתאהבות ממבט ראשון. הרמה, הצוותים הפדגוגיים המחויבים, התנאים הנפלאים של לחנך בלב הטבע. אני ממש לא מופתעת מכך שבסופו של היום הבוגרים שיוצאים מהקיבוצים עושים חיל בכל מקום שהם מגיעים אליו. בצבא, באקדמיה ובתעשייה. הכל מתחיל בבית הילדים בקיבוץ, ובאין ספור האירועים התרבותיים והקהילתיים שמתקיימים כאן לאורך השנה".

 
הגיעו מתוך שאיפה להעניק לילדים את הילדוּת הקיבוצית האותנטית. משפחת עפרוני (צילום: אלבום משפחתי)


מיריד התיישבות בתל אביב עד לעמק


בעוד שעבור אלי ולנה, כמו גם טוני וזוהר, המעבר למעוז חיים היה קשור בהיכרות מוקדמת עם העמק, יש מי שהגיעו ממש במקרה. למשל, מוריה וגל, הוריהם של אלון בן ה-3.5 ובר בן השנתיים. שניהם עפולאים במקור שתמיד חלמו על חיים במושב או בקיבוץ. אבל רק בעקבות יריד התיישבות, שהתקיים בכלל בגני התערוכה בתל אביב, עליו מוריה שמעה ברדיו בזמן נסיעה, החלום הפך למציאות. "רצינו לתת לילדים שלנו ילדוּת קיבוצית, והגענו ליריד התיישבות בתל אביב רק בכדי להרגיש את האווירה", מספרת מוריה, "שמענו נציגים מקיבוצים וממושבים, והתחלנו לנצל את השבתות שלנו לטיולים בצפון. כשנכנסו פעם אחת לקיבוץ מעוז חיים, הקיבוץ נכנס לנו חזרה ללב, ומשם הכל היסטוריה".

בני המשפחה החלו את תהליך הקליטה בקיבוץ חודשים ספורים לאחר היריד בתל אביב, ובתוך זמן קצר בלבד הפכו לחברים מן המניין. גל נולד בארגנטינה, וכשהמשפחה עלתה ארצה הוא עשה את השנים הראשונות שלו בישראל בקיבוץ בית השיטה. כשהיה בגיל היסודי הם עברו לעפולה, ומרבית חייו התנהלו בכרך העירוני. "למרות שהייתי ילד קטן בבית השיטה, אני זוכר טוב מאד מה זה לגדול בקיבוץ", אומר גל, "אני שמח שאני יכול לתת את זה לילדים שלי והפעם מבלי לעבור לעיר לאחר מכן. כשאתה פותח את הדלת והילד שלך, שהוא עדיין לא בן ארבע, יכול לרוץ ולהסתובב חופשי. לקפוץ מחבר אחד לחבר שני, ולשחק בדשא, אני מבין שעשיתי החלטה נכונה".

נסעו לטייל בצפון בשבתות וכשהגיעו למעוז חיים התאהבו משפחת טרומפר (צילום: אלבום משפחתי)


בקיבוץ מעוז חיים מתכננים כעת להמשיך ולקלוט משפחות חדשות, ומצפים לשמור על הקצב המרשים של כ-6-7 משפחות בשנה. הקליטה, אשר נעשית במתווה של חברות מלאה, והאופי של הבנייה שמבוסס על נכסים בשטחי הקיבוץ, מאפשרים למעוז חיים להיות קיבוץ מתחדש במלוא מובן המילה. בהתחשב בעובדה שהקיבוץ ממוקם בעמק המעיינות, אשר כמעט כל קיבוציו ויישוביו גדלים וצומחים מבחינה דמוגרפית, ההתחדשות היא גם במעגל הרחב יותר ומעבר לגבולות הקיבוץ.

רוצים את המידע המלא על הקליטה למעוז חיים? לחצו


כתבות נוספות בנושא:

ההחלטה שכל בעל נחלה בישראל חיכה לה

לאחר שנים של מאבק, החלטה חדשה מייצרת צפייה גדולה בקרב בעלי נחלות: "מושבניקים יוכלו להרוויח לא מעט"

"הבקעה היא ישראל וישראל היא הבקעה"

בזמן שהפוליטיקאים עסוקים במפות מסתוריות, אנשי הבקעה, החקלאים והתושבים החדשים בסה"כ רוצים לחזור לשגרה באזור הכי פחות מוכר לציבור

כמו לפני 20 שנה - גן הילדים חזר לנווה איתן ואיתו המשפחות

קיבוץ נווה איתן בעמק המעיינות החליט ללכת הפוך מהמקובל: תחילה להתמקד בפתיחתו המחודשת של גן הילדים 2 עשורים לאחר שנסגר ורק אז שיווק למשפחות