אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

דרושים: שותפים להצלחה

הקהילה החמה, המיקום הנוח וההזדמנות הכלכלית להקים בית מרווח עם גינה. קיבוץ אורים בנגב מקים שכונה חדשה שמיועדת רק למי שיצהירו: אנחנו כאן כדי להיות שותפים אמיתיים לדרך


בעיני רבים נחשב אזור חבל אשכול בנגב המערבי לאחד האזורים האטרקטיביים ביותר בדרום מבחינה קהילתית וכלכלית וכמוקד משיכה עבור משפחות רבות. מעל 120 כאלו עברו לאזור המשתרע על פני 1,000 קמ"ר ב-5 השנים האחרונות מאז מבצע צוק איתן. מקיבוץ בארי בצפון הנגב, לנחל הבשור במזרח ועד גבול מצרים במערב. חלקן משפחות של בנים ובנות שגדלו ביישובי הסביבה וחוזרים ביחד עם דור ההמשך וחלקן מכל קצוות הארץ.

אחד מהם, מהקיבוצים המבוקשים באזור הוא אורים. קיבוץ ותיק ורב-דורי שאחרי שנים של קליטה "צנועה" החליט שהוא מקים שכונה חדשה ובה עשרות בתים המיועדים למשפחות צעירות. אוכלוסיית אורים מונה כיום כ-150 משפחות, והצפי הוא לקליטה של למעלה מ-30 משפחות בשנתיים הקרובות, "שותפות להצלחה" כציפיית הקיבוץ. אגב, אחת הסיבות להיותו מבוקש באופן יחסי על פני יישובים אחרים טמונה אולי במיקומו, המרוחק מעל 20 ק"מ מגדר הגבול.

אז רגע לפני שהקיבוץ יפתח את שעריו באופן רשמי ביום פתוח למשפחות 2020, ירדתי דרומה להיפגש עם המשפחות שכבר עברו לאורים לבדוק מה הוביל אותם דווקא לנגב, איך הם מתמודדים עם האתגר התעסוקתי ואיך שומרים על קשר עם המשפחה הגרעינית שנשארה יותר מ-100 ק"מ צפונית משם.

 תמצית החלום: גינה, כלב, חינוך וילדים יחפים-מאושרים (צילום: קיבוץ אורים)


ה-לוקיישן

את המסע לאורים אני מתחיל עם רייפי גולדמן, מרכז מנהלת קליטה וצמיחה. למרות שעברו יותר מ-18 שנים מאז החל חוסר השקט הביטחוני באזור, נראה כי העניין לא מרתיע לגמרי. "ההתעניינות הרבה בקיבוץ נובעת מכך שאנו מציעים כמה יתרונות, הנחשבים גם ייחודיים בחבל אשכול שהוא אזור מבוקש בפני עצמו", אומר רייפי, "מעבר לקהילה הנהדרת והמגובשת, שהיא ממש כמו משפחה אחת גדולה, אורים הוא קודם כל קיבוץ עם מיקום מצוין".

כשרייפי מדבר על המיקום של אורים, הוא מתכוון לכך שהקיבוץ גם מוקף מצד אחד בשלווה פסטורלית מיוחדת במינה, עם שילוב בין נופים מדבריים ושטחים חקלאיים, וגם במרחק של כ-10 דק' בלבד מתחנת הרכבת באופקים, ממנה יוצאות מדי שעה רכבות מהירות למרכז (הזמן הממוצע לתל אביב עומד על קצת יותר משעה). בנוסף, הקיבוץ נהנה משקט ביטחוני בזכות מיקומו בחלקו המזרחי והרגוע של חבל אשכול.

"אורים הוא קיבוץ מתחדש אשר שומר על אופיו ורוחו כקיבוץ לכל דבר ועניין", אומר רייפי, "אנו מקיימים מוסדות קהילתיים ופעילויות חברתיות וחינוכיות בהיקפים גדולים מאד. אנחנו מחפשים כל הזמן את שביל הזהב שבין חופש בניהול משק הבית לבין שמירה על קיבוץ עם שיתוף גבוה בין החברים. המיסים הקהילתיים מאפשרים לממן עזרה הדדית מקיפה, גם לצעירים בתחום החינוך, וגם למבוגרים בפתרונות סיעוד".

 "מחפשים כל הזמן את שביל הזהב שבין חופש הפרט לחיי הקהילה" (צילום: קיבוץ אורים)


הכל מתחיל בחינוך

רייפי מסביר כי אורים מממן את ערכי הליבה שלו, והדבר בא לידי ביטוי באופנים שונים. לדוגמה, מימון מערכת חינוך משלים הפועלת לאורך כל השנה, כולל בימים בהם מערכת החינוך הממלכתית בחופש (כמו חול המועד, חופשות משרד החינוך וכדומה). בנוסף, הקיבוץ מקיים חוגים ואירועים בשעות אחר הצהריים, חוגג את כל החגים בהתאם למסורת הקיבוצית המפוארת ומייצר פעילות תרבותית ברמה שבועית, המיועדת גם להורים ולא רק לילדים.

"על מנת לשמור על קהילה מאוחדת, הקליטה לקיבוץ אורים היא קליטה לחברות מלאה", אומר רייפי, "אין מעמדות ואין סטאטוסים. חבר קיבוץ שנקלט היום באורים, שווה בזכויותיו באופן מלא לחבר קיבוץ שמתגורר כאן כבר 50 שנה. לרבות זיקה לנכסי הקיבוץ". מבחינת מערכת החינוך, ילדי אורים מתחנכים בתוך גבולות הקיבוץ מגיל אפס ועד העלייה לבית הספר היסודי. מכיתה א' ועד י"ב הילדים עוברים ללמוד בקריית החינוך באשכול, המרוחקת כ-10 דק' נסיעה מהקיבוץ, ולרשותם הסעות מאורגנות (הלוך וחזור). כמו כן, לאור הקליטה המוצלחת בחבל אשכול, והגדילה המשמעותית במספר הילדים באזור, בשנה האחרונה נפתח במועצה האזורית בית ספר יסודי חדש.

 חוגגים את כל החגים בהתאם למסורת הקיבוצית המפוארת (צילום: קיבוץ אורים)


כל הדרכים מובילות לאורים

הליכה קצרה לדשא שבמרכז אורים מפגישה אותי עם כמה מהמשפחות החדשות שנקלטו במקום. בשיחות עם החבר'ה אני לומד על הגיוון הרב שבאוכלוסיות החדשות באורים, כמו גם על הסיבות שהביאו אותן לקבוע בקיבוץ את ביתן.

"אני באר שבעית במקור ובעלי קיבוצניק מצפון ים המלח", אומרת ענת בנוביץ', אשר היא ובעלה רותם עברו לאורים, עם בנם הצעיר רום (בן חצי שנה) לפני פחות מחודשיים. "היינו שנתיים בבאר שבע וכשהגיע הזמן להחליט היכן נגור באמת, ואיפה נגדל את המשפחה והילדים, היה ברור שהעיר היא לא המקום בשבילנו".

"כקיבוצניק מבטן שגדל יחף בשבילים ובשדות, לא הייתה מבחינתי שום אופציה אחרת", מצטרף רותם לדברים, "הקיבוץ מעניק לילדים מעטפת של איכות חיים, חינוך מצוין, ערכים וקהילה חמה". בני הזוג בנוביץ' מספרים כי הם הגיעו לקיבוץ אורים כמעט במקרה. בעודם מחפשים מקום באזור הנגב, הם נחתו בין השאר בבית שהוצע להשכרה במושב רנן (המשתייך למועצה אזורית מרחבים ונמצא מעט מזרחית לאורים). עד מהרה, השיחה עם לירון בעלת הנכס הלכה לכיוונים בלתי צפויים. במקום להציע לבני הזוג את הבית להשכרה, הייתה בפיה הצעה אחרת, אטרקטיבית לא פחות.

"לירון סיפרה שהיא גרה בקיבוץ אורים, לא רחוק מרנן, ושנראה לה שזה יתאים לנו יותר", אומרת ענת, "מפה לשם הגענו להיכרות עם אורים וזה היה פשוט בינגו. קבלת הפנים החמה שקיבלנו כבר בפעם הראשונה, וכמובן שלאורך כל הדרך, עשתה את שלה. מהרגע הראשון הרגשנו שאורים זה הבית שלנו".


 צירוף מקרים הביא אותם לקיבוץ, משפחת בנוביץ (צילום: קיבוץ אורים)


במגזין הקודם: "הפרויקט הכי קרוב בעוצמתו להקמת המדינה" >

"ילד שגדל בקיבוץ זה ילד שגדל בסוג של חופש"

זוג נוסף שאני פוגש על הדשא הם אילן ושלי הולצר, הוריהם של ליה בת ה-4 ויואב בן השנתיים. אילן, למרות שנולד וגדל באורים, לא חשב שיחזור לכאן להקים את הבית ולהשתקע. דווקא שלי, שנולדה בעיר קטנה בברזיל ועלתה לישראל לפני כ-15 שנה, משכה אותו חזרה אל המשק. "למדנו באזור המרכז ואני בכלל לא חשבתי שאחזור לנגב", נזכר אילן, "אבל שלי, שהיא ציונית נלהבת ומעריצה גדולה של אורים, לא הייתה מוכנה להתפשר. בזמן ההיריון עם ליה הבנו שצריך לקבל החלטה, וחודש לפני הלידה עשינו את הצעד".

ההולצרים הם מ"הוותיקים" בקרב החדשים באורים, ומתגוררים בקיבוץ כבר כ-4 שנים. אילן, שלמד הנדסאות בעלי חיים במכללת רופין, עובד בחברה חקלאית גדולה באזור, ושלי השתלבה בעבודה בקיבוץ. "מצד אחד הילדוּת שלי באורים שונה מאד מהילדות של ילדיי, ליה ויואב. מצד שני, יש המון קווים משיקים", אומר אילן, "בראש ובראשונה זה הערכים, הפשטות, הקהילתיות והעצמאות. ילד שגדל בקיבוץ זה ילד שגדל בסוג של חופש. הילדים מסתובבים חופשיים והופכים לעצמאיים בגיל מאד מוקדם, ואנחנו ההורים רגועים ושקטים שהם בסביבה הכי בטוחה שיכולה להיות".

מוריס וארבל ברבי, הורים לילדות בנות 5 ו-9, מסכימים עם כל מילה. הם עברו לכאן לפני כשנה, לאחר שהתגוררו במשך כשמונה שנים בקיבוץ משמר הנגב. "שמענו על הקליטה בקיבוץ אורים והיות שארבל היא בת קיבוץ צאלים, הנמצא בשכנות לקיבוץ לאורים, ידענו כי זה קיבוץ נעים ומשפחתי, ומקום מצויין לגדל בו את בנותינו". כמו כן, מוסיפים בני הזוג, הקרבה למשפחה ולמקומות העבודה הפכו את המעבר לאורים מתאים עוד יותר.

נהנים ממה שיש לקיבוץ להציע עבור הילדים. משפ' הולצר (צילום: קיבוץ אורים)

כעת ממתינים בקיבוץ אורים למשפחות הבאות אשר ייקלטו בקיבוץ. כמו שאמרנו בהתחלה, מדובר על קליטה של כ-32 משפחות חדשות בתוך שנתיים, במהלך שעשוי להגדיל את אוכלוסיית הקיבוץ בכ-120-140 חברים חדשים. זריקת אנרגיה משמעותית לקיבוץ הוותיק, שמביט לעתיד בגובה העיניים ובלב מלא בהגשמה. 

כל המידע על הקליטה לקיבוץ אורים > 


כתבות נוספות בנושא:

עוסקים בחלום בלב הערבה

פעמים רבות עולה שאלת התעסוקה כשחושבים על מעבר לאזור כמו חבל אילות,  אבל אם לשפוט לפי היזמים ובעלי העסקים שמצאנו נדמה כי מדובר במציאות אחרת לגמרי

6 מיליון דונמים של כלום

רשויות המדינה תוקעות כבר שנים את סוגיית שטחי האש בערבה ובגולן, שמונעות ממיליוני דונמים להיות מסובים לפיתוח וצמיחה. כעת יוצאים למאבק 3 ראשי מועצות