אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

מה ששומעים כאן, לא מזיז שם

35 שנה אחרי שעלו על הקרקע כעולים אידיאליסטים, ותיקי היישוב אבשלום בעוטף עזה מתרגשים כמו ביום הראשון מכניסתן של 10 משפחות חדשות: "המצב הביטחוני לא מעסיק אותנו ביום-יום"

05.03.2020|שחר דניאלי

לפני כ-35 שנה, חבורה של עולים חדשים אידיאליסטים החליטו לרדת דרומה ולהקים יישוב ובית בישראל. אידיאולוגיה התמזגה עם ציונות, חלום התחבר עם עשייה, וכמה קראוונים הוצבו בשטח. כך נולד היישוב הקהילתי אבשלום שבחבל שלום, המשתייך למועצה האזורית אשכול. המקום הקטן הלך והתפתח, הקראוונים הוחלפו בבתים צמודי קרקע, ונכון לשנת 2020 מתגוררות באבשלום כ-90 משפחות. 90 משפחות שעומדות להפוך בקרוב לכ-110 משפחות, וזאת במסגרת תהליכי צמיחה דמוגרפית מרשימים. עשרת הבתים הראשונים יקלטו את דייריהם באבשלום במהלך החודש הקרוב, וביישוב מצפים לחצות השנה את קו ה-100. כלומר, להציג גידול באוכלוסייה בשיעור של כ-20%. זאת למרות כל האתגרים, ובראשם המציאות הביטחונית במקום שהיא בהחלט "לא פשוטה".

10 משפחות יכנסו לביתן החדש בחודש הקרוב (צילום: עמוד פייסבוק אבשלום)


"ציונות בת שנות 2000"

"אבשלום הוא יישוב קהילתי חילוני והתושבים שנקלטים אצלנו מגיעים מכל רחבי הארץ", אומר אלכס ויינטרוב, מזכיר היישוב, "יש לנו אנשים מאזור הדרום, יש שמגיעים מירושלים והמרכז, ויש אפילו משפחות מיקנעם וכרמיאל". אלכס מוסיף כי התמהיל הקהילתי המגוון של אבשלום בא לידי ביטוי בתושבים החדשים. על המצטרפים לקהילה נמנים אנשי המרחב הכפרי לצד עירוניים, חילונים ומסורתיים, עולים חדשים וצברים. "מעבר לכל זה", הוא אומר, "בסופו של היום אנחנו רואים באבשלום ציונות בת שנות 2000. נכון, יש כאן איכות חיים ויש גם הטבות מס. אבל לא פחות חשוב מכך יש כאן אמונה בהתיישבות וביישוב ארץ ישראל".

"יש לנו חיבור מדהים של תרבויות שלא רואים בכל מקום. הרוח של אבשלום היא רוח של אנשים שמאד אכפת להם איך ייראה היישוב שבו הם גרים. גם מבחינת הנראות הפיסית וגם מבחינת החיבור הקהילתי והתהליכים הקהילתיים. זוהי ממש גאוות יחידה". כשאלכס מדבר על חיבור מדהים של תרבויות הוא מספר לי על שיתוף פעולה בין צוות וועדת תרבות לתושבים הוותיקים, בה החליטו לדוגמה לחגוג את חג הנוביגוד (לציון השנה האזרחית החדשה) או לנטוע לכבוד ט"ו בשבט עץ עבור כל ילד שנולד באבשלום.

"התיישבות, איכות חיים והטבות מס" (צילום: עמוד פייסבוק אבשלום)


 "99% מהזמן זה גן עדן אבל בהחלט יש 1% בעייתי"

רק לאחרונה ציינו בדרום את סיומו של סבב הסלמה נוסף. באבשלום התושבים המתורגלים כבר לא מתרגשים, אבל אבל גם לא מתעלמים. ראשית, גם בסקאלה של יישובי חבל שלום, זהו אחד היישובים המרוחקים ביותר מגדר המערכת. שנית, מקווים כאן כי מדובר בתקופה שתחלוף.
"מדינת ישראל תמיד נמצאת תחת איומים ביטחוניים", אומר אלכס, "לפעמים מי שעל הכוונת זה קריית שמונה שחוטפת קטיושות, לפעמים זה פיגועים במרכז תל אביב או באוטובוסים בירושלים, ועכשיו זה כביכול 'התור של הדרום'. אין לנו ספק שזה ייגמר, וחשוב לזכור גם שב-99% מהזמן הדבר היחיד שתשמעו באבשלום זה שקט".

מצד שני גם אלכס מודה כי תושבי אבשלום חווים את המצב הביטחוני כמו כל תושבי אשכול. אמנם לא בעוצמות המוכרות מיישובים אחרים צמודי גדר כמו נחל עוז או כרם שלום, אבל בהחלט "מקבלים את החלק שלהם". "מה שאני יכול להגיד על ההתמודדות שלנו הוא שאנחנו מאוד מתורגלים ובעלי ניסיון", אומר אלכס, "במועצה בכלל, ובאבשלום בפרט, יש מענה ברמה מאוד גבוהה מבחינת אגף החוסן. משפחות וילדים שנקלעים למצוקה רגשית, אנשים הזקוקים לפתרון מקצועי, טיפולים כאלה ואחרים, אנחנו מקבלים את זה ממחלקת החוסן הכי טובה והכי מנוסה בארץ".

"אני אומר בכנות שהמצב הביטחוני לא מעסיק אותנו ביום-יום. בחבל אשכול התושבים חיים את החיים, מתמקדים בצמיחה, בפיתוח, ובחיזוק הקהילה. המצב אפילו מייצר סוג של חוסן ומהווה גורם מאחד ומגבש. אבל להגיד שזה לא משפיע זה יהיה לחטוא לאמת. זה מאד תלוי ואינדיבידואלי. אולם בשורה התחתונה, ההוכחה הכי טובה היא שיש לנו באבשלום אפס הגירה שלילית ורק מגיעות משפחות".

"כשמשפחות מתעניינות שואלות על המצב הביטחוני, אנחנו מדברים בכנות ובפתיחות", אומר אלכס, "אני אישית אוהב להשתמש במטבע הלשון של ראש המועצה לפיו 99% מהזמן אנחנו חיים בגן עדן, נהנים מהפסטורליות של האזור ומהשלווה שלו, וב-1% הנותר זה בעייתי ולא סימפטי בלשון המעטה".

 מספקים מענה גבוה מבחינת אגף החוסן. (צילום: עמוד פייסבוק אבשלום)


עוד במדור: בת 100, עם אופציה לקליטה >>

עוגן אזורי

גלילה קצרה בעמוד הפייסבוק של אבשלום מגלה את שלל הפעילויות הקהילתיות שמתרחשות באופן קבוע ביישוב כמו ערבי גיבוש לנוער, ערב חוויתי למשפחות, ערב נטיעות ועוד. כמו כן, אבשלום הוא יישוב מיוחד במינו בקרב היישובים האחרים בחבל אשכול המתפתח. זאת משום שהוא עוגן קהילתי חברתי המציג מגוון רחב של שירותים לכלל תושבי החבל. בין השאר מדובר על מרפאה אזורית, בריכה רחבת ידיים, מגרשי משחקים, מרכז קהילתי לילדים ולמבוגרים, מתחם קניות עם סופרמרקט וגלידריה ועוד.

בכל הנוגע למוסדות חינוך, ילדי היישוב והוריהם נהנים ממענה מלא לגיל הרך בתוך גבולות אבשלום – מפעוטון ועד גן חובה. לאחר מכן הם עוברים ללמוד בבתי הספר היסודי והתיכון שנמצאים בקריית החינוך של המועצה, אליה הם מגיעים בהסעות מאורגנות ומסודרות. "עוגן חשוב נוסף שפועל ביישוב הוא המרכז הקהילתי 'הדיונה' שמשרת את כל תושבי המועצה", אומר אלכס, "המרכז החל לפעול בשנת 2000 והוקם מכספי קרן החינוך של הסוכנות היהודית. הוא כפוף למחלקת החינוך של המועצה, מנוהל על ידי מנהל מקצועי ובשיתוף פעולה של וועדת היגוי אשר משותפת לתושבים ולמועצה. ב'דיונה' מתקיימים חוגים, אירועים תרבותיים, מפגשים, כנסים ועוד".

 
 היישוב מהווה עוגן חברתי קהילתי לכל תושבי האזור.  (צילום: יישוב קהילתי אבשלום)


בית צמוד קרקע בפחות ממיליון שקלים?


"הגענו לאבשלום לפני כשמונה שנים, הורים צעירים עם ארבעה ילדים, כולל תינוקת בת פחות משנתיים", נזכרת ענת שוורץ, "הגענו מאזור המרכז כי חיפשנו מקום שבו נוכל גם ליהנות מאיכות חיים עם בית צמוד קרקע, וגם להיות חלק מקהילה אמיתית. קהילה תוססת עם אנשים איכותיים".

"בתור אמא שגידלה באבשלום ארבעה ילדים אני אומרת בפה מלא – זו הבחירה הטובה ביותר שיכולתי לקבל בעבור המשפחה שלי", היא ממשיכה, "הילדות באבשלום היא ילדות ישראלית של פעם. אין כאן תרבות צריכה של קניונים ומסיבות, אלא של ערכים וקהילה. זה לא רק התושבים הנפלאים של אבשלום, שהם כמו משפחה, אלא האווירה הקהילתית הכוללת בכל האזור. הילדים שלי מוקפים בחברים מכל המושבים, הקיבוצים והיישובים שבסביבה".

התושבים הנקלטים באבשלום יכולים לבחור בשתי אופציות למגורים. האופציה הראשונה, שהולכת ונגמרת במהירות, היא לרכוש מגרש לטובת בנייה עצמית (בנה ביתך). אופציה נוספת היא להשתלב בפרויקט החדש של היישוב בו מוצעים לשיווק מספר דגמים מודולריים בני 4-5 חדרים. מ-110 מ"ר בנוי בדגם הקטן ועד 160 מ"ר בדגם הגדול. המגרשים הם מגרשים רחבי ידיים של חצי דונם, והקבלן המבצע שעומד מאחורי הפרויקט הוא אחד הקבלנים המובילים במרחב הכפרי בישראל. "זהו פרויקט של 52 יחידות דיור", אומרת ענת, שהיא לא רק תושבת מקומית אלא גם משווקת את הפרויקט מטעם חברת "משקים בנגב", "כרגע משווקות בו 32 יחידות אשר יותר ממחצית מהן כבר נמכרו בהצלחה. הפרויקט ממוקם סמוך מאוד לגנים ולבכריכה ועלות הבית מתחילה ב-825,000 שקלים כולל מע"מ".

למידע מלא על המעבר לאבשלום לחצו >


כתבות נוספות בנושא:

They too - הכירו את הנשים החזקות במגזר הכפרי

ניפוץ תקרות זכוכית, ההפיכה למודל לחיקוי והבחירות שהביאו איתן בשורה נשית עוצמתית. 4 ראשות מועצות בראיון פתוח: "לעודד נשים נוספות להתמודד"

"בבדיקה" - החברה שהגדירה מחדש את הקליטה לקיבוץ

לפני עשור החליטו שני קיבוצניקים עם חזון להקים את מי שעתידה להיות חברת הבנייה המובילה במגזר הכפרי

"החיים פה לא יכולים להיות שונים יותר מגבעתיים ואני שמח"

המשפחות החדשות בגליל העליון לא מביטות דרומה: "בסופו של יום חלק בלתי נפרד מהמגורים כאן הם חיי הקהילה והאנשים שמרכיבים אותה"