אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

מיוחד - 40 שנה לבירת הגולן

מיישוב קטן שתוכנן עם מקלט ענק ליום שחור שלא הגיע, הפכה קצרין למועצה מודרנית שגדלה ב-17% רק ב-4 השנים האחרונות. אז איך הולכות להיראות 40 השנים הבאות של "מרכז הגולן"?


נתחיל מקצת היסטוריה בסיסית. השנה היא 1967, כאשר מדינת ישראל הצעירה מנצחת מלחמה בשישה ימים ומשלשת את שטחה. כ-10 שנים לאחר מכן בשנת 77', על שטח קטן יחסית מוקם יישוב חדש. בתכנון היישוב לקח חלק בזמנו גם האדריכל המפורסם ישראל גודוביץ. גודוביץ, בצדק כנראה באותם שנים, הציע להקים את היישוב החדש עם כיכר מרובעת ענקית במרכזו, ושמטרתה להוות מקלט לתושבים כנגד ההפגזות מהגבול הסורי, הצעה שאגב לא התקבלה.  מאז ועד היום הרבה מאוד עבר על המועצה המקומית קצרין, שחוגגת בדיוק בימים אלו 40שנה להיווסדה. מה שהחל עם גרעין משפחות אידיאליסטי בראשותו של שמואל (סמי) בר לב, כראש המועצה, מגשים כיום את מטרת הקמתה של קצרין להיות "מרכז הגולן".

קצרין כיום היא בית עבור ישראלים רבים מכל קצוות החברה. בירת הגולן של שנת 2017 מהווה נקודת מפגש מרתקת בין צעירים, וותיקים, עולים חדשים, צברים, דתיים, חילונים ומשפחות שהגיעו מרחבי הארץ. אלו נהנים מאיכות חיים גבוהה, קרבה לטבע וחיי קהילה עשירים. ואכן, משכונת גמלא הוותיקה ועד לרובעים החדשים הנבנים במקום, אי אפשר שלא להרגיש שמשהו טוב קורה בקצרין.

מגרעין התיישבות קטן למועצה מודרנית. קצרין (צילום: מועצה מקומית קצרין)


כך מייצרים צמיחה של 17%

הדברים באים לידי ביטוי גם במספרים עצמם. אם בסוף 2013 התגוררו בקצרין כ-6,300 איש בלבד, בשנת 2017 חיים בה כבר כ-8,000 תושבים, ומדובר בצמיחה מרשימה של כ-17%. בהתאם לביקוש ולגידול הדמוגרפי, משגשג גם תחום הבנייה. למעלה מ-3,000 יחידות דיור מתוכננות להיבנות בשנים הקרובות בקצרין, כולל כ-200 מגרשים לבנייה עצמית אשר משווקים בימים אלו ברובע 11 החדש, ובשכונות נוספות הפונות לכנרת מגרשים של כ-600 מ"ר. באופן חסר תקדים, עד 80% משטח המגרשים מאושר לבניה, דבר שמאפשר לתושבים גם אפשרויות פרנסה "בתוך הבית" כמו הקמת צימרים ועסקים נוספים.

"משפחות צעירות שמעתיקות את חייהן לקצרין עושות את זה לא רק בגלל אפשרויות המגורים אלא בעיקר בזכות החינוך המצוין ואיכות החיים", מתגאה דמיטרי (דימי) אפרצב, ראש המועצה המקומית קצרין, "המשפחות הללו מוצאות בקצרין את השילוב המדויק שבין יישוב כפרי קטן עם אווירה קהילתית לבין מקום המספק את כל השירותים הציבוריים הדרושים להן. כלומר, קצרין מתאימה למי שאוהב את המרחב הכפרי אבל רוצה גם פסיליטיס (מתקנים) ושירותים במרחק נגיעה".

כ-3,000 יחידות דיור בשנים הקרובות. אחד הפרויקטים המשווקים כיום במועצה (הדמיה: "דקל א.ח.ר")


עוד במדור: קיבוץ גבולות ממשיך לגדול > 


תנועות נוער, מתנ"סים ויום לימודים ארוך

גם בכל הנוגע לחינוך, קצרין עברה דרך ארוכה בתקופה קצרה בלבד. על מנת לקדם את הצמיחה הדמוגרפית במועצה ובכדי להפוך אותה לאחד המקומות היציבים והמבוקשים בצפון, קצרין משקיעה מדי שנה חלק ניכר ובלתי מבוטל מתקציבה בחינוך. התוצאה היא מעטפת חינוכית איכותית החל מגיל אפס, עד לתיכון ואף לאחר מכן.

הדברים באים לידי ביטוי ברמת ההישגים. בשנת הלימודים האחרונה כ-87% מהלומדים בקצרין היו זכאים לתעודת בגרות ושיעור הגיוס בבתי הספר עמד כמעט על 100%. המועצה מקיימת יום לימודים ארוך ופועלים בה מגוון תנועות נוער כמו "הצופים" ו"בני עקיבא". כך גם פעיל בקצרין ארגון "אחריי" המקדם גיוס ליחידות מובחרות, ובמועצה יש מרכז נוער שמתופעל על ידי החברה למתנ"סים. בנוסף נפתחה בקצרין מכינה קדם צבאית השם "תמיר" שמטרתה פיתוח מנהיגות חברתית.


"מפעלים שלמים מעבירים את הפעילות לקצרין ואחרים מתרחבים"

אם בתחומי התעסוקה הנטייה לחשוב כי מדובר בעקב האכילס של היישוב ובכלל האזור, מצופה לכם הפתעה נעימה. בשנים האחרונות החברה לפיתוח קצרין מובילה מהפכה באזור בכל הנוגע לתעשייה, הבאת יזמים חדשים ופיתוח עסקים מקומיים. נכון להיום, ישנם יותר מ-12,000 מ"ר בבניה ו-8 מפעלים שעתידים להיפתח בשנתיים הקרובות בענפי הביוכימיה, ייצור תרופות, עיבוד שבבי, ביוכימיה, מיקרואלקטרוניקה ועוד. כמו כן, מוקמים בקצרין שני מבנים נוספים של כ-6,000 מ"ר המיועדים להשכרה.

"התעשייה והעסקים כאן מכפילים את גודלם", מתגאה אפרצב, "מפעלים שלמים מעבירים את הפעילות לקצרין ואחרים מתרחבים. מבשלת הבירה הבוטיקית "בזלת", למשל, הממוקמת בקצרין, פותחת בימים אלו מבשלות חדשות בדרך להפוך ליצרנית מן המניין".

הצמיחה בגולן אינה נובעת רק מהקמת מפעלים ותעשייה. "הדבר הכי חשוב שמאפיין את תושבי הגולן הוא הגישה האקטיבית והאופטימית לחיים שיודעת ליצור לעצמה את המציאות שלה", מספר אפרצב, "למי שעוסק ביזמות אישית, חברתית או עסקית, קצרין היא גן עדן. לרוב אין תחרות והפוטנציאל להצלחה הוא גבוה ביחס להשקעה הנמוכה". ואכן, הרבה ממה שקורה במועצה הוא פרי יוזמה פרטית של אנשיה שנהנים לקצור את פירות עמלם.

רוצים לשמוע על אפשרויות הבנייה והקליטה בקצרין? לחצו > 

כתבות נוספות בנושא:

המשפחות שחזרו הביתה

למרות שהוא ממוקם במרחק פסיעה מאחד האזורים הכי יפים בארץ, מוקף במעיינות של מים מתוקים, סוד הקסם של נווה איתן הוא קודם כל האנשים שמרכיבים אותו

לגור בלב היער, לא רחוק מהים

אחרי לא מעט חילוקי דעות, שכונת ההרחבה הייחודית במושב יערה הנטועה בתוך יער היסטורי יצאה לדרכה עם ביקוש עצום