אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

ממשיכים לצמוח: ביקוש שיא בקיבוץ גבולות

כמו הכלניות בפסטיבל "דרום אדום", גם קיבוץ גבולות פורח ונערך לקליטת המשפחות בשכונה החדשה: "משפחות שנקלטו לא מזמן הן אלו שמסייעות לנקלטים הבאים אחריהן להשתלב בחיים בקיבוץ"


פריחת הכלניות המרהיבה בצפון הנגב מושכת אליה במסגרת פסטיבל "דרום אדום" מיליוני ישראלים שמגיעים בכדי לחזות במרבדים האדומים הפושטים על האזור. בין שלל המטיילים ניתן למצוא גם לא מעט משפחות שעבורן חבל הבשור נמצא ממש בחצר ביתם האחורית.

החבל המקסים בצפון הנגב מציג בשנים האחרונות צמיחה דמוגרפית נהדרת, ומושך אליו יותר ויותר תושבים שמחליטים לקבוע בו את ביתם. אחד היישובים שנהנה מהתנופה הבולטת ביותר בחבל הוא קיבוץ גבולות אשר חגג לאחרונה 70 שנים להיווסדו ושהקמתו הייתה חלק בלתי נפרד מהפעילות של התנועה הציונית בדרום הארץ (בין שלושת המצפים שהוקמו בנגב בתגובה ל"ספר הלבן" מ- 1939).

כיום גבולות הוא קיבוץ מתחדש אשר בדומה לכלניות נהנה מפריחה מרשימה. הפינות הירוקות, האווירה הכפרית והפעילות הקהילתית והתרבותית הענפה, מאפשרות לחברי הקיבוץ איכות חיים מדהימה וברת השגה. יתרה מכך, את הפרויקט מובילה חברת קורום הנדסה וניהול, מהחברות המובילות בישראל לקידום התיישבות כפרית וצמיחה דמוגרפית בקיבוצים. קורום חתומה על לא מעט הצלחות בקיבוצים ברחבי הארץ והיא נודעה בין השאר בזכות "מודל קורום" המשלב את כל מרכיבי הפרויקט תחת קורת גג אחת.

"דרום אדום" בחצר האחורית. קיבוץ גבולות (צילום: יח"צ)


"החברים החדשים נקלטים בזרועות פתוחות"

אוכלוסיית גבולות מונה כ-100 משפחות (מעל 300 תושבים) אשר 22 מתוכן נקלטו ב-5 השנים האחרונות בקיבוץ, ו-24 משפחות עומדות להיקלט בקרוב. "גבולות הוא מקום שמקבל בזרועות פתוחות את החברים החדשים", מספרת קרני פלג, מנהלת הצמיחה הדמוגרפית בקיבוץ, "לצד חזרה של בנים ובנות אנחנו רואים תנועה ערה ומרגשת של משפחות מכל הארץ. לאו דווקא אנשים שגדלו בהתיישבות הכפרית או בנגב".

פלג בעצמה היא דור שני בקיבוץ שבחרה להקים בגבולות את ביתה וברור לה מדוע המקום מצליח לגעת במתעניינים כה רבים. "בקיבוץ גבולות יש המון פתיחות לאנשים חדשים ורעיונות חדשים", היא אומרת, "הנקלטים פשוט פורחים כאן. הם יכולים להביא את עצמם לידי ביטוי בחיי הקהילה, התרבות או בכל תחום אחר, ומשתלבים מצוין במרקם הקיבוצי".

הקליטה בגבולות היא קליטה לחברות מלאה והנקלטים תופסים תפקידים מרכזיים בקהילה. למשל, רכזת החינוך הבלתי פורמלי, ראש צח"י (צוות חירום), מנכ"ל התיירות ומנהלת משאבי האנוש, כולם נקלטים חדשים מהשנים האחרונות ואלה דוגמאות בודדות לתופעה רחבה. "כמעט בכל בית יש חבר שמכהן בתפקיד כלשהו", מציינת פלג, "החל מהשתתפות בוועדות השונות, דרך ארגון אירועים וחגים ועד לתפקידים ציבוריים. למעשה, כל צוות הקליטה הדמוגרפית מורכב מחברים חדשים. כך בעצם נוצר מצב שבו משפחות חדשות שנקלטו לא מזמן הן אלו שמסייעות לנקלטים הבאים אחריהן להשתלב בחיים בקיבוץ".

טבע, טיולים וקשר לקהילה

"גבולות מתאים מאוד למשפחות צעירות בעיקר בגלל מערכת החינוך הנהדרת שלנו", אומרת פלג, "מערכת חינוך איכותית ומלאה מגיל 3 חודשים ועד לסוף י"ב שפתוחה לאורך כל השנה. במוסדות הלימוד שמים כבר מגיל צעיר דגש רב על טבע, טיולים, שמירת הסביבה, מיחזור וקשר משמעותי לקהילה עם פעילויות בחגים ובחופשים ואירועי תרבות שונים".

בכיתות א'-ו' פועלת בקיבוץ מערכת חינוך בלתי פורמאלי מדי יום עד השעה 16:00 הכוללת תנועות נוער ופעילות מלאה בחופשים. בני כיתות ז'-י"ב נהנים ממועדון נוער פעיל עם מדריך, פעילות ערב ועוד.

"גם מבחינה תעסוקתית יש הכל מהכל", אומרת פלג, "חלק מהחברים עובדים בענפי השירות והניהול בקיבוץ בתחומים כגון כספים, משאבי אנוש, תיירות וכו'. אחרים מוצאים עבודה במפעלים או בישובים בסביבה ויש גם הייטקיסטים שעובדים בקרית גת ובבאר שבע".

"מערכת חינוך איכותית ומלאה מגיל 3 חודשים ועד לסוף י"ב". יליד גבולות (צילום: יח"צ)


הפנינג קליטה בקיבוץ


אחד מפעולות החשיפה האפקטיביות ביותר בכל הנוגע לפרויקטים חדשים בקיבוצים ומושבים במרחב הכפרי הוא כנס קליטה המיועד למשפחות חדשות וכאלו המתעניינות במעבר ליישוב. אחד כזה נערך לאחרונה גם בגבולות, בו הוצג למעשה פרויקט הקליטה והבנייה לעשרות משפחות, ואפשר למעשה למשפחות להתקדם בקליטה ולהיחשף גם להטבות המיוחדות המוצעות לתושבי האזור והקיבוץ. בנושא הזה מוסיף מנכ"ל קורום הנדסה, נמרוד רבר: "בעקבות הצלחת הפנינג הקליטה האחרון אנו בהחלט שוקלים עוד אירועים כאלו בעתיד הקרוב".


מעוניינים לקבל מידע על פרויקט הקליטה בגבולות? לחצו > 

כתבות נוספות בנושא:

הקיבוץ ששבר את הסטיגמה על הערבה

תוציאו מהראש את כל מה שחשבתם על יישוב באמצע המדבר ותכירו: גרופית - קיבוץ שבו תושבים מנהלים ישיבות עסקים מלב המדבר והסטטוס המשפחתי לא פקטור

חזק במפה - ההתאוששות המוחלטת של עוטף עזה

יותר מ-3 שנים אחרי "צוק איתן" ועושה רושם כי ניתנה החותמת הסופית לפריחתו של אחד האזורים החשובים בישראל

בין טבריה להרצליה - המשפחות החדשות של קיבוץ מסדה

בקיבוץ מסדה מגדלים כיום את הדור הרביעי, ולצידם מתחילות להגיע משפחות מכל רחבי הארץ שמגלות את עמק הירדן - לא רק כאזור תיירותי