אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

"הבוגרים שלנו הופכים לאנשים יצרניים ושאפתניים"

מערכות החינוך והתרבות בקצרין 2017 מציגות שיטות הוראה חדשניות, קירוב אוכלוסיות והישגים גבוהים אשר מביאים ליישוב יותר ויותר הורים לתלמידים: "שיטות החינוך הוותיקות הוחלפו לגמרי בשיטות מודרניות"


קצרין, או בירת הגולן בשמה הלא רשמי, עוברת בשנים האחרונות שורה של מהפכות הן ברמה הדמוגרפית, עם צמיחה מרשימה של כ-17% בארבע שנים (מ-6,300 תושבים בשנת 2013 לכ-8,000 תושבים כיום), והן מבחינת אפשרויות דיור ופתיחת אזורי תעסוקה ומסחר. אך את מירב המחמאות מקבל היישוב דווקא מכיוון מערכות החינוך, שם מציגים נתונים גבוהים ואף חסרי תקדים, וגם בתחום התרבות בו משקיעה המועצה רבות.

"החינוך בקצרין נמצא בראש סדר העדיפויות וזו עשייה שהפכה עבורנו לתפיסת עולם", אומר צבי בודנהיימר, מנהל מחלקת החינוך במועצה המקומית. "אנחנו משקיעים את מירב התקציב שלנו בחינוך והתוצאות ניכרות בשטח כמו אחוז זכאות גבוה לבגרות, ונתון הגיוס  והתנדבות לשירות הלאומי שנושק ל-100%".

"משקיעים את מירב התקציב החינוך וזה ניכר". תלמידי תיכון "נופי גולן" עם שר החינוך (צילום: דליה עמוס)


תיאטרון, אמנות, מוסיקה

בהיבט התרבותי, קצרין תופסת תאוצה מבחינת היותה עיר בירה אזורית. במועצה המקומית פועל מתנ"ס איכותי המציע מגוון מחלקות לגיל הרך, נוער, עולים חדשים, מבוגרים בני גיל הזהב ועוד. "לכל קבוצת גיל רכזת משלה, עם פעילויות המכוונות בדיוק עבורה", מסבירה עדה סימוניץ, רכזת התרבות במתנ"ס, "הנוף התרבותי בקצרין מקיף את התושבים וחוסך מהם את הצורך לכתת רגליהם למקומות אחרים בשביל לצרוך תרבות ושירותי פנאי. למשל, זו כבר השנה השלישית שאנו מפעילים תוכנית מנויים לתיאטרון (בשיתוף עם מתנ"ס גולן, ש.ד) ומביאים לכאן את מיטב ההצגות מכל התיאטראות המובילים בישראל. חובבי תיאטרון בקצרין נהנים מהתענוג בבית, ולא צריכים לנסוע במיוחד לכרמיאל או חיפה בשביל הצגה טובה. עכשיו בקיץ אנחנו משקיעים בפעילויות לכל המשפחה, ולאורך השנה מארגנים אין ספור פסטיבלים, כנסים ואירועים".

סימוניץ מספרת על אירועים תרבותיים המיוחדים לקצרין שמושכים לא רק תושבים מקומיים אלא אורחים מכל רחבי רמת הגולן והגליל. לדוגמה, בכל שנה בקיץ מתקיים בקצרין כנס חבורות זמר שמהווה מפגש של חבורות זמר מכל הארץ. באביב, בחול המועד פסח, קבוצת "יוצרים בבית" המאגדת תחתיה שורה של אמנים הפועלים בקצרין, מקיימת אירוע של בתים פתוחים במסגרתו האמנים מזמינים מבקרים להתרשם מעבודת הסטודיו, לרכוש אמנות מקומית ולצלול לעולם של תרבות וסגנון.

בנוסף חשוב לציין הפעילות הנעשית ב"מרכז הצעירים", אשר מטרתו לקדם את השתלבותם החברתית של צעירים תושבי היישוב קצרין בתחומי התעסוקה, ההשכלה, המעורבות החברתית, התרבות והקליטה. המרכז פעיל פעילויות קהילתיות מגוונות כמו סדנאות לאימהות, קורסי פסיכומטרי ,טיולים למשפחות, מלגות להשכלה גבוה ועוד. הקיץ למשל מרכז צעירים מפעיל את "רביעי בקאנטרי"- יום בילוי הכולל בריכה, מתנפחים והפעלות לקהילת קצרין ב-10 שקלים בלבד.

תופסת תאוצה כעיר בירה אזורית בתחום התרבות (צילום: דוברות)

עוד במדור: כך יראה הקיבוץ בעוד עשור? >

"להכין את הילדים אל מאה ה-21"

בחזרה לספסל הלימודים. בודנהיימר מספר כי ההשקעה בחינוך בקצרין נגזרת מגישה לפיה בית הספר לא צריך להיות בית חרושת לציונים. "ההישגים הגבוהים של התלמידים שלנו לא נובעים מרדיפה אחר הצלחות במבחנים אלא מהשקעה בתכלית ובדרך", הוא אומר, "חשוב לנו שתוכניות הלימוד של קצרין יתכתבו עם האתגרים שמצפים לבוגרים שלנו בעולם חדש, דינאמי, פתוח, שיתופי ומהיר".

"בקיצור, להכין את הילדים אל המאה ה-21. לצד מערכי שיעור עשירים אנחנו משקיעים מחשבה ומשאבים ביצירת דינמיקה חינוכית שמבוססת על רכישת מיומנויות חברתיות, כישורי מנהיגות, שיתוף פעולה, עבודת צוות, ניהול פרויקטים, ביקורתיות וסקרנות. אנחנו רוצים לראות את הבוגרים שלנו שותפים ליצירת חברה אזרחית פעילה, תוססת, יצרנית ושאפתנית".

מערכת החינוך בקצרין מורכבת מ-16 גני ילדים, 2 בתי ספר יסודיים, חווה חקלאית ושלושה תיכונים משותפים עם המועצה האזורית גולן. היות שהאוכלוסייה של המועצה הינה מגוונת שכן בקצרין גרים דתיים וחילונים זה לצד זה, והיות שברמת הגולן ניתן למצוא אוכלוסיות נוספות (כמו הכפרים הדרוזים הסמוכים), מערכת החינוך של קצרין שמה דגש רב על חיבור בין אוכלוסיות.

"החברה הישראלית היא חברה הטרוגנית וכך גם רמת הגולן", אומר בודנהיימר, "בקצרין, בכל שכבת גיל, הילדים שלנו לומדים היטב שהאחר הוא אני. בין אם על ידי שיתוף ילדים חילונים ודתיים בשיעורי מוסיקה, בין אם באיחוד אשכול גנים מכל המגזרים תחת מתחם אחד, ובין כאשר אנחנו מקדמים לימודים משותפים של יהודים ודרוזים בחווה החקלאית. הדוגמאות האלה הם כמובן רק מעט המחזיק את המרובה".

רעות שיצר, מורה למדעים בתיכון נופי גולן, מצטרפת לדברים. "שיטת ההוראה הפרונטאלית, ששלטה בכיפה במשך מאות שנים בכל בתי הספר בארץ ובעולם, מאותגרת כיום על ידי שיטות הוראה חדשניות", אומרת שיצר, "בתיכון נופי גולן אנחנו פועלים בכדי ליישם את המתודולוגיה הזו. כמורה, אני יכולה לומר בביטחון מלא, ששיטות הוראה שפורצות את המרחב המוכר של מורה מול 40 תלמידים, מניבות תוצאות מרשימות. הן מאפשרות לצוות הפדגוגי לגעת בכל תלמיד, להגיע לכל תלמידה, ולאפשר לכל אחד למצות את הפוטנציאל הטמון בו".

16 גנים, 2 בתי ספר יסודיים ושלושה תיכונים. היצעי החינוך במועצה (צילום: דוברות)


פרויקט "גוונים" משנה את שיטת הלימוד

גולת הכותרת של החינוך בקצרין היא ללא ספק פרויקט גוונים. פרויקט פורץ דרך שהושק לפני כשלוש שנים בשיתוף פעולה עם המועצה האזורית גולן והפך להצלחה מסחררת הסוחפת לא רק את מערכת החינוך המקומית אלא מקרינה למרחק. מדובר בתוכנית המיושמת בתיכון נופי גולן, שמאתגרת את כל מה שהכרתם על לימודים בבית הספר.

כיתת גוונים היא כיתה בת 50 תלמידים המשתרעת על שטח של שלוש כיתות ומנוהלת על ידי שלושה אנשי צוות במקביל. הריהוט בכיתה כולל לא רק שולחנות מרובעים אלא גם פינות ישיבה לימודיות אלטרנטיביות כמו פופים, כיסאות בר ואזורים שונים. השיעורים לא מבוססים על המנגנון הידוע של 45 דק'-הפסקה, וכוללים מתודולוגיות חינוכיות שמעמידות במרכז למידה משותפת ולמידה עצמית.

"חשוב להדגיש שמספר התלמידים בכיתה, כשאנחנו מדברים על גוונים, הוא בכלל לא פקטור", אומרת שיצר, "ראשית, אנחנו עובדים בכיתה בצוות של שלושה מורים כך שהיחס בין מורה לתלמיד הוא קטן ואיכותי. כמו כן, ההוראה היא יותר בסגנון של הנחיה ועבודה קבוצתית. המורים ניגשים לתלמידים, יושבים איתם, מנתחים איתם ולומדים ביחד איתם".

"פרויקט גוונים, שנחשב לספינת הדגל של מערכת החינוך בקצרין, הוא הביטוי הטוב ביותר לתפיסה החדשנית שלנו", מתגאה בודנהיימר, "ילדי הפרויקט שהחל לפני כשלוש שנים מגיעים כעת לכיתה י"א וההצלחה היא חד משמעית. כיתת גוונים מתרחבת ואנחנו מקבלים אפילו פניות להצטרפות מחוץ למועצה. רק לפני מספר ימים התקשרה אליי משפחה דתית ממועצה אזורית גלבוע (נופי גולן הוא ביה"ס חילוני) המבקשת לשלב את בנה בכיתת גוונים תוך שהיא מתחייבת אפילו לדאוג להסעותיו מדי יום".

"אנחנו מיישמים בכיתת גוונים עיקרון פדגוגי ייחודי שבו מרכז הכובד הוא לא בהוראה אלא בלמידה. הנחיית המורים את התלמידים היא רק 30% ממערך השיעור, כאשר ב-70% מהזמן מתקיימת למידה פעילה", הוא מוסיף, "יצרנו סביבת לימודים שמאפשרת לכל תלמיד או תלמידה להביא לידי ביטוי את הנטיות האישיות שלו או שלה ".

רוצים להכיר את קצרין לעומק? לחצו > 

כתבות נוספות בנושא:

They too - הכירו את הנשים החזקות במגזר הכפרי

ניפוץ תקרות זכוכית, ההפיכה למודל לחיקוי והבחירות שהביאו איתן בשורה נשית עוצמתית. 4 ראשות מועצות בראיון פתוח: "לעודד נשים נוספות להתמודד"

חדש על המדף הכפרי: שכונה בהזמנה

האם שירות מהפכני המציע שירותי בנייה וקהילה במקום אחד עומד לשנות את חוקי המשחק? "חסכון בזמן ובכסף"

השראה ירוקה - 4 אמנים שיוצרים במרחב הכפרי

הם יוצרים, חולמים ומקבלים השראה בזכות ובתוך היישובים הכפריים. מי הם? אתם מוזמנים לגלות