אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

התחדשות עירונית ובנייה לגובה: כך יראה הקיבוץ בעוד עשור?

אמנם המרחק בין פרויקט תמ"א 38 בקיבוץ לבין המציאות הוא גדול, אך האם אנו נמצאים לפני שינוי דרמטי בנוף הדיור של קיבוצי ישראל? מנכ"ל חברה לבנייה: "הקיבוצים ימשיכו להמציא את עצמם מחדש"


התנופה הגדולה שמובילה את הצמיחה הדמוגרפית בקיבוצים בישראל הפכה לעובדה מוגמרת. מה שהחל כטפטוף עדין הפך לשיטפון של ממש. יותר ויותר משפחות מכל רחבי הארץ אורזות את הפקלאות ועוברות למרחב הכפרי. במקביל, עשרות קיבוצים פותחים את שעריהם לקליטה ובניית שכונות מגורים חדשות. אך מה צופן בחובו העתיד? כיצד תראה הצמיחה הדמוגרפית בקיבוצים בעשור הבא? על מנת לנתח את המגמות הצפויות הללו גייסנו למשימה את נמרוד רבר, מייסד ומנכ"ל חברת "קורום הנדסה וניהול". החברה מציינת בימים אלה עשור לפעילות המתבטאת במאות משפחות חדשות ובנים חוזרים שנקלטו ובנו את ביתם בקיבוצי הארץ.

"בדומה לעשור הקודם, אין לי ספק שגם בעשור הקרוב הקיבוצים ימשיכו להמציא את עצמם מחדש פעם אחר פעם", אומר רבר בפתיחת שיחתנו, "למשל, אם נחזור אחורה לשנת 2007, לא נוכל להתעלם מכך שאחד האתגרים הבולטים בצמיחה בקיבוצים היה מרכיב המימון לבניה. הבנקים לא ששו, בלשון המעטה, לממן פרויקטים של בניה בקיבוצים. זאת עקב חששות שונים ובעיקר בשל היעדר יכולת להשיג ערבויות ובטוחות אל מול התחייבויות כספיות של הנקלטים הבונים.

"אנו גאים על ההצלחה שלנו ביצירת מנגנון העומד כפתרון למכשול המשמעותי הזה. זאת בזכות שיתוף פעולה מצוין עם הבנקים שמבוסס על מוניטין וניסיון החברה בהעמדת מתווי פרויקטים מתוכננים בקפידה. בשל השינוי שהובלנו בתחום המימון, מרבית הבנקים בישראל משתפים איתנו פעולה ובכך מסייעים לחיזוק ההתיישבות הכפרית בישראל. בנוסף, אנו פועלים כיום מול מספר גורמים ליצירת אופציות אפקטיביות למימון חוץ-בנקאי לפרויקטים אותם אנו מנהלים ומקימים".

עיר בקיבוץ?

המושג התחדשות עירונית, כשמו כן הוא, מתאר בעיקר את המרחב העירוני. אמנם המרחק בין תמ"א 38 ברמת גן לבין קיבוץ בגליל התחתון הוא עדיין רב, אך רבר מדגיש שגם הקיבוצניקים רוצים להתחדש.

"למרות שהמדינה עדיין לא השכילה לתמרץ את הנושא במרחב הכפרי, הקיבוצניקים כבר שם", הוא אומר בביטחון, "בקיבוצים רבים אנחנו רואים חברים שמתגוררים בשכונות הקיבוציות הוותיקות ופונים לשיפוץ ביתם. חלקם אף בוחר בהריסת הבית הישן והקמתו מחדש". רבר סבור שיש לתופעה שלוש סיבות עיקריות:

• הפרטה ושיוך קרקעות שמעניקות לחבר הקיבוץ ביטחון שההשקעה בנכס היא בגבולות הגזרה המשפחתיים.
• שיפור במצב הכלכלי במרבית הקיבוצים ובחיסכון הפרטי בקרב החברים בעשור האחרון.
• לגיטימציה שהולכת וגוברת בהעמדת מגורים איכותיים גם בקיבוץ הוותיק.

"נכון להיום, ההתחדשות בקיבוצים נעשית באופן פרטי", אומר רבר ושולח מסר לרשויות, "אני מאד מקווה שהמדינה תרים את הכפפה ותיתן גם לתושבי הקיבוצים תמריצים להתחדשות על ידי שיפוץ או בנייה מחדש. ממש כפי שאלו ניתנים לתושבי הערים. המדינה חייבת לזכור כי מדובר בקיבוצים אשר באופן מובהק מרביתם מהווים נקודות התיישבות חשובות באזורים פריפריאליים ובקווי העימות".

עוד במדור: מיוחד - 40 שנה לבירת הגולן > 

יותר ויותר פיזור אוכלוסין


"כולנו עדים למגמה של פיזור האוכלוסין בישראל", אומר רבר, "יש לכך גורמים רבים, כמו לדוגמה העלייה במחירי הדיור באזורי הביקוש. בין השנים 2007-2017, שוק הדיור במרכז רשם עליות של 100%-120% ואפילו 150% במקומות מסוימים, מה שהוביל לתנועה לכיוון הפריפריה גם מצד אוכלוסייה מאד איכותית הנמנית על מעמד הביניים. כבר לפני עשור הבנו היטב לאן נושבת הרוח. גם מתוך ציונות ואידיאולוגיה, פעלנו רבות בקיבוצים פריפריאליים מרוחקים. אני מאד גאה בחלק המשמעותי שיש לנו בצמיחה של יישובי הדרום כולל בקיבוצי עוטף עזה".

רבר צופה כי פיזור האוכלוסין ימשיך להתגבר ולתפוס תאוצה גם בעשור הבא. הוא מדגיש בעניין זה נושאים כגון מעבר הבסיסים הצה"ליים לדרום הארץ, מהלך שמבטיח יצירת מקומות תעסוקה, וכן שיפור צירי התחבורה.

"ההתקדמות התחבורתית היא אדירה", הוא אומר, "החל מרכבת העמק בצפון ועד לתחנות הרכבת בשדרות, נתיבות ואופקים, כולל כמובן הרחבת כביש 6. אין כמעט ספק שהעשור הבא ימשיך את מגמת קיצור זמני הנסיעה בין הפריפריה למרכז וזו תרומה עצומה לצמיחה הדמוגרפית ביישובי הדרום והצפון".

שינויים תפיסתיים בבנייה במרחב הכפרי

קיבוצים ויישובים כפריים מזוהים לרוב עם בניית מגורים צמודי קרקע. רבר סבור שגם כאן צפויים שינויים בקרוב. "לאחר שראינו פריחה מאוד חזקה של צמיחה דמוגרפית והקמת שכונות חדשות, ישובים רבים מגיעים למיצוי מכסת הקרקעות הפנויות לבנייה בתכניות המתאר הקיימות", הוא מסביר, "כפועל יוצא מכך, אנחנו רואים יצירת תכניות מתאר חדשות לבנייה, הכוללות גם בניה לגובה ובניה רוויה. נכון להיום אלו פתרונות הנמצאים באזור המרכז ובשלבים ראשוניים, אך במהלך העשור הקרוב צפויים להגיע גם ליישובי הנגב והגליל, תחילה כשלבי תכנון מוקדם וההמשך חזון למועד".

"כולנו עדים למגמה של פיזור האוכלוסין בישראל". נמרוד רבר (צילום: "קורום הנדסה")


משפרי דיור מהיישוב הישן לשכונות החדשות

מגמה מעניינת נוספת שנראית בשטח וצפויה להתרחב היא משפרי דיור בתוך הקיבוצים פנימה. חברים ותיקים מהיישוב הישן שעוברים לגור בשכונות החדשות. בתיהם מומרים על ידי הקיבוץ כאופציה למגורים זמניים עבור משפחות ובנים חוזרים שטרם גיבשו את ההון הדרוש לבניית בית חדש.

"שיפור דיור בתוך הקיבוץ הוא תופעה מרתקת שהולכת ומתרחבת", אומר רבר, "לדוגמה, בקיבוץ שדה יואב אשר חברת קורום מקימה בו כיום שכונה חדשה של 52 יחידות דיור חדשות, למעלה מ-10% מהדיירים הבונים בשכונה הינם למעשה חברי קיבוץ ותיקים המשפרים דיור מתוך הקיבוץ עצמו. בתיהם נותרו זמינים לזוגות צעירים ובכך מאפשרים את המשכיות יישום הקליטה לקיבוץ".

לסיכום, קשה לצפות את כל המגמות העתידיות שעומדות בפני הקיבוצים בישראל. אולם אם ננתח את השינוי הדרמטי שחל במרחב הכפרי בעשור האחרון, אין ספק שהמציאות יכולה בהחלט לעלות על כל דמיון. אנו נפרדים לשלום מנמרוד ומבטיחים לחזור אליו בשנת 2027 לביצוע בדיקה מחודשת.

כתבות נוספות בנושא:

בונים בקיבוץ? קבלו את הבית המקסים ביגור

מבחוץ הוא נראה כמו כל הבתים בקיבוץ, אבל בפנים תמצאו חגיגת צבעים והתאמה מושלמת לדיירים. טור אישי

קלטו את משפחת גרוס

כשחפר ונרקיס מסתכלים לעבר העתיד, הם רואים את ילדיהם מקימים את ביתם בקיבוץ. על הקשר ההדוק בין משפחת גרוס לקיבוץ בו הם גרים תוכלו לקרוא בסיפור הבא