אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

כמה השתפר כלכלית מצבם של הקיבוצים?

המשבר שכמעט והביא להיעלמותם כבר היסטוריה והביקוש אליהם עולה בכל שנה. זהו מצבם הכלכלי של 274 קיבוצי ישראל

שחר דניאלי

גם בימים בהם קיבוצי ויישובי עוטף עזה מוצאים עצמם פעם נוספת בראש הכותרות, לאו דווקא מהסיבות הרצויות, מדהים לראות כיצד העשייה הקיבוצית ממשיכה ביתר שאת. הן מבחינת קליטה וצמיחה דמוגרפית והן במישורים כלכליים, תרבותיים ועסקיים.

קחו לדוגמה את קיבוץ בארי. קיבוץ הממוקם כ-5 ק"מ בלבד מהרצועה והמשתייך למועצה האזורית אשכול, אשר נחשב כיום לאחד הקיבוצים העשירים בישראל. רק לאחרונה קיבלה הנהלת הקיבוץ החלטה לחלק דיבידנדים לחברים בסך כולל של כ-150 מיליון שקלים. כ-100-250 אלף שקלים לכל אחד מ-600 חברי הקיבוץ.

מדובר בסכומי כסף שמקורם ברווחים שנצברו מפעילותו הכלכלית של בארי בענפיו השונים. בראש ובראשונה בעלותו הבלעדית על מפעל דפוס בארי. מפעל קיבוצי המחזיק בזיכיון של משרד התחבורה להנפקת רישיונות נהיגה. זיכיון אשר שוויו מוערך בכ-8.5 מיליון שקלים בשנה. לא מזמן דווח גם כי דפוס בארי זכה בזיכיון להנפקת רישיונות נהיגה לשלוש השנים הקרובות, עם אופציה להארכה לשלוש שנים נוספות.

מומחים כלכליים סבורים כי מדובר בפוטנציאל עסקי העומד על כ-40 מיליון שקלים. הקיבוץ נבחר בין היתר בשל התחייבותו להנפיק רישיונות נהיגה מפוליקרבונט שהינו חומר גלם המקשה לזייף את המסמכים.

לצד רישיונות נהיגה, מפעל הדפוס המשגשג מחזיק בטכנולוגיה מתקדמת להדפסת מעטפות, מסמכי ביטוח, תווי קנייה, פנקסי המחאות ועוד. כמו כן, אין זה הענף המצליח היחיד בקיבוץ הדרומי ואי אפשר לדבר על בארי מבלי להזכיר את מחלבת הבוטיק שמייצרת גבינות פרמיום בעבודת יד ואת גידולי השדה שבמרכזם מטה חוחובה המשרת את תעשיית הקוסמטיקה.

העשייה הקיבוצית ממשיכה בעוצמה. "רפת הנגב" שבשותפות הקיבוצים גבולות, מגן ובארי (צילום: קרני פלג)


54% במצב כלכלי טוב עד מצוין

בארי איננו לבדו. ישנם שורה ארוכה של קיבוצים אשר בבעלותם מפעלים המגלגלים מדי שנה מחזורים מרשימים. זאת כמובן ביחד עם ההכנסות מחקלאות. למעשה, היקף ההכנסות של מפעלי התעשייה בקיבוצים בישראל, בין אם בבעלות מלאה ובין אם בבעלות משותפת, מוערכים בכ-50 מיליארד שקלים בשנה.

יש קיבוצים אשר מחלקים את הרווחים של המפעל ויתר ענפי הקיבוץ באופן שוטף, כמו בארי, ויש אשר מחלקים את עיקר הרווחים לאחר "אקזיט". כך לדוגמה, מכירת חברת נטפים לחברה מקסיקנית הניבה לקיבוץ מגל באזור הצפון כ-456 מיליון שקלים ולקיבוץ חצרים הסמוך לבאר שבע כ-650 מיליון שקלים.

"לאחר המשבר שחוותה התנועה הקיבוצית בשנות ה-80, אשר הוביל לתהליכי עומק חברתיים וכלכליים, מצבם של מרבית הקיבוצים במגמת שיפור עקבית לאורך העשור האחרון", אומר דגן לוין, ראש אגף משק וכלכלה בתנועת הקיבוצית, "בחינת מצבם הכלכלי של הקיבוצים לפי מדד כלכלי שהוכן ע"י כלכלני ברית פיקוח, מראה שכחמישית מהקיבוצים במצב כלכלי "מצוין" ומעל למחצית מהקיבוצים במצב "מצוין" או "טוב". באחד מכל חמישה קיבוצים הרווח התפעולי עולה על 12 מיליון שקלים בשנה, ורק עשירית מהקיבוצים מסווגים לפי מדד הברית כקיבוצים שמצבם הכלכלי "חלש", לעומת קרוב לרבע מהם רק לפני חמש שנים. כ-17% מהקיבוצים רושמים הפסד תפעולי - מחצית משיעורם לפני חמש שנים".

"כחלק מהתפישה הכוללת שערבות הדדית הינה ערך בסיסי בתפישת העולם הקיבוצית, אנו סבורים ששיש להחילה לא רק בתוך הקיבוץ, אל גם בין קיבוצים, ולכן אנו עסוקים באינטנסיביות בשיפור ובהבראת הקיבוצים שמצבם הכלכלי לא שפר".

לוין גאה בהישגי הכלכלה הקיבוצית והתעשייה הקיבוצית, ובפרט בפריפריה. לדבריו, למרות שהקיבוצים מהווים כ-1% מאוכלוסיית ישראל, הם המעסיק הגדול ביותר בפריפריה ואחראים על קרוב לעשירית מהייצור, הייצוא והתעסוקה של התעשייה הישראלית.


"מצבם של מרבית הקיבוצים במגמת שיפור עקבית", דגן לוין (צילום: דוברות)


באותו נושא: הצמיחה של קיבוצי ההר בגליל העליון > 

ערבות הדדית – לא רק בקיבוצים "חזקים"


האם קיים קשר בין הצלחתם הכלכלית של הקיבוצים לבין רמת החיים של החברים? התשובה בגוף השאלה. באופן טבעי, קיבוצים המציגים הכנסות גבוהות מתעשייה וחקלאות יכולים להביא את הדברים לידי ביטוי בתקציבים אשר מחולקים לחברים ומשקפים במידה רבה את העלייה ברמת החיים.

אולם רמת החיים, או יותר נכון – איכות החיים, לא מאפיינת רק קיבוצים איתנים פיננסית. מושגים כמו ערבות הדדית, חיי קהילה, חינוך קיבוצי ושוויון קיימים בכל הקיבוצים בישראל, אמנם בהיקף ובעוצמה שונים.

"הערבות ההדדית בין חברי הקיבוצים מקוימת בנחישות גם בקיבוצים שאינם בהכרח משגשגים כלכלית" אומר לוין, "בין אם אלו קיבוצים הנמנים על 'מעמד הביניים' ובין אם הם אפילו מאותגרים כלכלית. ערבות הדדית היא מושג יסוד בחברה הקיבוצית והיא מתקיימת בכל הקיבוצים בישראל ללא יוצא מן הכלל, אמנם בעוצמות שונות. הערבות ההדדית קיימת גם בין הקיבוצים החזקים לקיבוצים המתקשים, באופן וולונטרי לחלוטין".

העלייה ברמת החיים בקיבוצים – לא רק העשירים והמצליחים – מתכתבת עם עלייה בביקוש מצד אלפי משפחות ישראליות הנקלטות בקהילות. התנועה מהעיר לכפר מתגברת ונוכחת גם בקיבוצים הממוקמים באזורים מרוחקים בנגב, בגליל, בעוטף עזה ובבקעה.

המשפחות הנקלטות מוצאות בקיבוצים את המענה המושלם לחלום הישראלי. חינוך קיבוצי-איכותי, חיי קהילה, פתרונות דיור-ברי-השגה, עסקים מתפתחים ועוד. במקביל, הן מאפשרות להמשיך את התנועה הקיבוצית קדימה עם דור צעיר של משפחות וילדים.

"עלייה מתמדת בביקוש"

"אנחנו רואים עלייה מתמדת בביקוש לקליטה בקיבוצים בישראל, הן המתחדשים והן השיתופיים", אומר לוין, "הקליטה מורכבת גם מהבנים והבנות שלנו שחוזרים הביתה עם המשפחות, חלקם לאחר שטעמו מחיי העיר וחלקם אף לאחר שעזבו את קיבוצם לפני עשור ויותר, וגם מצד משפחות עירוניות שחיי הקיבוץ היו עד כה זרים להן".

"חברים חדשים אלו אינם מחפשים רק עסקאות נדל"ן", מדגיש לוין, "שהרי בניגוד לדימוי הקיבוצי בקרב ציבורים מסוימים, מרבית הקיבוצים נמצאים בפריפריה שם ערכי הקרקע נמוכים, וממילא המעבר לקיבוץ מחייב בד"כ ויתור על רמת חיים בשל המחויבות לעזרה הדדית ולחיי קהילה מפותחים. רוב רובם של החברים החדשים מוותרים על רמת חיים לטובת ערכים של התיישבות, קהילה, עשייה, חינוך, חקלאות, תעשייה ועוד. אני אומר את זה בלי גרם אחד של ציניות. הם לא חוששים מהפריפריה וגם קיבוצים הממוקמים בקווי עימות, כולל עוטף עזה, זוכים להתעניינות רבה".

בתנועה הקיבוצית בטוחים כי השיפור הכלכלי ילך ויגבר. הצמיחה של הקהילות, גם ביישובים ש"קפאו על שמריהם" במשך שני עשורים וסבלו מהגירה שלילית מאסיבית, הפכה לתופעה המובילה. היא משולבת עם שינויים במודלים הכלכליים שמבוססים על "פגיעה קלה" בשוויון לטובת הגברת "חירות ועצמאות הפרט", מבלי לוותר על המסגרת המהותית של הקיבוץ.

לא בכדי, המגמה כיום בקיבוצים היא לייצר מסלולים לקליטה לחברות מלאה (חלף מסלולים של "עצמאות כלכלית"). הנקלטים הופכים לחברי קיבוץ, כולל ברמת ההחלטות החשובות ועד כדי שותפות מלאה בנכסים.

המושגים ערבות הדדית, חיי קהילה ושוויון קיימים בכל הקיבוצים בישראל. קיבוץ מסדה (צילום: קיבוץ מסדה)


לרשימת הקיבוצים המלאה, לחצו > 

כתבות נוספות בנושא:

פסק הדין הגרוע בתולדות הקיבוצים?

האם דחיית הערעור של הקיבוצים חפציבה ובית אלפא ע"י בית המשפט העליון בנוגע לזכויות הקיבוץ בקרקע עומדת להוות מכה אנושה לעתיד התפתחות הקיבוצים?

החלוציות של דור ה-Z‎

כפרי סטודנטים הם תופעה ציונית ייחודית ב-2019. אז האם סטודנטים שמחפשים שילוב בין לימודים ועשייה ערכית צריכים להפוך למנוע צמיחה עיקרי ביישובים הכפריים?

שני שלבים שאסור לוותר בבניית הבית

בונים בית פרטי? אם תבצעו היערכות מקדימה ותיעזרו במנהל מקצועי, כנראה תממשו את החלום על הבית המושלם