אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

They too - הכירו את הנשים החזקות במגזר הכפרי

ניפוץ תקרות זכוכית, ההפיכה למודל לחיקוי והבחירות שהביאו איתן בשורה נשית עוצמתית. 4 ראשות מועצות בראיון פתוח: "לעודד נשים נוספות להתמודד"


הבחירות האחרונות לרשויות המקומיות, אשר נסקרו כאן ב"אתר הבית" גם לפני וגם אחרי, הביאו עמן בשורה מבחינת הכוח הנשי העולה במרחב הכפרי ובפריפריה. אם ערב הבחירות היו בישראל שתי נשים בלבד שכיהנו בראשותה של מועצה אזורית, מספרן הוכפל בבחירות 2018.
 
האם המגמה תלך ותתרחב? מהו המסר שעובר מבחירתן, בתקופה בה סוגיות מגדריות כמו הטרדות מיניות או אלימות כלפי נשים מוצאות עצמן בראש הכותרות? יצאנו לפגוש 4 ראשות מועצה שכבשו את הפסגה, ועל הדרך ניפצו לא מעט תקרות.

בשורה מעולה מבחינת הכוח הנשי העולה במרחב הכפרי (צילום: יוני הררי)


"היי את השינוי שאת רוצה לבצע"

את הסקירה נתחיל במועצה האזורית עמק חפר, הפרושה על שטח של כ-130,000 דונמים בצפון השרון. מועצה אשר "סוגרת" את הטווח הצפוני של אזור המרכז (חדרה-גדרה), ומאגדת תחתיה לא פחות מ-41 יישובים כפריים (שנייה רק למועצה האזורית מטה יהודה).

בבחירות לראשות המועצה הצליחה ד"ר גלית שאול לנצח את רני אידן, ראש המועצה שכיהן בתפקידו מאז שנת 2006. הניצחון היה מרשים לא רק מעצם העובדה שראש מועצה מכהן נפרד מתפקידו, אלא גם מהפער בין השניים. כ-10,300 מצביעים נתנו אמונם בשאול, כמעט פי שניים ממספר המצביעים שתמכו באידן עם כ-6,000 קולות.

שאול, 48, נשואה ואם לארבעה, מסבירה ל"אתר הבית" כי מה שהניע אותה לרוץ היה התחושה שלתושבי העמק מגיעה "מנהיגות חדשה", ושהם ראויים למועצה שדוגלת בתפיסת "התושב במרכז".

"כתושבת עמק חפר במשך שנים רבות, הרגשתי את הפער הגדול בין המועצה לתושבים, וחשבתי שלעמק מגיעה מנהיגות חדשה", אומרת שאול, "מנהיגות שמחוברת לתושבים, מקשיבה לצרכים, שותפה, משתפת ועוסקת בסוגיות הרלוונטיות לחיי היומיום".

"חשבתי שאם אני מאמינה שהשינוי הזה הכרחי - אני לא צריכה לחכות שהוא יקרה, או שמישהו אחר ייקח אחריות - אלא להוביל אותו בעצמי, בבחינת 'היי את השינוי שאת רוצה לבצע'. קיבלתי תמיכה רבה מסביבתי הקרובה, וגם מאנשים שעבדתי איתם במשך שנים. לא ידעתי כמובן אם אבחר, אבל החלטתי להתמודד. עשיתי זאת במלוא האמונה והתנופה, ולשמחתי הצלחתי בכך".

"לא צריכה לחכות שמישהו אחר ייקח אחריות". ד"ר גלית שאול (צילום: שלומי אמסלם)


לגבי מעורבותן של נשים בפוליטיקה האזורית, שאול מסכימה שלמרות שאין ספק ש"יש מקום גם לגברים וגם לנשים בשלטון המקומי", הנתון לפיו יש בישראל רק כ-14 ראשות רשויות, מתוך 257 רשויות, הוא "בלתי נתפס".

"צריך לעודד נשים להתמודד, ולגרום לציבור הרחב להבין שכדאי לבחור בנשים", אומרת שאול, "נשים מכניסות לשיח ולעשייה הציבורית מרכיבים חיוביים רבים. הן באות בדרך כלל לתפקידים ציבוריים בכירים עם הרבה פחות אגו והרבה יותר רצון לשיתופי פעולה".

"לנפץ את תקרת הזכוכית"


ראשת המועצה הבאה עמה אנו משוחחים היא מטי צרפתי-הרכבי, אשר בניגוד לראשות המועצה האחרות שעבורן מדובר בקדנציה ראשונה, היא היחידה אשר ממשיכה לכהונה שנייה.

מאז נכנסה לתפקידה לראשונה בשנת 2011, הצליחה צרפתי-הרכבי להוביל כמה וכמה שינויים חשובים עבור המועצה האזורית יואב, הממוקמת במחוז דרום והמאגדת תחתיה כ-14 יישובים.

גולשינו בוודאי מכירים היטב את המספרים שמדברים על כך שמועצה אזורית יואב בראשותה הובילה עידוד צמיחה דמוגרפית ביישובים, וגידול באוכלוסייה בשיעור של כ-35%.

בדומה לשאול, גם צרפתי-הרכבי סבורה שיש להגביר את ייצוגן של נשים בתפקידים ציבוריים בכירים בכלל, ובתפקידים מהותיים של ראשי מועצות בפרט. "למרות שבבחירות האחרונות הוכפל מספר הנשים המכהנות כראש רשות מקומית, עדיין קיימת תקרת זכוכית שיש לנפץ", אומרת צרפתי-הרכבי, "חשוב לזכור שעדיין מדובר על פחות מ-6%. לצד הדרך הארוכה והלא קלה, מעודד לראות שיש מגמת גידול בייצוג נשים. במועצה האזורית יואב, למשל, נשים לוקחות תפקידי הובלה ביישובים. משמח במיוחד שבבחירות הנוכחיות מליאת המועצה מונה 50% נשים".

"עצות זהב" לראשות המועצה החדשות? "קטונתי מלייעץ למנהיגות אחרות כיצד לפעול", היא עונה בחיוך, "אך אחלוק בטיפ שעוזר לי במהלך כל שנות כהונתי - תכנון ועשייה לצד האומץ לחלום רחוק. חשוב להיות בפרטים, לא תמיד כל מה שרוצים אפשרי ובטח שלא בטווח המידי. לפעמים, סבלנות ועבודה קשה הם המפתח למהפכות הגדולות ביותר בעשייה הציבורית. לצד העשייה חשוב להעז לחלום ולחלום רחוק. אם תעלו את התוכנית על הכתב, תוכלו לראות איך חלומות מייצרים מציאות".

"חשוב לזכור שעדיין מדובר על פחות מ-6%". מטי צרפתי-הרכבי (צילום: יח"צ)


באותו נושא: הסיפורי המעניינים מאחורי הבחירות לרשויות > 

"ילדות אומרות שהן רוצות להיות ראשת מועצה"


גם הבחירות במועצה האזורית גזר שבמרכז הארץ הולידו רוח חדשה בדמותה של רותם ידלין, אשר הצליחה לנצח שלושה מועמדים גברים, כולל את ראש המועצה, פטר ווייס, שכיהן בתפקידו במשך כ-25 שנה, וזכה לכ-150 קולות פחות ממנה.

מעבר לגודל המשימה המונחת בידיה, ידלין גאה בהצלחתה גם בכך שהיא יכולה לעורר השראה בקרב נשים נוספות, כולל אפילו תלמידות במועצה שמאמינות כעת שהכל אפשרי.

"לפני כשנה יצאתי למסע לראשות המועצה כי חשבתי שיש לי את היכולות, הניסיון והתשוקה להוביל את גזר למקומות טובים יותר", היא אומרת. "לא יצאתי למסע הזה בגלל המגדר שלי, ויחד עם זאת גיליתי שאני מהווה דמות מופת עבור הילדות הקטנות שנגשו אלי בבתי הספר ואמרו לי שגם הן רוצות להיות ראשת מועצה, ועבור נשים רבות שסיפרו לי בהתרגשות כי אני מהווה עבורם מודל השראה".

"גם אם המגדר לא היה בחזית הקמפיין, עצם העבודה כי נבחרתי לתפקיד מהווה אמירה ונותן מוטיבציה לנשים נוספות להתמודד ולהצליח – ואני שמחה על כך". 

לידלין גם חזון מבוסס וסדור לגבי המועצה האזורית בחמש השנים הבאות. "במועצה אזורית גזר יש עושר אנושי יוצא דופן והיא ממוקמת בלב המדינה, במיקום אידיאלי", היא אומרת, "יחד עם זאת, מהניסיון שצברתי בקריירה שלי, ראיתי שהמועצה אינה ממצה את הפוטנציאל העצום הגלום בה. גזר זה הבית שלי, המקום בו אני מגדלת את ילדי, וחינכו אותי שכשאתה מאמין במשהו צריך לקפוץ למים ולעשות, וכשעושים ממקום טוב אין ממה לחשוש. במפגשים שלי עם התושבים במועצה ראיתי רצון עז בשינוי והאמנתי לכל אורך הדרך שהדבר אפשרי, וכך גם, לשמחתי, הוכיחה המציאות. מגורים במרחב הכפרי הם מגורים בקהילות, אנו מעוניינים לחזק כל קהילה בפני עצמה ואז ליצור חיבור ביניהן".

"עצם העובדה שנבחרתי נותן מוטיבציה לנשים נוספות". רותם ידלין (צילום: יח"צ)


בשרון: זכייה עם 77% מהקולות

אנו ממשיכים בסקירה ומגיעים למועצה האזורית דרום השרון, אשר גם שם היינו עדים בבחירות האחרונות לבשורה של ממש. ארבעה התמודדו לראשות המועצה לאחר שראש המועצה הקודם, מוטי דלג'ו, הודיע על שלא יתמודד על התפקיד, לראשונה מאז אמצע שנות ה-90.

אושרת גני-גונן, ילידת מושב נווה ימין, סחפה את הבוחרים וזכתה באחד הניצחונות המרשימים במרחב הכפרי עם כ-77% מהקולות כאשר התמודדה מול שלושה מועמדים גברים. בשיחה איתנו היא מציינת שגם היא חשה במגמה החיובית של נשים המעמידות עצמן בקדמת הבימה, ומספרת על תחושותיה בעניין זה עוד במהלך מערכת הבחירות.

"ישנן נשים מוכשרות כשם שישנם גברים מוכשרים וראוי שיהיה ייצוג שווה לשני המינים בהנהגה", היא אומרת, "אני מברכת על ההכפלה של מספר הנשים ראשות הרשויות. המגמה חיובית ואף הרגשתי אותה במהלך הקמפיין שלי. מעבר לבחירה בי, אני גאה שגם במליאה של המועצה הוכפל מספר הנשים שנבחרו".

עם זאת, לראשת המועצה החדשה בדרום שרון ברור כי עשייה רבה עוד דרושה בנושא. "מצד שני, הדרך לחברה שוויונית מגדרית עדיין ארוכה. על כן, בכוונתי לחזק את החינוך לשוויון מגדרי החל מגיל הרך", היא אומרת.

בנוגע לחזונה לגבי המועצה, גני גונן מציינת כי תשאף "לשים את השירות לתושב ולישוב כערך מרכזי בעבודת המועצה, לחזק את יישובי המועצה ואת הקשר ביניהם, לשמר את הצביון הקהילתי, הכפרי והחקלאי שלנו תוך שמירה על האדמות שלנו. לקדם את מערכת החינוך כמו גם נושאי איכות סביבה ולמנוע מפגעים סביבתיים מתוכננים".

גידול של מאות אחוזים בייצוג הנשי

חשוב להדגיש כי מעבר לנשים שזכו בראשות המועצות ושהישגן בהחלט מרשימים, תוצאה מדהימה לא פחות נחל "הכוח הנשי" במליאות המועצה. הצלחה שרשומה בעיקר על פרויקט יוצא דופן מסוגו של שיתוף פעולה בין מספר גורמים וביניהם עמותת כ"ן (כוח נשים) הפועלת לקידום מנהיגות נשית בישראל, התנועה הקיבוצית, תנועת המושבים מרכז המועצות האזוריות וארגוני נשים.

במהלך רוחבי חסר תקדים שהחל לאחר בחירות 2015, ואשר פירותיו הבשילו בבחירות האחרונות, הצליחו הגופים הנ"ל להגדיל במאות אחוזים את מספר הנשים במליאות המועצות האזוריות.

"הקמנו את קואליציה בשם 'מקומיות' אשר פעלה תחת ההנהגה המדהימה של עמותת כ"ן והושקה מתוך הכרה בעובדה שהעדר ייצוג נשי הוא מהמאפיינים הבולטים של השלטון המקומי בישראל", אומרת הילית בן-צבי, העומדת בראש היחידה לשיוויון מגדרי בתנועה הקיבוצית, בתנועת המושבים ובמרכז המועצות האזוריות, "חרטנו על דגלנו להיאבק בתופעה הזו, שלצערנו בולטת במועצות האזוריות הכפריות יותר מהרשויות העירוניות".

"גאה שגם במליאה של המועצה הוכפל מספר הנשים". אושרת גני-גונן (צילום: יח"צ)


"המספרים מדברים בעד עצמם"

"הצטרפות נשים למליאות המועצות האזוריות היא לא רק תרומה לייצוג שוויוני", מוסיפה בן-צבי, "היא מאפשרת לכוחות חדשים ורעננים להיכנס לשלטון המקומי תוך יצירה של שיח מקיף, מקדם, מאוזן ופרגמטי".

מנתוני עמותת כ"ן עולה כי במועצה האזורית גליל עליון מספר הנשים במליאה גדל בבחירות האחרונות בשיעור של 400%, במועצה האזורית משגב הצמיחה בייצוג הנשי עומדת על כ-550% ובמועצות האזוריות שער הנגב וגליל תחתון מספר הנשים גדל בכ-500%. למעשה, שיעור הייצוג הנשי גדל כמעט בכל המועצות האזוריות בהיקף כזה או אחר.

"המספרים מדברים בעד עצמם", מתגאה בן צבי, אך מדגישה מיד שהמלאכה טרם הושלמה, "אנחנו לא הולכים לנוח על זרי הדפנה. עלינו להמשיך ולתמוך בכל הנשים שנבחרו במועצה, ולעודד נשים נוספות לקחת חלק בעשייה הציבורית. אני מקווה שבבחירות בעוד 5 שנים נוכל לראות כולנו יותר נשים שזוכות גם בראשות המועצה. ייתכן בהחלט שחלק מהנשים שהצטרפו כעת למליאות, יהיו אלה שיבקשו את ההגה בפעם הבאה".

כתבות נוספות בנושא:

קרב המפלגות הכפריות על הקול מהבית

הנתון ההיסטורי שאומר כי קולות הקיבוצים והמושבים מובטחים אוטומטית למפלגות השמאל כבר מזמן לא רלוונטי, ומתוך כך נולד לו זן מפלגות חדש שזקוק לקול של שכנו

"מיפוי נחלות הוא עניין למומחים מקצועיים"

סכסוכים משפטיים, חשש מהליכים תכנוניים ופוליטיקה פנים-מושבית. כך מנסים לסייע למושבים להתמודד עם האתגרים בעריכת תב"עות

מיוחד - 40 שנה לבירת הגולן

מיישוב קטן שתוכנן עם מקלט ענק, הפכה קצרין למועצה מודרנית וצעירה. כך הולכות להיראות 40 השנים הבאות