אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

סיפור ההצלחה שלא תשמעו עליו

משפחות צעירות, סטודנטים שבאו לרגע והתאהבו, קהילה חמה ושכונה חדשה שעומדת להיבנות בקיץ הקרוב. זה רק חלק מההווה והעתיד הקרוב של קיבוץ כפר עזה, עליו כנראה לא תשמעו בחדשות

|

גיתית ועידן שלזינגר הגיעו לפני כשבע שנים. היא במקור עירונית מאשקלון, והוא קיבוצניק מדרום הר חברון. מה שהיה נראה בהתחלה כמעבר זמני לשנה או שנתיים, לצורכי לימודים ועבודה, הפך עם הזמן לבית הקבע. שבע שנים לאחר שפרקו לראשונה את המזוודות, כשהם כבר הורים לאיילה בת השנתיים, גיתית ועידן ייכנסו בקיץ הקרוב לביתם בשכונה החדשה של קיבוץ כפר עזה, בין שדרות לנתיבות.

"כפר עזה שבתה אותנו", אומרת גיתית, "האנשים הנפלאים, המשפחות הצעירות, האווירה הקהילתית, וכמובן שהנופים עוצרי הנשימה". עידן מצטרף לדברים, "החיים כאן מאוד נקיים, מאד עושים תחושה של בית. אני מאושר ורגוע מכך שהילדה שלי גדלה במערכת החינוך של הקיבוץ. קרובה לטבע, קרובה לערכים וקרובה להמון ילדים בגילה. המצב הביטחוני יכול לאתגר, אבל ברמה הכללית אין לי בכלל ספק שמדובר במקום נהדר לגדול ולגדל בו".

למרות המיקום הרשמי כ"יישוב צמוד גדר", תהליך קליטת החברים החדשים בקיבוץ כפר עזה צובר תאוצה. כמו גיתית ועידן, זוגות צעירים רבים מתעניינים באפשרויות המגורים והעבודה בקיבוץ הוותיק והמבוסס. מה מניע אותן וכמה המצב הביטחוני מצנן את ההתלהבות? כדי להבין את זה שמתי "כפר עזה" בוויז ויצאתי לבדוק.

למרות המיקום צובר תאוצה. קיבוץ כפר עזה (צילום: קיבוץ כפר עזה)


הצלחה כלכלית תחת אש


הסיפור של קיבוץ כפר עזה מתחיל בשנת 1951, כאחד מישובי הגבול שהוקמו מתוך מטרה לסמן בהתיישבות עובדת וחקלאית את קווי שביתת הנשק של מלחמת העצמאות. תחילת הדרך לא הייתה קלה, אך כעבור מספר שנים המצב התייצב, והקיבוץ "עלה על דרך המלך" באופן רשמי בשנת 1957. בט"ו בשבט של אותה השנה ניטע כאן האילן הראשון, אשר מסמל מבחינת התושבים עד היום את יום הולדתו האמיתי של הקיבוץ.

כאמור למרות היותו יישוב צמוד גדר (מה שמעניק לתושביו הנחות מס גבוהות), כפר עזה הוא קיבוץ מבוסס כלכלית. כמה מבוסס? מספיק לציין את בעלות השליטה של הקיבוץ על מפעל הפלסטיק "כפרית", שמחזורו העסקי עומד על למעלה מ-700 מיליון שקלים בשנה, או את חברת ההגברה והתאורה, "סינקופה", מהגדולות בתחומה בישראל.  אולם למרות זאת, נראה כי סיפור ההצלחה של כפר עזה הוא בראש ובראשונה הקהילה.

בכפר עזה מתגאים בכך שהקהילה כאן עוטפת את השגרה היומיומית באין ספור פעילויות מגניבות לאורך השנה. חיי התרבות והחברה שוקקים, החגים נחגגים ביחד, ולכל חג מסורות מיוחדות המטופחות מזה למעלה מ-60 שנות קיבוץ.

"חינוך זה נהדר וחשוב, אבל גם ההורים רוצים ליהנות", אומרת איילת אפשטיין, רכזת הצמיחה הדמוגרפית בקיבוץ, "בכפר עזה אף פעם לא משעמם. לצד האירועים הרבים שאנו מארגנים ברמה המשפחתית, אנחנו דואגים לקיים המון פעילויות להורים ולמבוגרים. תמונה מוכרת בקיבוץ בשעות הערב היא של חברים שיושבים במרחבים המשותפים ומרימים ביחד כוסית יין או בירה לסוף היום".

רק לאחרונה ציינו כאן את חג פורים שהוא אחד התאריכים החשובים ביותר בלוח השנה של כפר עזה. כמו מדי שנה הועלה בכיכובם של בני הנוער מחזה של סיפור המגילה על במה מקושטת בתפאורה, תוך שילוב אנקדוטות מחיי היום-יום של הקיבוץ. למחרת, חדר האוכל שינה את פניו עם ריקודים ושתייה עד אור הבוקר במסיבה הפתוחה למבוגרים בלבד.

"האירועים כאן שמעבר לשגרה הם מה שעושה את השגרה שלנו", אומרת איילת, "אם זה עפיפוניאדה רבת משתתפים בראש השנה כאשר כולם נפגשים במגרש הכדורגל וממלאים את השמיים בעפיפונים צבעוניים, או פרויקט 'בישלולה' שבו כל יולדת שחוזרת מבית החולים מקבלת ארוחות מבושלות מעשה ידי החברים והחברות בכל החודש הראשון".

שגרה יומיומית מלאה בפעילויות קהילתיות. ה"עפיפוניאדה" בכפר עזה (צילום: קיבוץ כפר עזה)


"בקיץ הקרוב יאוכלסו הבתים הראשונים"

לפני כעשר שנים הקיבוץ קיבל החלטה להגדיל את מספר החברים המתגוררים במקום. הפרויקט הממתין למשפחות הוא במסלול של קליטה לחברות בקיבוץ, וחברת מגור-תורג'מן-עצמון, אשר נחשבת לאחת החברות המובילות בפיתוח המרחב הכפרי, נבחרה בכדי להוביל את המהלך. הן במסגרת ניהול הפרויקט והן כקבלן מבצע.

השכונה שהחברה מקימה בכפר עזה ממוקמת בתוך השטח של הקיבוץ, והבנייה מבוססת על שישה דגמים מודולריים לבחירה (מ-91 מ"ר ועד 180 מ"ר). הבתים נבנים על מגרשים רחבי ידיים, ומרבית הפיתוח התת-קרקעי בשטח הושלם לחלוטין. "בקיץ הקרוב יאוכלסו הבתים הראשונים", אומר יובל עצמון, מנכ"ל שותף בחברת מגור-תורג'מן-עצמון, "זו בשורה של ממש גם עבור קיבוץ כפר עזה, שהוא אחד הקיבוצים המקסימים והמיוחדים בישראל, וגם עבור הנגב הצפוני כולו. העבודה שלנו מול הקיבוץ והמשפחות היא מצוינת. כפר עזה הוא לא קיבוץ מנומנם אלא מקום קהילתי וחי, עם פעילות תרבותית וחברתית ענפה".

עצמון מדגיש כי על מנת לאפשר מגורים באיכות חיים עבור התושבים, מוצעים בשכונה לא פחות משישה דגמים, והתכנון האדריכלי שם דגש רב על מודולריות. הוא מסביר כי תכנון מספר דגמים היה חשוב בכדי לספק מענה לכל צרכי המשפחה הישראלית. "בקיבוץ כפר עזה אנו רואים התעניינות מאד מגוונת", הוא אומר, "גם זוגות צעירים לפני ילדים או עם ילד בדרך, גם משפחות עם ילדים בגילאי גן ויסודי, וגם הורים לבני נוער".

כפר עזה עבר הפרטה לפני כעשר שנים והיום הוא קיבוץ מתחדש לכל דבר ועניין. כל אחד מהחברים אחראי על פרנסתו, ובמקביל ישנם תחומים בהם ישנה עדיין שמירה על ערכים של ערבות הדדית ודאגה לחבר (לדוגמה, בנושאי ביטוחים פנסיוניים). לאור מיקומו באזור עדיפות לאומית, תושבי כפר עזה נהנים מהטבות שונות. בראשן הטבות משמעותיות במס הכנסה, "המגולמות לכדי אלפי שקלים בשנה", אומר עצמון.

מבט על השכונה החדשה בקיבוץ (צילום: דודי פיינברג)


המצב הביטחוני? "לא מייפים את המציאות"

קיבוץ לא מתרחקים מ"הפיל שבחדר" ומדברים בפתיחות ובכנות גם על המצב הביטחוני. "אנחנו לא מנסים ליפות את המציאות", אומרת איילת אפשטיין, רכזת הצמיחה הדמוגרפית בקיבוץ, העומדת בקשר עם המשפחות המתעניינות והנקלטות, "כפר עזה הוא קיבוץ צמוד גדר, וכרגע המצב הביטחוני מזמן לנו גם תקופות לחוצות. ברור שזה לא פשוט, אבל מצד שני אני גאה באופן שבו אנו מתמודדים עם הסיטואציה שנכפתה אלינו".

"החברים עוזרים אחד לשני, אנו נמצאים בקשר רציף עם כוחות הביטחון, עומדים בכל הנהלים וההנחיות לגבי מיגון, ולא נרתעים ממגורים באזור. חשוב להבין שהמתיחות הביטחונית היא לא תמידית. יש הרבה תקופות רגועות יותר, שבהן כל היתרונות של כפר עזה הופכים למציאות עוצמתית". אוכלוסיית כפר עזה מונה כיום כ-800 חברי קיבוץ, ילדים, סטודנטים, תושבים ועוד. קהילה הטרוגנית ומגוונת שמורכבת, כפי שאיילת מגדירה זאת, מ"אנשים שאוהבים אנשים שאוהבים את הנגב".

"האנשים כאן מאד מעורבים"

בשנים האחרונות הגיעו לקיבוץ הרבה מאוד משפחות צעירות עם ילדים. גני הילדים "הומים מתינוקות" ומוסדות החינוך צמחים וגדלים. "הורים לילדים ימצאו בכפר עזה את השילוב המושלם שבין חיי קהילה, מערכת חינוך עוטפת, חופש ועצמאות", אומרת איילת, "בקיבוץ עצמו יש גני ילדים מגיל 0 ועד העלייה לכיתה א', ולאחר מכן הילדים לומדים בקריית החינוך של מועצה אזורית שער הנגב, אפילו עד להשלמת תואר שני במכללת ספיר. לאחר שעות הלימודים או הגן מתקיימת בקיבוץ פעילות חינוך בלתי-פורמאלית, הנערכת גם בימי חופשות וחגים".

איילת מציינת לטובה את הנכונות של הקיבוץ לשלב את התושבים בקביעת סדר היום ובעיצוב חיי הקהילה בכפר עזה. "האנשים כאן מאוד מעורבים", היא אומרת, "יושבים בוועדות, מגיעים לאסיפות, לוקחים חלק בפורומים ומשתתפים באופן שוטף בקבלת ההחלטות. יתרה מכך, לאחר תקופה לא קצרה שבה אנשי המפתח המקצועיים של הקיבוץ הועסקו במיקור חוץ, כיום התושבים לוקחים את המושכות. אנשי המקום מאיישים את המשרות החשובות של מזכיר קיבוץ, יושב ראש, יו"ר ועד אגודה, רכזת צמיחה דמוגרפית וכו'. עובדה שמראה על חוסן קהילתי".

"מערכת חינוך עוטפת" (צילום: קיבוץ כפר עזה)


עוד במדור: המשפחות החדשות של קיבוץ כיסופים >

חממת סטארט-אפ טכנולוגית

בכפר עזה מציינים כי גם האתגר התעסוקתי של מציאת עבודה הולמת בדרום נמצא במגמה של שינוי גישה באזור שער הנגב. בין השאר משום שתפיסת העולם הכלכלית של ראש המועצה הנכנס היא להביא את המשרות לדרום. דוגמה לכך באה לידי ביטוי בפיתוח מקומות תעסוקה וטכנולוגיה על ידי הקמת חממה טכנולוגית, שכבר הספיקה להצמיח מספר חברות סטארט-אפ המנוהלות על ידי תושבי האזור.

כמובן שחשוב לציין בעניין זה גם את השיפור שחל באפשריות התחבורה מהדרום למרכז. החל מתחנות הרכבת בשדרות ונתיבות הממוקמת כ-5 דק' נסיעה מהקיבוץ והמאפשרות הגעה מהירה עד לתל אביב בתוך קצת יותר משעה (אם הרכבת לא מאחרת…), וכלה באזורי התעסוקה והמסחר הגדלים ברחבי הנגב. "אתה יכול לשים את הילדים בגן ב-7:30, להספיק בקלות לרכבת של 8:08 בבוקר שיוצאת משדרות, וב-9:15 להיות כבר במשרד שלך בתל אביב אחרי כוס קפה", אומרת איילת, "החל משעה 5:30 בבוקר הרכבות משדרות לתל אביב יוצאות בתדירות של כל חצי שעה, בשעות הצהריים התדירות היא אחת לשעה, ובערב שוב – כל חצי שעה".

גם ראש המועצה הוא חבר

"כפר עזה הוא יישוב חשוב מאד באזור שער הנגב, שהולך ונעשה אטרקטיבי בשנים האחרונות, כאשר יותר ויותר משפחות ממקומות שונים בארץ מגיעות אלינו וקובעות כאן את ביתן", אומר ראש המועצה האזורית שער הנגב וחבר קיבוץ כפר עזה, אופיר ליבשטיין, "בעשור הקרוב אנו צופים כי יקלטו בישובי המועצה עשרות משפחות נוספות. הישובים כולם עוסקים בקליטה וכל ישוב בוחר את מודל הקליטה הנכון לו".

ליבשטיין מוסיף כי הקליטה המואצת לא רק שלא פוגעת במרקם הקהילתי המיוחד של יישובי שער הנגב, אלא מחזקת אותו. "זה איזור יפה ומתפתח, יש כאן איכות חיים, יותר ויותר אפשרויות של תעסוקה וחינוך מהמעולים בישראל", הוא מתגאה. ליבשטיין מספר כי במועצה האזורית מתגוררים כיום כ-9,000 תושבים וקצב הצמיחה ב-5 השנים האחרונות עומדת על נתון מרשים של כ-15%. בפרט לאור העובדה שהיא מתרחשת כדבריו "על רקע של אתגרים לא פשוטים כלל".

"הישובים כולם עוסקים בקליטה", אופיר ליבשטיין (צילום: דוברות)


מלימודים במכללת ספיר לבית בקיבוץ

לכל אלה יש להוסיף את צמיחתה של מכללת ספיר, הנחשבת לאחת המכללות הגדולות בישראל, ואשר מציעה מגוון עשיר של מסלולי לימוד (מתואר ראשון ועד דוקטורט). בקיבוץ מספרים על לא מעט מקרים שבהם סטודנטים מהמרכז שמגיעים ללמוד בספיר מתאהבים במקום ומחליטים להישאר. אחת מהן היא נטע שחר, קיבוצניקית מהשרון אשר ירדה דרומה ללימודים במכללת ספיר, השלימה תואר ראשון, ונשארה לעבוד בחברת סינקופה בקיבוץ.

"אם הייתם אומרים לי לפני שש שנים שאני אגור בכפר עזה, אני לא בטוחה שהייתי מאמינה לכם", היא אומרת, "תמיד אהבתי לבקר כאן, בעיקר משום שיש לי משפחה בקיבוץ, וזו גם הסיבה בגללה בחרתי ללמוד במכללת ספיר. לאחר שהשלמתי את התואר והתקבלתי לעבודה, הבנתי שבלי לשים לב התאהבתי גם בחיים של הנגב הצפוני. באנשים הנפלאים והמיוחדים ובמרחבים הפתוחים והמקסימים. אולי זה גם בזכות העובדה שמצאתי עבודה בקיבוץ שאפשר להגיע אליה באופניים ואולי זה השקט שמסביב, חוץ כמובן מתקופות סוערות, אבל אני בוודאי יכולה להבין את המשפחות הרבות שרוצות להיקלט כאן".

בכפר עזה פגשתי קיבוץ חי, דינמי ותוסס. פגשתי אנשים שאוהבים את המקום שבו הם גרים ושפתוחים מאוד לצרף לקהילה שלהם משפחות חדשות. קיבוץ שמתמודד בגבורה עם הקשיים הביטחוניים ומביט בתקווה קדימה. אני נפרד לשלום מכפר עזה וחושב לעצמי כמה התושבים כאן מייצגים דוגמה טובה לכך שדברים שרואים במהדורות החדשות בשמונה בערב, לא רואים מכאן.

כתבות נוספות בנושא:

קלטו את משפחת אברהם אסף

משפחת אברהם אסף השאירו את יפו מאחוריהם והגיעו לקיבוץ בעמק, שם הם נהנים מתוצרי הגינה הקהילתית, שקיעות מדהימות ותחושה אמיתית שמצאו בית. הנה הסיפור שלהם

קלטו את משפחת אש-דבי

הכירו את המשפחה שמתגוררת מטר משדה הפרחים הכי יפה בארץ, בלי פילטרים. הנה הסיפור שלהם

קלטו את משפחת כהן

שחר ושרון חלמו לגור במקום שבו אין גדרות סביב הבתים והילדים משחקים בחופשיות במרחבים. הם הגשימו אותו בקיבוץ בנגב. הנה הסיפור שלהם