אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

קיבוץ ללא גבולות

לא מעט ישובים פריפריאליים מתמודדים בדר"כ עם בעיות שיווק שונות , אך מה תגידו על האתגר המוזר של קיבוץ גבולות שמנסה לגרום לכם להבין כמה גדול הפער בין שמו לבין מיקומו האמיתי


אחד החששות העיקריים בהעתקת מגורים ממקום מרכזי יחסית בארץ, אל ישוב פריפריאלי, הוא שהמרחק עלול להיות גורם שיפגע באפשרויות תעסוקה, בקשר עם משפחה וחברים, ובאופן כללי ברמת החיים.

חשש זה מאבד בשנים האחרונות את רוב תוקפו בזכות ההתפתחות המואצת של הפריפריה בישראל, המתבטאת בשיפור ושדרוג צירי תנועה, פתיחת תחנות רכבת בערי הפריפריה, הגדלת היצע אפשרויות התעסוקה, והאינטרנט שמאפשר חיבור ושמירה על רלוונטיות עם הנעשה בכל נקודה בארץ ובעולם.

מעיין ברעם, רכזת הצמיחה הדמוגרפית בקיבוץ גבולות שבחבל הבשור, מתמודדת עם חששות אלו כחלק מתפקידה. על מעיין מוטלת האחריות של איתור וקליטה מוצלחת של משפחות חדשות, אל ההרחבה השנייה בקיבוץ.

"איך אני מרגיעה אותם מהחששות האלו? פשוט מאוד. מפנה אותם למפה", היא אומרת, "אז הם רואים בעצמם שגבולות נמצא בסך הכל כ-30 דקות מבאר שבע ו-20 דקות מאופקים, כולן ערים אשר מציעות אפשרויות תעסוקה, תחנות רכבת, מתחמי קניות, שירותים רפואיים, מרכזי תעשייה ומוסדות חינוך ותרבות, וכמובן שלא לדבר על זה שהגבול הקרוב ביותר נמצא במרחק של יותר מחצי שעה מכאן."

"הקסם האמיתי הוא בחישוב הזמן ולא המרחק", מוסיפה מעיין, "אנחנו חיים בעידן שבו הזמן יקר ועובר מהר. כולנו יודעים לחשב בדיוק כמה לוקח לנו לנסוע מהבית במרכז אל כל מקום שמעניין אותנו, כמו קניון, תחנת רכבת או מוסך. אבל כשחושבים על זה, ההבדל בזמן ההגעה מהקיבוץ אל כל מקום רלוונטי אחר הוא כמעט זהה לזמן שלוקח להגיע ממקום למקום במרכז הארץ. אך להבדיל מהתושבים שבמרכז, אנחנו לרוב לא נוסעים בפקקים".

30 דק' מבאר שבע ו-20 דקות מאופקים. קיבוץ גבולות (צילום: קרני פלג)


הנקלטת החדשה שהפכה לרכזת צמיחה דמוגרפית

מעיין הגיעה לקיבוץ גבולות לפני פחות משנה מאשדוד, יחד עם בעלה, אלדד, ושני ילדיהם. מלבד תפקידה הציבורי בקיבוץ, כרכזת הקליטה, היא מנהלת עסק עצמאי בתחום היוגה וחוגי העשרה לילדים. בעלה אלדד עובד כמנהל פיתוח עסקי בחברה הממוקמת בראשון לציון.

"הצמיחה הדמוגרפית בקיבוץ גבולות בהחלט מרשימה", אומרת מעיין, "אחת האסוציאציות שיש לאנשים שאני מדברת איתם על קליטה בקיבוץ היא שאנחנו נמצאים בשום מקום באמצע המדבר".

"המילה 'גבולות' יכולה להיות קצת מטעה. אנחנו לא ליד הגבול ואפילו לא קרובים אליו. למעשה, בראייה היסטורית, המקור של השם לא קשור בכלל לגבולות ישראל עם המדינות השכנות. לפני יותר מ-75 שנים, המייסדים של הקיבוץ קראו לו 'גבולות' בגלל המרחבים העצומים שבנגב, שנראו להם חסרי גבולות. הייתה להם תחושת שליחות וחלוציות, ובדומה להם, גם לנו היום יש תחושה של שליחות וחלוציות. חלוציות מודרנית".

גרעין משפחות צעירות


הקהילה בגבולות מורכבת מגרעין חזק מאד של משפחות צעירות שנקלטו לחברות מלאה, לצד תושבי הקיבוץ הוותיקים שמקבלים את החברים החדשים בזרועות פתוחות.

"תראה אותי", אומרת מעיין, "אני נמצאת כאן תקופה יחסית קצרה, וכבר הפקידו בידיי את התפקיד החשוב של רכזת הצמיחה הדמוגרפית. זה מראה לך עד כמה הקיבוץ הזה רוצה ומוכן לאפשר לתושבים החדשים לקחת חלק משמעותי בעיצוב חיי הקהילה. מי שמגיע לכאן לא יכול שלא להתאהב. במרחבים הפתוחים, במערכות החינוך הנהדרות שהן תפארת החינוך הקיבוצי, וגם כמובן בשקט, בחופש ובעצמאות הילדים".

שלא כמו במקומות אחרים, שכונת ההרחבה בגבולות נבנית ממש בתוך הקיבוץ ולא בחלק מרוחק או נפרד. תושבי ההרחבה הם חברים מלאים בקיבוץ, כך שהשכונה מהווה חלק בלתי נפרד, שווה זכויות וחובות, עם היישוב הוותיק.

מתווה השכונה מרווח ומתאים לאופי הכפרי, ומשווקים בה בתים צמודי קרקע במספר דגמים בגדלים של החל מ-125 מ"ר ועד 183 מ"ר, אשר ניצבים על מגרשים של כ-500 מ"ר לכל משפחה.

מערכת החינוך בגבולות מספקת מסגרת פורמאלית לילדי הקיבוץ מגיל אפס עד כיתה א'. במקביל, קיימת מסגרת בלתי-פורמאלית מחוץ לשעות הלימודים, עם פעילות עשירה ומגוונת שמתאימה לילדים בגילאי 6-18 ולאופי הקיבוצי. בתי הספר היסודי והתיכון ממוקמים כ-10 דק' נסיעה במתחם המועצה האזורית אשכול, וישנן הסעות מאורגנות הלוך וחזור מהקיבוץ למוסדות הלימוד.

קיבוץ גבולות החל תהליך הפרטה בשנת 2004, ומאז עבר שורה של שינויים מהותיים כגון הנהגת שכר דיפרנציאלי, עידוד תעסוקה מחוץ לקיבוץ, עדכון ושינוי המבנה הארגוני הפנימי, והפרטת רוב השירותים הניתנים לחברים.

יחד עם זאת, הקיבוץ מקיים מסגרות משותפות של חינוך, תרבות וחגים. כמו כן, בקיבוץ מערכת סולידרית לעזרה הדדית המעודדת את החברים לקחת חלק פעיל בכל הקשור לעשייה ולחיים בגבולות. "באופן כללי הרוח בקיבוץ היא רוח חדשה ורעננה של צמיחה", אומרת מעיין, "רוח של התחדשות ובניית עתיד לדור הצעיר, יחד עם שמירה על ערכים ועקרונות חברתיים של הקיבוץ הקלאסי".

מהעיר הסמוכה לקיבוץ

"הגענו לקיבוץ גבולות לפני כשנה וחצי ואין לי ספק שזו הייתה החלטה מצוינת", אומרת אלונה בקנין, אשר עברה עם משפחתה לגבולות באוגוסט 2017, "בגל הראשון" של הקליטה הנוכחית ביישוב.

"בעלי ואני במקור משדרות, ותמיד היה לנו ברור שנרצה לבנות את ביתנו בדרום. השאלה רק הייתה איפה. לאחר לא מעט חיפושים והתלבטויות, מצאנו בגבולות בדיוק את מה שחיפשנו. חיי קהילה, מרחבים, חופש וביטחון לילדים, מוסדות חינוך מצוינים ואווירה קיבוצית אמיתית".

"עשינו את זה בתזמון המושלם. הבן הגדול שלי בדיוק עמד להתחיל כיתה א', והחלטנו שזה הרגע שבו אנחנו צריכים לקבל את ההחלטה. קיבוץ גבולות מציע איכות חיים אמיתית, חינוך מצוין לילדים וחבורה של אנשים איכותיים".

לנצח את אתגר התעסוקה

מורן ותומר מהלר, הורים לשניים שעברו לקיבוץ גבולות באוגוסט האחרון, מחזקים את הדברים. תומר הוא קיבוצניק מהצפון שתמיד ידע שאת הילדים צריך לגדל במערכת החינוך הקיבוצית ובאווירה הכפרית, ומורן שנולדה וגדלה בבאר שבע, רואה בדרום את תבנית נוף ילדותה.

"זה השילוב המושלם, גם קיבוץ כמו שתומר רצה, וגם דרום כמו שאני רציתי", אומרת מורן, "אנחנו נמצאים כאן אמנם רק כמה חודשים, אבל כבר מרגישים חלק בלתי נפרד מגבולות. חלק מהמשפחה הקהילתית של המקום המיוחד הזה".

מורן מספרת שעל האתגר התעסוקתי בפריפריה, תומר והיא התגברו די בקלות. תומר עוסק בתחום המחקר החקלאי והחל לאחרונה לעבוד בחבל הבשור עבור חברה שבסיס האם שלה בנתניה, והיא התקבלה לעבודה כמנהלת רכש במפעל שבבעלות הקיבוץ.

"מצאנו עבודה די בקלות, אבל גם אם זה היה לוקח עוד קצת זמן אני בטוחה שהיינו מסתדרים", אומרת מורן, "קודם כל, גבולות נמצא ליד אופקים ושם יש תחנת רכבת שלוקחת אותך לתל אביב בתוך בערך שעה. מעבר לזה הנגב הצפוני מאד מתפתח ויש כאן מגוון אפשרויות תעסוקה. במידה מסוימת יש אפילו צמא לאנשים איכותיים ומשכילים אשר יאיישו משרות בשלל תחומים. גם באר שבע, שהיא עיר ענקית עם המון אופציות לעבודה, מרוחקת בסך הכול כחצי שעה ובלי פקקים".

 
 "הנגב הצפוני מאוד מתפתח ויש כאן מגוון אפשרויות תעסוקה" (צילום: מטעם הקיבוץ)


עוד במדור: מסע בין משפחות ביישובים הנמוכים בעולם >

"אחד היישובים האיכותיים באזור"


מחירי הנדל"ן הגבוהים במרכז, יחד עם צפיפות עירונית, עומס, רעש, ניכור וזרות, בעיות חניה ופקקים, ושאר האתגרים של החיים בעיר גדולה, מביאים ישראלים רבים לחפש סגנון חיים חלופי בפריפריה.

קיבוץ גבולות מציע אלטרנטיבה ראויה שמספקת מענה לכל האתגרים האלו, כולל יתרונות ברורים על החיים בעיר. לאור ההתפתחות המואצת של האזור, שיפור באמצעי התחבורה, הקהילה הוותיקה בקיבוץ שפעלה בצורה יוצאת מן-הכלל לקיים תהליך קליטה ייחודי, והקהילה הצעירה שמצטרפת לקיבוץ, המגורים בקיבוץ גבולות הם מתכון בטוח לחיים מהנים, איכותיים וערכיים.

"החשש הראשוני מהתרחקות מהמרכז מתפוגג לעומת איכות החיים", מסכמת מעיין, "אין לי ספק שבעתיד הלא רחוק, קיבוץ גבולות יהיה אחד הישובים האיכותיים באזור. עד אז השמיים הם הגבול, או כמו שאנחנו אוהבים לומר כאן – השמיים הם גבולות".

"כמו שאנחנו אוהבים לומר כאן – השמיים הם גבולות" (צילום: מטעם הקיבוץ)

כתבות נוספות בנושא:

של מי הקרקע הזו בכלל?

בונים בית במרחב הכפרי? האם אתם עומדים להיות הבעלים של הקרקע או אולי רק "שוכרים" מהמדינה?

הדילמה הכפרית - בנייה מרוכזת VS "בנה ביתך"

על השאלה הקבועה האם לבחור בשכונה המציעה בנייה מרוכזת או דווקא בזו המאפשרת בנייה עצמית יש אולי תשובה

המשפחות שחזרו הביתה

למרות שהוא ממוקם במרחק פסיעה מאחד האזורים הכי יפים בארץ, מוקף במעיינות של מים מתוקים, סוד הקסם של נווה איתן הוא קודם כל האנשים שמרכיבים אותו