אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

מנשימים תרבות בכפר

בזמן שהוא חווה את המשבר החמור ביותר שלו, מגיעות דווקא מהמרחב הכפרי קצת בשורות חיוביות לענף התרבות וההופעות החיות. ממתחם חדש בגולן, מיני פסטיבל מותאם למגבלות הקורונה ועד עידוד אמנים. הכל במטרה לייצר אסקפיזם, גם לתושבים

19.11.2020|מיקי נירון

עולם התרבות דומם, קפוא ומושבת כבר 8 חודשים. מאז חודש מרץ חווה הענף על יותר מ-200,000 מעובדיו את המשבר החמור ביותר שלו מאז ומעולם. רבים מאותם עובדים כבר הרימו ידיים, חלקם עשו בלית ברירה הסבה מקצועית ונשבעים שלענף שסובל כלכלית כנראה יותר מכל הם לא יחזרו. גם ה"רוח הגבית" מהממשלה בדמות חוסר קבלת החלטות אופרטיביות ופיצוי ראוי, כמובן שלא תרם.

אך דווקא בנקודות מסוימות במרחב הכפרי ישנם כמה יזמים שמסרבים להשלים עם המציאות ועושים את מירב המאמצים כדי לספק מצד אחד תעסוקה ומהמצד הנוסף סוג של תרבות לתושבים שהיו מורגלים מאוד לכך. במקביל הם  נערכים ל"יום שאחרי", בתקווה שיגיע בהקדם. מצאנו אותם בגולן, בכרמל, על יד הכנרת, בנגב ובלא מעט אזורים "כפריים" נוספים. 

קפוא ומושבת כבר 8 חודשים (צילום: רוני כהן)


צריכת תרבות חדשה

נתחיל מהגולן שבימים שבשגרה היה מתמרק לקראת החורף ו כ-1,000,000 התיירים הפוקדים את חבל הארץ בשנה "שפויה".  ושם בגולן, אנחנו מתחילים עם יהודית מזרחי, מנהלת מחלקת התרבות במועצה האזורית גולן. מתאימה את עצמה לרוח התקופה היא פותחת: "בחודשים האחרונים התקיימו במרחב הדיגיטלי ובמיוחד עבור תושבי הגולן הופעות, הרצאות, מפגשים ואפילו הצגת ילדים. בין התכנים בתכנית "סתיו של תרבות בסלון", היו הופעות של שולי רנד וקרן פלס, מפגשי סופרים עם אתגר קרת וגלילה רון פדר ושיח עם ג'קי לוי ולוסי אהריש. צוות התרבות כבר בעיצומו של תכנון תכנית חורף עשירה לכל גווני האוכלוסיה בגולן."

במקביל לכל זה, דווקא בתקופה זו נפתח גם חלון להתגשמות חלום ישן. חידוש מתחם צנובר מצפון לקצרין והפיכתו למרכז תרבות, אומנות וכנסים היא בשורה נהדרת, כפי שיהודית מתארת: "בחודשיים האחרונים המתחם משנה את פניו ונרקמות תוכניות שונות שחלקן כבר יוצאות לפועל. המתחם יארח באופן קבוע תערוכות של אומנים מקומיים, כאשר התערוכה הראשונה, בסימן 'מאירים את הגולן', תיפתח כבר בחנוכה. בקרוב יתחיל שיפוץ אולפן מחול גדול ומקצועי וכבר כעת שופץ ואובזר חדר סדנאות והרצאות. ניתן לשכור את המתחם למטרות שונות וליהנות מחוויה גולנית ברמה גבוהה."

דווקא עכשיו מרכז תרבות חדש. מתחם צנובר בגולן (צילום: רוני אלוש)


מהגולן נמשיך לעמק הירדן או ליתר דיוק לקיבוץ חוקוק. בסופש הקרוב יתקיים בתחומו אירוע שנקרא "הנביא חבקוק בחצרות" שאליו כל הכרטיסים נמכרו מראש. איילת שדמון עברי, אשת תיאטרון הקוקיה מופיעה ב-20 שנה האחרונות ברחבי הארץ וגם מעבר לים עם קבוצת התיאטרון שלה, כך שאת עולם הבמה היא מכירה מקרוב: "בחוקוק יש שפע של אנשים יצירתיים בהמון תחומים ואנחנו חיים חיי קהילה מאוד עשירים. אנחנו ממש טובים ביצירת תרבות משותפת שמורכבת ממסורות של אירועי תרבות פנים-קהילתיים, ביניהם לילה של במה פתוחה שמתכוננים אליו מראש וסופש של הרצאות וסדנאות."

לאיילת הצטרפו לאחרונה חמש יוצרות נוספות שלוקחות חלק בהפקת האירוע - הרקדנית ענבל גרנות, המעצבת ורד תמיר, הסופרת אורנה סוסק והמדריכה למיניות בריאה, אסתי לוי-קדיש. יחד הן יצרו אירוע מרשים שעומד בכל ההנחיות באופן מרשים, כפי שאיילת מספרת: "בגלל הקורונה, בעצם התרבות יצאה מכל המוסדות והמוזיאונים ופתאום התחילה לצוץ אלטרנטיבה בתוך בתים, חצרות ומרחבים פתוחים. אני באופן אישי אוהבת את העניין, כי זה מחבר לאנשים עצמם ומוציאה את התרבות מכל מיני היכלים גדולים. התחלנו לבשל אירוע קטן כזה כביכול בחצרות אבל למעשה, זה הפך למשהו יחסית גדול ושלם מהמון כיוונים ולא רק באומנות – שותפים גם יזמים ואנשי ידע ורוח."

80% מהאמנים המשתתפים באירוע הניסיוני, הם מחוקוק אבל האירוע הזה הוא למעשה, חלק מפסטיבל ארצי בשם 'הקהיליה' שקורה בכמה מוקדים – ירוחם, באר שבע, נתניה, פרדס חנה, הוד השרון, ירושלים , טבעון, נתניה וחיפה. כיוון שאסור ע"פ ההנחיות לקיים פסטיבל או הצגה, איילת ושותפיה מצאו קונספט מרענן במיוחד למשתתפים שיגיעו, כאשר הקהל שנרשם מראש יתחלק לקפסולות ויקבל את מספר הקפסולה עם מדריך תיירים תיאטרלי: "הפקנו סיור בין פנסי הרחוב באזור המרכזי של חוקוק. תחת כל פנס תהיה התרחשות תיאטרלית/מוסיקלית/בובנאית או מחולית. הקהל מתבקש להישאר עם מדריך התיירים שלו בהשתתפות שירלי גולדשטיין, אורנה סוסק, אסתי לוי, ויקה, ורוני גיל. מתחת לפנסים ימתינו מגוון תחנות של מחול, בובנאות, תאטרון, שירה ונגינת סקסופון."

אלטרנטיבה תרבותית להיכלים הגדולים. הנוף מקיבוץ חוקוק (צילום: אמיר בוחניק)במגזין הקודם: מתכון הקסם להקמת יישוב כפרי בישראל >

מפסטיבל להופעות אינטימיות

מעמק הירדן נדרים לאזור הכרמל, שם קורה אירוע נוסף בחודש הקרוב בחצרות עין הוד. את האירוע מפיק יואל וירבה, תושב עין הוד ומנהל את מחלקת התרבות בזיכרון יעקב אבל הפעם מדובר ביוזמה עצמאית כפי שהוא מסביר: "האירוע נולד מראש מתוך רצון לא לשקוע למצב אליו נקלענו ולראות איך אפשר לארח הופעות במסגרת אפשר ומותר. יצרתי קשר עם כמה תושבים בעין הוד שמוכנים לארח וראיתי שיש המון ביקוש להופעות. במקביל, פניתי לכמה אמנים שחשבתי שיתאימו וכך יצרנו לבינתיים שיתקיימו בערבי חמישי של החודש הקרוב."

יואל שהפיק בעבר את פסטיבל יערות המנשה המצליח מתקשה להשלים עם המציאות העכשווית: "מה שקורה בימים אלו בארץ מאוד מבאס. הדבר הבסיסי שאוסרים עליו הוא המהות של מה שאני ואנשים כמוני חיים בשבילו וזה לגרום לאנשים להתקהל ולשמח אותם. לצערי, זה הפך להיות מילת גנאי אז אנחנו נקראים למצוא דרכים עוקפות לפי המתווים והמצב המשתנה התדיר. לפעמים זה פותח פתח ליצירתיות אבל באופן כללי, זה פשוט מעציב כי יש פחות אפשרויות. כל מה שקשור לאונליין ודיגיטל מאוד התפתח, אבל אני אישית פחות מוצא את עצמי שם. יש קסם להמון אנשים שלוקחים חלק בפסטיבל ענק- זה תמיד מרגש וכיפי אבל גם להופעות האינטימיות יש את הייחוד שלהן. לכן זה עדיין משהו ששווה להילחם עליו, גם אם מותר להזמין רק 20 איש. צריך לעשות כמה שיותר ולא רק במוזיקה."

האמנים שיופיעו בעין הוד – יוגי, קונדרה ולהאור, מיקה שדה, קובארי ודניאל סאן-קריאף שמחו להגיע אבל יש גם כאלו שסירבו מטעמים כלכליים כפי שיואל מסביר: "אין שום גוף שעומד מאחורינו. חלק מהאמנים עובדים רק בסכומים גבוהים יותר ואני יכול כמובן להבין אותם. הדרך היחידה להביא אמנים גדולים יותר, היא דרך סבסוד או שכרטיס יעלה כ-200 שח וזה כמובן פחות ריאלי. רוב האמנים אוהבים באופן עקרוני את הפורמט של מפגש לא מסודר בחצר של מישהו אבל כשהמספר המירבי היוא 20 אז זה באמת לא כלכלי. למרות הכל, אנחנו מוכנים לכל תרחיש של היום שאחרי וברגע שיהיו הקלות כלשהן, נשמח להפיק אירועים גדולים יותר."

 
"האירוע נולד מראש מתוך רצון לא לשקוע למצב אליו נקלענו." יואל וירבה (צילום: טל ארגוב)

אז בזמן שאנחנו מפנטזים על פסטיבל אינדינגב או הופעות הענק המסורתיות בפארק הירקון, אירועים שנראית כרגע כמו הגעה למאדים, במקום להתייאש  אתם מוזמנים למצוא את האלטרנטיבה ולהנות מהמעט שמתאפשר היום במרחבים הפתוחים. צאו לנשום תרבות.


כתבות נוספות בנושא:

ציונות פינת סטארט אפ ניישן

יזמי הייטק שמחוברים לאדמת העמק מקימים מתחם עבודה אדיר, קבוצת נדל"ן שורשית וחללי עבודה יפיפיים לתושבי הגולן והערבה. כך שודרג עולם התעסוקה בפריפריה

קלטו את משפחת בן שימול

מתן ומעיין מצאו בית חם במושב הכי ירוק בגולן ומגדלים את ילדיהם בדיוק כפי שחלמו. הנה סיפור הקליטה שלהם

הבית במושב שעוד לא ראיתם

שני מפלסים, אור טבעי ובריכת שחייה מפנקת. האדריכל ומעצב הפנים ירון ברוך מדגים איך אפשר לגור בבית סופר מודרני במושב, ועדיין להכניס את המרחב הכפרי לתוכו