אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

70 שנה מתחת לאלונקה

יום העצמאות ה-70 היווה סיבה מספיק טובה כדי לבדוק היסטורית את החוזקה העיקרית של המגזר הכפרי - איכות החינוך הכפרי. להלן התוצאות


חגיגות העצמאות מאחורינו וזהו זמן טוב לבחון באיזו מידה ההתיישבות הכפרית, אשר יש לה חלק חשוב מאוד בעבר, בהווה ובעתיד של כולנו, עדיין מצליחה להוביל את המחנה. לשם כך הלכנו ובדקנו את הנתונים העדכניים אודות מעורבותם החברתית של בוגרי הקיבוצים והמושבים.

ובכן, מסתבר כי הרוח עדיין נושבת. שבעה עשורים חלפו, ובני הקיבוצים והמושבים ממשיכים למלא את שורותיהן של היחידות המובילות בצה"ל, בשיעור ניכר ביחס לחלקם באוכלוסייה. אם תרצו, עדות בולטת לאיכותו של החינוך הקיבוצי ולערכים שמלווים את בני הנוער והצעירים במרחב הכפרי. אגב, לא בכדי, משפחות צעירות רבות המצטרפות בשנים האחרונות להתיישבות הכפרית, ואשר נקלטות במגוון ההרחבות והשכונות החדשות, מדגישות את החינוך כשיקול המרכזי למעבר.

עד כמה הדברים בולטים? הנה מספרים עדכניים. בדצמבר האחרון, כאשר צה"ל פרסם את הנתונים השנתיים לגבי גיוס לשירות קרבי, בני הקיבוצים והמושבים מצאו את עצמם בראש הטבלה. 4 מתוך 10 התיכונים המובילים בישראל בשיעורי הגיוס (כולל שירות קרבי וקצונה) משתייכים למגזר הכפרי.

החל מבית הספר הרב תחומי בעין חרוד, המוביל את הטבלה עם 100% גיוס ו-76.1% לשירות קרבי, דרך תיכון "העמק המערבי" בקיבוץ יפעת אשר מתגאה בכ-97% גיוס ו-כ-80% מתגייסים לקרבי (מקום רביעי ברשימה), וכלה בתיכון מקיף הר טוב (קיבוץ צרעה) ותיכון "גאון הירדן" הממוקם בקיבוץ נווה איתן, המצויים במקומות 8 ו-10 בהתאמה.

מגמה זהה עולה כשבוחנים מועצות אזוריות לעומת ערים. בטבלת המועצות האזוריות, נתוני הגיוס הינם גבוהים באופן ברור ביחס לטבלה ה"עירונית". באשר לגיוס בנים, למשל, המועצה האזורית המובילה בישראל היא מוא"ז זבולון (91% מתגייסים ו-74.1% לקרבי). אחריה ברשימה – מוא"ז מנשה (94.3% ו-70.3%), מוא"ז גליל תחתון (93.5% ו-73%), מוא"ז שער הנגב (91.1% ו-80%), מוא"ז גלבוע (95% ו-72.8%), מוא"ז אשכול (93.1% ו-72.8%), מוא"ז דרום השרון (92.4% ו-65.6%) ומוא"ז בני שמעון עם 96.6% מהבוגרים שמתגייסים וכ-60% שבוחרים בשירות משמעותי ביחידות קרביות.

4 מתוך 10 התיכונים המובילים בשיעורי הגיוס ממוקמים בקיבוץ או מושב (צילום: Depositphotos)


עוד במדור: ארץ ים המלח, חלק א' >


45% מהטייסים, 40% מהצוללנים

ביחידות מסוימות שיעור הנוכחות של בני הקיבוצים והמושבים בולט עוד יותר. לדוגמה, דובר צה"ל פרסם לאחרונה כי בקורס היוקרתי של חיל הים, קורס הצוללות, כ-40% מהבוגרים הינם בני מושבים וכ-5% קיבוצניקים. כך הדברים נכונים לגבי הקורס המבוקש ביותר בצה"ל, הלא הוא קורס הטיס. לפי נתוני המחזור האחרון, כ-45% מפרחי הטיס מגיעים מההתיישבות הכפרית. כ-53% מתוכם מושבניקים, כ-33% קיבוצניקים והיתר מיישובים קהילתיים. בטקס המצטיינים שייערך בבית הנשיא ביום העצמאות הקרוב, 5% מהחיילים שיעמדו על הבימה מגיעים מהקיבוצים (שמשקלם באוכלוסייה הוא כאמור כ-1.5% בלבד).

הנתונים המרשימים הללו מקבלים משמעות נוספת כאשר מצליבים אותם עם מגמה הפוכה לחלוטין במגזר הכללי. בעוד שבהתיישבות העובדת ממשיכים להציג מספרים יוצאי דופן מבחינת גיוס לצה"ל, שירות קרבי, התנדבות לקצונה ונוכחות ביחידות מובחרות, בציבור הרחב ישנה תנועה הפוכה. לפי נתוני אכ"א נכון לשנת 2017, בציבור הרחב המספרים מדברים על כ-65% בלבד מהצעירים המחויבים בגיוס שאכן לובשים מדים ומסיימים שירות מלא.

"הציונות זורמת בעורקינו"

אסף איזק, סרן במילואים וראש אגף צעירים ומעורבות חברתית בתנועה הקיבוצית, איננו מופתע. בראיון לתוכנית "כאן הערב" ברשת ב' הוא מסביר כי התרומה של בני ההתיישבות העובדת למדינה, בצה"ל ובכלל, מקורה ברצף חינוכי המתחיל מגיל הגן.

"אנחנו חוגגים 70 שנה למדינה והתנועה הקיבוצית וההתיישבות העובדת נמצאות כבר 70 שנה מתחת לאלונקה", אומר איזק, "זה לא סתם, אנחנו ממוקמים על הגבולות של המדינה וככה חונכנו".

לדבריו, היסודות של שיעורי הגיוס נעוצים בחינוך שמקדש לא רק הישגיות אלא גם הדדיות, מעורבות ותרומה לקהילה. "המעורבות מתחילה בגיל הגן ונמשכת לאחר מכן בגילאי הנוער, בתנועות הנוער, בשנות השירות, במכינות וכו'. מדובר ברצף חינוכי ארוך שפועל כבר 70 שנה".

איזק מוסיף כי הנתונים לגבי צה"ל הם חלק קטן מהפאזל שכן החינוך הערכי של בני הקיבוצים והמושבים ממשיך להנחות אותם למצוינות גם באזרחות. "הציונות זורמת בעורקינו ובדמינו וצה"ל הוא רק דוגמה אחת", אומר איזק, "מעבר לשירות בצה"ל, החינוך הקיבוצי מוביל את הבוגרים לתרום באין ספור דרכים נוספות. רק בשנה האחרונה קיבלנו כ-3,000 פניות להתנדב בשנת שירות, פי שלושה מהתקנים הקיימים".

רצף חינוכי המתחיל מגיל הגן (צילום: Depositphotos)


הידעתם? בכל עמוד של יישוב כפרי תמצאו גם מידע מלא על מערכות החינוך. למעבר > 

כתבות נוספות בנושא:

ילדי הסנדקות החדשים של בן גוריון

בזמן מגוריו בשדה בוקר שימש רוה"מ הראשון כסנדק לכל ילדי הקיבוץ. 65 שנה אחרי שהצטרף ואחרי שנים של הגירה שלילית חוזרים ילידי הקיבוץ לשכונה שעתידה לקום

המהפך המדהים של קיבוץ מסדה

"אם הייתם שואלים אותי לפני 25 שנה אם נצליח להתאושש הלב היה אומר שכן אבל הראש לא היה מסכים". סיפור ההתאוששות המיוחד של קיבוץ מסדה

סיפור ההצלחה שלא תשמעו עליו

משפחות צעירות, סטודנטים שבאו לרגע והתאהבו במקום, קהילה חמה ושכונה חדשה שעומדת להיבנות בקיבוץ בקיץ הקרוב, זה רק חלק מההווה של כפר עזה