אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

העשור המנצח של עמק המעיינות

יישובים חדשים, קיבוצים שחזרו לקלוט אחרי שנים שהיו סגורים, מערכות חינוך שהפכו מודל חיקוי ורכבת עמק מיתולוגית. זה סיפור העשור של עמק המעיינות וזה שהפך את האזור לכזה בו הביקוש גובר על ההיצע


המסלול של עמק המעיינות, זה שהוביל אותה להיות אחת המועצות המובילות בקליטת משפחות החל לפני כעשר שנים אי שם בשנת 2009, ומאז הוא רק הולך ועולה למעלה. המועצה האזורית, עם כ-14,000 תושבים המתגוררים ב-24 יישובים הפרושים מדרום עמק הירדן ועד הגלבוע, היא מהמועצות המגוונות בישראל. יישובים וותיקים לצד יישובים חדשים, דתיים וחילונים, צברים ועולים חדשים. מיקרו-קוסמוס של החברה הישראלית במגמת צמיחה ופריחה דמוגרפית. והכי חשוב, עשרות משפחות חדשות מוצאות בה מקום מצוין להקים את ביתן בכל שנה.

"הביקוש ליישובים שלנו בעלייה, וכך גם הביקוש ליריד מסודר שיספק את כל המידע הדרוש לנקלטים והמתעניינים", אומרת אופירה שגב, דוברת המועצה האזורית עמק המעיינות, "בשנה שעברה, מאות משפחות מכל רחבי הארץ ביקרו ביריד. קליטה מיוחד וראשון מסוגו כאן אצלנו בעמק. הילדים נהנו מסדנאות יצירה בזמן שההורים עברו בין שלל הדוכנים, המשיכו לסיורים ביישובים וחלקם גם נשארו לסופ"ש. ההצלחה האדירה הזו גרמה להתלהבות גדולה בקרב היישובים הקולטים".

 

24 יישובים הפרושים מדרום עמק הירדן ועד הגלבוע (צילום: מוא"ז עמק המעיינות)לפגוש את האנשים עצמם

"בביתנים של היישובים הקולטים המשפחות נפגשות עם האנשים עצמם", אומרת שגב, "מדובר בעניין עקרוני ביותר שכן המעבר לכפר הוא בראש ובראשונה מעבר בעקבות חינוך, קהילה ואיכות חיים. זהו המקום המושלם לשאול בו את כל השאלות. החל משעות פעילות גני הילדים לגיל הרך, דרך חינוך חוץ פורמאלי לילדים ולבני נוער, וכלה באירועי תרבות שונים המתקיימים ביישובים בפרט, ובמרחב המועצתי בכלל".

שגב מוסיפה כי לאור הצמיחה הדמוגרפית המרשימה של יישובי עמק המעיינות, המחזיקים בנתון יוצא דופן של צמיחה באוכלוסייה בשיעור של כ-40% בעשר השנים האחרונות, רבים מהנציגים של היישובים השונים ביריד הם נקלטים בעצמם. משפחות אשר עברו לעמק המעיינות לא מזמן, ואשר יכולות לשתף מסיפורן האישי ומתהליך התאקלמותן באזור.

ראש המועצה: "רואים ביקוש אדיר"

"העמק נמצא בפריחה והצמיחה הדמוגרפית הינה בשיא שלא היה כמוהו שנים", מתגאה יורם קרין, ראש המועצה האזורית עמק המעיינות, "בכל היישובים אנו רואים ביקוש אדיר, פעמים רבות גדול מההיצע, ועמק המעיינות הוא אטרקציה של ממש. הן בזכות הקהילות המצוינות והחמות והן תודות לפיתוח הרב והנרחב".

קרין מתייחס לאפשריות התעסוקה הגדלות עבור תושבי העמק. בפרט להגעתה של רכבת העמק הממוקמת בלב יישובי המועצה. הרכבת יוצאת בשעות הבוקר מיישובי עמק המעיינות לחיפה בתדירות של כל חצי שעה, ולאחר מכן, אחת לשעה. זמן הנסיעה לחיפה עומד על כ-50 דק' בלבד, ובדרך ישנן לא מעט תחנות הסמוכות לערים ויישובים עם אפשרויות תעסוקה רבות (עפולה, יקנעם, מגדל העמק ועוד). 

אך בראש ובראשונה, בעמק המעיינות מדגישים את החינוך והקהילות כמפתח לצמיחה דמוגרפית. "החינוך אצלנו מהווה השראה למועצות אזוריות בכל רחבי הארץ", אומר קרין, "מכל רחבי המדינה מגיעות אלינו משלחות, מוניציפליות וחינוכיות, להתרשם ממערכת החינוך הנהדרת שבעמק המעיינות, ומשילובה יוצא הדופן בקהילה ובמרחבים האזוריים. אנו מאמינים שהילדים והנוער הם העתיד שלנו. תודות לקליטת משפחות צעירות עם ילדים, בכל יישובי העמק, אנו רואים באופן עקבי גם פיתוח של מוסדות לימוד וחינוך".

"בשנים האחרונות נבנו ביישובים למעלה מחמישה מעונות יום תלת שנתיים, ועוד מעונות בודדים וגנים רבים, חנכנו בית ספר יסודי חדש ואנו מקימים למעלה מ-10 גני משחקים בסטנדרטים הגבוהים ביותר. המועצה סוללת באופן עקבי שבילי אופניים אשר יחברו בסופו של דבר את יישוביה ובתי הספר בנתיבים ירוקים ובטיחותיים לרכיבה והליכה".

 

"שיא שלא היה כמוהו שנים", יריד הקליטה בשנה שעברה (צילום: מוא"ז עמק המעיינות)באותו נושא: מתחמי תעסוקה, בתי ספר חדשים ונטע ברזילי >>

"כשהילד רוצה בית ספר גם כשהוא חולה, את יודעת שאת במקום הנכון"

מי שלא יידרשו להגיע ליריד הפעם, לכל הפחות בשביל לבקר בביתני היישובים הקולטים, הם לי ויחיאל סירי מקיבוץ נווה איתן, אשר עשו את הצעד של המעבר לכפר לפני מספר חודשים. שניהם בכלל עירוניים במקור ואפילו ממרכז הארץ (פתח תקווה).

משפחת סירי הגיעה לעמק המעיינות מתוך רצון לגדל את הילדים בקהילה, ועכשיו האזור שהיה עבורם יעד מועדף לחופשה או טיול בארץ, הוא הנוף שנשקף מחלון סלונם. ממש ככה.

"כהורים לילדים היה חשוב לנו דבר ראשון החינוך", אומרת לי, "חיפשנו מקום שבו הילדים יוכלו לגדול באופן חופשי, להיות עצמאיים. חיפשנו אזור שמציע גני ילדים ובתי ספר הכוללים בתוכנית הלימודים גם הישגים אך גם חוויה וחיבור לטבע. יחיאל, בעלי, עשה מחקר במספר יישובים בצפון, בעיקר בעמק המעיינות, וכשנפגשנו עם נווה איתן זו הייתה אהבה מהדשא הראשון". 
 

הגיעו מתוך רצון לגדל את הילדים בקהילה, משפ' סירי (צילום: יחיאל סירי)יחיאל מצטרף לדברים. "היישובים בעמק המעיינות אמנם נחשבים פריפריה, אבל בזכות תחנת הרכבת הסמוכה, הממוקמת בסך הכל 5 דקות נסיעה מהקיבוץ, אין לי שום בעיה לעבוד בחיפה, כמו שאכן קורה".

יחיאל התקבל עד מהרה לעבודה בתחום התמחותו בענף הביטוח בסוכנות בחיפה, וגם עבור לי, מנהלת חשבונות וחשבת שכר במקצועה, הדברים הסתדרו על הצד הטוב ביותר.

"אני מצאתי עבודה כמנהלת חשבונות בקיבוץ וזה פשוט מושלם", היא אומרת, "אולם מעבר לעניין התעסוקתי, הדבר הכי מדהים כאן הוא ההסתגלות של הילדים. זה כאילו שהם קיבוצניקים מלידה. מסתובבים יחפים ומאושרים ברחבי נווה איתן, מוקפים בחברים בני גילם, ופשוט פורחים. כשהילד שלך רוצה ללכת לבית ספר גם כשהוא חולה, את יודעת שהגעת למקום מיוחד במינו".

ערמה של חבר'ה על הדשא

דברים ברוח דומה אנו שומעים גם מחן, אשר היא ובעלה, יחד עם שני ילדיהם המקסימים, עברו לקיבוץ גשר בחודש יולי האחרון. "שנינו במקור מירושלים אבל הצפון תמיד משך אותנו", אומרת חן, "לא רק כמקום לטייל בו, שכמובן זה היעד האהוב עלינו בארץ, אלא מכל הבחינות. החיים בעמק מזמנים לכם חינוך מצוין, קהילות נהדרות, ואווירה כפרית יוצאת דופן".

"למשל, בכל הנוגע לבתי הספר, זה לא רק עניין של ספרים ולימודים. הילדים נמצאים כל הזמן בטבע ונוגעים בו. אחרי הגן, כולם נפגשים ומשחקים ביחד. בין אם זה במגרש המשחקים או במשחקייה בקיבוץ, ובין אם אפילו כמו ערמה של חבר'ה על הדשא".

חן היא עצמאית העובדת בסחר אלקטרוני ובעלת חנות אינטרנט, ובעלה עובד בתחום המחשבים. שניהם מדגישים שאמנם מגורים בצפון לא מתאימים לכל אחד, אך מי שסבור שזה הקטע שלו, שלא יחשוש לעשות את הצעד. "לא תביטו לאחור", צוחקת חן, "סביר יותר להניח שלא תבינו למה לא עשיתם את זה קודם".
 

הילדים נמצאים כל הזמן בטבע (צילום: קיבוץ חמדיה)


כתבות נוספות בנושא:

השראה ירוקה - 4 אמנים שיוצרים במרחב הכפרי

הם יוצרים, חולמים ומקבלים השראה בזכות ובתוך היישובים הכפריים. מי הם? אתם מוזמנים לגלות