אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

הם צועקים ואלו עונים - התקומה של כרם שלום

ימים של הסלמה? אולי, אבל את הקיבוץ הקרוב ביותר לצד השני זה לא עוצר ובקיץ הקרוב יצטרפו עוד 7 משפחות חדשות, חילוניות לצד דתיות: "הרבה יותר מתעסקים באופן שבו הילדים ייקלטו"


בימים שבהם נראה כי הדרום עומד לפני הדרדרות והסלמה וריח השריפות אינו מתפוגג, ביישובי עוטף עזה התפאורה הביטחונית לא מצליחה לשבש את מרקם החיים. בפרט את ההתעניינות הגבוהה ביישובי חבל אשכול ושער הנגב, הנהנים ממגמות צמיחה חסרות תקדים ב-4 השנים שעברו מאז ימי צוק איתן. מוסדות חינוך נחנכים, יישובים עוברים שדרוג תשתיות ומעל הכול – עשרות משפחות חדשות נקלטות מדי שנה. "לא רק שאנחנו רואים התעניינות מוגברת ביישובים שלנו, אלא שבמקומות מסוימים מדובר כבר על רשימות המתנה", מתגאים במועצה האזורית אשכול, המאגדת תחתיה 32 יישובים.

אחד מהיישובים הללו המוכר לכמעט כל אוזן ישראלית,  מצליח כנגד כל הסיכויים להפוך לאבן שואבת עבור משפחות חדשות. היישוב הזה הוא כרם שלום. קיבוץ קטן אפילו במונחי קיבוצי העוטף, הממוקם בחלק הדרומי ביותר בחבל, שרק לאחרונה ציינו שם 60 שנה לעלייה הראשונה על הקרקע. זהו סיפורו המורכב אך באותה המידה מקסים ומלא תקווה לעתיד.


מצליח כנגד כל הסיכויים להפוך לאבן שואבת. קיבוץ כרם שלום (צילום: ברוריה קרני הדס)


מהשומר הצעיר ובני עקיבא לקיבוץ מתחדש ומעורב

"כרם שלום הוא קיבוץ עם היסטוריה ארוכה ועתיד מבטיח", אומר יגיל אבין, האחראי על הקליטה הדמוגרפית בכרם שלום, "בתחילת יוני 2018 התקבלו בקיבוץ שבע משפחות חדשות והתוכניות שלנו מדברות על קליטה של עוד כ-50-60 משפחות נוספות בשנים הקרובות. כבר בשנה הבאה עומדת לקום ביישוב שכונה ובה כ-20 דירות חדשות. אין זה עניין של מה בכך שכן אוכלוסיית הקיבוץ כיום, ביחד עם התושבים החדשים, מונה כ-35 משפחות. כלומר, כרם שלום עומד לשלש את מספר תושביו. מגמה שתסייע לו לחדש ימיו כקדם בגאווה".

ההיסטוריה הארוכה של קיבוץ כרם שלום, עליה מדבר אבין, עשויה להסביר את הצעדים שננקטים במקום לקראת הצמיחה הדמוגרפית הנוכחית. צמיחה המלווה את הפיכתו של כרם שלום מיישוב בעל אופי חילוני מובהק, לקיבוץ מתחדש ומעורב עם דתיים וחילוניים.

מאז שעלה על הקרקע בתחילת שנות ה-50, אופיו של הקיבוץ השתנה פעמים רבות. הוא החל דרכו כהיאחזות נח"ל שהוקמה על ידי גרעינים מבני התנועות דתיות (הצופים הדתיים ובני עקיבא), ולאחר מכן הצטרפו להתיישבות גורמים חילוניים מהקיבוץ הארצי ותנועת המושבים.

בשנת 1971, הובל כרם שלום על ידי בני קיבוצים מתנועת השומר הצעיר אשר קלטו למקום גרעינים חילוניים נוספים. הקיבוץ התפרק באמצע שנות ה-90 בגלל משבר כלכלי-חברתי, אך הוקם שוב בתוך שנים ספורות במתכונתו הנוכחית. כעת, על מנת להגביר את הצמיחה ולהגדיל את הקהילה, כרם שלום קיבל החלטה להפוך לקיבוץ מתחדש ומעורב. כלומר, לייצר קהילה אחת ורב-גונית המורכבת מדתיים וחילונים שמקיימים שותפות רחבה ביניהם.

"בסוף השבוע האחרון התקבלו בכרם שלום שבע משפחות לחברות בקיבוץ, והן עומדות לעבור לכאן בקיץ כך שילדיהן ישתלבו במערכות החינוך שלנו החל משנת הלימודים הבאה", אומר אבין, "תמהיל המשפחות הוא מגוון, בדיוק כפי שרצינו. יש לנו גם משפחות מהאזור וגם משפחות מיישובים מרוחקים עד כדי ירושלים ותל אביב. כמו כן, קלטנו משפחות חילוניות לצד משפחות דתיות, במסגרת התהליך שעובר על כרם שלום לייצר קהילה הטרוגנית, תוססת, רב תרבותית וישראלית במלוא מובן המילה".

"היסטוריה ארוכה ועתיד מבטיח", חלק מהמשפחות החדשות בסיור בקיבוץ (צילום: רחלי רוב)


באותו נושא: המשפחות שגילו מחדש את הבקעה > 

"קהילה אחת שמבוססת על שותפות"


"היות שמדובר במעבר שצריך להשלים בחודשים ספורים, הקיבוץ והמועצה האזורית נרתמים לסייע ולעזור בכל מה שניתן", ממשיך אבין, "זה אמנם אתגר, שלא נאמר מרוץ, אבל אין לי ספק שנגיע לקו הגמר מוכנים ומזומנים. לצד שבע המשפחות שהתקבלו, שלוש משפחות נוספות אמורות להיקלט ביולי 2018 וכנראה שעוד שתי משפחות עד סוף הקיץ. כך או כך, הצפי לעתיד הוא כאמור לקלוט עשרות משפחות ולהגיע לכדי כ-100 משפחות בסך הכול בתוך כעשור".

"אנחנו מקדמים כמה חיבורים בין קהילות. מצד אחד, היישוב עומד להיות מורכב בעיקרו ממשפחות חדשות שתשתלבנה עם הגרעין הוותיק. מצד שני, כרם שלום יהיה יישוב מעורב שבו דתיים וחילונים משולבים זה בזה. המטרה היא לקיים קהילה אחת שמבוססת על שותפות רחבה תחת הרעיון הקיבוצי הטוב והמוכר. תמונת מראה של החברה הישראלית".

בין המשפחות שנקלטו בקיבוץ אנו פוגשים את גאולה ודודי רבי, הורים לחמישה ילדים בגילאי 1.5-10.5. משפחה דתית מקסימה אשר מגיעה לכרם שלום משדרות. עבור גאולה, זוהי חזרה לתבנית נוף ילדותה, שכן היא נולדה וגדלה בנווה דקלים שבגוש קטיף. דודי הינו ירושלמי במקור, והילדים לבית משפחת רבי עומדים להפוך לקיבוצניקים.

"לתת מעצמנו להיות משמעותיים"

"הבחירה בכרם שלום הייתה קודם כל בזכות הקהילה", אומר דודי, "לאחר שגרנו מספיק זמן בערים וביישובים עירוניים, החלטנו שהגיעה השעה להגשים את החלום ולהיות חלק מקהילה. לגור במקום שבו נוכל לתת מעצמנו ולהיות משמעותיים".

"כמובן שגם לציונות ולאידיאל החלוצי היה חלק ניכר בהחלטה", מצטרפת גאולה לדברים, "אנחנו מאמינים שהקמת בית באזורים מאתגרים היא ציונות מעשית המאפשרת לנו להגשים את הערכים שלנו. כרם שלום הוא המקום שבו הדברים יכולים לקרות. אנחנו מאד אוהבים את העובדה שהקהילה בקיבוץ היא מעורבת. עוד לפני שהגענו לכאן, אחת המטרות שלנו הייתה למצוא קיבוץ שבו נוכל לחיות לצד ישראלים מזרמים אחרים באוכלוסייה. אנחנו מאמינים בלחיות ביחד, רוצים להכיר אחד את השני ולא להסתגר מאחורי חומות"

בני הזוג הינם אנשי חינוך בחינוך העל יסודי. דודי מחנך בתיכון באשקלון וגאולה באולפנה במרכז שפירא. "אמנם זמן הנסיעה לעבודה יתארך עכשיו, מחצי שעה לכ-50 דק', אבל זה ממש לא מלחיץ אותנו", הם אומרים.

"הגיעה השעה להגשים את החלום ולהיות חלק מקהילה", משפ' רבי (צילום: מתוך אלבום משפחתי)


משפחה נוספת אותנו אנו פוגשים, והפעם משפחה חילונית, היא משפחת פרץ. ליאנה, אשת חינוך בתחום הגיל הרך, ושמעון, עובד בנמל אשדוד. גם הם הורים לחמישה ילדים וגם הם מספרים שהגיעו לכרם שלום קודם כל בשביל הקהילה המיוחדת.

"שמעון ואני אשדודים במקור אך אנחנו מגיעים לכרם שלום מהמרחב הכפרי לאחר שגרנו כחמש שנים במושב ניר ישראל", אומרת ליאנה, "הבחירה בכרם שלום היה טבעית בעבורנו, מיד לאחר שפגשנו את האנשים שמרכיבים את הקהילה של הקיבוץ. אי אפשר לתאר במילים את החמימות שהתושבים העריפו עלינו בכל אחת ואחת מהפעמים שהגענו לבקר במסגרת תהליך הקליטה. אנשים מקסימים, פשוט מדהימים".

"אני זוכה להגשים בכרם שלום את החלום על בית משלי", ממשיכה ליאנה, "וגם ציונות היא לא מילה גסה. להפך. אלו ערכים שספגתי בבית כילדה ושאני מאושרת שאני יכולה להעביר אותם הלאה לדור הבא. בדיבורים ולא במעשים. הנוכחות שלנו בכרם שלום, והאפשרות שיש לנו לסייע למקום הזה לפרוח ולגדול, היא נפלאה בעיניי".

גם כשאנחנו מנסים להקשות ומציינים את המצב הביטחוני, ליאנה איננה מתבלבלת. "אני הרבה יותר מתעסקת מהאופן שבו הילדים ייקלטו במסגרות החינוכיות מאשר בשאלות ביטחוניות", היא אומרת.

"אי אפשר לתאר את החמימות שהתושבים העריפו עלינו", משפ' פרץ בהרכב מלא (צילום: מתוך אלבום משפחתי)


רוצים לשמוע על אפשרויות הקליטה והבנייה בקיבוץ? לחצו > 

כתבות נוספות בנושא:

הקרב על שלום הבית - גרסת העיר והכפר

המחלוקת סביב הנחל לא מראה סימני דעיכה ומעוררת שסעים לא פתורים בחברה הישראלית. למרות זאת ולמען תוצאות מאבקים נפיצים במקומות נוספים שעוד לא החלו, הפתרון

מקומות הבילוי החמים בגולן ובגליל

החסך התרבותי מזמן נעלם וכיום זוגות שבחרו לעבור לשם כבר לא חייבים לנסוע עד חיפה בשביל הופעה טובה

"בנייה ירוקה לא חייבת להיות יקרה"

קירות חכמים וטכנולוגיות מדהימות. הדור הבא של הבניה הירוקה כבר כאן והוא עומד לשבור את כל הסטיגמות