אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

"בבדיקה" - החברה שהגדירה מחדש את הקליטה לקיבוץ

אם לפני עשור הייתם מספרים לנמרוד רבר, מבעלי חברת "קורום הנדסה" שחברתו תהיה אחראית למאות משפחות חדשות בקיבוצי הארץ הוא כנראה לא היה מאמין לכם. "בבדיקה", כתבה שנייה בסדרה


השנה היא 2007. נמרוד רבר ושותפו גיל עסיס, קיבוצניקים כריזמטיים מחליטים להקים חברה קטנה עם חזון גדול. לדבריהם, אם הייתם מספרים להם מה עתיד לקרות רק עשור קדימה הם היו מחייכים בנימוס ואומרים שכנראה טעיתם בעשר שנים. חזרה ל-2017.  עפ"י הערכות חברת "קורום הנדסה וניהול" היא כנראה חברת הבנייה והניהול המשפיעה ביותר בתנועה הקיבוצית, עם רזומה של מאות משפחות חדשות בעשרות קיבוצים ברחבי הארץ.

לפני כשבועיים חיזק את הערכות גם ניר מאיר, מזכ"ל התנועה הקיבוצית, בטקס הנחת אבן הפינה של השכונה החדשה של החברה בקיבוץ ארז באומרו כי "איפה שרוצים שבאמת יקומו בתים, ולא רק דיבורים באוויר, צריך להביא את החבר'ה של קורום". לכן חשבנו שזו סיבה מספיק טובה לצאת לשטח ולבדוק עבורכם את רוב הפרויקטים המשווקים על ידם כיום.

כמו תמיד, התחיל מרעיון וחזון. העבודות בשכונה החדשה של קיבוץ ניצנים (צילום: חברת קורום)

פריצות דרך בחברה "מסוגרת"

נכון להיום החברה מובילה את ההתחדשות בקיבוצים אך ורק במודל של חברות מלאה - מודל המועדף כיום בעיקר על רוב קיבוצי הפריפריה. "כשהתחלנו את התהליך לקליטה מלאה הוא בכלל לא היה מקובל", אומר רבר, "זה היה החזון ביחד עם גורמים נוספים בתנועה הקיבוצית, אבל לאף אחד לא היה ברור איך בדיוק מבצעים את זה בפרקטיקה. כאן נכנסנו לעניינים, ובזכות היכולות הביצועיות שלה הפכה את החלום למציאות. למעשה, הפרויקט הראשון שנעשה במודל של קליטה ובניה מרוכזת לחברות מלאה הוא שלנו, בקיבוץ שדה יואב".

פריצת דרך ביצועית נוספת חלה בנושא המשכנתאות. קורום הצליחה להביא למצב בו בנק למשכנתאות מעניק משכנתא לפרויקט קליטה ובנייה בתוך משבצת הקיבוץ ובלי שיוך קרקע, דבר שאף גוף לא הסכים לעשות לפני כן. מהלך שהשפיע לטובה לא רק על הפרויקטים של החברה אלא הפך ממש לתופעה בכל המרחב הקיבוצי. כיום, יותר ויותר בנקים, כולל קרן קמ"ע וגורמי מימון נוספים, מסכימים לקחת חלק בפרויקטים בקיבוצים.

רבר מציין כי הנכונות של הבנקים להיות חלק מהתהליכים הדמוגרפיים בקיבוצים נטועה לא מעט בהצלחתם של הפרויקטים שלוו על ידי קורום ובעובדה שמדובר בלקוחות איכותיים מאוד ואין כשל בהחזר ההלוואות. "רקורד של 10 שנות פעילות מוצלחת המלווה בתוצאות אכלוס יוצאות דופן, שמבוססות על מודל קורום הבטוח, שכנעו את הבנקים שהסיכון עבורם אפסי", הוא מסביר.

מודל קורום עוסק בכל אחת מארבעת הרגליים עליהן נשען פרויקט בקיבוץ - הפן הכלכלי-פיננסי, הפן החברתי-קהילתי, הפן ההנדסי-פיזי והפן המשפטי-ארגוני. כל אחת מהרגליים מנוהלת על ידי מומחים בתחום ומעל הכל קיימת המעטפת של קורום שמייצרת את החיבורים והממשקים הדרושים בין כולן. כמו כן, קורום הובילה תפיסה שניהול פרויקט יבוצע עם מינהלת משותפת בה חברים נציגי קורום, נציגי דיירים ונציגים מטעם הקיבוץ. תחת כנפי המינהלת מתקבלות החלטות, מתנהלים דיונים, עולים אינטרסים ועמדות שונים ונמצא העמק השווה תוך מוכוונות מלאה להצלחת הפרויקט.

בעוד נושא נוסף החברה מתגאה מאוד - פיתוח קיבוצי עוטף עזה, למרות ועל אף אירועי הלחימה של השנים האחרונות. בנושא הזה אומר רבר: "בימים אלה אנו מבצעים ומקדמים בנייה בקיבוצים סעד, ארז, נירים וכרמיה, הנמצאים בעוטף עזה. בקיבוץ ארז התחלנו כבר לבנות ל-20 משפחות וקולטים כרגע 10 משפחות נוספות להשלמת השכונה. בסעד סיימנו מסירות של שלב א' ומתכוננים לשלב ב' של בנייה ל-30 משפחות נוספות. "מהלכים אלה אינם ברורים מאליהם כלל וכלל", אומר רבר. אנו פועלים גם בצפון הארץ באמצעות סניף בקיבוץ העוגן. לאחרונה התקבלו היתרי בנייה לבתי השכונה החדשה בקיבוץ מענית ובמקביל מקדמת החברה תהליכים שונים עם קיבוצים נוספים.

"הפרויקט הראשון במודל קליטה לחברות מלאה הוא שלנו". נמרוד רבר (צילום: יח"צ אופיר שפיגל)

פרויקט קיבוץ נירים

נירים הוא קיבוץ מתחדש בחבל אשכול בעל אופי חברתי קהילתי עם דגש רב על ערבות הדדית. הקיבוץ מציע איכות חיים מיוחדת, סביבה ירוקה ומערכת חינוך ברמה גבוהה הפועלת על פי ערכי הטבע, הסביבה והחיבור לקהילה. בקיבוץ מתגוררים כ-400 תושבים ופועל בו אחד המשקים האורגניים המשגשגים והגדולים בישראל. נוכח השתייכותו לאזורי עדיפות לאומית תושבי קיבוץ נירים נהנים מהטבות והנחות שונות.

הפרויקט מציע:
• מספר דירות – 20-30 יחידות דיור, עד 150 מ"ר.
• סוג הבתים – צמודי קרקע.
• גודל המגרש – מגרשים של 500 מ"ר.
• מחיר –  צפוי להתפרסם בחודשים הקרובים.

איכות חיים מיוחדת, סביבה ירוקה ומערכת חינוך ברמה גבוהה. פרויקט הבנייה בנירים (צילום" חברת קורום)

פרויקט קיבוץ גבולות

כמו נירים, גם גבולות הוא קיבוץ מתחדש הממוקם בנגב המערבי המציע מערכת חינוך איכותית, אווירה קיבוצית פסטורלית, ערבות הדדית, שירותים קהילתיים ופעילות תרבותית עשירה. בקיבוץ חיים כ-250 תושבים וחבריו זכאים להטבות מס שונות. כמו כן, הקיבוץ מעודד יזמות וניתן גם להשתלב בענפי המשק השונים שבו ביניהם תיירות, רפת וגידולי שדה. פרויקט השיווק הנוכחי הוא השני במספר לאחר ש-22 משפחות נקלטו בקיבוץ בהצלחה.

הפרויקט מציע:
• מספר דירות – 24 יחידות דיור.
• סוג הבתים – בנייה צמודת קרקע.
• גודל הבית – מגרשים של 500 מ"ר.
• מחיר – החל מ-1,150,000 ש"ח.

מעודד יזמות במגוון תחומים, קיבוץ גבולות (צילום: קיבוץ גבולות)

פרויקט קיבוץ ניצנים

קיבוץ ניצנים המפורסם, הממוקם בדיוק באמצע הדרך בין אשדוד לאשקלון מונה כ-450 תושבים ונחשב לאיתן כלכלית ובעל חזון חברתי. בקיבוץ תמצאו חיי קהילה עשירים ותושבי המקום נהנים מחינוך מצוין ואירועי פנאי ותרבות. בשנים האחרונות הקיבוץ עבר מספר תהפוכות בכל הנוגע לקליטה דמוגרפית. הקיבוץ השלים את שלב א' של הקליטה ושלבי ב' ו-ג' נמצאים בשלבי שיווק שונים. הקליטה במקום היא לחברות מלאה.

הפרויקט מציע:
• סוג הבתים – צמודי קרקע.
• גודל הבית – מגרשים של 350-400 מ"ר, שטח בנוי עד 200 מ"ר.
• מחיר – החל מ-1.4 מיליון שקלים.

מיקום מצוין וקהילה איכותית. קיבוץ ניצנים ממעוף הציפור (צילום: חברת קורום)

פרויקט קיבוץ כרמיה

קיבוץ כרמיה משתייך למועצה האזורית חוף אשקלון ובמקום תגלו קהילה מגובשת ואיכותית המונה כ-650 תושבים. הקיבוץ המקסים והייחודי הזה ידוע בכך שהוא מספק לתושביו חינוך ברמה גבוהה, מסגרות חברתיות, תמיכה וסביבה טבעית נעימה. בימים אלה נערך הקיבוץ לקראת תהליכי קליטה של הפרויקט החדש.

הפרויקט מציע:
• מספר דירות – 26-40 יחידות דיור.
• סוג הבתים –צמודי קרקע.
• גודל הבית – 110- 160 מ"ר. 
• מחיר – צפוי להתפרסם בחודשים הקרובים.

"בבדיקה" כתבה ראשונה בסדרה - הפרויקטים של חברת הר אמנה >

כתבות נוספות בנושא:

טור אורח: אתם לא חייבים לשלם 8,000 ש"ח למ"ר

מבתים ממכולות ועד לתכנון מרפסות, ישנם לא מעט פתרונות בנייה. כך תוזילו את המחיר של בית החלומות

יישובים חדשים, הבטחות ישנות

אישור הקמתם של 5 יישובים כפריים זה חדשות נהדרות, בעיקר למשפחות צעירות. אך האם המהלך אכן ייצא לפועל?

כל מה שלא ידעתם על ביטוח הבנייה הכפרית

מתכננים מעבר ליישוב כפרי? ביישובים בהם מוקמת שכונה חדשה ימתינו לכם סיכונים, לא מעט מהם מכיוון ביטוח הבנייה. כך תתנהלו נכונה בתחום המאיים