אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

חקוק בגליל – קיבוץ חוקוק מתרחב

הקיבוץ ליד הכנרת מזמין משפחות להצטרף לפרויקט קליטה בשכונה שעתידה להפוך למבוקשת ביותר באזור העמקים: "מביטים אל העתיד ו100 משפחות צעירות הן דוגמא מצוינת"


כביש 8077 הציורי מתפצל מכביש 90 בצפון הכנרת בסמוך לחוף הקרוי על שמו, מתפס מעט למעלה ומגיע במהרה לאחד הקיבוצים הפסטוראליים באזור ואפילו בארץ, חוקוק. שם, היכן שהירוק ירוק מאוד, שוכן לו קיבוץ מקסים אשר ציין לאחרונה 73 שנים לעלייתו על הקרקע. קיבוץ שנמצא בשלבי צמיחה, ומצרף לשורותיו משפחות חדשות, בדגש על צעירות.

כיום, מתגוררים בחוקוק כ-600 תושבים כאשר כ-200 מתוכם ילדים (גילאי לידה עד 18) וכ-120 חברים באגודה החקלאית. מסלול ההצטרפות לקיבוץ הוא לחברות מלאה הכוללת גם חברות באגודה החקלאית השיתופית, לרבות שיתוף בנכסים ( ממטעי בננות ועד חדרי אירוח כפריים).

"החלטנו להשיק קליטה לחברות מלאה מתוך רציונל לפיו אנחנו מחפשים משפחות שיצטרפו אלינו במלוא מובן המילה", מסבירה רותי גול, רכזת הצמיחה הדמוגרפית בקיבוץ, "אנשים שיבואו להיות חלק מאתנו, חלק מהאגודה. התפיסה הזו היא הדבר החשוב ביותר בעבורנו, שכן חוקוק, מאז הקמתו ועד לימינו, תמיד התגאה בהיותו שלם הגדול מסך חבריו".

בשכונה החדשה בקיבוץ כ-110 מגרשים מאושרים אשר 31 מהם משווקים בשלב א'. "12 משפחות כבר עברו את מלוא תהליך הקליטה ומצויות בעיצומו של תהליך תכנון הבית והשלמת היתרי הבניה. התשתיות הציבוריות הנבנות בימים אלה יושלמו במהלך אוקטובר-נובמבר", אומרת רותי, "המגרשים הינם בגודל של כחצי דונם והבנייה היא בסגנון בנה-ביתך. בתחילת אוקטובר, לאור הביקוש הרב, אנו מארגנים גם כנס היכרות והפנינג למתעניינים בתחילת אוקטובר".

עתיד לצרף בשנים הקרובות עוד מאות תושבים. קיבוץ חוקוק (צילום: ארכיון קיבוץ חוקוק)


קיבוץ של ילדים

כיאה לקיבוץ ש-200 מתושביו הינם ילדים, מערכות החינוך בחוקוק פועלות במלוא התנופה. בכל הנוגע לגיל הרך, מדובר על בית תינוקות, פעוטון וגן רב-גילאי, אשר פועלים מדי יום משבע בבוקר ועד ארבע אחר הצהריים. הצוותים הפדגוגיים מורכבים ממטפלות ומגננות מקצועיות (עם תעודות), ובקיבוץ מתגאים כי זוהי מערכת של חינוך קיבוצי שורשי.

"טיולים בטבע, קשר לקהילה, חצר משחקים "גרוטאות", ראיית הילד בגובה העיניים, חקר, למידה ושורשיות", אומרת רותי, "הערכים האלה, ליבת החינוך הקיבוצי, מהווים עבורנו מצפן פדגוגי".

עם העלייה לכיתה א' ילדי קיבוץ חוקוק עוברים לפקוד את ספסלי בית הספר היסודי המצוין "נופי ארבל" אשר ממוקם בקיבוץ גינוסר הסמוך. שם הם נפגשים עם בני גילם מהמושבים והקיבוצים שבאזור. מדובר בבית ספר יסודי קיבוצי שבנוי כמרחב חד קומתי, אשר מתקיימות אליו הסעות במימון המועצה מהיישובים ובחזרה. "הסעות שמשרתות את הילדים גם לטובת הגעה לחוגים ולאירועים שונים במסגרת החינוך הבלתי פורמאלי", מדגישה רותי (משך נסיעה כ-10 ד').

מבחינת תעסוקה, תושבי חוקוק נהנים מכך שהם ממוקמים במרחק קצר בלבד מטבריה (כ-15 דק' נסיעה), ראש פינה (כ-15 דק') וכרמיאל (כ-35 דק'). חלקם עובדים ביישובי האזור וחלקם עוסקים במקצועות שונים במעגלים גיאוגרפיים רחבים יותר. בזכות הגעתה של הרכבת לבית שאן ובקרוב לטבריה, מגוון אפשרויות התעסוקה התרחב, וכולל גם מקומות "מרוחקים" עד כדי חיפה, השרון ותל אביב.

"חוקוק הוא קיבוץ מתחדש", אומרת רותי, "מלבד אפשרויות התעסוקה המסורתיות של קיבוצי הגליל – חקלאות, תעשייה ותיירות – יש לנו חברים ותושבים שעובדים במקצועות שונים. צירי התחבורה המשתפרים, כמו גם הרכבת, פותחים עולם של אופציות פרנסה לתושבים".

שליש מהתושבים הם ילדים בכל שכבות הגיל (צילום: ארכיון קיבוץ חוקוק)


"יתרונות ייחודיים אפילו בנוף של הגליל"

על מנת להבין טוב יותר את סוד קסמו של הקיבוץ, אנו נפגשים לשיחה קצרה עם כמה מהמשפחות שנקלטות במקום. ראשונים אנו מדברים עם שונית, בתה של רותי, ובן זוגה, יאיר. שניהם נולדו בחוקוק, ולאחר שגרו במשך תקופה בירושלים לטובת לימודים ועבודה, החליטו לשוב לקיבוץ ילדותם.

"אני דור שלישי בקיבוץ ויאיר דור שני", אומרת שונית, "בתור קיבוצניקים שגדלו בגליל ובפרט בקיבוץ חוקוק, אין לנו ספק שזה המקום הנכון בעבורנו. המרחבים הירוקים, מזג האוויר המצוין, המשפחה שמסביב והקהילה החמה והעוטפת. כל מה שאהבנו בתור ילדים וכל מה שנרצה בעתיד להעניק לילדינו".

"חוקוק מביט אל העתיד והשכונה החדשה שעומדת לקלוט כאן יותר מ-100 משפחות צעירות היא הדוגמה הטובה ביותר לכך. מעבר לחינוך הקיבוצי והקסם הפשוט של לגור ולגדול בקיבוץ, יש לחוקוק כמה יתרונות ייחודיים אפילו בנוף של הגליל. למשל, מזג האוויר נפלא עם בריזה מתמדת וקיבוץ שסמוך לצירי תחבורה מהירים. אנחנו נמצאים במרחק נגיעה מתחנת הרכבת, גם זו הקיימת בבית שאן וגם זו שעומדת לקום בטבריה. לכן, מבחינת פרנסה, אני בטוח שכל מי שירצה לגור כאן יסתדר".

לקיבוץ מתל אביב ומטבריה

המשפחה הבאה אותה אנו פוגשים היא משפחת אורן. ההורים רונה ויפתח וילדיהם - לביא בן ה-3.5 ואבישי בן השנה. המשפחה גרה בקיבוץ כשנתיים ועומדת לבנות בקרוב את ביתה בשכונה החדשה.

"הגענו לחוקוק לפני כשנתיים וזו הייתה ממש אהבה ממבט ראשון", אומרת רונה, "אני במקור תל אביבית ויפתח נולד וגדל בגליל העליון. הרעיון על מגורים במרחב הקיבוצי נולד אצלנו עוד כשהיינו סטודנטים לחינוך בעמק יזרעאל וגרנו בקיבוץ גניגר, שם נולד בננו הבכור. כשהחלטנו שהגיעה השעה לבנות את ביתנו ולנטוע יתד בקרקע, הגענו לחוקוק במסגרת פרסומים אודות שכונת ההרחבה החדשה. עלינו לצפון לפגישה עם רותי, ראינו את המקום, התלהבנו מהחומר האנושי, וזה היה ברור שכאן נרצה להישאר".

יפתח, מצטרף לדברים. "בחוקוק גילינו שכל התשובות נכונות", הוא אומר, "גם קיבוץ תוסס וחי עם המון משפחות צעירות וילדים, גם מיקום מושלם שמשלב פרטיות וטבע לצד קרבה לצירי תחבורה מרכזיים, גם קהילה מגובשת וערכית וגם מערכות חינוך נהדרות. כשמוסיפים לזה את האפשרות לבנות בהרחבה בבנייה עצמית, דבר שהיה חשוב לנו מאד, ואת הנופים הפתוחים ומזג האוויר המצוין, לא נותרות שאלות פתוחות".

"אהבה ממבט ראשון", משפ' אורן בהרכב מלא (צילום: מתוך אלבום משפחתי)


באותו נושא: יישובים חדשים, הבטחות ישנות > 

תשתיות בשלב מתקדם

אנו נפרדים מהזוג אורן ופוגשים את בני הזוג רווית ועומרי מועלם, אשר כמו תושבים רבים הנקלטים בקיבוצי עמק הירדן, עברו לחוקוק מטבריה הסמוכה. הם הגיעו לקיבוץ לפני כשלוש שנים עם בנם ובתם (בן 13 ובת 11), ועומדים לבנות את ביתם בשכונה.

"המעבר מהעיר לקיבוץ היה משמעותי ועשינו את זה בעיקר בזכות האוכלוסייה האיכותית והקהילה הפתוחה, הנעימה והמקבלת של חוקוק", אומרת רווית, "היום, שלוש שנים אחרי, ורגע לפני שאנחנו מתחילים לבנות כאן את הבית בשכונת ההרחבה של הקיבוץ, אין לי ספק שבחרנו נכון. למעשה, את הילדים שלי הפכתי לקיבוצניקים עוד כשגרנו בטבריה. מגיל שנה הם מתחנכים בקיבוץ גינוסר ומכירים היטב את ילדי עמק הירדן. גם כשגרנו בעיר ידעתי שאין כמו החינוך הקיבוצי".

בני זוג נוספים שאנו פוגשים הם מיכל ואלעד הוד אשר מתגוררים במבני הקליטה של הקיבוץ עד להקמת ביתם. "שנינו מגיעים מאזור המרכז", מספר אלעד, "החלטנו שאנחנו רוצים לגור בקיבוץ בצפון מכל הסיבות שהעלו קודמי אך יש גם היבט נוסף שהיווה מפתח בעבורי. היות שבמקצועי אני עוסק בבניה, אחד השיקולים המכריעים שהיו לחוקוק מבחינתי, בנוסף למערכת החינוך ולחברה, היה מצב התשתיות בשכונה. מניסיוני, לוקח המון זמן בין תכנון לתחילת ביצוע. בחוקוק מצאנו שכונה בשלבי בנית תשתיות מתקדמים. מגרשים ברורים מסומנים. לכן, ביחד עם הנוף הגלילי והנוף האנושי החלטנו לבחור בחוקוק".

נולדו, גדלו והתאהבו בקיבוץ, שונית ורועי (צילום: מתוך אוסף משפחתי)


צריך לומר, חוקוק הוא דוגמה טובה להתפתחות וצמיחה. משפחות שעברו לקיבוץ חוו שינויים מרחיקי לכת בשנים האחרונות וגם ההחלטה לאפשר מסלולי קליטה לחברות מלאה הופכת להיות פקטור מרכזי.

לכך יש להוסיף את השיפור בצירי התחבורה המקיפים את הגליל, אשר מחברים את תושביו לכל מחוז הצפון, וגם המרכז. אך עבור לא מעט משפחות שחולמות לעבור לאזור, ובעיקר אלו המגיעות מערי גוש דן או השרון יהיה מדובר באתגר לא קטן, בעיקר מההיבט התעסוקתי. פתרונות ואזורי תעסוקה רבים מתוכננים לקום בעשור הקרוב, אך כל עיכוב בנושא יגרום גם לקיבוץ וגם לשאר יישובי הסביבה לבעיות דמוגרפיות.

*רוצים לדעת יותר על קיבוץ חוקוק? לחצו >

כתבות נוספות בנושא:

החוק שכל חבר אגודה חייב להכיר

בעלת שטח חקלאי נתבעה על הפרת "חוק ההתיישבות" בכך שהקנתה זכויות שימוש בקרקע ובמים לצד ג', שאינו זכאי לכך. הכירו את החוק שכל חבר אגודה חקלאית חייב להכיר

בעלי נחלה לא יחליטו מי יגור בהרחבה במושב

בית המשפט קבע כי גם תושב שאינו בעל נחלה יהיה רשאי להשתתף בהגרלת מגרשים במושב לימן שבגליל המערבי. האם זהו סוף פסוק וכיצד זה ישפיע על שאר המושבים?

מן הגּוֹרֶן אל השייק - הצמח שעומד להשתלט על תעשיית מזון העל

האם צמח מסתורי הגדל בתנאים מיוחדים בלב עוטף עזה יהפוך לאחד מסיפורי ההצלחה הגדולים בתחום הפוד-טק?