אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

הקיבוצניק בכנסת שרוצה להחזיר עטרה לישנה

משפ' שפע מקיבוץ גבעת חיים התפרסמה בעקבות ההישגים של אב המשפחה גרשון, אלוף ישראל בשחייה. אך דווקא הבן הצעיר רם, אחד מח"כ הצעירים והמשפיעים כיום בכנסת הוא זה שתופס את הכותרות בימים אלו: "הקיבוצים יקבלו את מה שמגיע להם, כמו כולם"

17.07.2020|שחר דניאלי

הנופים של עמק חפר מקיפים את קיבוץ גבעת חיים איחוד. זו גם הייתה תפאורת ילדותו של ח"כ רם שפע. בן 35, עם קצת יותר משנתיים ניסיון בפוליטיקה הישראלית (תחילה ב"חוסן לישראל" וכיום ב"כחול לבן"), אך תודות לנפלאות הפוליטיקה השסועה שלנו זו רשימת הכנסת השלישית מבחינתו. לפני הצטרפותו ל"חוסן לישראל" של בוגי יעלון צבר שפע מוניטין רב בתפקידים שונים לקידום החינוך והאקדמיה בישראל. כמו 4 מתוך 10 יושבי ראש התאחדות הסטודנטים בעשור האחרון, גם הוא עשה את המעבר מהפוליטיקה הסטודנטיאלית לכנסת.

בכהונתו באגודת הסטודנטים הוביל מהלכים רבים, שאחד מהמפורסמים שבהם היה הבאת תקציב של יותר מ-250 מיליון שקלים לסטודנטים בפריפריה. תקציב היסטורי שהושג בעקבות דו"ח שחובר על ידי התאחדות הסטודנטים שגרם למספר מוסדות נוספים להיתרם למאבק. "זה היה הישג ענק, בעיקר משום שהוא הוכיח לי שהדרך הטובה ביותר להגיע להצלחות היא באמצעות מאבקים מהותיים ולא פופוליסטיים", אומר שפע, "באנו לממשלה עם הנתונים, לא נפלנו לקלישאות, והצלחנו לשנות את חייהם של עשרות אלפי סטודנטים בנגב ובגליל". 

הריאיון שלנו מתקיים בצל משבר הקורונה ההולך וגדל לצד מחלוקות פוליטיים לגבי הסיפוח (שבינתיים נעלם מהכותרות) ותוכנית השלום של טראמפ. אך למרות שיש לח"כ הצעיר הרבה מאוד לומר בנושאים הללו, בחרנו להתמקד בדברים חשובים לא פחות כמו התיישבות עובדת, צמיחה דמוגרפית, אתגרי פריפריה, בעיות התעסוקה וחינוך. נושאים לטיפול שיישארו כאן כנראה גם אחרי שהקורונה תיעלם מחיינו ותכנית טראמפ תיכנס לארכיון תכניות השלום לדורותיהם.

מאמין במאבקים מהותיים ולא פופוליסטיים (צילום: דוברות הכנסת)


הרבה מצביעי כחול לבן התאכזבו מזה שנכנסתם לממשלה

"אני יודע ואין יום שאני לא חושב על זה. חשוב לי להסביר למצביעי כחול לבן שמתוסכלים מהכניסה שלנו לממשלה שאנחנו ממשיכים להיות הקול שלהם. אנחנו לא נרפה ממאבק על חתירה להסדר מדיני שמתייחס גם לתמורות עבור הפלשתינים ולא רק למען החברה הישראלי. כל הדגלים של כחול לבן, ששמו אותנו בכנסת, מורמים עכשיו בתוך חדרי הממשלה".

אז אפרופו כנסת, עד לא מזמן הקיבוצניקים תמיד היו בעלי נוכחות גבוהה בין הספסלים.  מה קרה מאז?


"הקיבוצים, וכמובן הקיבוצניקים, תמיד היו בעלי תפקיד משמעותי בחברה הישראלית. השיעור הנמוך יחסית שלנו בכנסת לא מעיד לדעתי על אדישות או רצון להתנתק. הרוח הציונית פועמת בליבו של כל קיבוצניק בישראל, היום כמו לפני 100 שנה עם הקמת דגניה. מצד שני, ברור שכמו כל תהליך שהחברה שלנו עוברת, גם בפוליטיקה, יש לקיבוצניקים פחות ביטוי במוקדי הכוח. חלק מהמטרה שלי היא לשנות את הגרף הזה. להחזיר עטרה ליושנה. אני גם מרגיש תחושת שליחות שכן יותר מ-50% מהקיבוצניקים הצביעו לכחול-לבן ועוד כ-21% למפלגת העבודה. היות שזה הציבור ששלח אותי לכנסת, והיות שאני יודע שנכונים לנו אתגרים של ממש, לא רק בקיבוצים אלא במגזר הכפרי כולו, אני לא מתכנן לנוח הרבה בקדנציה הקרובה".

בתור מי שנולד וגדל בקיבוץ גבעת חיים, איך אתה מתייחס לשינויים בקיבוצים בשנים האחרונות?

"כמו הרבה מאוד תהליכים שעברו על החברה הישראלית, גם הקיבוצים עברו שינויים דרמטיים. בעשורים הראשונים לעצמאות המדינה, וכמובן שגם לפני כן, הרעיון הקיבוצי היה חלק בלתי נפרד מהאופן שבו התנהלה הציונות. שיתופיות, סולידריות, התיישבות עובדת, חקלאות, עזרה הדדית וכו'. כמובן שזה גם בא לידי ביטוי במיקום של הקיבוצים ובתפיסה של הגבול יעבור היכן שהטרקטור יחרוש.

עם השנים הקיבוצים היו חייבים להתקדם בכדי לשרוד. המהפכים שחלו בהם אמנם הביאו לשינוי במודל הכלכלי, אך לא ברעיון של קהילה והתיישבות. הרעיון הקיבוצי עבר טרנספורמציה למבנה קהילתי אחר ואני חייב להגיד שאני מאד גאה באופן שבו הקיבוצניקים עברו את התהליך. הקיבוצים לא שיתופיים במודל הקלאסי, אבל הם מחזיקים קהילות חזקות שמאד חשובות לחברים. בוא נהיה אמיתיים, גם החיים בירושלים של שנת 2020 לא דומים לחיים של ירושלמים לפני 50 שנה, וזו דרכו של עולם".

"עם השנים הקיבוצים היו חייבים להתקדם בכדי לשרוד". קיבוץ גבעת חיים איחוד (צילום: ארכיון הקיבוץ)


גם אתה בעצם מייצג את הקיבוצניק ששב הביתה

"נכון. עזבתי את גבעת חיים איחוד לאחר השירות הצבאי וחוויתי את חיי העיר והמרכז. אבל כמו אומרים אצלנו, אפשר להוציא את הילד מהעמק אבל אי אפשר להוציא את העמק מהילד. לשמחתי זו לא הייתה שאלה גם מבחינת אפרת, אשתי. היא אמנם לא קיבוצניקית אבל מהרגע שהיא עשתה שנת שירות בקיבוץ היא התאהבה ברעיון. לפני כארבע שנים, כשאפרת נכנסה להריון, החלטנו לעשות את הצעד ולעבור. מכיוון שהייתי בשני הצדדים, גם בקיבוץ השיתופי 'של פעם' וגם בקיבוץ המתחדש במודל הנוכחי, אני יכול להגיד בלב שלם שמלבד עניינים כלכליים הקיבוץ הוא אותו הקיבוץ. האנשים, החופש, הקהילה, הערבות ההדדית, תחושת יחד. אני בהחלט מבין את התנועה האדירה שיש כיום חזרה לקיבוצים על ידי בני הדור השלישי. זו תופעה נפלאה שאני פוגש אותה בכל רחבי הארץ, והיא משב רוח אדיר לקיבוצים בפרט ולפריפריה בכלל. מעבר לזה יש המון 'מצטרפים חדשים' כמו אשתי, שגדלו במרחב העירוני והופכים כעת לקיבוצניקים".

 
 "אפשר להוציא את הילד מהעמק אבל אי אפשר להוציא אותו מעמק"'. בהפגה למען נשים מוכות בחודש מאי (צילום: עמוד הפייסבוק)


במגזין הקודם: בית חב"ד של החיילים הבודדים >>

לפעמים האתגר הוא מול המדינה, למשל בנושא של רשות מקרקעי ישראל

"הסוגיה של הקרקעות היא קריטית וחייבת להיפתר. זה עוד אחד מהדגלים שאני רוצה להחזיק בפרלמנט בהיותי חבר כנסת שמגיע מהקיבוצים. למעשה, גם אני מחכה כבר חמש שנים לבית בקיבוץ ואף לקחתי חלק פעיל מאד במהלכים של התנועה הקיבוצית. הכל בניסיון לגרום לרמ"י להבין שאנחנו בסך הכל רוצים להיות כמו כולם. אנחנו אומרים דבר פשוטו – תנו לנו היתרי בנייה. אני מקווה שאוכל לדחוף את הנושא במלוא הכוח במסגרת כניסת כחול-לבן לממשלה. אנחנו לא רוצים שהקיבוצניקים יקבלו יותר, אלא שיקבלו רק את מה שמגיע להם כמו כולם. אפשרות לבנות בית".

יש נושאים בהקשר של המרחב הכפרי והפריפריה שעבורם לא תתפשר?

"דבר ראשון, ומעבר למרחב הכפרי, הכי חשוב לי שהממשלה תהיה יציבה. שנוכל לקיים ממשלה מתפקדת שתוציא את הכלכלה מהמשבר שפוגע בכולנו. מבחינת המרחב הכפרי חשוב לי לקדם את הנושאים שיחזקו את התנועה מהעיר לכפר, ואת היישובים והקהילות עצמם. אם זה השקעה בחינוך, בתשתיות, מקומות תעסוקה, מציאת פתרונות לסכסוכי הקרקעות ובעיקר לתת ליישובים לצמוח. החוסן שלנו כמדינה וחברה לא נגמר בטווח שבין חדרה וגדרה. עלינו לקדם ראייה ליברלית בוועדת החינוך והתרבות שאני יושב בראשה ולחזק את התפיסה הפדגוגית שרואה בבתי הספר בתי חרושת לערכים ולא בתי חרושת לציונים. תפיסה ששמה את התלמיד או התלמידה במרכז, ולא את המספר בתעודה. מבחינה זו החינוך הקיבוצי יכול בהחלט להוביל את השיירה".


כתבות נוספות בנושא:

קלטו את משפחת גפן -פיין

הכירו עוד משפחה שהגיעה מהעיר הגדולה ובחרה לגדל את ילדיה ב"קהילה המאפשרת להם תחושת שייכות ובטחון וחיבור לטבע". הנה הסיפור שלהם

הכה את המומחה - 3 טיפים לבחירת קבלן לבית

בחירה בקבלן שמרכז גם אדריכלות, גם הנדסה וגם ביצוע מאפשרת להנמיך משמעותית את הסיכויים לחיכוכים, אך הבעיה היא שרבים רואים בקבלן כמישהו שעלול "לעקוץ"