אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

הכל אני יכול - החופש הגדול במרחב הכפרי

הכירו את ההורים שרק נהנים בחופש הגדול: "אין בכלל מה להשוות בין החופש הגדול בעיר לחופש הגדול בקיבוץ והמושב"


אז החופש הגדול בעיצומו, מה שאומר שהורים רבים בישראל עומדים בפני התקופה המאתגרת של השנה. אמנם לאלו מאיתנו המתגוררים בערים ישנו פתרון זמני ויקר, אבל לא לעוד הרבה זמן, שכן רוב הקייטנות ייסגרו באוגוסט (עדיין מחפש את ממציא השיטה). ואז כמעט כולנו (כולל כותב שורות אלו) נשבור את הראש כיצד מסדרים נכון את כל החתיכות הפאזל, כאשר המטרה המרכזית - לדאוג לילדים לפעילויות ומסגרות נורמאליות, ולדאוג שהבוס בעבודה לא יאפשר גם לנו חופש בלתי מוגבל. על הדרך אנחנו נצטרך לשמור על השפיות, וליהנות מקצת זמן משפחתי.

מסתבר שכמו במקרים רבים אחרים, המרחב הכפרי מלמד אותנו שאפשר אחרת. הכירו את הישראלים שנהנים בחופש הגדול ממסגרות בלתי פורמאליות שממשיכות לעבוד בחום יולי-אוגוסט, את היישובים שמציעים קהילה שבה שכנים עומדים זה לצד זה, ואת המשפחות הישראליות שמבלות מדי יום בבריכה שהופכת למוקד העניינים הקבוע (כולל שחיות ליליות). כן, זה עוד על קצה השלגון. חלוצים, כבר אמרנו?

מסתבר שיש הורים שמחכים ליולי-אוגוסט (צילום: אלמוג חולות)


"הממד הקהילתי משחק תפקיד"

"אין בכלל מה להשוות בין החופש הגדול בעיר לחופש הגדול בקיבוץ", אומרת אלמוג חולות, אמא לילד בן שנתיים ורכזת הקליטה של קיבוץ נירים בדרום הארץ, "אנחנו נהנים בעיקר מהיתרון הגדול של החינוך הקיבוצי והוא שהמסגרות ממשיכות להתנהל כרגיל. ילדים בגילאי בית ספר הולכים כל יום לחינוך החברתי שפעיל משמונה עד ארבע, ומערכות הגיל הרך עובדות כסדרן כמעט לאורך כל הקיץ. בין לבין, כשההורים חוזרים והילדים מסיימים, כולם כולל כולם מתייצבים בבריכה".

"עוד מאפיין חשוב של הקיץ בקיבוץ הוא החיים הקהילתיים", ממשיכה אלמוג, "לדוגמה, בעיר, כשאתה מתעכב בעבודה ויכול להיות שלא תספיק להוציא את הילד מהקייטנה, אין לך יותר מדי מה לעשות חוץ מלהיחלץ ולהתחנן בפני הגננת או הסייעת שתישאר עוד קצת. כאן בקיבוץ, המימד הקהילתי משחק תפקיד. כל אחד נרתם לעזור וכולם הרי בסוף נפגשים בדשא או בבריכה. תמיד תוכל למצוא מישהו שיושיט יד ויאסוף את הילד עד שתחזור".

בסוף כולם נפגשים בבריכה. בריכת השחייה בנירים (צילום: אלמוג חולות)


עוד במדור: עמוס רולידר בראיון מיוחד - כך תכינו את הילדים למעבר >

כשכל הקיבוץ נוסע ביחד ללונה-פארק

תופעה ידועה נוספת שמחברת את החופש הגדול אל הכפר היא העצמאות שיש לילדים ביישוב ללא כבישים ובלי גדרות. הדרך מהבית למסגרות החינוכיות נעשית בהליכה קצרה בשבילים המטופחים, וגם ילדים בגילאים קטנים מסוגלים לגמוע את המרחק בעצמם.

"חופש גדול בקיבוץ הוא קודם כל שקט נפשי להורים", אומרת ענבל חן מקיבוץ כפר גלעדי שבגליל העליון "כאימא לארבעה ילדים אני תמיד מרגישה בקיבוץ ביטחון. הילדים שלי נהנים ממסגרות שפועלות כל הקיץ והולכים ברגל מהבית למועדון או לבית הילדים ובחזרה. הבת הקטנה, שלומדת בגן הילדים בקיבוץ, מתחילה את היום כבר ב-7 בבוקר, כך שאני גם לא מפסידה ימי עבודה וגם מספיקה לחזור בזמן".

לכל אלה יש להוסיף את הפעילויות שמתקיימות ברמת המועצות האזוריות, אשר דואגות למגוון רחב של אירועי הוואי עבור ההורים והילדים כאחד. קחו לדוגמה את המועצה אזורית גליל עליון שמציעה לתושביה כניסה מסובסדת ובלעדית לפארק הלונה-גל אחרי צהריים או אוטובוסים מאורגנים לבילוי באטרקציות במרכז.

"בתור אבא לשלושה ילדים אני יכול רק להודות על כך שאנחנו מגדלים אותם בקיבוץ", אומר יונתן פרידמן, מנהל הקהילה בקיבוץ חולתה שבגליל, "לאורך כל השנה אנחנו נהנים מהחיים הקהילתיים והחינוך המצוין, ובחופש הגדול החגיגה פשוט נמשכת ולא עוצרת. הבדיחה בקיבוץ מספרת על כך שהקייטנה של הילדים היא כל כך מוצלחת שמשפחות שרוצות לצאת לטיול בחו"ל נתקלות בסירוב עיקש מצד הקטנטנים. כל יום אחרי הצהרים כולם מתייצבים בבריכה ופעם בשבוע נהנים ברחצה לילית". יונתן מציין שבני הנוער לא נשארים בצד והם נהנים בחופש משפע של פעילויות ההופכות את הקיץ שלהם לעשיר, מעניין וכיפי.

"מודים על כך שאנחנו מגדלים אותם בקיבוץ". יונתן וילדיו בעוד טיול משפחתי (צילום: אלבום משפחתי)


מתי כל השכונה שלכם בעיר יצאה לטיול ביחד?

את היתרונות האלה אנחנו פוגשים גם כשאנחנו יורדים דרומה למועצה האזורית אשכול. "הקיץ בקיבוץ הוא מסיבה אחת גדולה כשגם ההורים וגם הילדים נהנים מכל רגע", אומרת ענת שוורץ, אם לארבעה ויו"ר וועדת תרבות ביישוב אבשלום שבמערב הנגב.

"דבר ראשון, אנחנו נהנים מביטחון ושקט כשהילדים מבלים את הקיץ ביישוב רגוע ושלוו. הם פוגשים את החברים מדי יום במסגרות החינוכיות, שממשיכות לפעול באותה המתכונת, ובערב בהתכנסויות על הדשא או כמובן בבריכה. דבר שני, היישוב דואג להמון פעילויות קיציות מדליקות. עד לרמה של טיול סוף שבוע של כל התושבים לחוף זיקים עם אפשרות לישון תחת כיפת השמיים. תגיד לי את האמת, מתי תושבים בשכונה בעיר יצאו בהרכב של עשרות משפחות ביחד לטיול?".

"בתור מי שהגיעה לאבשלום היישר ממרכז הארץ, וגרה כאן כחמש שנים, אני יכולה להגיד לך בוודאות שהחופש הגדול בכפר הוא עולם אחר", ממשיכה ענבל, "הילדים מוקפים בפעילויות, מרגישים עצמאות מלאה להסתובב ביישוב, כל הקהילה נרתמת לעזור ואנחנו כהורים לא צריכים לשנות סדרי עולם בכדי להמציא את עצמנו מחדש מדי בוקר. גם יום סתמי לכאורה בלי פעילויות, שזה דבר שאף פעם לא קורה, הוא עדיין יום של כיף על הדשא או בבריכה. כן, עם אווירה קהילתית והמון חברים. בלי הסעות, בלי כבישים ובלי דאגות".

נהנים מביטחון ושקט. ילדי אבשלום (צילום: מרטין סיאורנו)

כתבות נוספות בנושא:

מעבדות לחירות - גרסת קיבוץ נירים 2019

הכירו את האנשים שמינפו את אתגר התעסוקה בלב הנגב: "לקחנו חדר ישן בקיבוץ, שיפצנו והפכנו אותו למשרד מוביל".

"לא לוקחים את החינוך הקיבוצי כמובן מאליו"

הקיבוצים גדלים, המדשאות מתמלאות ילדים ומשרד החינוך משתף פעולה. לקראת כנס החינוך הרביעי של התנועה הקיבוצית, הגיל הרך בקיבוצים - תמונת מצב

מעלה מעלה - הצמיחה של קיבוצי ההר בגליל

המשפחות החדשות בקיבוצי ההר של הגליל על החיים מול הנופים הכי יפים בצפון, האתגרים וההזדמנויות הרבות