אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

מיוחד: פרופ' עמוס רולידר בראיון על מעבר לכפר עם ילדים

איך תכינו את הילדים לקראת המעבר? מהם האתגרים שמאפיין מעבר מהעיר לכפר עם ילדים? מה לגבי ילדים מתבגרים? פרופ' עמוס רולידר, מבכירי אנשי החינוך בארץ עושה לכם סדר

 
החלום על בית בכפר עם גינה פורחת, שבילים ציוריים, קהילה תוססת וציוץ ציפורים, מהלך קסם על רבים מאיתנו. ההתיישבות הכפרית חווה פריחה אדירה, ומכל קצוות הארץ באו והתקבצו בה. הרוב המכריע של הנקלטים החדשים בהתיישבות הם משפחות צעירות עם ילדים. אז איך מכינים את הילדים למעבר ואיך עוברים את זה בשלום תרתי משמע? פרופ' עמוס רולידר, מומחה בעל שם בהתנהגות ילדים וייעוץ הורי, נענה לבקשתנו עם כמה עצות וטיפים.

רולידר הוא איש חינוך מוביל בתחומו אשר עומד בראש מרכז רולידר לייעוץ והכוונת הורים. הוא נולד וגדל בהתיישבות הכפרית, במושב כפר יהושע שבעמק יזרעאל. לצד פעילותו הענפה בתחום הכוללת בין השאר הרצאות מרתקות ותוכנית טלוויזיה פופולארית, רולידר מכהן כראש המחלקה ללימוד מדעי ההתנהגות במכללה האקדמית כנרת. בקיצור, הורים לפני מעבר? לגזור ולשמור.

"השלבים המקדימים למעבר הם בעלי משקל להמשך הדרך" (צילום: shutterstock)


"שיא גינס במעבר דירה"

"שינוי מסביבה אחת לשנייה הוא לא אירוע פשוט לילדים שתמיד מעדיפים יציבות ושגרה", פותח רולידר את שיחתנו עם המובן מאליו, "זה נכון גם למעבר בתוך העיר אבל ביתר שאת לגבי מעבר בין שתי צורות חיים שונות. אני מחזיק כנראה בשיא גינס במספר הבתים והמקומות שעברתי עם אשתי והילדים. יותר מ-17 מקומות ולא רק בתוך ישראל. אז אני יכול להגיד גם מניסיון קליני וגם מניסיון אישי, מעבר דירה הוא אתגר מורכב לילדים בכל גיל ובעיקר מגיל הגן ואילך. עם זאת, הנה נקודה חיובית, להורים יש השפעה אדירה. אם זה מרגיע מישהו, הכוח בידיים שלכם".

מהו מקור החשש של הילדים מהמעבר?

"הפרידה מהקיים איננה פשוטה. החששות מתגברים כשעומד על הפרק מעבר מהעיר ליישוב כפרי. כלומר, אל הלא נודע. גם אם ההחלטה התקבלה אצל ההורים בזמן הנכון ובעיתוי הנכון, אין להמעיט בתשומת הלב שדרושה לילדים לכל אורך התהליך. לא אחת, ההורים שוקעים בעשייה הפורמאלית כמו בחתימה על חוזים, פיקוח על הבנייה, רישום למוסדות לימוד, התארגנות בעבודה וכיוצא בזה. בעוד הילדים, שאינם חלק מהתהליך הפרוצדוראלי, חווים הכל ברמה הרבה יותר רגשית.

"דוגמה בולטת לכך ניתן למצוא בקרב ילדים אשר זה עתה הסתגלו והתאקלמו. למשל, ילד שהפך ממש לאחרונה למקובל ואהוב או ילדה שמרגישה שהיא סוף סוף מצאה את מקומה. במקרים אלה, המעבר לסביבה החדשה והלא מוכרת טומן בחובו מכשולים שעלולים ליצור רגרסיה או הסתגרות. הסיטואציה של המעבר מורכבת לילד מבחינה חינוכית ונפשית. ההורים חייבים להתחשב בכך ולכלכל את צעדיהם בזהירות. בדומה לפתרונות רבים, הכל מתחיל בהבנת השורש".

"אם זה מרגיע אתכם, הכוח בידיים שלכם". פרופ' עמוס רולידר (צילום: המרכז לייעוץ והכוונת הורים)


מה חשוב לדעת בשלב הראשון שלפני המעבר?

"השלבים המקדימים למעבר הם בעלי משקל להמשך הדרך. ממש כמו שהיסודות שלכם בבית בכפר הם ברומטר ליציבות לשנים הבאות. עוד לפני שעוברים חשוב לערוך לילדים היכרות רבה ככל הניתן עם הבית החדש. בסביבה הכפרית מדובר לא רק על הבית אלא גם על היישוב והאזור. אפשר לשתף את הילדים בתכנון החדר, תכנון הגינה, תכנון החללים המשותפים ועוד.

ההורים צריכים להפוך את המעבר לפרויקט משפחתי שעושים אותו ביחד כצוות. בכל הנוגע לקהילה במקום החדש, מעבר ליישוב כפרי יכול לכלול ביקורים באירועים משותפים של היישוב, אירוח לסופי שבוע, טיולים באזור וכדומה. ההיכרות כוללת גם היבטים בסביבה החינוכית. לדוגמה, אפשר לנסות להפגיש את הילדים עם הגננות, המורים ואנשים מהצוות הפדגוגי.

לפעמים, דווקא הדברים הקטנים הם הכי אפקטיביים. להכיר לילד את הדרך מהבית לתחנת האוטובוס, את הדרך מהבית לבית הספר, איפה נמצאת המכולת, היכן מגרש הכדורגל וכו'. ילדים מושפעים מאד מהדברים הפשוטים והטכניים. בשלב המקדים של ההיכרות הראשונית לפני המעבר, ההורים צריכים להיות רגישים עוד יותר לקשיים של ילדים ביישנים או חסרי ביטחון. אמפטיה והבנה הן הנתיב הבטוח לנפשו של הילד".

אבל רגע, גם להורים המעבר לא פשוט

"נכון מאד. מעבר יכול בהחלט להיות שינוי קיצוני להורים. בעיקר בהיבטים כמו פרנסה, חיי חברה, מרחק מהמשפחה התומכת וכו'. כאן יש לזכור את הכלל הבסיסי והוא 'הורה רגוע – ילד רגוע'. ככל שההורים ישדרו יותר ביטחון, וככל שהם יהיו יותר קרי רוח וסבלניים, כך האנרגיות הללו תעבורנה הלאה לילדים. ילדים מאד מושפעים מהאופן שבו ההורים מתמודדים עם אתגרים ודוגמה אישית היא מרכיב קריטי.

מצד שני, ביטחון וקור רוח הם לא תירוץ לאדישות. הורה שיבטל את החששות של הילד בהערת אגב כמו 'עזוב שטויות', לא יצא ידי חובתו. סביר להניח שהוא יגלה מהר שהילד עשה הכל חוץ מלעזוב ושמבחינתו זה בכלל לא שטויות. להיפך, הילד עלול להתכנס בתוך עצמו, סף החרדה יעלה, והפיצוץ בוא יבוא. אגב, אם המבוגרים עושים את המעבר והוא משפר את איכות החיים והזוגיות שלהם, הילדים יהיו בסוף המרוויחים העיקריים".

את הראיון המלא עם פרופ' רולידר ושאר הטיפים שלו תמצאו במהדורה המלאה של "המדריך המלא למעבר לכפר" אותו הפיק "אתר הבית".

*מרכז רולידר שמח להציע מגוון מפגשים בנושאים חשובים המעסיקים כל הורה, בהנחיית פרופ' עמוס רולידר. המפגשים מרתקים, מעלים תובנות חדשות, ונותנים כלים פרקטיים להתנהלות יומיומית והתמודדות עם מצבים מוכרים לכל הורה בכל בית: טיפים לטיפול בגיל הרך, קשיים מול מתבגרים, תפקידי סבא-סבתא בימינו, איך לשמור על הרמוניה משפחתית ועוד.

כתבות נוספות בנושא:

המדריך לנטילת משכנתא – חלק א'

בכדי לסייע לכם למפות את כל התהליך והכללים שאתם חייבים לדעת לפני החתימה על החוזה המאיים, אתר הבית בשיתוף "טנא משכנתאות" עם המדריך המלא למשכנתאות בכפר

מדוע מושבניקים חייבים הסדרה בנחלה?

איך נכנסים נכון להחלטה 1553, מה הפתרון הטמון בתב"ע נחלתית פרטית וכל יתרונות ההסדרה בנחלה. טור שכל בעל משק בישראל פשוט חייב לקרוא

"היינו חוזרים גם אם יכולנו לקנות בית בת"א"

מחקר מצא: 45% מבני הקיבוצים שעזבו ב-20 השנים האחרונות חזרו. האם המניע הוא כלכלי או דווקא הרדיפה אחר איכות חיים?