אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

אפקט הקליטה - מערכות החינוך שנפתחו מחדש

העובדה כי מאות משפחות נקלטו בשנה האחרונה ביישובים פריפריאליים יצרה מגמה חיובית במיוחד בדמות פתיחתן המחודשת של מערכות חינוך בשני קצוות הארץ: "הביקוש לחינוך איכותי יוצר מנוף פיתוח"

שחר דניאלי

הצמיחה הדמוגרפית ששוטפת את המרחב הכפרי בשנים האחרונות הולידה מספר מגמות חיוביות אשר השפעתן על היישובים ניכרת. מאות המשפחות שמצטרפות מביאות עימן שינויים דרמטיים מבחינת תמהיל האוכלוסייה והגילאים, ולא אחת מדובר בזריקת חיים של ממש. בפרט עבור יישובים שעמדו מנגד והתמודדו לאחר מכן עם הגירה שלילית.

אך אחת התופעות המעניינות שמלווה את התנועה מהעיר לכפר באה לידי ביטוי במערכות החינוך לגיל הרך, וגילאי יסודי. עד לא מזמן, ליישובים רבים לא הייתה ברירה אלא להשבית את מערכות החינוך בתחומם בעקבות עזיבה של הצעירים ובני הדור השני והשלישי. אבל כיום, בעיקר בזכות העובדה שהקליטה מאופיינת במשפחות צעירות עם ילדים (או ילדים בדרך), בקיבוצים, מושבים ויישובים קהילתיים ישנו שינוי גדול הכולל תנופת פתיחה מחודשת של בתי ספר חדשים וכאלו שנסגרו, אך בעיקר עבור הגיל הרך. בעקבות השינוי, החלטנו לפגוש מקרוב את אלו שהכי הושפעו מהמגמה - תושבי הפריפריה ואנשי החינוך הכפרי.

מביאים עימם תנופות פיתוח גדולות בתחום החינוך (צילום: shutterstok)


הערבה: מספר הילדים גדל כמעט פי שלושה

התחנה הראשונה לקחה אותנו לערבה. במועצה האזורית ערבה תיכונה מציינים בימים אלו עשור מוצלח של קליטת משפחות. המועצה מאגדת תחתיה שבעה יישובים - חמישה מושבים ושני יישובים קהילתיים. אחת העדויות הבולטות לאופן שבו הערבה מתפתחת טמונה בנתון הבא. מספר הילדים שעלו לכיתה א' בבית הספר היסודי בערבה בשנת הלימודים האחרונה כמעט שילש את עצמו בתוך חמש שנים בלבד.

"מערכות החינוך לגיל הרך בערבה מעולם לא נסגרו אך הן ללא ספק פעלו בעצימות נמוכה במשך תקופה", אומרת רינה פרץ גל, רכזת הצמיחה הדמוגרפית במועצה, "בשל ההתעניינות האדירה בערבה ותודות לקליטה של משפחות מבחוץ לצד בנים ובנות חוזרים, המערכת נמצאת בתנופה גדולה. במושבים וביישובים פתחנו עוד גנים ובית הספר היסודי שלנו מצוי במגמת גדילה משמעותית".

"כל היישובים בערבה התיכונה נמצאים בשלבי קליטה", אומרת רינה, "מדובר על כ-200 מגרשים מוכשרים ומפותחים לשיווק מיידי ועוד כ-120 מגרשים אשר נמצאים בשלבי פיתוח מתקדם וכבר מוצעים לשיווק. לכך יש להוסיף כמובן כ-150 נחלות העומדות לאכלס זוגות צעירים רבים בעיקר, אבל לא רק, מבני המקום אשר חוזרים לאיכות החיים ולאיכות מערכות החינוך והקהילה בערבה. הישוב ספיר והמושבים עין יהב וחצבה מצויים בשיווק מתקדם של מגרשים בהרחבות, מושב עידן והיישוב צוקים נכנסים לכך ממש בקרוב, ובשנתיים הקרובות יצטרפו גם המושבים צופר ופארן".

רינה מסבירה כי יש לצמיחה השפעה רוחבית ועמוקה על הערבה התיכונה. "כל המשפחות שנקלטות הן משפחות צעירות עם ילדים", היא אומרת, "הביקוש למערכות מסודרות יוצר מנוף חיובי לפיתוח האזור, גיוס ואיגום משאבים רבים הן למבנים ומתקנים והן לתוכניות איכותיות הנותנות מענה לצרכים השונים של התושבים מכל הפלחים. איגום תקציבים מתבצע ממוסדות המדינה מגורמים נוספים הפועלים בתחום. אנו מזהים גם עלייה בתקני כ"א ובביקוש לעובדים מקצועיים בכל תחומי החינוך והקהילה. לכל זה יש להוסיף כמובן את החינוך הבלתי פורמאלי שפועל במלוא המרץ ביישובי הערבה התיכונה. אין ילד שלא נמצא בתנועת נוער או בפעילות גם מחוץ לכותלי הגן או בית הספר".

"מנוף חיובי לפיתוח האזור", ילדי הערבה בנטיעות (צילום: גילה טל)


עוד במדור:  עמוס רולידר עם טיפים למעבר נכון עם הילדים > 

לייצר לצד הקליטה גם מערכת חינוך לשנים הבאות


תמונה ברוח זהה אנו מוצאים בתחנה השנייה - חבל אשכול שבמערב הנגב. גם כאן קיבוצים נאלצו עם השנים לנעול את שערי גני הילדים, וגם כאן תנופת הקליטה הביאה עמה בשורה. דוגמה לכך ניתן לראות במערכת החינוך המשותפת שנפתחה לאחרונה עבור 3 קיבוצים שסבלו במיוחד מהגירה שלילית שאיימה על עתידם: סופה, חולית וכרם שלום.

"הקמת מערכת חינוך לגיל הרך שהינה משותפת לשלושה קיבוצים היא יוזמה ייחודית בחבל אשכול שמתכתבת עם הקליטה הקיימת והצפויה", מסביר ד"ר אייל ברנדייס, מנהל הקהילה בקיבוץ סופה, "חינוך הוא שיקול מרכזי ומהותי עבור המשפחות שמתעניינות ביישובים בחבל אשכול, וכולם מחפשים את מערכת החינוך הקיבוצית שידועה ביתרונותיה ומעלותיה. היה לנו ברור שצריכה להיות כאן תנועת מלקחיים. כלומר, שעלינו לייצר לצד הקליטה גם מערכת חינוך לגיל הרך לשנים הבאות. מערכת חינוך תוססת ופורחת שתיתן בסיס לקליטת עשרות חברים".

ד"ר ברנדייס מדגיש כי מערכת החינוך נמצאת בקיבוץ סופה והיא משותפת לשלושת הקיבוצים. בראשה עומדת מנהלת מקצועית אשר מקיימת דיאלוג פתוח עם מנהלי הקהילות. "היתרון הגדול של מערכת החינוך המשותפת טמון בזה שהנקלטים שמגיעים יכולים להתרשם ממנה ולא מדובר בהבטחות באוויר", הוא מסביר, "כשהמשפחות מגיעות לבחון את היישובים והשכונות החדשות, הן מוזמנות בחפץ לב לסייר ולהתרשם גם ממערכת החינוך. אנו מפגישים אותן עם הצוות החינוכי ועונים על כל שאלה".

"חינוך הוא שיקול מהותי עבור משפחות שמתעניינות ביישובי העוטף". קיבוץ כרם שלום (צילום: רחל רוב)


הקיבוץ שעומד להכפיל את אוכלוסייתו

אנו נפרדים לשלום מהדרום ועולים צפונה לתחנה האחרונה - עמק הירדן,שם אנו פוגשים את ערן רון, רכז הצמיחה הדמוגרפית של קיבוץ תל קציר. "ההתעניינות הרבה בקיבוץ, והקליטה של עשרות חברים חדשים, מהוות עבורנו פניית פרסה חשובה בתחום החינוך", אומר ערן, "עד לפני מספר שנים היו בקיבוץ תל קציר כ-85 חברים בלבד שרובם מבני הדור הראשון והשני. בשלוש השנים האחרונות קלטנו לחברות מלאה כ-30 משפחות חדשות, ואנו צפויים לקלוט עוד למעלה מ-20 משפחות נוספות בתהליך שיכפיל את אוכלוסיית החברים".

ערן מדגיש כי לא רק שצחוק ילדים נשמע היטב בשבילי הקיבוץ, אלא שבמהלך מרגש תל קציר פתח מחדש את מערכת החינוך לגיל הרך במקום. "מערכת החינוך לגיל הרך בתל קציר עבדה בהצלחה במשך עשרות שנים והוציאה מכאן בוגרים נהדרים שהשתלבו בכל שדרות החברה הישראלית", הוא מתגאה, "אולם הירידה במספר הילדים לא הותירה לנו כל ברירה ונאלצנו לסגור אותה. בזכות המשפחות החדשות שנקלטו בקיבוץ, שחלקן מבוססות על בני המקום וחלקן מגיעות מבחוץ לחלוטין, גני הילדים שלנו חזרו לפעול. חברי הקיבוץ נהנים ממערכת חינוך מלאה לגיל הרך מגיל שלושה חודשים ועד לעלייה לבית הספר".

"גני הילדים שלנו חזרו לפעול", ילדי תל קציר במסיבת חנוכה (צילום: רותם חבות)

כתבות נוספות בנושא:

על כוס בירה מקומית במקום היפה בצפון

בקיבוץ גשור שבגולן יציעו לכם גם בירה מעולה וגם שכונה חדשה מול נופים שרואים רק בסרטים, וזה לגמרי מחפה על המרחק

בין חדווה לאקזיט - הקיבוצניקים שהפכו למיליונרים

המפעלים שהוקמו על ידי דור המייסדים הפכו לחברות עולמיות בשווי מיליארדים. אך איך זה משפיע חיי החברים בקיבוץ והאם נכון לחפש קיבוץ גם לפי הסיכוי לאקזיט?

בונים בקיבוץ? קבלו את הבית המקסים ביגור

מבחוץ הוא נראה כמו כל הבתים בקיבוץ, אבל בפנים תמצאו חגיגת צבעים והתאמה מושלמת לדיירים. טור אישי