אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

מהעיר לכפר - כך תכינו את הילדים למעבר

פרופ' עמוס רולידר, איש חינוך ומומחה בעל שם בייעוץ הורי בראיון מיוחד: כך מכינים ילדים לאחד האירועים הכי משמעותיים שהם יחוו: המעבר לכפר

 
החלום על בית בכפר עם גינה פורחת, שבילים ציוריים, קהילה תוססת וציוץ ציפורים, מהלך קסם על רבים מאיתנו. המחשבה והרצון לכל אלו גורמים למעל 1,000 משפחות בכל שנה לעשות את המעבר לקיבוץ, מושב או יישוב קהילתי, מכל קצוות הארץ. הרוב המכריע של הנקלטים החדשים, בעיקר בקיבוצים הן משפחות צעירות עם ילדים בטווח הגילאים 0-13. אך מה עובר על אותם אלפי ילדים ש"נאלצים" לקבל את רוע הגזרה של אמא ואבא, לעזוב את הסביבה שבה לרוב נולדו וגדלו ולעבור למקום חדש, לפעמים מרוחק מאוד? איך מכינים את הילדים למעבר ואיך עוברים את זה בשלום? פרופ' עמוס רולידר, מומחה בעל שם בהתנהגות ילדים וייעוץ הורי, נענה לבקשתנו להעניק לכם מס' עצות וטיפים של אלופים שיעזרו לכם ההורים, בתקווה, במעבר לבית החדש בקיבוץ או במושב.

כידוע או שלא, רולידר הוא איש חינוך מוביל בתחומו, והוא עומד בראש "מרכז רולידר" לייעוץ והכוונת הורים. הוא נולד וגדל במושב כפר יהושע שבעמק יזרעאל, ולצד פעילותו הענפה בתחום הכוללת בין השאר הרצאות מרתקות והופעות טלוויזיוניות בלתי נשכחות, הוא מכהן כיום כראש התוכנית ללימודי ניתוח התנהגות יישומי במכללה האקדמית בית ברל. בקיצור, אתם הורים לילדים? תגזרו ותשמרו.

עצות וטיפים שיעזרו לכם במעבר לבית החדש בכפר (צילום: shutterstock)


"מעבר דירה הוא אתגר מורכב"

"שינוי מסביבה אחת לשנייה הוא לא אירוע פשוט לילדים שתמיד מעדיפים יציבות ושגרה", פותח רולידר את השיחה עם המובן מאליו, "זה נכון גם למעבר בתוך העיר אבל ביתר שאת לגבי מעבר בין שתי צורות חיים שונות. אני מחזיק כנראה בשיא גינס במספר הבתים והמקומות שעברתי עם אשתי והילדים. יותר מ-17 מקומות ולא רק בתוך ישראל. אז אני יכול להגיד גם מניסיון קליני וגם מניסיון אישי, מעבר דירה הוא אתגר מורכב לילדים בכל גיל ובעיקר מגיל הגן ואילך. עם זאת, הנה נקודה חיובית, להורים יש השפעה אדירה. אם זה מרגיע מישהו, הכוח בידיים שלכם".

מהו מקור החשש של הילדים מהמעבר?

"הפרידה מהקיים איננה פשוטה. החששות מתגברים כשעומד על הפרק מעבר מהעיר ליישוב כפרי. כלומר, אל הלא נודע. גם אם ההחלטה התקבלה אצל ההורים בזמן הנכון ובעיתוי הנכון, אין להמעיט בתשומת הלב שדרושה לילדים לכל אורך התהליך. לא אחת, ההורים שוקעים בעשייה הפורמאלית כמו בחתימה על חוזים, פיקוח על הבנייה, רישום למוסדות לימוד, התארגנות בעבודה וכיוצא בזה. בעוד הילדים, שאינם חלק מהתהליך הפרוצדוראלי, חווים הכל ברמה הרבה יותר רגשית.

"דוגמה בולטת לכך ניתן למצוא בקרב ילדים אשר זה עתה הסתגלו והתאקלמו. למשל, ילד שהפך ממש לאחרונה למקובל ואהוב או ילדה שמרגישה שהיא סוף סוף מצאה את מקומה. במקרים אלה, המעבר לסביבה החדשה והלא מוכרת טומן בחובו מכשולים שעלולים ליצור רגרסיה או הסתגרות. הסיטואציה של המעבר מורכבת לילד מבחינה חינוכית ונפשית. ההורים חייבים להתחשב בכך ולכלכל את צעדיהם בזהירות. בדומה לפתרונות רבים, הכל מתחיל בהבנת השורש".

"אם זה מרגיע אתכם, הכוח בידיים שלכם". פרופ' עמוס רולידר (צילום: המרכז לייעוץ והכוונת הורים)


מה חשוב לדעת בשלב הראשון שלפני המעבר?

"השלבים המקדימים למעבר הם בעלי משקל להמשך הדרך. ממש כמו שהיסודות שלכם בבית בכפר הם ברומטר ליציבות לשנים הבאות. עוד לפני שעוברים חשוב לערוך לילדים היכרות רבה ככל הניתן עם הבית החדש. בסביבה הכפרית מדובר לא רק על הבית אלא גם על היישוב והאזור. אפשר לשתף את הילדים בתכנון החדר, תכנון הגינה, תכנון החללים המשותפים ועוד.

ההורים צריכים להפוך את המעבר לפרויקט משפחתי שעושים אותו ביחד כצוות. בכל הנוגע לקהילה במקום החדש, מעבר ליישוב כפרי יכול לכלול ביקורים באירועים משותפים של היישוב, אירוח לסופי שבוע, טיולים באזור וכדומה. ההיכרות כוללת גם היבטים בסביבה החינוכית. לדוגמה, אפשר לנסות להפגיש את הילדים עם הגננות, המורים ואנשים מהצוות הפדגוגי.

לפעמים, דווקא הדברים הקטנים הם הכי אפקטיביים. להכיר לילד את הדרך מהבית לתחנת האוטובוס, את הדרך מהבית לבית הספר, איפה נמצאת המכולת, היכן מגרש הכדורגל וכו'. ילדים מושפעים מאד מהדברים הפשוטים והטכניים. בשלב המקדים של ההיכרות הראשונית לפני המעבר, ההורים צריכים להיות רגישים עוד יותר לקשיים של ילדים ביישנים או חסרי ביטחון. אמפטיה והבנה הן הנתיב הבטוח לנפשו של הילד".

אבל רגע, גם להורים המעבר לא פשוט

"נכון מאוד. מעבר יכול בהחלט להיות שינוי קיצוני להורים. בעיקר בהיבטים כמו פרנסה, חיי חברה, מרחק מהמשפחה התומכת וכו'. כאן יש לזכור את הכלל הבסיסי והוא 'הורה רגוע – ילד רגוע'. ככל שההורים ישדרו יותר ביטחון, וככל שהם יהיו יותר קרי רוח וסבלניים, כך האנרגיות הללו תעבורנה הלאה לילדים. ילדים מאד מושפעים מהאופן שבו ההורים מתמודדים עם אתגרים ודוגמה אישית היא מרכיב קריטי.

מצד שני, ביטחון וקור רוח הם לא תירוץ לאדישות. הורה שיבטל את החששות של הילד בהערת אגב כמו 'עזוב שטויות', לא יצא ידי חובתו. סביר להניח שהוא יגלה מהר שהילד עשה הכל חוץ מלעזוב ושמבחינתו זה בכלל לא שטויות. להיפך, הילד עלול להתכנס בתוך עצמו, סף החרדה יעלה, והפיצוץ בוא יבוא. אגב, אם המבוגרים עושים את המעבר והוא משפר את איכות החיים והזוגיות שלהם, הילדים יהיו בסוף המרוויחים העיקריים".

"הדברים הקטנים הם הכי אפקטיביים" (צילום: קיבוץ שדה נחום)


באותו נושא: ההורים שדווקא כן מחכים לחופש הגדול >

ומה עם הילדים המתבגרים?


"ילדים מתבגרים הם שיר אחר לחלוטין. גיל הוא פרמטר באופן שבו הילד מקבל את המעבר ואין ספק שתמיד יותר קל להעביר ילדים בגיל הגן לעומת ילדים בכיתות ז' ומעלה. הסיבה היא שסביר שילדים מתבגרים כבר יצרו קשרים עמוקים יותר כמו חברויות ארוכות טווח. הפרידה תהיה קשה בהתאם.

הורים רבים טועים בכך שהם מנסים לשנות את עולמו של המתבגר מקצה לקצה, בעיקר משום שהם מרגישים שבשל בגרותו יותר קל לדבר איתו. כלומר, יותר קל להסביר לו את היתרונות שטמונים מבחינתו במעבר. המציאות שונה בתכלית.

בתהליך מעבר דירה עם ילדים מתבגרים כדאי לעשות את המהלך בהדרגתיות ככל הניתן. נכון, הילד לא נשאר מאחור אצל הסבתא, אבל יש לאפשר לו להמשיך ולפגוש את חבריו הקודמים. מומלץ לא להתנגד למפגשים עם חברים מהעבר גם אם זה דורש השקעה בהסעות למרחקים גדולים או לינה של הנער/נערה מחוץ לבית מדי פעם.

מהניסיון הקליני שלי, אם מבצעים את המעבר לילדים המתבגרים באופן הדרגתי, כל הדרך תהיה הרבה יותר מוצלחת. הסכסוכים מול ההורים יתמעטו והילד בעצמו יבנה את עולמו החדש ביישוב הכפרי ככל שהזמן יעבור".

איך הקהילה יכולה לעזור?

"כמעט בכל פתיחת שנת לימודים באקדמיה הדיקן מגיע לדבר עם הסטודנטים ומכריז שדלתו תמיד פתוחה. וכן, זה באמת נכון. הבעיה היא שאם המערכת לא מזמינה את הסטודנטים באופן מפורש לשוחח עם הדיקן, הסיכוי שהפגישות תתקיימנה הוא לא גבוה בלשון המעטה. הדברים האלה נכונים גם לגבי המערכת הכפרית מול המשתכנים החדשים.

אם תהליכי הקליטה יכללופעילות אקטיבית מצד היישוב והמועצה האזורית, כמו למשל ארגון אירועים משותפים לנקלטים עם הוותיקים או ליווי משפחות תומכות, הדבר ישפיע על היכולת של הילדים להתחבר למקום החדש.

בשיחות רבות שאני מקיים עם אנשים בהתיישבות הכפרית לגבי הנושא הזה אני מדגיש תמיד – למערכת יש אחריות גדולה כלפי הילדים שנקלטים בה, לא פחות מלהורים עצמם. זה רלוונטי גם ברמת היישוב, גם ברמת המועצה האזורית, וגם ברמת מחלקות פנימיות כמו אגף חינוך ומוסדות הלימוד. אל תגידו דלתי פתוחה, הושיטו יד".

הקהילה היא החוזקה האמיתית במעבר (צילום: קיבוץ יהל)


מה נאמר להורים שמתלבטים אם לתזמן את המעבר בשינוי מסגרת כמו מגן לכיתה א'?


"אפשר לנפץ כאן מיתוס? למרות שנראה שהכי חכם לעבור כשהילד מסיים מסגרת ומתחיל חדשה, לא מדובר בכלל בתורה מסיני. לילדים יש שני שינויים מרכזיים בחיים בכל הנוגע למסגרות – מעבר מגן לכיתה א' ומבית ספר יסודי לבית ספר על יסודי. לפעמים, וזה נכון כמובן לפי המקרה הספציפי, דווקא מעבר בשנה האחרונה של המסגרת הקיימת יכול להיטיב עם הילד ולא להקשות אליו. אפילו ילדים שגדלו באותו מקום מתמודדים עם חששות כשהם עולים לכיתה א' או עוברים לחטיבת ביניים קל וחומר ילדים שמגיעים ממקום חדש לחלוטין. ייתכן שכדאי דווקא לעבור שנה אחת לפני כדי שהילד יגיע למסגרת החדשה כשיש לו כבר בסיס מסוים".

ואיך מתמודדים עם ילד שלא מוכן לעבור?

"סירוב ילדים לשיתוף פעולה עם החלטות הוריות הוא בעיה שלא נוגעת רק למעברי דירה אלא לכל שטחי החיים. זהו אחד האתגרים הגדולים של ההורות מקדמת דנא. לפעמים זה שיעורי בית, לפעמים ביקורים אצל הסבא והסבתא, ולכל גיל יש את בעיות הסירוב שלו.

הסמכות ההורית היא המפתח. ברגע שקיבלנו את ההחלטה שאנחנו רוצים לעבור ליישוב כפרי, לאחר ששקלנו את כל היתרונות שגלומים בהרפתקה הזו מבחינת המשפחה, הילד יכול להביע את דעתו אבל הוא לא הגורם הקובע. זוהי החשיבה שעמה נתקדם.

נסביר לילדים את המניעים, נעמוד על היתרונות, נתמודד עם החסרונות, נקשיב לקשיים ונחשוב ביחד איך נצליח לעבור את התהליך. אולם ביום הדין נבצע את המשימה מבלי להביט לאחור. בהתמודדות עם ילד סרבן ההורים צריכים מצד אחד לא להיעלב אך מצד שני לשמור על רגישות, מחד לא להתעלם ומאידך להיות קרי רוח. בגדול, כאשר המשפחה מלוכדת ויציבה, המעברים עוברים בקלות ובנינוחות יחסית".

"הסמכות ההורית היא המפתח" (צילום: depositphotos)


*מרכז רולידר שמח להציע מגוון מפגשים בנושאים חשובים המעסיקים כל הורה, בהנחיית פרופ' עמוס רולידר. המפגשים מרתקים, מעלים תובנות חדשות, ונותנים כלים פרקטיים להתנהלות יומיומית והתמודדות עם מצבים מוכרים לכל הורה בכל בית: טיפים לטיפול בגיל הרך, קשיים מול מתבגרים, תפקידי סבא-סבתא בימינו, איך לשמור על הרמוניה משפחתית ועוד.

כתבות נוספות בנושא:

"תמיד ידענו שנעבור לקיבוץ, רק לא באמצע מגפה עולמית"

בתחילת משבר הקורונה הן עוד התגוררו בדירות קטנות בעיר, אך בהמשכו החליפו לבתים עם גינות ענקיות וקהילות שגרמו לסגר להיראות כמו חופש גדול

כך תעצבו את שולחן החג כמו קטלוג

בלה יקותיאל, מעצבת פנים ומומחית להלבשת הבית עם 7 טיפים לקראת ליל הסדר הקרוב שיהפכו את השולחן לשיחת הערב