אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

המגיפה השנייה - הפשיעה החקלאית שוברת שיאים

היקף גניבות חסר תקדים, הצתות יומיומיות, נזקים הנעמדים במאות מיליוני שקלים ועוד מפעל חיים המתפייד לאחר הצתה מכוונת. זו המלחמה הגדולה ביותר של חקלאי ישראל, ולא נראה שיהיה לה סוף טוב

21.01.2021|שחר דניאלי

כמעט 100 שנים שבמכוורת איילת השחר מייצרים דבש מהמשובחים ביותר. הדור הרביעי במס' כבר עובד בין הכוורות והחלות, והדבש של המכוורת הוותיקה הוא חלק בלתי נפרד מהקולינריה בישראל. אבל את הקיץ של 2020 אף אחד כאן לא יישכח. בזמן שמגפת הקורונה החלה להרים את ראשה לקראת הגל השני, הפשיעה החקלאית הגיעה לשיאים חדשים. מציבה את הדבוראים בגליל ובגולן מול מציאות בלתי נסבלת. "בגליל יש כ-10 מכוורות המפעילות כ-15,000 כוורות. לאורך השנים תמיד ידענו מקרים של גניבות, אבל בקיץ האחרון, לפני חג הקורבן, השיאים היו בלתי נתפסים", אומר לנו אהוד הלוי, ממכוורת איילת השחר.

הלוי מספר על חוליות מיומנות שלא היו מביישות יחידות קומנדו, שהגיעו גם לנקודות שנמצאות בהן 30 ו-40 כוורות, ובמשך שעה תמימה יושבים וממיינים את חלות הדבש המלאות. "חלה אחר חלה באין מפריע. מכה של עשרות אלפי שקלים בפחות משעתיים עבודה", הוא מספר. בתור דבוראים וותיקים וגדולים, ובזכות שיתופי פעולה הדוקים עם חקלאים וגופים גדולים, במכוורת איילת השחר היו בטוחים שהם חסינים מגניבות. בטח ובטח גניבות בהיקפים אדירים. הקורונה גילתה להם כי לא לעולם חוסן.

 
"יש כאן חוליות גנבים שלא היו מביישות יחידות קומנדו". אהוד לוי לצד כוורת שרוקנה (צילום: פרטי)


עלייה של 50% במקרי הפשיעה החקלאית בקורונה

הנתונים המדאיגים מספרים על עלייה דרמטית בהיקף הפשיעה החקלאית בתקופת הקורונה, וזאת לאחר עלייה עקבית במשך מספר שנים ללא קשר למגפה. בארגון השומר החדש מדווחים על זינוק של כ-50% בהיקף המקרים ביחס לאשתקד. "כשאני מדברת על פשיעה חקלאית עם מפקד תחנת משטרה בנתניה, עבורו, לעומת שאלות של חיים ומוות, מה זה כבר גניבת טרקטורון, עגלים או אבוקדו", אמרה בדצמבר האחרון ראש המועצה האזורית עמק חפר, ד"ר גלית שאול, "אין הבנה שבשביל החקלאים זה חיים. זה עניין של להיות או לחדול. אני מסכימה עם ההגדרה של המושג 'טרור חקלאי', שכן אנחנו מזמן מותקפים מכל הכיוונים, ואין לנו שום תשומת לב ציבורית".

בארגון השומר החדש מסבירים שבעוד שבין נובמבר 2019 למרץ 2020 נצפתה דווקא ירידה בפשיעה החקלאית, עם פרוץ המגפה המספרים התהפכו. "גנבים מנצלים את ההתרופפות בהתרעה וגוזלים מכל הבא ליד. בעלי חיים, תוצרת חקלאית, ציוד ועוד", אומרים בארגון. הנתונים הנשאבים ממשטרת ישראל לגבי האכיפה וההרתעה כנגד הפשיעה החקלאית הם ממש לעג לרש. למשל, בשנת 2016 התקיים דיון מקיף בנושא הפשיעה החקלאית בכנסת, ובמסגרת הכנה לדיון הכין מרכז המחקר והמידע של הכנסת מסמך שבחן את הנושא בתקופת זמן של חמש שנים – 2011-2015.

מהדו"ח עולה שכ-89.7% (!) מתיקי החקירה בפשיעה החקלאית נגנזים מסיבות שונות. בעיקר עבריין לא נודע אך גם חוסר ראיות, חוסר עניין לציבור והעברת התיק לרשות אחרת. שימו לב גם לנתון החריג הבא – מתוך למעלה מ-5,500 תיקי חקירה של פשיעה חקלאית שנפתחו במשטרה בין 2011 ל-2015, פחות מ-250 הגיעו לבית משפט. 4.5% בלבד. עם מספרים כאלה, אין פלא שהחקלאים מרגישים חסרי אונים. לצד הפשיעה החקלאית הגואה, החקלאים נאלצים להתמודד עם אתגרים רבים נוספים. למשל, הגבלות על מכסת עובדים זרים, ייבוא תוצרת חקלאית מתחרה מחו"ל, פערי תיווך בשיווק והפחתת מכסות מים. עד כדי כך שרבים מהם בטוחים שהפעם הם כבר לא יצליחו להתאושש, ובייאושם שוקלים כיוונים אחרים.

 
למעלה מ-5,500 תיקי חקירה של פשיעה חקלאית נפתחו במשטרה בין 2011 ל-2015 (צילום:"השומר החדש")


במגזין הקודם: המחקר שעתיד לשנות את גישת הקליטה הישנה בקיבוצים >

איפה ההרתעה?

בדיון שנערך לאחרונה בכנסת בנושא הפשיעה החקלאית, התייחסה סנ"צ מיכל ידיד, קצינת אגף חקירות מודיעין במשמר הגבול, לתחכום והארגון של חוליות הגנבים. "בתקופת הקורונה ראינו שיש עלייה בפשיעה החקלאית וזה בא בעיקר בגניבת התוצרת", אמרה סנ"צ ידיד, "הפשיעה היא לאו דווקא ספורדית. העבירות נעשות על ידי כנופיות, בעיקר גניבת הציוד. זה לא עבריין שקם בבוקר עם החלטה לקחת טרקטור. זו אדמיניסטרציה שלמה. לעתים קרובות זה קשור גם בחציית גבול שכן גנבים רבים מגיעים מהרשות הפלשתינאית, והציוד עובר לשטחי הרש"פ. זה ממש קבוצות מאורגנות מאוד מתוחכמות".

במהלך הדיון ניתנה רשות הדיבור גם לראשת המועצה האזורית עמק חפר, גלית שאול. לדבריה, באזור המוניציפלי עליו היא אחראית הפשיעה היא ברמה יום יומית וגורמת נזקים אדירים לחקלאים. "טיפול המשטרה לא ממצה, יש תהליך ארוך עד הגשת כתב אישום והחקלאים מאבדים אמון ומתגייסים לשמירה על עצמם" היא הוסיפה.

ח"כ רם בן ברק מ"יש עתיד", אדם עם קילומטרז' ארוך בעולם סיכול האיומים (לשעבר המשנה לראש המוסד) הצטרף לדבריה של סנ"צ ידיד והתייחס לאחת הטענות השגורות בקרב החקלאים לגבי העדר אכיפה והתרעה. "אדם גונב טרקטור ואחרי יומיים הוא בחוץ ונגמר הסיפור", אמר ח"כ בן ברק, "אנחנו צריכים לקחת על עצמנו לחוקק את החוקים המתאימים, בתי המשפט צריכים לתת את העונשים המתאימים, המשטרה צריכה להתייחס לדבר הזה אחרת לגמרי. חלק גדול מהפשיעה מנוהל על ידי משפחות פשע, גם הפרוטקשן, גם הצעירים האלה שלוקחים טרקטורים ומוכרים אותם ברשות הפלסטינית". הלוי ממכוורת הדבש מאמין שגם לאפקט הכלכלי של הקורונה יש השפעה על ההתפרצות. "אנשים בפריפריה איבדו את הפרנסה ופנו לחפש פתרון בגניבה", הוא אומר.

"זה בא בעיקר בגניבת התוצרת". מאות קילוגרמים של אבוקדו שנגנבו מקיבוץ גליל ים (צילום: דוברות המשטרה)


"להעניק לבעלי המשק שקט נפשי"


בארגון השומר החדש מתמודדים עם התופעה מדי יום. הארגון, שהוקם על ידי שני צעירים שסבלו מפשיעה חקלאית במשקיהם, הפך במהירה למגדלור לחקלאים מכל קצוות הארץ. "היו הרבה אירועים בתקופת הקורונה, הרבה מעבר למה שמגיע בסוף לתיקים במשטרה", אומר יואל זילברמן, מנכ"ל ואחד משני מייסדי הארגון, "השומר החדש בעצמו תפס יותר מ-50 מעשי גניבה והכמות הנגנבת גדלה בכ-25%".

יואל מספר למשל על מקרה קשה אצל חקלאים במושב אלמגור שסבלו גם מתקיפה קשה של פשיעה חקלאית וגם מאלימות של ממש כנגד העובד שתפס את הגנבים בשעת מעשה. "הגענו למשק וזה היה פשוט מראה מכמיר לב". כשהשומר החדש מגיע לשטח, המצב בד"כ משתפר באופן דרמטי. מצד שני, הארגון המוצלח, אף על פי שהוא מבוסס על אלפי מתנדבים בשמירה ובנוכחות בשטח, לא יכול להחזיק לבדו את האצבע בסכר. "אנחנו משוועים למתנדבים ומצטרפים ויש המון אופציות", אומר יואל, "החל מצעירים וחיילים משוחררים שיגיעו לשטח, ועד יחידות רכובות על גבי אופנועים וג'יפים שמסיירות בשטחים גדולים".

יואל מנסה לנתח מדוע הקורונה הביאה עמה את הבשורה העגומה של התגברות הפשיעה החקלאית. ראשית, הוא סבור, הדבר טמון בקושי של משטרת ישראל מבחינת הסד"כ הקיים. עם פרוץ המגפה המשטרה קיבלה אין ספור משימות שקשורות לאכיפת הגבלות וסגרים, כך שהנושא של הפשיעה בכלל, והפשיעה החקלאית בפרט, התדרדר בסדר העדיפויות. "העניין של כוח האדם של המשטרה הוא קריטי", אומר יואל, "בניגוד לכל ארגון אחר, למשטרה אי אפשר לגייס כוח חלופי חסר ניסיון. זה לא כמו הצבא שבו כנגד כל חייל סדיר יש ארבעה חיילי מילואים. המשטרה לא מפעילה מערך מילואים והמגפה הדגישה את הכשל הזה". בנוסף, הוא אומר, שיטור בשטחים חקלאיים הוא לא כמו שיטור בשטחים אורבניים. "אנחנו מדברים על שטחים עצומים. אי אפשר לשים כאן מצלמות בכל נקודה. היעד והמועד של הגניבה נבחרים על ידי הגנב, שטחים רבים אינם ממוגנים כיאות או בכלל, והתוצאה היא פשיעה חקלאית בהיקפים עצומים".

 
 אלפי מתנדבים בשמירה ובנוכחות בשטח. מתנדבי ארגון "השומר החדש" (צילום: "השומר החדש")


איפה המדינה?


יואל מציין שהחקלאים היו נוכחים פחות בשטח, שכן בדומה לכל אזרחי המדינה הם נאלצו לשהות בסגרים ובבידוד. ענף החקלאות הוגדר כחיוני אך גם חקלאים רבים הם הורים לילדים. לכך יש להוסיף את מצוקת העובדים הזרים שהייתה ממאפייני הקורונה. סגירת השמיים לא אפשרה לעובדים חדשים להגיע, וכ-1,500 עובדים "נתקעו" בחו"ל. המדינה אפשרה הארכת שהייה אוטומטית לעובדים הקיימים, אך היה זה רק צעד למניעת סחף. "השומר החדש מספק לא רק שמירה אלא גם ידיים עובדות. בתקופת הקורונה שמחתי לראות איך המערך הזה מצליח לתפקד. צעירים נפלאים מכל רחבי הארץ תרמו ממרצם ומכוחם ועזרו למשקים להתמודד עם המשבר", אומר יואל.

אחד הנושאים שמתסכלים יותר מכל את החקלאים, ושהוגבר משמעותית בקורונה, הוא הפער בין היכולות הצבאיות והמודיעיניות של המדינה בנושאים אחרים שאינם פשיעה חקלאית. אם בניית הגדר בגבול סיני הושלמה בזמן קצר ופתרה בעיה אקוטית, ואם ישראל יכולה לבצע חיסולים ממוקדים בלב טהרן (לפי מקורות זרים), מדוע היא לא מסוגלת להתמודד עם פשיעה חקלאית אצלה בבית.

"אני מ"פ במילואים ביחידה מובחרת ואני יודע מה ישראל מסוגלת לעשות", אומר יואל, "זה מתסכל שברגע שאני יוצא מהש"ג בבסיס במילואים, שוב אני חסר אונים. הפשיעה החקלאית פוגעת בחקלאים אבל בסוף זה פוגע בכולנו. אם המדינה תיקח את הנושא ברצינות, בין השאר למשל על ידי גיוס חטיבה שלמה במשטרה המיועדת לפשיעה חקלאית, זה יכול לחסוך מיליארדים של שקלים, וכמובן עוגמת נפש".

כתבות נוספות בנושא:

רגע לפני קריסה - האם ישנו פתרון למשבר בתיירות הכפרית?

אלפי צימרים מפנקים נשארו ריקים מזוגות, טבע פראי אינסופי שומם ואף אחד לא רואה את הסוף. ענף התיירות במרחב הכפרי דומם והתיירנים בדרך לבלפור

התניית השיוך שכל קיבוצניק צריך להכיר

האם רשאי הקיבוץ להתנות שיוך דירה לחברים בחתימתם על ההסכם האישי? העובדות שכל חבר קיבוץ חייב להכיר

חקוק בגליל – קיבוץ חוקוק מתרחב

הקיבוץ ליד הכנרת מזמין משפחות להצטרף לשכונה שעתידה להפוך למבוקשת ביותר: "מביטים אל העתיד ו-100 משפחות הן דוגמא מצוינת"