אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

תכירו: היוזמה המהפכנית לבניית בית

מתכננים לבנות בית? יוזמה מהפכנית במגזר הכפרי במסגרתה מס' משפחות שכנות בונות יחדיו מתייעדת להיות הדבר הבא בבנייה הכפרית: "מדובר על מענה מצוין עם יתרונות רבים"


לפני שנתחיל, קצת מספרים: אחת מכל ארבע התחלות בנייה בישראל היא של בית פרטי וצמוד קרקע. למעשה מדובר על כ-10,000 בתים בשנה ועל שיעורים גבוהים במיוחד באזורים כפריים.

אולם למרות שלפנינו תופעה אשר איננה נדירה כלל, עבור המשפחה הישראלית הממוצעת, תהליך בניית הבית הוא כמעט תמיד התנסות בתולית. לא בכדי, משפחות רבות אשר ניגשות לפרויקט מסוג זה מגיעות מהר מאד לסיטואציה שבה הן מאבדות את הידיים והרגליים, ועוד לא דיברנו על השקט הנפשי.

שלא כמו רוכשי דירות בבנייני דירות משותפים, המהווים בסופו של דבר מעין קבוצה מאוחדת אל מול היזם או הקבלן, הבונים הפרטיים נאלצים להתמודד עם כל הסוגיות לבדם. כל משפחה לעצמה וכל משפחה לאתגריה. כעת, יש מי שמבקש לרבע את המעגל. חברת שותפים, חברה יזמית שמתמחה בניהול וקידום פרויקטים לבנייה על פי מודל ייחודי שמציע סל שירותים מקיף לבונים, החליטה לאפשר גם לבונים הפרטיים לפעול ביחד.

הרוכשים בבנייני הדירות מהווים לפעמים קבוצה מאוחדת אל מול היזם או הקבלן (צילום: depositphotos)


בית פרטי עם יתרונות של בנייה בפרויקט

"הרעיון המרכזי הוא פשוט", מסבירה אפרת רביד, מחברת "שותפים", "במקום שכל משפחה תתמודד בעצמה עם הבנייה, פיתחנו מודל שבמסגרתו כמה משפחות שכנות מקימות את ביתן בפרויקט אחד. מדובר על מענה מצוין עם יתרונות רבים המפחית את רמת הסיכון לחריגות תקציב, חריגות זמנים וטלטלות בין קבלנים שונים".

"זהו פתרון מאוד הגיוני, ואולי אפילו מתבקש, עבור בונים פרטיים שמקימים את ביתם בשכונה של צמודי קרקע. בין אם זהו יישוב כפרי ובין אם שכונת וילות בעיר. מכיוון שהשכונות הללו מוקמות במקביל, אין סיבה שבונים פרטיים, הבונים את ביתם זה לצד זה, לא ייהנו מהמעלות שטמונות בניהול פרויקט על ידי גורם מרכזי אחד".

"אנחנו מדברים על גורם מרכזי במלוא מובן המילה", מצטרף לדברים, יותם ביננפלד, שותפה של רביד, "כל השירותים לבונים ניתנים תחת אותה מעטפת ועם כתובת אחת לאורך כל הפרויקט. החל מייעוץ בתכנון, דרך הצעת דגמים אופציונאליים לבנייה, וכלה בהובלה לקבלת היתרי בנייה, שירותי תכנון פנים ועיצוב פנים, ביצוע עבודות פיתוח, בנייה מא' ועד מפתח, טופס 4, אחריות לאחר מסירת מפתח כנדרש לפי חוק ועוד". שניהם מציינים גם כי בונים פרטיים אשר יבחרו במודל הנ"ל יוכלו ליהנות ממספר יתרונות משמעותיים ביחס למשפחות הבונות בעצמן ולבדן.

מחיר אטרקטיבי ולוחות זמנים ברורים

"בראש ובראשונה, מחיר אטרקטיבי", אומרת רביד, "מחיר סופי מתחילת התהליך אשר הינו אטרקטיבי כפונקציה של יתרון הגודל. כשאנחנו או חברה דומה מובילים את הפרויקט כמכלול, מנהלים ומבצעים בנייה מרוכזת של מספר בתים צמודי קרקע בשכונה ספציפית, יתרון הגודל משחק תפקיד לטובת הרוכשים. לכך יש להוסיף את הניסיון הרב שלנו המאפשר להציע לא רק מחיר מצוין אלא גם מחיר סופי. כמעט עד לרמת השקל".

"היתרון השני שחשוב להדגיש הוא ציר הזמן הברור והמובנה", ממשיך ביננפלד, "אנו מרכזים את התהליך של הבונים תחת ציר זמן מובנה ואחיד. בכך אנו מפחיתים משמעותית את חריגות הזמנים ויוצרים ציר זמנים ריאלי ובר-ביצוע. אנו מונעים סיטואציה שבה משפחה א' מתחילה לבנות לפני שמשפחה ב' בכלל תכננה את הבית, ומקציבים זמן מוגדר לתכנון, כולל עיצוב והתאמות אישיות, זמן מוגדר לביצוע וכן הלאה".

ביננפלד מוסיף ומסביר שהקפדה על ציר הזמן מקפלת בחובה היבטים משלימים. "מכיוון שזמן שווה כסף, לוחות זמנים ברורים משפיעים בהכרח על ההוצאות. פחות עיכובים, פחות שכר דירה המשולם במקביל למשכנתא וכדומה", הוא מסביר, "ציר הזמן המובנה מונע מצב שבו משפחה 'זריזה' שהשכילה להתקדם תחייה במשך תקופה ארוכה בתנאים של 'אתר בנייה' הנובעים מכך שהמשפחות האחרות הסתבכו במהלך הפרויקט. גם המשפחות וגם היישוב נהנים מהשלמתה של השכונה החדשה בלוחות זמנים קצרים ובמועדים ידועים מראש".

היוזמה תאפשר ליהנות ממספר יתרונות גדולים ביחס לבנייה עצמית ולבד (הדמיה: חברת "שותפים")


באותו נושא: כך בוחרים קבלן לבית פרטי >

"מכונה משומנת היטב"

סוגיה נוספת עליה שמים רביד וביננפלד דגש היא האחריות והשקט הנפשי. "כשהמשפחות נכנסות אתנו לתהליך שמכיל בתוכו מענה מלא ומקיף, כלומר גם ניהול, גם תכנון וגם ביצוע, השקט הנפשי שלהן הוא בהתאם", אומרת רביד, "יש להן גורם אחד שלוקח אחריות על הפרויקט על שלל רבדיו. הרובד התכנוני, הרובד הביצועי והרובד הבירוקרטי. זוהי מכונה משומנת היטב המעניקה לדיירים לא רק שירות אלא גם אחריות מלאה".

אך כיצד התהליך מתנהל בפועל? האם התוכניות מתאימות גם למי שרוצה לבנות בסגנון "בנה ביתך"? רביד וביננפלד מסבירים כי המודל של בנייה בפרויקט יכול להתאים לכל קבוצת משפחות. "בטח ובטח במרחב הכפרי", הם מדגישים.

"לאחר שהדיירים מתאגדים לקבוצה המעוניינת בבנייה בפרויקט, אנו מקיימים פגישה עם כל משפחה ומעמידים לבחירה שמונה דגמים שעיצבנו לבתים צמודי קרקע", מסבירה רביד, "כחברה הנשענת על ניסיון של למעלה מ-20 שנה בענף הבנייה, הדגמים שלנו עוצבו ותוכננו בכדי לספק מענה מושלם לצרכי המשפחה הישראלית. בין אם לפנינו זוג צעיר עם ילד בדרך ובין אם אנחנו בונים למשפחה שיש לה כבר ילדים בגילאי נוער".

"אנו מאפשרים כמובן לבצע שינויים בדגמים בכדי להגיע להתאמה ספציפית, ובמידת הצורך יודעים לספק גם תכנון מאפס. לאחר שכל משפחה בחרה את הבית הרצוי, אנו מרכיבים לוח זמנים לעבודה ודואגים לפרויקט תוך ניהולו מתחילתו ועד סופו".

"במהלך הבנייה המשפחות מתגבשות, אחת עם השנייה ובינן לבין עצמן", אומר ביננפלד, "הפרויקט מייצר חיבורים בין הבונים וזוהי אקסטרה מצוינת עבור משפחות שעומדות להרכיב ביחד קהילה בשכונה משותפת. הקבוצה היא בסיס לתמיכה, הפרייה הדדית, ייעוץ ושיתוף. לא רק ברמת הבנייה אלא גם ברמת החיים והמעבר ליישוב הנוכחי".

"לאחר שהדיירים מתאגדים לקבוצה מעמידים לרשותם 8 דגמים". אחד מהדגמים המוצעים לבחירה (הדמיה: חברת "שותפים")


*רוצים לקבל ייעוץ בנושא הקמת שכונות בקיבוצים ומושבים מהחברה? לחצו >

כתבות נוספות בנושא:

פסק הדין הגרוע בתולדות הקיבוצים?

האם דחיית הערעור של הקיבוצים חפציבה ובית אלפא ע"י בית המשפט העליון בנוגע לזכויות הקיבוץ בקרקע עומדת להוות מכה אנושה לעתיד התפתחות הקיבוצים?

הקיבוץ ששבר את הסטיגמה על הערבה

תוציאו מהראש את כל מה שחשבתם על יישוב באמצע המדבר ותכירו: גרופית - קיבוץ שבו תושבים מנהלים ישיבות עסקים מלב המדבר והסטטוס המשפחתי לא פקטור

כל מה שלא ידעתם על ביטוח הבנייה הכפרית

מתכננים מעבר ליישוב כפרי? ביישובים בהם מוקמת שכונה חדשה ימתינו לכם סיכונים, לא מעט מהם מכיוון ביטוח הבנייה. כך תתנהלו נכונה בתחום המאיים