אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

הכה את המומחה - כך בוחרים קבלן לבית פרטי

בחירה בקבלן שמרכז גם אדריכלות, גם הנדסה וגם ביצוע מאפשרת להנמיך משמעותית את הסיכויים לחיכוכים, אך הבעיה היא שרבים רואים בקבלן סוג של אויב. כך תדעו שאתם עושים את הבחירה הנכונה


אחת מכל חמש התחלות בנייה בישראל היא של בית פרטי צמוד קרקע (בן קומה אחת או שתיים). באזורים הכפריים -בעיקר בצפון ובדרום -המספרים הם מוחלטים ומדברים על כ-75% מסך הבנייה. אולם למרות שלפנינו כ-10,000 בתים בשנה, ברוב המקרים, המשפחה שעומדת מאחורי הפרויקט מתמודדת עם ההליך לראשונה בחייה. מעטים הם הישראלים שיבנו בית פרטי פעמיים, ומעטים עוד יותר הם אלו שיסיימו את התהליך ללא מס' שערות לבנות חדשות.

במילים אחרות, המשפחה מצויה בפני סיטואציה לא שוויונית מול אנשי המקצוע השונים, בפרויקט עתיר משאבים. מצב שעלול לייצר בקלות חששות מפני העתיד לבוא, ובמיוחד לאור העובדה שבניית בית פרטי מגלמת בחובה את התקווה להקמת בית חלומות. מקום בו הן יחיו כנראה עוד עשרות שנים קדימה.

על מנת לפזר מעט את הערפל בנושא, ובפרט בכל הנוגע לסוגיה של בחירת קבלן, נפגשנו לשיחה עם משה קדוש, בעליה של חברה משפחתית המתמחה בבינוי, תכנון ויזמות.

"אמנם רוב הישראלים חוששים מהנושא של בחירת קבלן, אך חשוב להבין כי הקבלן הוא לא בעל המקצוע היחיד בפרויקט", מסביר משה בפתיחת שיחתנו, "למעשה, ישנם שני גורמים נוספים שמשפיעים על הבית והם האדריכל והקונסטרוקטור. החיבור ביניהם לבין הקבלן הוא קריטי, שכן עבודתם הינה משלימה, חופפת ומקבילה".

אחת מכל חמש התחלות בנייה בארץ היא של בית צמוד קרקע (צילום: קדוש משה בע"מ)


טיפ ראשון: נסו לקבל את כל השירותים ממקום אחד

"האדריכל חייב להציג תכנון אדריכלי בר ביצוע מבחינה קונסטרוקטיבית, הקונסטרוקטור צריך לדאוג לכך שהתוכניות ההנדסיות יעמדו בכל התקנים הדרושים, והקבלן המבצע נדרש לקיים את התוכניות כלשונן. לכן אני מציע לשקול לבחור בחברה שמציעה את שלושת הפונקציות הללו תחת קורת גג אחת".

משה מדגיש כי בחירה בחברה המרכזת תחתיה גם את האדריכלות, גם את ההנדסה וגם את הביצוע, מאפשרת להנמיך במידה משמעותית את הסיכויים ל"חיכוכים" (כמו גם את "מפלס החרדה").

"כשהאדריכל נמצא בקשר רציף עם המהנדס מהרגע הראשון, ושניהם עובדים בצמוד לקבלן המבצע, התהליך הופך לחלק יותר, אפקטיבי יותר, מקצועי יותר ומהיר יותר", הוא מסביר, "בנוסף, המשפחה נהנית מכך שכל השירותים ניתנים לה במקום אחד. יש לה כתובת אחת לכל שאלה ומבט שצופה את פני העתיד. לדוגמה, אם המשפחה מעוניינת בתכנון אדריכלי המעלה שאלות הנדסיות, ניתן לערב את הקונסטרוקטור, ובכך לבצע את ההתאמות הדרושות. הכל בכדי לאזן היטב בין הרצוי למצוי. בין בית החלומות למציאות בשטח".

עוד הוא מציין כי הדברים באים לידי ביטוי ביכולת לקבל מחיר כמעט סופי לבית, עוד בשלבים המוקדמים של התכנון האדריכלי.

"כחברה שמלווה את לקוחותיה מאדריכלות למפתח, אנחנו יכולים להציג למשפחה את המחיר הסופי של הבית מהרגע הראשון", הוא אומר, "בכך אנחנו חושפים בפני המשפחה את ההוצאות הצפויות, מאפשרים לה לבחור דרכי מימון, ומונעים התדרדרות לכדי חריגות תקציב מיותרות. חריגות שבענף הבנייה עלולות להגיע בעבודה לא מקצועית לכדי עשרות אלפי שקלים ויותר. מניסיון של כ-20 שנה בתחום, וכחברה שבונה כ-25 פרויקטים בשנה, אני מאד גאה בכך שב-99% מהמקרים אנחנו לא זזים מהמחיר שהצבנו לפרויקט בתחילת הדרך".

"יכולים להציג למשפחה את המחיר הסופי של הבית מהרגע הראשון" (צילום: קדוש משה בע"מ)

עוד באותו נושא: כך תבנו בלי לחרוג בתקציב >

כיצד לבחור נכון את הקבלן המתאים?


קדוש מודע היטב לאופן שבו הציבור הרחב תופס את קבלני הביצוע. "בניגוד לאדריכל שעבודתו נעשית בצמוד למשפחה ובתיאום עמה, ובניגוד למהנדס שמלאכתו היא טכנית בעיקרה, הקבלן המבצע נתפס אצל רבים כדמות שיש להיזהר מפניה", הוא אומר, "משפחות רבות סבורות – לא בצדק, אני חייב לומר – שקבלן הוא סוג של אויב שצריך להתייחס אליו בחשדנות. למרות שאני מבין מהיכן הדברים באים, חשוב להדגיש שהתפיסה הזו עושה עוול להמון קבלנים מצוינים שפועלים במסירות, במקצועיות, בשקיפות ובנאמנות".

"בחברה שלנו, למשל, אנחנו לוקחים את זה במלוא תשומת הלב. בין אם המשפחה בונה איתנו את הבית משלבי התכנון האדריכלי וההנדסה, ובין אם היא מגיעה עם תוכניות אדריכלות מוגמרות. האמינות והשקיפות הן נר לרגלינו וזו לא רק סיסמא אלא תפיסת עולם".

טיפ שני: הכימיה בין הקבלן, פרמטר חשוב

יתרה מזו, משה מדגיש שכשם שהמשפחה צריכה לבחור את הקבלן המתאים לה, כך גם הקבלן צריך לדעת "עם מי לעבוד".

"הכימיה בין הקבלן למשפחה היא חשובה מאד להצלחת הפרויקט", הוא מדגיש, "התקשורת עם המשפחה היא קריטית להצלחה. אנחנו, למשל, כחברה משפחתית, משתדלים לעשות ככל האפשר בכדי שהלקוחות שלנו ירגישו כחלק מהמשפחה. אני מעולם לא נותן ללקוח הצעת מחיר, אפילו לא ראשונית ובסיסית, לפני שאני פוגש אותו פנים אל פנים".

"בניית בית פרטי אורכת כשנתיים בממוצע ומדובר בתקופה בה הקבלן והמשפחה מצויים בקשר כמעט ברמה יומיומית. היד המקצועית חייבת לפעול לצד אוזן קשבת ואי אפשר להפריד ביניהן".

לסיכום, הוא מציין מספר טיפים לבחירת הקבלן לבניית הבית. "ראשית כל, רישוי הוא דבר קריטי", הוא אומר, "הבדיקה הראשונה שצריך לעשות לגבי הקבלן היא לבדוק שיש לו את הרישוי החוקי לבצע את העבודה. יש לבקש מהקבלן את מספר הקבלן לבדוק את סיווגו ברשם הקבלנים. אפשר לעשות את זה בקלות באינטרנט. הרישיון שאתם מחפשים לבית צמוד קרקע במרחב הכפרי הוא סיווג ג' 100 לבנייה".

"לאחר שווידאתם שהקבלן אכן רשאי באופן חוקי לבצע את העבודה, יש לעמוד היטב על הכימיה שבינכם לבינו", הוא ממשיך, "היפגשו עם הקבלן לפחות פעמיים, עמדו על קנקנו, שאלו את כל השאלות שמטרידות אתכם ובדקו האם אתם מקבלים את התשובות המלאות".

"בנוסף, כדאי ורצוי לבקש מהקבלן לשוחח עם לקוחות עבר וכן להתרשם מפרויקטים דומים שבוצעו על ידו. בעניין זה כדאי כמובן להתמקד בפרויקטים מהסוג של הבית שלכם. לדוגמה, אם אתם מחפשים קבלן לבניית בית פרטי במרחב הכפרי, בקשו מהקבלן לראות פרויקטים שבוצעו על ידו בקיבוצים, מושבים או יישובים קהילתיים".

טיפ שלישי: היתרון שבהתקשרות עם חברה חזקה כלכלית

סוגיה נוספת שקדוש מזכיר לגבי בחירת הקבלן טמונה בחוסן הכלכלי של החברה המבצעת. התקשרות עם קבלן ללא גב כלכלי מקפלת בחובה סיכון, העלול לרבוץ לפתחה של המשפחה. אך כיצד בודקים את החוסן הכלכלי של הקבלן? ובכן, לדברי קדוש, עניין זה יכול לבוא לידי ביטוי בלוח התשלומים בפרויקט.

"אם הקבלן מבקש מכם מקדמות גדולות במיוחד בטרם הוא עולה על הקרקע, הדבר יכול להדליק נורה אדומה", הוא מסביר, "כשהקבלן מבקש לממן את הפרויקט מהכיס של הבונים, תוך הקטנת הסיכון שלו עד למינימום האפשרי, הדבר עלול להעיד על העדר חוסן כלכלי. מה גם שלא כל משפחה מעוניינת לשלם על עבודה למפרע".

"זו לדוגמה הסיבה בגללה הנהגתי בחברה שלנו מדיניות של תשלומים ללא מקדמות. אנחנו לא גובים כל סכום אלא לאחר השלמת החלק בתהליך. מודל תשלומים זה מאפשר למשפחה לנהל נכון את התקציב של הבנייה ומעניק לה ביטחון לגבי התשלומים שהיא מעבירה שכן הם ניתנים בעבור עבודה שבוצעה והסתיימה".

מעוניינים לקבל טיפים נוספים? לחצו כאן > 

כתבות נוספות בנושא:

המרענן הרשמי הקיץ – הבריכות השוות בקיבוצים

נמאס לכם מהחול ומיטות השיזוף ב-50 ש"ח? ריכזנו לכם את הבריכות השוות בקיבוצים ברחבי הארץ שלגמרי שוות טבילה

בין טבריה להרצליה - המשפחות החדשות של קיבוץ מסדה

בקיבוץ מסדה מגדלים כיום את הדור הרביעי, ולצידם מתחילות להגיע משפחות מכל רחבי הארץ שמגלות את עמק הירדן - לא רק כאזור תיירותי

"החיים פה לא יכולים להיות שונים יותר מגבעתיים ואני שמח"

המשפחות החדשות בגליל העליון לא מביטות דרומה: "בסופו של יום חלק בלתי נפרד מהמגורים כאן הם חיי הקהילה והאנשים שמרכיבים אותה"