אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

רגע לפני קריסה - האם ישנו פתרון למשבר בתיירות הכפרית?

אלפי צימרים מפנקים נשארו ריקים מזוגות, טבע פראי אינסופי שומם ואף אחד לא רואה את הסוף. ענף התיירות במרחב הכפרי דומם והתיירנים בדרך לבלפור: "ההחלטות בממשלה מתקבלות רק משיקולים פוליטיים"

15.10.2020|שחר דניאלי

דודו שמש מביט בתסכול במתחם המפואר של "פרדייז ברמה" בחד נס. הארנונה משולמת כסדרה, הבריכה ממתינה לרוחצים, בקבוקים של יין ישראלי מונחים בסוויטות שצוחצחו בקפידה, ורק דבר אחד חסר – נופשים. במקום ש"פרדייז" ייהנה כמו בכל שנה מתפוסה מלאה ("פלוס רשימת המתנה"), שקט עוצמתי עוטף את המתחם המעוצב. "אין פה טיפת היגיון", אומר דודו, "אחרי שחטפנו את המהלומה של הגל הראשון, ואחרי שזכינו לנשום קצת אוויר בהפוגה של יולי, בא הגל השני של הקורונה ושוב טרף את הקלפים".

נועה ודודו שמש הגיעו לכאן מירושלים לפני כשנתיים וחצי בחיפוש אחר השילוב המנצח שבין איכות חיים וחינוך איכותי לילדים. "בדקנו הרבה עד שהגענו לחד נס, ולרגע אנחנו לא מצטערים", הם אומרים, "אבל כשהתיירות בצפון נעצרת, זה פוגע באלפי משפחות שזהו עבורן אפיק ההכנסה העיקרי. לעתים גם היחיד".

הסיפור הזה לא חריג בנוף הכפרי בישראל. ענף התיירות הוא מהענפים שנפגעו באופן הדרמטי ביותר ממגפת הקורונה. מומחים סבורים כי הטראומה תגרום לכך שהענף גם יהיה מהאחרונים להתאושש, ושרבים ייאלצו לחשב מסלול מחדש. כל זה מגיע לאחר פריחת שיא מבחינת היקף הכנסות של יותר מ-4.5 מיליארד שקלים וזינוק דרמטי בתיירות הפנים והחוץ.

 
 ענף התיירות יהיה האחרון להתאושש מהמגפה (צילום: פריידייז ברמה)


חישוב מסלול מחדש: האירוח הכפרי כפתרון לקורונה

התיירנים, ובמיוחד בעלי הצימרים, טוענים במידה רבה של צדק כי מדובר בטעות טרגית. זאת משום שדווקא ענף האירוח הכפרי יכול לספק מענה מושלם להנחיות הקורונה. "זה נורא פשוט", אומר דודו, "משפחה גרעינית מתל אביב נכנסת לרכב, נוסעת ביחד לצפון, מבלה במתחם שמיועד רק בשבילה, יוצאת לטיולים באוויר הפתוח, וכל ההנחיות של הקורונה יכולות להישמר. במידה רבה אפילו יותר ממצב שבו אותה משפחה תבלה ליד השכנים במרחק של 1,000 מ' מהבית".

נועה ודודו השקיעו רבות בשביל להכין את "פרדייז ברמה" לתקנות התו הסגול. בקבוקוני אלכוג'ל פוזרו בהיקפים גדולים בשטח, האורחים יכולים לעבור בדיקות חום קפדניות (דודו שולח להם למילוי הצהרת בריאות), ומבחינת רמת הניקיון, ההשקעה היא אפילו מעבר לרגיל. "ניקיון והיגיינה חשובים לנו בכל מצב, לא רק בקורונה, אבל ברור שעכשיו אנחנו מקפידים יותר על חיטוי, אומר דודו, "בהפוגה שלאחר הגל הראשון, כשיכולנו לארח כאן, ווידאנו מרחב זמן ראוי בין צ'ק אין לצ'ק אאוט כך שנוכל לחטא שעה יותר מהרגיל. ניקיון ברמה של פסח בין אורח לאורח".

חד נס, בירת הצימרים של הגולן המשקיפה לכנרת, הוקפאה לחלוטין. ביישוב הקהילתי שבו כמעט בכל בית פועל עסק תיירותי, ואשר הפך לשם נרדף לאירוח כפרי בצפון, רבים יושבים ומלקקים את הפצעים. כשמישהו מנסה בכל זאת לפתוח, גם אם רק לארח חברים או בני משפחה במחירי עלות, הוא חשוף לסנקציות ואכיפה מצד פקחים ומשטרה. קנסות גבוהים ואפילו כתב אישום פלילי, על כל המשתמע מכך.


כשהמדבר קפא

גם בדרום הארץ המצב לא שונה. בשיחה עם ליטל שמואלי, מנהלת התיירות בערבה הדרומית מטעם המועצה האזורית חבל איילות, אנו שומעים דברים ברוח דומה. מדובר בחבל ארץ שמהווה כ-13% משטח מדינת ישראל ושיש בו 500 חדרי אירוח לצד עשרות אטרקציות ומסלולי טיול. חלקם מהמפורסמים והפופולריים ביותר כמו פארק תמנע, החי-בר, פארק הצפרות ועוד.

בנובמבר הקרוב מתוכננים כאן ארבעה פסטיבלים, עם נרשמים שקנו כבר כרטיסים, אבל העתיד לוט בערפל. "בכל שנה רגילה אנחנו עובדים כמעט בלי הפסקה והתיירות היא עוגן סופר-חשוב לקיום של האזור הזה", אומרת ליטל, "כשסוגרים אותנו ממש חוסמים לנו את האוויר לנשימה". היא מספרת כי הגל הראשון הפתיע את התיירות בערבה הדרומית ממש באמצע אירוע. התקבלה הודעה על תיירים קוריאנים שאובחנו כחולי
קורונה בפארק תמנע, ובתוך שעות ספורות בלבד המדבר עצר מלכת.
 
עתיד עולם התיירות לוט בערפל. ליטל שמואלי על רקע פארק תמנע (צילום: ליטל שמואלי)


במגזין הקודם: סבתא חיה מתה, מי ירש את הבית? >>

כאשר הגל הראשון הסתיים, התיירנים בדרום הצליחו להתניע את הכל מחדש, מ-0 ל-100, וחזרו לפעילות עם פתרונות יצירתיים. מסלולי ואטרקציות בקפסולות, ערכות ניקיון ועמידה בכל התקנים של התו הסגול. והישראלים? הם באו בהמוניהם. כשהשמיים נסגרו והחופש הגדול בשיא, ואחרי תקופת סגר מפתיעה, עם ישראל שטף בהמוניו את אתרי התיירות ברחבי המדינה, וכך גם את הערבה הפופולרית.

"אי אפשר היה למצוא כאן אפילו אוהל אחד פנוי", מספרת ליטל, "ובזכות העובדה שאנחנו משתרעים על שטח עצום, גם בתפוסה מלאה עמדנו בכל ההנחיות של הריחוק החברתי. בפארק תמנע, שהוא גדול יותר מהשטח של ת"א, אין בעיה לקיים תיירות אפקטיבית בימי קורונה". ליטל אומרת גם שהאורחים שהגיעו לערבה הופתעו מההיכרות המחודשת עם נופי ארץ ישראל. "אנשים שרגילים לטייל בחו"ל או כאלה שיורדים דרומה רק בשביל המלונות באילת, הבינו שיש בארץ אתרים מדהימים ויוצאי דופן שמחכים להם מתחת לאף. אם בכל רע יש גם טוב, אז הסגר הזה עזר לנו להרוויח קהלים חדשים שהתאהבו במקום, ואני בטוחה שיחזרו בעתיד". ליטל, בדיוק כמו דודו מחד נס, מאמינה שתיירות הפנים היא פתרון מושלם לקורונה. "במקום עצום כמו הערבה, כל אחד יכול לבלות עם המשפחה הגרעינית מבלי להיות חשוף לאחרים".

 
"אין בעיה לקיים תיירות אפקטיבית בימי קורונה" פארק תמנע (צילום: דין אריאל)


"ההחלטות בממשלה מתקבלות משיקולים פוליטיים"

"התאכזבנו מאוד לשמוע על ההתפטרות של אסף זמיר, שר התיירות", אומר דודו, "כל עוד היה שר במשרד במשרה מלאה הייתה לנו תקווה שמי שמקבל את ההחלטות ייקח אותן בצורה הגיונית ויבין שאין סיבה לסגור".

"אנחנו לא מכחישי קורונה אבל דווקא עכשיו יש כאן גם הזדמנות. הישראלים יכולים וצריכים להתאהב בגולן, וזו עונה מושלמת להגיע לכאן. לא חם מדי, המים בשפע, הכנרת מלאה והצימרים מחכים בקוצר רוח לתת שירות. יש תחושה שההחלטות בממשלה מתקבלות משיקולים פוליטיים ומאבקים של ימין ושמאל, ופחות מתוך הקשבה אמיתית לשטח ומציאת פתרונות".

ליטל מצטרפת לדברים, ובתור מי שחוותה התמודדות עם אובדן במשפחה בעקבות הקורונה, היא מתעקשת שהתיירנים לא מכחישים את המגיפה. "ההתפטרות של השר הייתה מכה בעבורנו", היא מספרת, "הענף מדמם. תראו את העיר אילת, השכנה שלנו, זה עצוב להסתובב כשהכל סגור. חגי תשרי באזור הזה הם קרנבל אחד גדול, ופתאום הכל תקוע. הקורונה לא תיעלם, גם לא אחרי הסגר. יכול מאד להיות שיהיה גל שלישי וגל רביעי וכן הלאה. מה שיש עכשיו זה לא הפתרון".

"הממשלה חייבת להבין שהקורונה פה ושאנחנו צריכים ללמוד לחיות איתה. הנזק הכלכלי שנגרם מכל הסגרים עלול להיות בלתי הפיך לעסקים עלול. אנשים יאבדו את הכל, לא יהיה להם מה לאכול, המצב הנפשי והכלכלי בסכנה של ממש".

"כל עוד היה שר במשרה מלאה הייתה לנו תקווה". שר התיירות לשעבר אסף זמיר (צילום: רדיו 102fm)

כתבות נוספות בנושא:

קלטו את משפחת גפן -פיין

הכירו עוד משפחה שהגיעה מהעיר הגדולה ובחרה לגדל את ילדיה ב"קהילה המאפשרת להם תחושת שייכות ובטחון וחיבור לטבע". הנה הסיפור שלהם

They too - הכירו את הנשים החזקות במגזר הכפרי

ניפוץ תקרות זכוכית, ההפיכה למודל לחיקוי והבחירות שהביאו איתן בשורה נשית עוצמתית. 4 ראשות מועצות בראיון פתוח: "לעודד נשים נוספות להתמודד"

קלטו את משפחת יגל

מאוד אוהבים את המדבר ובחרו בקיבוץ שדה בוקר להיות להם בית כי היה להם חשוב להיות קרובים לבן גוריון. הכירו את משפ' יגל וסיפור הקליטה שלהם