אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

המשפחה שגרה בתוך ציידנית

משפחת הרשטיג מצאה את הפיתרון המושלם לתנאי האקלים בים המלח - לוקחים השראה מציידנית ובונים בית מקלקר. כן, קלקר


אחרי שפגשנו משפחה שגרה במכולה משודרגת, ואחרי שדיברנו יותר מפעם אחת על טרנד הבנייה הירוקה, מה דעתכם לגור בתוך ציידנית? זו לא טעות דפוס, זהו הסיפור של משפחת הרשטיג מקיבוץ מצפה שלם בצפון ים המלח.

אורית ואסף הרשטיג, ביחד עם ילדיהם שירין בת הארבע ואבשלום בן השנתיים, עברו לפני כחצי שנה לגור בבית שהוקם בטכנולוגיה יוצאת דופן. כמה יוצא דופן? בוא נגיד ששלד המבנה נבנה בשלוש שכבות של בטון, בלוקים וקלקר. שמעתם נכון, קלקר.

לא נראה כמו קלקר מבחוץ נכון? (צילום: חברת GSB)


מישהו ראה את השלט של המזגן?

"כשהחלטנו לבנות באזור ים המלח ידענו שאנחנו צריכים למצוא שיטת בנייה שתתאים לאקלים המקומי", אומרת אורית, "מפה לשם הגענו לחברת ESB. שמענו שם על בנייה ירוקה ייחודית על בסיס קלקר ונדלקנו מיד".

הבית של משפחת הרשטיג נבנה עם אלמנטים טרומיים שכוללים שכבות קלקר ובלוקים אשר ביניהן בטון יצוק. "הבנייה הירוקה של עין כרמל סיפקה לנו המון יתרונות", אומר אסף, "הבית שומר על טמפ' בכל עונות השנה. בקיץ הוא לא מתחמם כמו בבנייה קונבנציונאלית, ובחורף החום לא בורח. למרות שאנחנו גרים בים המלח שזה אזור עם תנאי אקלים קיצוניים, אנחנו לא רצים לחפש את השלט של המזגן ברגע שאנחנו נכנסים הביתה".

הזוג הרשטיג אף השתתפו בתהליך הבנייה במו ידיהם ופשטות הקמת הבית הייתה בשורה אמיתית. הבנייה בעזרת הטכנולוגיה של עין כרמל קיצרה את לוחות הזמנים וחסכה עלויות רבות. "תוך פחות מחודש השלד של הבית כבר עמד!", אומר אסף.

כמובן שמבחינת האושר של המשפחה אין על מה להרחיב. "אי אפשר שלא להתאהב בקהילה של מצפה שלם בפרט, ושל יישובי ים המלח בכלל", אומרת אורית, "אנשים שמגיעים לחיות כאן יודעים שהם מתרחקים קצת מהמרכז אבל מרוויחים איכות חיים ברמה אחרת. הילדים שלנו נולדו כאן והם חלק בלתי נפרד מהנוף. הם מסתובבים יחפים בשבילי הקיבוץ, נהנים מחופש ומרחבים, ואנחנו ההורים רגועים ושלווים".

לקחו חלק בהקמת ביתם. משפחת הרשטיג (צילום: באדיבות המשפחה)


שיטת בנייה שכובשת את המרחב הכפרי

"לבתים שבנויים בתבניות ESB ודור ב'-GSB יש כמה יתרונות משמעותיים", אומר אילן ליאור, מנכ"ל חברת GSB-systems, "דבר ראשון, הבידוד התרמי והאקוסטי הוא גבוה במיוחד. כמו כן, מעטפת הבטון מעניקה לבית חוזק מבני ועמידות מפני סדקים כתוצאה מתזוזות קרקע. זו תחושת ביטחון שדומה במידה רבה לתחושה שאנו חשים בממ"ד. מעל כל אלה הטכנולוגיה מאפשרת ביצוע מהיר ונקי של כל תכנון אדריכלי".

חמש שנים לאחר שהוקם הבית הראשון בשיטת הביצוע הזו יש ברחבי הארץ מאות בתים פרטיים שנבנו בטכנולוגיית ESB ובדור ב'-GSB. בעקבות צוק איתן, פניות רבות מגיעות מישובים בעוטף עזה. הבנייה בהם מצטרפת לשכונות שנבנו בסאסא, נחל עוז, החותרים, ברקן, רחלים , ושכונות חדשות עומדות לפני ביצוע בשנה הקרובה במס' ישובים כפריים רבים.

חלונות מבודדים והצללות

"נהוג לחשוב שבנייה ירוקה יקרה יותר מבנייה קונבנציונאלית. במקרה שלנו, גם העלות לא הייתה חיסרון", אומרת אורית, "ההפך הוא הנכון. השיטה הזו אפשרה לנו לזרז את תהליך הקמת הבית ועכשיו אנחנו חוסכים כסף בשימוש באמצעי מיזוג. כשאתה גר באזור כמו ים המלח לא מדובר בעניין של מה בכך אלא באלפי שקלים בשנה".

על מנת למקסם את הבנייה הירוקה, תכנון הבית שילב אלמנטים נוספים כמו כיווני אוויר והצללות. בחירה מעניינת נעשתה בנושא החלונות כאשר במקום חלונות "רגילים וסטנדרטיים" הוחלט על התקנת חלונות איכותיים המציעים בידוד ברמה גבוהה. החלונות בבית מספקים את מלוא הבידוד הדרוש ולא היה כל צורך בהתקנת תריסים אלא רק בווילונות. כשמסיטים את הווילונות ומשקיפים לנוף שצופה על ים המלח מכיוון אחד ועל מצוק ההעתקים מכיוון שני, החוויה אפילו מתעצמת.

"כשאנשים מתרחקים מהמרכז הם מרווחים איכות חיים אחרת" הנוף בהרחבת קיבוץ מצפה שלם


בני הזוג הרשטיג מדגישים שהבחירה בטכניקת הבנייה הירוקה הייתה לא רק משיקולים כלכליים אלא גם לטובת מודעות סביבתית. "אורית ואני בוגרי חוגי סיירות של החברה להגנת הטבע ונושא איכות הסביבה קרוב לליבנו", אומר אסף שהוא בעל עסק עצמאי להדרכות טיולים ומורה דרך בארץ ובחו"ל, "בנייה ירוקה היא סוג של אמירה שמתיישבת עם תפיסת העולם שלנו".

כתבות נוספות בנושא:

כמה באמת שווה דירת יורשים בקיבוץ?

כיצד ראוי לחשב את שווי זכאותם של יורשים לבית מגורים בקיבוץ, לפי שווי דירת תקן או לפי שווי שוק?

הליווי שכל משפחה צריכה בדרך לבניית בית

מתכננים לבנות בית פרטי בכפר? הכינו את הגוף ובעיקר הנפש לפרויקט מורכב, עדין ובירוקרטי. לשמחתכם, כנראה מצאנו את הפתרון האידיאלי בדרך לחלום הבית והגינה