אל עזי, חבל לכיש

אל עזי, אחר בחבל לכיש

שייך למועצה אזורית יואב

אופי הישוב: אחר

צור קשר עם אל עזי

אודות אל עזי

אל עזי הינו כפר מוסלמי אשר שייך למועצה האזורית יואב. הכפר, אשר שוכן בסמוך לקיבוץ כפר מנחם, הוכר באופן רשמי בשנת 2003 על ידי מדינת ישראל. תושבי הכפר כולם הינם בני משפחה מורחבת אחד. התושבים מתפרנסים מגידול צאן, בקר ועבודות אדמה. 

תושבי כפר אל עזי מקבלים את מלוא השירותים הקהילתיים הדרושים להם מהיישובים היהודים באזור. יתרה מכך, מערכת היחסים המיוחדת בין הקיבוצים והמושבים במועצה אזורית יואב, לבין בני הכפר, נחשבים למיוחדים במינם. בעבר, כפר אל עזי נקרא חורבת איסטאס ולפני כמה מאות שנים ירדה למקום משפחה מהר חברון והשתלטה באופן חוקי על הקרקעות באזור. 
 בני המשפחה ניהלו מאז ומעולם קשרים טובים עם שכניהם היהודים. אי לכך, הם לא נמלטו מאדמתם במהלך מלחמת העצמאות. יתרה מזו, היהודים דאגו בעצמם לכך שכאשר הגיעו פוקדי המדינה לבחון את הקרקעות לאחר המלחמה, הנכסים באל-עזי לא יירשמו כנכסי נפקדים. המשפחה מחזיקה בכמה מאות דונמים אשר רשומים על שמה כחוק (ובטאבו). מדובר למעשה בכמה אחים אשר חיים על כשלוש גבעות בסמוך לקיבוץ כפר מנחם. בטרם הכפר הוכר על ידי המדינה כיישוב רשמי, הוא נחשב כשכונה של הקיבוץ. 

שרידים להתיישבותה של המשפחה באזור ניתן לראות גם כ-14.5 ק"מ דרומית-מזרחית לאל-עזי. שם, בסמוך לצומת בית גוברין, נמצאת הווילה המפורסמת אשר הוקמה על ידי המשפחה ואשר שמשה את השיח' עבדאללה אל עזי. המבנה נמכר בשלב מסוים לבריטים, נכבש על ידי המצרים, וכיום הוא מגודר ומוכר באזור בשם "הווילה".