מושב אשתאול, הרי יהודה

אשתאול, מושב מעורב בהרי יהודה

שייך למועצה אזורית מטה יהודה

סוג: מושב

אופי הישוב: מעורב

איזור עדיפות: 3

מספר תושבים: 1,100

צור קשר עם אשתאול

לשיחה עם אשתאול

073-758-0289

אודות אשתאול

את המושב אשתאול הקימו עולים מתימן מיד לאחר מלחמת העצמאות הקמת המושב הייתה חלק מהפעולה להתיישבות מהירה בכפרים הערבים שבין תל-אביב וירושלים שנכבשו במהלך הקרבות. המטרה הייתה ליצור רצף התיישבותי בין ירושלים לתל אביב וישובי השפלה.השם נבחר על שם אחת מערי שבט דן כמסופר בתנ"ך בספר שופטים. היא מזוכר כעיר שבאזורה החל לפעול שמשון. הגרעין המייסד הגיע בדצמבר 1949, והורכב ברובו מעולים שעבדו בעבודות יערנות יזומות ורצו להקים בית במושב. בהמשך פותחו במקום לולים וענפי חקלאות, בעיקר בעזרת ארגון הג'וינט. בשנות ה-90 נקלטו במושב כ-100 משפחות חדשות במסגרת הרחבה של מנהל המקרקעין.
ליד המושב יש בית בד המציע שמן מקורי ומוצרים נוספים וכן את יער אשתאול הפתוח למבקרים. היער הוא חלק מהפארק על שם יצחק רבין ז"ל. במקום יש מרכז הדרכה למבקרים וחוות תבלינים בה מגדלים כ-40 תבלינים מסוגים שונים.
במקום ניתן לצפות בשלל בעלי חיים, פרחים וצמחים, ועם קצת מזל אפשר לראות גם צבאיים משוטטים לצד גתות עתיקות ובורות מים פעילים. לצורך המטיילים שחפצים בתנאים מודרניים יותר, הכשירה הקרן הקיימת מספר רב של חניונים המצוידים לנופש פעיל עם מתקני משחק לילדים ופינות מנוחה. במקום מתגוררים כ-200 משפחות שבנו בית במושב ולמקום אופי מעורב.
קליטה
לא יודע על הרחבה המתקיימת במושב. לעמות זאת תמיד ניתן לרכוש בתים יד 2 במידה ומוצעים למכירה.
המעבר למושב מותנה במעבר ועדת קליטה.