מושב בית זית, הרי יהודה

בית זית, מושב חילוני בהרי יהודה

שייך למועצה אזורית מטה יהודה

סוג: מושב

אופי הישוב: חילוני

איזור עדיפות: 3

מספר תושבים: 1600

צור קשר עם בית זית

לשיחה עם בית זית

073-783-4814

אודות בית זית

מושב בית זית הוקם על שתי גבעות צמודות לנחל שורק בסמוך לדרך בין תל-אביב לירושלים. את המושב הקים גרעין ששילב עולים מיוגוסלביה ומצרים שרצו להקים בית במושב. המושב הוקם בשנת 1949 כחלק מהתכנית לעבות את הדרך בין ירושלים לתל-אביב, שבאותם ימים נחשבה עדיין למסוכנת ביותר. בימים הראשונים סבל הישוב מהסתננויות רבות ובעיות ביטחוניות קשות. בנוסף לקשיים הביטחוניים סבלו התושבים גם מקשיי פרנסה עקב האדמה הקשה לעיבוד. הענף העיקרי היו הלולים הצמודים לבתים והכרמים והמטעים לא במיוחד צלחו. במשך השנים גידלו התושבים גם ארנבות ועזים. הבתים הראשונים היו פרי עבודה עצמית של העולים שהתגוררו במוצא עלית ובנו את בתיהם במו ידיהם.
קרבתו של הישוב לירושלים גרמה לביקוש רב לבתים בקרב אלה שעבדו בירושלים אבל רצו בית במושב. עוד בשנת 1956 בוצעה הרחבה בישוב, והגיעו עובדים ממוסדות ציבור בירושלים, שהפכו את בית זית למושב הגדול ביותר בהרי יהודה.
בשנות התשעים המשיכה ההרחבה הקהילתי באמצעות שיווק מגרשים לבני המקום. המגרשים שווקו כך שנבנו מסביב למושב הוותיק ולא כשכונה נפרדת. ההרחבה זכתה להצלחה רבה, והיום מנהל את הישוב ועד אחד בלבד תוך שיתוף פעולה מלא.
במהלך הרחבת המושב התגלה במקום סלע ועליו שרידים של דינוזאור, האתר היחיד מסוג זה בישראל ואחד הבודדים בעולם. העקבות שהתגלו היו כנראה של דינוזאור מסוג סטרוטיומימוס. הדינוזאור הזה היה באורך של כ-4 מטר וגובה של כ-2.4 ורץ על שתי רגליים.
מושב בית זית הוא המושב הגדול ביותר בהרי יהודה, ואחד הגדולים במדינת ישראל. במקום מתגוררים כ-1300 נפש שהקימו בית במושב. למקום אופי חילוני והתושבים עוסקים במקצועות חופשיים.
קליטה
לא יודע על הרחבה מתקיימת במושב. לעומת זאת תמיד ניתן לרכוש בתים יד 2 במידה וקיימים למכירה.
המעבר למושב מותנה במעבר ועדת קליטה.