מושב בית עזרא, שפלה דרומית

בית עזרא, מושב מעורב בשפלה דרומית

שייך למועצה אזורית באר טוביה

סוג: מושב

אופי הישוב: מעורב

איזור עדיפות: 3

מספר תושבים: 800

צור קשר עם בית עזרא
  • טלפון08-8655165

אודות בית עזרא

מושב בית עזרא הינו אחד המושבים הגדולים ביותר במועצה האזורית באר טוביה. במושב גרים כ-800 תושבים המרכיבים קהילה מעורבת. בית עזרא עלה על הקרקע לפני כ-60 שנה. בשנת 1950, הקימו את המושב עולים ציונים וחלוצים יוצאי יהדות עיראק.
גרעין העולים הקים אתה מושב בערב חג הפסח (מרץ 1950). בהתחלה, המושב היה מעברה שנקראה אשדוד א'. לאחר מכן, המקום הפך למושב חקלאי וניתן לו שמו "בית עזרא". שם זה מנציח את עזרא הסופר, אחד מגדולי מנהיגי היהודים בזמן שיבת ציון מגלות בבל. למעשה, מדובר במושב הראשון במדינה אשר הוקם כולו על ידי יוצאי יהדות עיראק. בתקופת הקמת המושב, דור המייסדים גר באוהלים והתנסה לראשונה בעבודות פאלחה ואדמה.
בשנת 1991, הוקמה במקום שכונת הרחבה אותה אכלסו בעיקר בני מושב אשר חזרו להתגורר בבית עזרא. הקהילה במושב הינה קהילה מאוחדת, חמה, מלוכדת ומשפחתית. במקום מתנהלים חיים עשירים של תרבות ופעילות. תנועת בני המושבים מפעילה את בני הנוער, והמועצה האזורית באר טוביה מספקת חינוך פורמאלי ובלתי פורמאלי מגוון ואיכותי.
כמו כן, המושב ממוקם באזור מקסים, סמוך לדיונות הבתוליות של ניצנים, ליד מחלף "עד הלום" בכביש 4 (המקום בו נעצר הצבא המצרי במלחמת העצמאות בדרכו לתל אביב), ומערבית לשדות חקלאיים מפוארים ה"מרצפים" את מישור החוף הדרומי. כל אלה הופכים את בית עזרא לפנינה של ממש המושכת אליה ישראלים ומשפחות מכל רחבי הארץ (המעוניינים לגור או לשכור במקום).