מושב בר גיורא, הרי יהודה

בר גיורא, מושב מעורב בהרי יהודה

שייך למועצה אזורית מטה יהודה

סוג: מושב

אופי הישוב: מעורב

איזור עדיפות: 3

מספר תושבים: 580

צור קשר עם בר גיורא

לשיחה עם בר גיורא

073-702-0285

אודות בר גיורא

בר גיורא הינו מושב בהרי יהודה, הנמצא מרחק של כ-15 ק"מ נסיעה מירושלים. המושב ממוקם בגובה של 710 מטרים מעל לפני הים ונקרא על שמו של שמעון בר גיורא – שהוא אחד הגיבורים הגדולים של ימי המרד הגדול של יהודי ארץ ישראל ברומאים בשנים 66 עד 74 לספירת הנוצרים. המושב, המשתייך לארגון "משקי חרות בית"ר", נוסד כמחנה עבודה בשם "איתנים", תחילה, על ידי קבוצת עולים מתימן בשנת 1950, על אדמות כפר ערבי, עיטאב, שתושביו גורשו ממנו בזמן מלחמת העצמאות. בשנת 1954 הפך מחנה העבודה למושב באופן רשמי. בשנים הראשונות לקום המדינה, ועד לפני כמה שנים, פעלו במושב בית ספר שדה ואכסניית נוער. מיקומו של המושב בין ההרים בדרך אל ירושלים מציב אותו במקום קרוב מאוד למספר מסלולי טיול מוכרים, ולא מעט מטיילים עוברים בו בדרך אל אתרי הטבע היפים הסמוכים למושב.
המושב הוא מושב עובדים, הממשיך את המסורת עליה קם היישוב כאמור לעיל. על פי נתוני הלמ"ס לשנת 2015 המושב מונה כ-650 תושבים. במושב אין כמעט עולים חדשים ורוב תושביו (47.1%) הם ילידי הארץ.


קליטה
לא ידוע על הרחבה קהילתית המתקיימת במושב. לעומת זאת תמיד ניתן לרכוש בתים יד 2 במידה ומוצעים למכירה.
המעבר למושב מותנה במעבר ועדת קבלה.

שירותים ותחבורה
קיימת תחבורה ציבורית נוחה אל המושב – קו 180 מגיע באופן תדיר מהתחנה המרכזית בירושלים. הקרבה לירושלים, רק כ-15 ק"מ, גם היא מציבה את המושב מקום נוח להגעה. המושב נמצא על כביש 386, אשר יביא אתכם בקלות אל כביש 1, ומשם תוכלו להגיע בנוחות אל כל מקום שאתם צריכים. בנוסף, במושב קיים בית כנסת וישנה גם ספריה תורנית.