מושב גבעת יערים, הרי יהודה

גבעת יערים, מושב דתי בהרי יהודה

שייך למועצה אזורית מטה יהודה

סוג: מושב

אופי הישוב: דתי

איזור עדיפות: 3

מספר תושבים: 1300

צור קשר עם גבעת יערים

לשיחה עם גבעת יערים

073-782-2933

אודות גבעת יערים

גבעת יערים מושב בהרי יהודה הנמצא בקרבת נווה אילן שבפרוזדור ירושלים, מעט דרומית לנווה אילן כתשעה קילומטרים מצומת הראל, על כביש 395. המושב, כמו מושבים נוספים באזור, דוגמת בר גיורא ואחרים, הוקם כבר בשנת 1950 על ידי קבוצת עולים מתימן. המושב המונה כ-332 משקי בית וכ-1,100 תושבים בסה"כ, הוקם על "ח'רבת ג'בע", אשר ייתכן כי היא נזכרת אף בתנ"ך, בספר יהושוע.
בתחילתו היה המושב חקלאי בעיקר, ותושביו עבדו בענפי חקלאות שונים, כגון מטעי פרי ולולים. בשנים האחרונות רוב תושבי המושב עובדים מחוץ למושב בתפקידים שונים. היישוב היה בעברו בעיקר יישוב דתי, ואילו בשנים האחרונות הצטרפו לשורות היישוב חילונים רבים וחל שינוי משמעותי בצביון המושב. מושב גבעת יערים הוקם הוקם על ידי קבוצת עולים מתימן והיה משך שנים מושב הומוגני, דתי. רוב תושבי גבעת יערים עבדו בתחומי חקלאות שונים. בשנים האחרונות בעקבות תמורות שונות בחברה הישראלית בכלל ובעקבות בנייתן של שתי שכונות חדשות במושב, הגיעו אל המושב הרבה מאוד משפחות חדשות, כך שהיום צביונו של היישוב הוא מעורב, ויש בו תושבים דתיים וחילוניים ואף חרדים. עם זאת, ולמרות כל האמור, המושב הוא אחד המעטים בפרוזדור ירושלים, אשר המייסדים ובניהם לא נטשו אותו אף היום, גם לאחר ימים קשים שעברו.
הועד המקומי ביישוב משמש כרשות מוניציפאלית, אולם הוא כפוף במידה רבה להחלטות של המועצה האזורית וישנם תחומי אחריות מסוימים, אשר ניתנים בסמכותה של המועצה האזורית ולא של הועדה המקומית.
קליטה
לא ידוע על הרחבה המתקיימת במושב. לעומת זאת תמיד ניתן לרכוש בתים יד 2 במידה ומוצעים למכירה.
המעבר למושב מותנה במעבר ועדת קבלה.

שירותים ותחבורה
כאמור, מיקומו של היישוב על כביש 395, מעט דרומית לצומת הראל, מציב אותו במרחק של כ-15 דקות נסיעה מירושלים. עם זאת, כיוון שיש צורך לעבור דרך יישובים נוספים, הגישה אל כביש 1 איננה נוחה במיוחד. תחבורה ציבורית מוסדרת ותדירה למדי יש מירושלים אל המושב.
במושב פועל בית כנסת כמובן, וישנם שירותים רבים נוספים של המושב לתושביו: סניף דואר, מכולות, ספריה, ואפילו מועדון בעבור בני גיל הזהב.