מושב גבעת ישעיהו, הרי יהודה

גבעת ישעיהו, מושב מעורב בהרי יהודה

שייך למועצה אזורית מטה יהודה

סוג: מושב

אופי הישוב: מעורב

איזור עדיפות: 3

מספר תושבים: 730

צור קשר עם גבעת ישעיהו

לשיחה עם גבעת ישעיהו

073-759-8331

אודות גבעת ישעיהו

גבעת ישעיהו הינו מושב עובדים בהרי יהודה הממוקם בעמק האלה כ-10 ק"מ דרומית לבית שמש. המושב הוקם במקור על ידי קבוצת עולים מהונגריה בשנת 1958 ונקרא על שמו של ישעיהו פרס – חוקר ארץ ישראל, שהתפרסם בין היתר בעקבות ספרים שכתב כגון "מאה שנה בירושלים", ומחקרים נוספים שביצע על ארץ ישראל עוד לפני קום המדינה. בהיותו מושב עובדים התפרנסו תושביו בעיקר מענפי חקלאות כגון: כרמים, מטעי עצי זית, לולים, מטעי אפרסקים ועוד.
היישוב נמצא בסמוך לאתרי תיירות רבים, כגון הדרך הרומית המפורסמת שעליה מבוסס גם תוואי הכביש הקיים היום.
במקור הוקם המושב על ידי יוצאי הונגריה, חברי תנועת "העובד הציוני", והיה מושב עובדים שתושביו התפרנסו מחקלאות. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה משנת 2010 חיים במקום כ-650 תושבים. כיום הקהילה של המושב היא מגובשת למדי, והועד המקומי של המושב מקיים פעילויות משותפות של כלל תושבי המושב, כגון טיולים משותפים ועוד. באתר המושב מפורסמים לוחות פעילויות חודשיים. באחרונה הקהילה אף התאגדה, כדי לעצור ניסיון לבצע קידוחי נפט באזור – אשר היה בהם כדי לפגוע בצורה משמעותית בנוף ובאוצרות הטבע של האזור. הקהילה של המושב היא קהילה מעורבת ומגובשת.
קליטה
לא ידוע על הרחבה קהילתית המתקיימת במושב. לעומת זאת מיד ניתן לרכוש בתים יד 2 במידה וקיימים למכירה.
המעבר למושב מותנה במעבר ועדת קבלה.

שירותים ותחבורה
במושב קיימים שירותים רבים מכל הסוגים והמינים: המושב מפעיל חוגים שונים, כגון ריקודי בטן, פלנדקרייז, חוגי תנועה ומחול, חינוך גופני לגיל הרך ואפילו תכשיטנות, קרמיקה, כדורסל וגיטרה כמו גם יוגה, מדיטציה ופילאטיס.
מבחינת התחבורה, קיימת תחבורה ציבורית נוחה אל המושב, ומהמושב אל בית שמש וירושלים כמובן. המושב נמצא כאמור כ-10 ק"מ דרומית לבית שמש, והגישה ממנו אל כביש 1, המחבר בין תל אביב לירושלים, היא נוחה למדי.