קיבוץ גלאון, חבל לכיש

גלאון, קיבוץ חילוני בחבל לכיש

שייך למועצה אזורית יואב

סוג: קיבוץ

אופי הישוב: חילוני

איזור עדיפות: 3

מספר תושבים: 480

צור קשר עם גלאון
  • טלפון08-6872515
  • טלפון נוסף08-6872530

אודות גלאון

קיבוץ גל-און הוקם כחלק ממבצע 11 הנקודות שהוקמו ביום אחד, של מוצאי יום כיפור 1946. מטרת המבצע הייתה להבטיח את הנוכחות היהודית באזור הנגב לקראת הדיונים על חלוקת הארץ.
שמו של הקיבוץ ניתן כדי לציין את האומץ של המתיישבים לבחור לעצמם בית בקיבוץ באזור שהיה רצוף סכנות. (און כידוע הוא מילה נרדפת לאומץ). במלחמת העצמאות שימש הקיבוץ בסיס לכוחות צה"ל במלחמה נגד הכוחות המצריים באזור.
גרעין המייסדים הגיע עוד בשנת 1939 לארץ, כחלק מקבוצה של חברי השומר הצעיר שהצליחו לצאת מפולין ממש לפני מלחמת העולם השנייה. לגרעין הצטרפו נוספים בתחילה שהה הגרעין בקיבוץ עין המפרץ, אולם לאחר זמן עבר לנס ציונה, שם עבדו החברים בפרדסים ובסלילת כבישים, בתנאים כלכליים קשים מאוד.
גל-און הוקם בירכתי השפלה על גבעה הנמצאת ליד אחד היובלים של נחל לכיש. האזור יבש יחסית, וכמות המשקעים בינונית.
במשך הזמן הצטרפו לקבוצת המייסדים קבוצות נוספות, של עולים ממקומות שונים וילידי הארץ וכן קלט לא מעט חברות נוער.
הקשיים שעברו על התנועה הקיבוצית לא פסחו גם על גל-און, ולקראת שנת 2000 היה הקיבוץ במשבר כלכלי ודמוגרפי קשה. הקיבוץ עבר תהליך שינוי לקראת הפרטה. השינוי שיפר את המצב הכלכלי, אבל רק לאחרונה חל שינוי במצב הדמוגרפי ובני קיבוץ נשארים לעבוד בו כשכירים.
כיום מתגוררים בישוב 450 איש. התושבים הגיעו מארצות שונות והם מורכבים בעיקר מילידי הארץ ועולים ותיקים מארה"ב וארגנטינה שהקימו בית בקיבוץ. לקיבוץ אופי חילוני.