אתר הבית בפייסבוק
אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

צל עץ תמר ואור ירח - כתבה שנייה בסדרה

השקעה של 27,000 שקלים בכל תלמיד, מיזמים תעסוקתיים וקניון חדש. במועצה האזורית תמר ממציאים מחדש את דרום ים המלח. חלק ב' בסדרה "ארץ ים המלח"


שלושה מושבים, שני יישובים קהילתיים וקיבוץ עין גדי המפורסם. זוהי המועצה האזורית תמר, מועצה קטנה אך מאוד תיירותית ומבוססת כלכלית. לאחר שביקרנו בצפון ים המלח (מועצה אזורית מגילות ים המלח), הפעם זהו תורה של השכנה מדרום. נסיעה ארוכה על כביש 25, פיתולי כביש המספקים כנראה את הנוף היפה בישראל ואת פנינו מקבל שחף חומרי, מנהל מחלקת היישובים במועצה.

"אנחנו מועצה אזורית מיוחדת, לא רק מבחינת הנוף שמקיף אותה ולא רק בזכות האנשים שמרכיבים אותה", פותח שחף את השיחה, "למרות המיקום הגיאוגרפי שלנו, שמרוחק מהמרכז באופן משמעותי, אנחנו מועצה שצומחת בשיעור של כ-6% בשנה. נתונים שאי אפשר להתווכח איתם".


שחף, בעבר הרצלייני בכל רמ"ח והיום חבר קיבוץ עין גדי, הגיע לאזור לפני כעשר שנים בעקבות אשתו, בת הקיבוץ. "החלטנו להקים פה את הבית בעיקר בשביל הילדים", הוא נזכר, "רצינו לתת להם לגדול בסביבה פתוחה, יפה, חינוכית וערכית. היום, עשור אחרי, ובפרט כשאני רואה מקרוב איך יישובי המועצה פורחים וקולטים, אני בטוח שזו הייתה החלטה מצוינת".

 

שיעור של כ-6% בשנה. דרום ים המלח (צילום: מוא"ז תמר)


27,000 שקלים על כל תלמיד

אחד היתרונות הידועים של המועצה האזורית תמר טמון באיתנותה הפיננסית. עוצמתה הכלכלית של המועצה, אשר נובעת ממקורות שונים (כמו לדוגמה מפעלי ים המלח או אזור התעשייה מישור רותם), מאפשרת לה לספק לתושביה סל שירותים רחב ביותר. הרבה מעבר לנהוג ולקיים במועצות אזוריות כפריות אחרות.

"המועצה מלווה את חיי התושבים ומספקת שירותים רבים ומגוונים, הן ברמת הפרט והן ברמת הקהילה", אומר שחף, "לדוגמה, המועצה מסבסדת באופן כמעט-מלא את החינוך הבלתי-פורמאלי לילדים ולנוער ומובילה מערך חינוך משמעותי וחזק. המועצה לוקחת על עצמה את האחריות לשירותי תחזוקה ביישובים, מחזיקה בריכות ביישובים, מקימה מבני ציבור איכותיים, דואגת לסל תרבות נרחב, מפעילה מערך שירותי רפואה פרטית ברמה של 24/7, מתפעלת מרכז תמיכה לעצמאים וליזמים ועוד".

שחף מוסיף כי המועצה חרטה על דגלה להביא את החינוך למצוינות כאבן שואבת לקליטה איכותית. מגמה שבאה לידי ביטוי בהשקעה של כ-27,000 שקלים בשנה בכל תלמיד, יותר מפי שלוש מהממוצע הארצי (העומד על כ-8,500 שקלים לתלמיד).

מנוע הצמיחה העיקרי

"הגישה שלנו היא שאנחנו צריכים לקחת אחריות על החינוך לא רק מן השפה לחוץ אלא בפועל עם הקצאות, משאבים ומעורבות", מסביר יעקב אקריש, מנהל אגף החינוך במועצה, "אנחנו מתכללים את הכל ובאמת, אבל באמת, לוקחים אחריות על הילדים מגיל אפס ועד אחרי הצבא. לרבות אפילו מכינה קדם צבאית מבוקשת הפועלת בקיבוץ עין גדי".

"המועצה רואה בחינוך לכשעצמו מנוע צמיחה", הוא ממשיך, "כמועצה אזורית הממוקמת בדרום ים המלח, על שלל האתגרים הכרוכים במחיה כאן מבחינת מרחק ותעסוקה, חשוב לנו לייצר מערכת חינוך מושקעת, תוססת, חדשנית ואיכותית. כזו שמהווה לכשעצמה סיבה לגור ביישובים שלנו".

אקריש מדגיש כי מערכת החינוך במועצה מתגאה בנתונים מרשימים של כמעט 100% זכאות לבגרות והתנדבות בשיעורים ניכרים לצה"ל ולשירות הלאומי "כולל בתפקידי קצונה וביחידות מובחרות", הוא מוסיף.

לוקחים אחריות על הילדים מגיל אפס ועד אחרי הצבא. ילדי מושב נאות הכיכר (צילום: מוא"ז תמר)


עוד במדור: 70 שנה מתחת לאלונקה. סיפור חוזק העיקרי של המגזר הכפרי >אתה חושב שעיריות כמו תל אביב או רמת גן יממנו גנים פרטיים?"


יתרה מזו, מערכת החינוך עברה לפני כ-10 שנים מעין "מהפך תפיסתי" והיא מתכתבת עם הצורך ההולך וגובר של ההורים לפתרונות מחוץ לשעות הלימודים. "אם עד לפני 10 שנים זה היה פחות במוקד שלנו, היום, כשיישובי המועצה התברכו במשפחות צעירות רבות, וביניהן גם לא מעט בעלי מקצועות חופשיים המעוניינים לפתח את הקריירה, ברור לנו שהמסגרות של הילדים חייבות להיות רחבות ומרחיבות", אומר אקריש.

הפתרון לדבריו בא לידי ביטוי בכמה אופנים. "לדוגמה, יום לימודים ארוך מגילאי הגן עד שעה 16:00 או 16:30, בית הספר של הקיץ שעובד בכל כיתות היסודי (ולא רק בכיתות א'-ג' כמו במבנה הרגיל של משרד החינוך, ש.ד), פעילות חינוכית ענפה בחופשות ובחגים, קייטנות בחופש הגדול לאחר תום שנת הלימודים והרשימה נמשכת".

בכל יישוב במועצה יש מערכת חינוך לגיל הרך שהיא כאמור מסובסדת ומפוקחת על ידי המועצה. במחלקת החינוך מסבירים גם שהמועצה האזורית "נכנסת" למעונות (הגנים הפרטיים מגיל שלושה חודשים ועד גיל 3) ומסייעת עם תקצוב, הדרכות לצוותים, ציוד וכדומה. "אתה חושב שעיריות כמו תל אביב או רמת גן יממנו גנים פרטיים ויעזרו להכשיר גננות וסייעות?", אומר שחף, "אצלנו, בדרום ים המלח, זו המציאות".

ומה לגבי תעסוקה? כיצד מתמודדים עם המרחק מהמרכז ואיך מוצאים עבודה כשהעיר הגדולה הכי קרובה אליכם ממוקמת כשעה עד שעה וחצי נסיעה?

"נכון, במבט ראשון, נתוני הפתיחה שלנו מבחינת תעסוקה הם לא בדיוק אופטימאליים", מודה שחף, "עם זאת, ולמרות שזה נשמע כמו קלישאה, כולם בסוף מסתדרים".

"את עניין התעסוקה ביישובי המועצה האזורית תמר אפשר לחלק לכמה מישורים. במישור התעשייה הכבדה, אנו ממוקמים ליד מפעלי ים המלח המציעים פרנסה במגוון תחומים לתושבים וכן לאזור התעשייה מישור רותם שהוא כידוע אזור התעשייה הגדול ביותר בישראל ומשתרע על שטח של יותר מ-28 אלף דונמים".

"במישור התיירות והפנאי, התושבים יכולים למצוא פרנסה בכל אחד מ-15 בתי המלון המצליחים של ים המלח, ובחודשים הקרובים מתוכנן להיפתח במתחם התיירות של ים המלח הקניון הראשון באזור (קניון דו קומתי על שטח של כ-15,000 מ"ר שהוקם בהשקעה של 300 מיליון שקלים, ש.ד)".

"אופציה נוספת לתעסוקה היא כמובן התיירות העצמאית", ממשיך שחף, "אזור ים המלח הוא מהמתוירים והפופולריים ביותר בישראל, גם מבחינת תיירות פנים וגם מבחינת תיירות חוץ. בשל סגולותיו הבריאותיות של ים המלח, זהו גם יעד מוביל עבור תיירות מרפא. חתך האוכלוסייה שמבקר כאן הוא מגוון וכולל ישראלים, זרים, מבוגרים, צעירים, משפחות, זוגות וכו'. רבים מהתושבים פועלים בתיירות באופן עצמאי. החל מצימרים וכלה באטרקציות. יש שעושים את זה כמשרה מלאה ויש שמשתמשים בפרנסה מתיירות כהכנסה נוספת".

שחף מציין גם כי בשנת 2016 הושק באזור מכון מחקר ים המלח. מכון מתקדם שהוקם על ידי המועצה האזורית ובשיתוף פעולה עם מו"פ ים המלח והערבה, אוניברסיטת תל אביב, קרן יק"א, המשרד לשת"פ אזורי וקרן פורטר. "מדובר במכון מחקר אשר הוקם בין היתר בכדי לספק עוגן אקדמי ואשר עוסק במחקר בחיים בתנאי קיצון".

"לצד כל מה שאמרנו עד עכשיו, רבים מתושבי דרום ים המלח הם חקלאיים, במשרה מלאה או חלקית. לא אחת, הקליטה ליישוב היא קליטה חקלאית הכוללת עשרות דונמים לעיבוד. כמו כן, גם בדרום ים המלח צריך אנשי מקצוע בתחומים שונים. במגזר הציבורי ובמגזר הפרטי. יש כאן בעלי מקצועות חופשיים, עובדי ציבור, מחנכים, יזמים ואפילו אנשי היי-טק שמצליחים לשלב עבודה מהמשרד עם עבודה מהבית".

"כולם בסוף מסתדרים". מושב עין תמר בלב נוף מדברי (צילום: מוא"ז תמר)


כל היישובים צומחים

ההתלהבות של אנשי המועצה, שלא נאמר גאוות היחידה, באה לידי ביטוי גם בצמיחה הדמוגרפית. כל היישובים, ללא יוצא מן הכלל, נמצאים במגמה של התרחבות וגדילה. חלקם סיימו זה עתה מהלך של צמיחה דמוגרפית ומתכננים את השלב הבא (כמו לדוגמה קיבוץ עין גדי), וחלקם מצויים ממש בימים אלה בשיווק המגרשים לשכונות החדשות.

אחד היישובים המשווקים הוא מושב עין תמר. מושב חקלאי-חילוני בדרום ים המלח אשר ציין לאחרונה 35 שנים לעלייתו על הקרקע. במושב, הממוקם מול נופים עוצרי נשימה של שמורת טבע פסטורלית, מתגוררת קהילה חזקה, מגובשת וצומחת המונה כ-200 תושבים.

"הקליטה בעין תמר היא לחברות באגודה החקלאית", מסבירה ירדנה אפרים, יו"ר הצמיחה הדמוגרפית במושב, "התושבים הנקלטים יכולים לבחור בין בית על מגרש מופשר ללא קרקע חקלאית לבין נחלה של כ-50 דונמים הכוללת גם נחלת מגורים וגם שטח חקלאי. כמו כן, התושבים נהנים מהטבות מס משמעותיות לאור העובדה שמדובר באזור בעדיפות לאומית".

בני הזוג מחדרה שהשתלבו בחינוך ובחקלאות

"אנחנו במקור חדרתיים, והגענו לכאן בכלל מירושלים", מספרת טל ברוך, אשר היא ובעלה שי, ביחד עם ילדיהם גילי ותבור, מתגוררים בעין תמר מזה כשנתיים, "ההחלטה לעבור ליישוב כפרי נבעה מכך שרצינו לתת לילדים מקום שהוא בעינינו התפאורה האולטימטיבית. חינוך, שקט, קהילה וטבע. יש לנו משפחה בערבה ודרכם נחשפנו לאזור. כשהבנו שיש אפשרות לקליטה הגענו לבדוק ומשם הכל היסטוריה. הילדים שלי היום הם מושבניקים לכל דבר ועניין".

מבחינת תעסוקה, בני הזוג הצליחו להתגבר על האתגר על ידי מציאת עבודה בסביבה. טל, אשר במקצועה הינה תרפיסטית בתנועה ומחול ומדריכת תנועה לגיל הרך, עובדת בתחום החינוך, בעמותת "מלח הארץ" אשר פועלת מול משוחררי צבא ושירות לאומי שמגיעים לעבוד בחקלאות באזור ולעתים אף הופכים בהמשך לתושבים בעצמם, ובבית הספר היסודי האזורי במועצה. שי מנהל משק חקלאי ושניהם מגדירים את ההתאמות התעסוקתיות שביצעו כ"הזדמנות".

איך מתמודדים עם המרחק מהמשפחה בחדרה? "זה בהחלט פחות נוח כשסבא וסבתא לא נמצאים ב'דקת קריאה' אבל אנחנו נפגשים לא מעט", אומרת טל, "אנחנו נוסעים אליהם לסופי שבוע שלמים, הם מגיעים אלינו למספר ימים ובסך הכל יש לנו המון זמן משפחה. היות שאנחנו מוקפים בקהילה חמה ומעורבת, והיות שהמועצה האזורית מסייעת מבחינת חינוך ומסגרות בלתי פורמאליות, אני לא חושבת שהתמודדויות שלנו ברמה היומיומית הן גדולות ביחס להתמודדויות של כל זוג צעיר בישראל".

"אנשים איכותיים מוצאים עצמם מאד מחוזרים"

דברים ברוח דומה אנחנו שומעים גם מעודד ועדי קינן, שהגיעו לעין תמר בשנת 2012, נקלטו בשנת 2013 וכיום לא מביטים לאחור. "אני במקור מהשרון ועדי מקרית טבעון", אומר עודד, "לאחר שגרנו בערבה במשך שבע שנים, ראינו שיש משק למכירה במושב עין תמר והחלטנו ללכת על זה. למעשה, עדי ואני הכרנו בלימודים ומאז ומעולם נמשכנו למדבר".

עודד, אשר עסק כל חייו בצפרות וטבע (ואף הכיר את אשתו במהלך לימודי הזואולוגיה והביולוגיה), הוא חוקר בעל תואר ד"ר במרכז מדע ים המלח והערבה. עדי, אשתו, עובדת במשרת הוראה. בני הזוג הגיעו לעין תמר בעקבות חברים טובים שסיפרו על קליטה במקום.

"מה שאנחנו אוהבים בעין תמר, מעבר לחינוך הנהדר שיש כאן לילדים, הוא הקהילה הצעירה והמעורבת", אומרת עדי, "הרבה משפחות צעירות, המון פעילויות לילדים, חוגים, קרוב למקומות העבודה שלנו בערבה ונוף משגע. בנוסף, וזה בונוס, יש לנו שטח חקלאי עם מטע תמרים. עובדה שגם אמורה להגדיל את ההכנסות בתקציב המשפחתי וגם מאפשרת לעסוק בחקלאות מה שהיה תמיד חלום עבורנו".

"לכל מי שחושש לעבור לכאן בגלל העניין הכלכלי אני אומר שדווקא במקומות כאלה, שהם קצת מרוחקים, אתה אף פעם לא בורג קטן במערכת", אומר עודד, "לכל מקצוע יש ביקוש ואנשים איכותיים מוצאים עצמם מאד מחוזרים. יש כאן צמא לידע, לחריצות ולניסיון. אנחנו אמנם המשכנו בעבודות בהם עסקנו גם לפני המעבר, אך יש כאן המון חבר'ה שעשו שינוי תעסוקתי שרק הצמיח ופיתח אותם. ממש הזדמנות של פעם בחיים".

"הרבה משפחות צעירות והמון פעילויות לילדים". משפ' קינן בהרכב מלא (צילום: מתוך אלבום משפחתי)


אלו היישובים הקולטים משפחות בדרום ים המלח > 

כתבות נוספות בנושא:

הידעתם: משרד הבינוי משתתף אתכם בעלויות הבנייה

איך וכמה משרד הבינוי והשיכון משתתף אתכם בעלויות הקמת בית במרחב הכפרי?

הגיע זמן הסדרה – בעלי משקים מחשבים מסלול מחדש

מדוע רשות מקרקעי ישראל הגבירה את האכיפה ואיך מעבירים את המשק לדור הבא? שנת 2018 מסתמנת כשנה עם אתגרים רבים למושבניקים ובעלי הנחלות

70 שנה מתחת לאלונקה

יום העצמאות ה-70 היווה סיבה מספיק טובה כדי לבדוק היסטורית את החוזקה העיקרית של המגזר הכפרי - איכות החינוך הכפרי. להלן התוצאות