אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

חולמים על הכפר? זה מה שהולך לקרות ב-2019

מאות יישובים כפריים, עשרות מוסדות חינוך נהדרים ושפע אפשרויות בנייה ומגורים. הנה מה שקורה וגם מה שצפוי לקרות השנה במרחב הכפרי-פריפריאלי. חלק ראשון בסדרה


נכון, אנחנו כבר יותר מחודש בתוך 2019, אך במרחב הכפרי, ובעיקר זה הנמצא ברחבי הגליל, הנגב ושאר אזורי הפריפריה דברים קורים כל הזמן. הביקוש עולה בכל שנה ופרויקט כפרי שיכולנו לספר עליו לפני חודש הופך לפעמים לא אקטואלי. לכן, החלטנו "באתר הבית" לתת לשנה לרוץ מעט ורק לאחר שהבנו כי דברים לא עומדים להשתנות בזמן הקרוב (זה לא אומר "קחו את הזמן") התקבלה ההחלטה למפות בצורה רחבה את מה שצפוי (וכבר קורה) ב-2019 במרחב הכפרי-פריפריאלי, ולהציג לכם בשני שלבים.

החל מהאזור בו בונים שכונות חדשות בעיצוב אדריכלי, לזו המקימה עמק סיליקון ישראלי על גדות הירדן ועד המועצה שהשיקה פרויקט גרפיטי יחד עם אמנים מכל העולם. שנתחיל?

פרויקט כפרי שיכולנו לספר עליו לפני חודש הופך ללא אקטואלי. שכונה באזור מעלה יוסף (צילום: ברוך לגזיאל)


מוא"ז אשכול – לא נותנים לרעשי הרקע להפריע לצמיחה

כמה יישובים קלטו בשנה האחרונה? 19.
מס' משפחות חדשות שנקלטו ב-2018? כ-90.
מס' יישובים הנמצאים בתהליכי קליטה נכון לפברואר 2019?
20.

אנו מתחילים את הסקירה במועצה האזורית אשכול  המשתרעת על פני שטח של כ-1,000 קמ"ר באזור הנגב המערבי-צפוני. המועצה, המאגדת תחתיה 32 יישובים, מחציתם קיבוצים, ומחציתם מושבים ויישובים קהילתיים נמצאת בצמיחה מרשימה, ולמרות האתגרים הביטחוניים מצליחה למשוך אוכלוסיות חזקות מכל רחבי הארץ.

המועצה, בראשותו של גיד ירקוני אשר נבחר לאחרונה לקדנציה שנייה ברציפות, מקדמת מאוד צמיחה דמוגרפית ומחזקת את אוכלוסייתה עם פעילות רוחבית ענפה, הן בחינוך והן ברמת השירותים. ברבים מהקיבוצים המתחדשים של אשכול תמצאו קיבוצים הקולטים משפחות חדשות כמו כרם שלום, אורים, גבולות, כיסופים, חולית, נירים, סופה, ניר יצחק, עין השלושה ועוד. הדבר תקף כמובן גם ללא מעט מושבים ויישובים קהילתיים.

ומה לגבי רמת החינוך? אז בימים אלה בונים ברחבי המועצה שני בתי ספר יסודיים חדשים כתוצאה ממגמת הגידול, ולצדם מוקמים מבנה אמנות למוסיקה ומחול, אולם ספורט חדש ומבנה חדשנות להעשרה.

מצליחים למשוך אוכלוסיות חזקות מרחבי הארץ. הפנינג קליטה בקיבוץ גבולות (צילום: קרני פלג)


מועצה אזורית עמק המעיינות – עלייה של 30%

כמה יישובים קלטו בשנה האחרונה? 14
מס' משפחות חדשות שנקלטו ב-2018? כ-60
מס' יישובים הנמצאים בתהליכי קליטה נכון לפברואר 2019? 16.

המועצה האזורית עמק המעיינות, אשר בה עסקנו לא מעט במהלך השנה החולפת משתרעת מעמק הירדן לנחל בזק, ומהגלבוע ועד נהר הירדן. המועצה, אשר נקראה עד לפני כעשור "בקעת בית שאן" ועברה תהליך מיתוג מחדש מדהים, מאגדת תחתיה 16 קיבוצים, שישה מושבים ומושבה כפרית.

הצמיחה הדמוגרפית המעודדת בעמק המעיינות באה לידי ביטוי במספרים מובהקים, ובשנים האחרונות נרשמה עלייה של יותר מ-30% במספר התושבים. אך שנת 2018 סימנה את ההתקדמות הגדולה ביותר בכל הנוגע לצמיחה. עד כמה צמחו שם? שימו לב לנתונים הבאים: שכונת שלפים, שכונה מעורבת לדתיים וחילונים, שוברת שיאי ביקוש, ביישוב החדש "מיטל" החלו עבודות התשתית, בקיבוצים גשר, חמדיה, מסילות ונווה אור ושדה נחום משווקות שכונות חדשות הכוללות חברות מלאה מצד המשפחות החדשות, ובשנה הקרובה אמורות להיפתח שכונות חדשות גם בנווה איתן וכפר רופין.

ומה בנוגע לחינוך? חמישה מעונות יום נפתחו רק בשנת 2018 ברחבי היישובים, ובימים אלה נחנך בית הספר היסודי החדש "שדות" בקיבוץ שדה אליהו.

גם בתחום התעסוקה העשייה מרובה. במהלך השנה החל לפעול בקיבוץ מעוז חיים מתחם "ספרינג ואלי", שהינו מרכז לשיווק דיגיטלי מבית חברת מקאן תל אביב. כמו כן, החל לפעול בעמק מרכז החדשנות INOOVALLEY, אשר מטרתו להוביל חדשנות פורצת דרך עבור חברות ומפעלים באזור (באמצעות פיתוח מנועי צמיחה, הגדלת מכירות, הגדלת רווחיות ואפילו יצוא). אזור התעשייה 'פארק צבאים', המשותף לעמק המעיינות ולעיר, מתמלא במפעלים, ובשנים הקרובות יכפיל את גודלו. בפארק התעשייה והתעסוקה המשותף לישראל וירדן, 'שער ירדן', עומדת להסתיים הקמת הגשר המחבר בין שני חלקי הפארק.

כל זה לא גורם להם לנוח, וב-15 במרץ  יתקיים בעמק המעיינות, בפעם השנייה ברציפות (גילוי נאות: "אתר הבית" משמש כגורם השיווקי-פרסומי באירוע) , יריד קליטה, בנייה ותעסוקה. היריד יאפשר לכם המתעניינים להכיר ולבחון את כל אפשרויות הקליטה בעמק במעיינות.
 

שוברים שיאי ביקוש של קליטת משפחות. שכונת המגורים החדשה בקיבוץ גשר (צילום: גלית הלר)


שער הנגב – ככה מכפילים אוכלוסייה

כמה יישובים קלטו בשנה האחרונה? 11.
מס' משפחות חדשות שנקלטו ב-2018? עשרות, לא ידוע מס' מדויק.
מס' יישובים הנמצאים בתהליכי קליטה נכון לפברואר 2019? 11

מועצה אזורית שער הנגב ממוקמת בסמוך לעוטף עזה ומאגדת 11 יישובים – 10 קיבוצים ומושב אחד. קהילת המועצה מורכבת מפסיפס של הציבוריות הישראלית ובשנים האחרונות יישוביה מציגים צמיחה דמוגרפית מרשימה. מרשימה בעיקר לאור האתגרים הביטחוניים (בדומה לאשכול) הרובצים לפתחה של המועצה הממוקמת בסמוך לקו העימות.

נתון מדהים אחד שמספר את הכול: מאז מבצע "צוק איתן" בשנת 2014, אוכלוסיית המועצה כמעט והכפילה את עצמה, ושכונות חדשות נבנו בכל היישובים. אוכלוסיית שער הנגב עומדת כיום על קצת יותר מ-8,000 תושבים, כאשר ערב צוק איתן גרו כאן כ-5,500 תושבים "בלבד".

11 יישובי המועצה השלימו תהליכי קליטה מרשימים. קליטה יוצאת דופן אפשר למצוא בקיבוץ נחל עוז, שבונה עכשיו את השכונה השלישית שלו מאז החלה הקליטה, ואת קיבוץ כפר עזה שבונה כעת שלוש שכונות במקביל (כולן לקליטה בחברות מלאה).

לאור הצמיחה הדמוגרפית האדירה, פתח השנה המועצה בית ספר יסודי חדש. במועצה מספרים בהתרגשות כי זהו המוסד החינוכי הראשון מזה שנים שנבנה ונפתח בשער הנגב בזכות צמיחה דמוגרפית ולא בשל צרכי מיגון. גני ילדים חדשים נפתחו בכשישה מיישובי המועצה, וכל הישובים (למעט יכיני שהוא מושב) קולטים בקליטה לחברות מלאה (קיימות שכונות הרחבה אך לא נבנות כרגע חדשות). ביכיני, אגב, הושלמה שכונת בנים חוזרים.

שכונות חדשות בכל היישובים. הפנינג קהילתי במתנ"ס המועצה (צילום: מוא"ז שער הנגב)


מגילות ים המלח – מרימים צמיחה במקום הנמוך בעולם

כמה יישובים קלטו בשנה האחרונה? כל ה-7.
מס' משפחות חדשות שנקלטו ב-2018? כ-50.
מס' יישובים הנמצאים בתהליכי קליטה נכון לפברואר 2019? כל ה-7.

המועצה האזורית הבאה בתור היא מגילות ים המלח אשר גם בה ביקרנו במהלך 2018. מועצה קטנה ואיכותית שכל שבעת יישוביה קלטו משפחות בשנת 2018 (וממשיכים לקלוט גם בשנה הנוכחית). המועצה מאגדת את יישובי צפון ים המלח וביניהם ארבעה קיבוצים, שני יישובים קהילתיים ומושב.

אירועים רבים התרגשו על תושבי המועצה האזורית מגילות ים המלח בשנה החולפת, ורבים מהם קשורים לתחום הצמיחה הדמוגרפית. בקיבוץ מצפה שלם הושק פרויקט הרחבה מיוחד תחת המיתוג "מצוק יעלים". משווקים בו דגמי בתים ייחודיים, פרי עיצובו של האדריכל כפיר וקס ובהשראת ארמונות החוף ההרודיאניים. במקביל נפתח בקיבוץ גן הילדים "פטל" לאחר מספר שנים שהיה סגור.

בקיבוץ קלי"ה החלו עבודות הפיתוח להקמת שכונה נוספת לקליטה, במקביל לסיום השלב הנוכחי של ההרחבה שבמסגרתו שווקו בקיבוץ 50 מגרשים לבניה עצמית. בקיבוץ בית הערבה מסכמים שנת קליטה מוצלחת עם מעל ל-10 משפחות חדשות (ומשפחות נוספות אמורות להצטרף).

מעבר לגידול באוכלוסייה, התקיימו במועצה לא מעט אירועי תרבות מקסימים. כמיטב המסורת חגגו השנה במגילות את פסטיבל "חגדיד" (אוקטובר) המציין את קטיף התמרים האזורי ביומיים של הפנינג משובח, ואת פסטיבל "יוצא לאור" המתקיים בכל שנה בחנוכה עם שלל מופעים, הצגות ילדים ואירועי תרבות.

קטנים אבל איכותיים. קיבוץ אלמוג (צילום: קיבוץ אלמוג)


מוא"ז גליל תחתון – קליטה. תעסוקה וחינוך

כמה יישובים קלטו בשנה האחרונה? 9.
מס' משפחות חדשות שנקלטו ב-2018? כ- 150.
מס' יישובים הנמצאים בתהליכי קליטה נכון לפברואר 2019: 7

מועצה אזורית גליל תחתון מאגדת תחתיה 18 יישובים ומשתרעת על פני כ-200,000 דונמים. במועצה 8 מושבים, מצפה אחד (יישוב כפרי), 3 קיבוצים ושלושה יישובים קהילתיים. יישובי המועצה, כמו מרבית יישובי הצפון, חוו שיפור משמעותי בשנים האחרונות, הן מבחינת קליטה והתעניינות מצד משפחות מכל רחבי הארץ ובנים חוזרים ששבים הביתה, והן מבחינת חינוך, חיי קהילה, תעסוקה ופנאי.

ההתעניינות הרחבה ביישובי המועצה, וקליטתן של כ-150 משפחות חדשות (מרביתן משפחות צעירות), הביאה לתנופה אדירה בתחום החינוך. ברחבי המועצה נפתחו בשנת 2018 שני מעונות יום, גן ילדים ומועדון נוער. הוקם מרכז תרבות אזורי בסיוע מפעל הפיס ונחנך מגרש כדורגל חדיש עם דשא סינטטי בשיתוף מנהל הספורט. החל לפעול המבנה הזמני של בית הספר כדורי, לאחר שהמבנה הקיים ניזוק ברעידת האדמה בקיץ שעבר, והעבודות על המבנה הקבוע בעיצומן. 

גם השנה חגגו בגליל התחתון את פסטיבל התבור אשר כלל בין היתר הופעות מרכזיות של מגוון אומנים מהשורה הראשונה כמו דודו טסה.

חוו שיפור משמעותי בשנים האחרונות. מושב כחל (צילום: יוסי גוט)


מועצה אזורית יואב – מאבקים תחבורתיים לצד משפחות חדשות

כמה יישובים קלטו בשנה האחרונה? 2.
מס' משפחות חדשות שנקלטו ב-2018? מעל 90.
מס' יישובים הנמצאים בתהליכי קליטה נכון לפברואר 2019: 4


המועצה האזורית יואב ממוקמת בסמוך לאשקלון, קריית מלאכי וקריית גת, ומתגוררים בשטחה כ-7,800 תושבים. המועצה משתרעת על פני כ-230,000 דונמים ומאגדת כ-14 יישובים, מרביתם קיבוצים.

אחד האירועים המשמעותיים ביותר שאירעו בשנה האחרונה עבור תושבי המועצה היה חניכתה של תחנת הרכבת "קריית מלאכי – יואב". לאחר מאבק עיקש של שנים מצד המועצה ותושביה, התחנה פתחה את שעריה בשעה טובה בחודש ספטמבר האחרון. זוכה להצלחה מסחררת ומשמשת כאמצעי תחבורה חשוב עבור התושבים. בנוסף מציגה המועצה הישג תחבורתי נוסף – המאבק על כביש 383. כביש עליו התנהל מאבק משותף של המועצה והתושבים מזה שלוש שנים. המאמצים הניבו פרי, ומשרד התחבורה נאות להציב רמזורים לאורך הכביש, לטפל במקטע המסוכן ולהכניסו לתוכנית החומש הקרובה (העבודות צפויות להתחיל בחודשים הקרובים).

כמו כן, במועצה גאים במרכז העסקים Y פארק אשר יהווה עוגן כלכלי ואשר נמצא כעת בשלבים מתקדמים. במקביל מציינים התפתחויות בתחום החינוך ומדגישים את קידומו של בית ספר יסודי שלישי לילדי המועצה.

מאבק עיקש הוליד קו רכבת חדש לטובת תושבי הסביבה (צילום: ברוך לגזיאל)


מוא"ז ערבה תיכונה - פיתוח בלב הערבה

כמה יישובים קלטו בשנה האחרונה? 7.
מס' משפחות חדשות שנקלטו ב-2018? כ-30.
מס' יישובים הנמצאים בתהליכי קליטה נכון לפברואר 2019: 7

מועצה אזורית ערבה תיכונה ממוקמת בערבה ומשתרעת על שטח רחב היקף של כ-18.3 קמ"ר. אוכלוסיית המועצה עומדת על כ-7,000 תושבים המתגוררים ב-7 יישובים – 5 מושבים חקלאיים ו-2 יישובים קהילתיים. למרות האתגרים הקשורים למרחב ותעסוקה, הקהילות במועצה פורחות ומשגשגות. כך גם החקלאות בערבה אשר מתכתבת עם קליטתן של משפחות חדשות במסלול מיוחד במינו של "קליטה חקלאית".

כבר ביום הראשון לשנת 2019 הונחה אבן הפינה לבית הראשון אשר ייבנה בהרחבה של מושב עין יהב, ובמועצה מדגישים כי מדובר בסנונית המבשרת על הבאות. כל יישובי המועצה מצויים בקליטה וכולם (כולל כולם) קלטו משפחות בשנה האחרונה.

יישובי הערבה מציעים בין היתר מסלולים מיוחדים של קליטה חקלאית המבוססים על קליטה של משקים חקלאיים. ישנה גם אופציה של קליטה קהילתית הכוללת אפשרות לרכישת שני דונמים במפרט של דונם למגורים ודונם לתעסוקה.

מפעלה של חברה גלבוע תעשיות, המייצר חלפים לתעופה וחלל, החל לעבוד ולגייס עובדים, ולמעשה כל אזור התעשייה בספיר קיבל חיזוק משמעותי (מלבד גלבוע תעשיות פועלים בו שני מפעלים נוספים). בשנה הקרובה עומד לקום בערבה מרכז עסקים אשר יציע פתרונות למרחבים משרדיים.

פרויקטים נוספים עומדים להסתיים במהלך 2019. ביניהם לדוגמה חניכתם של מרכז חילוץ והצלה, מועדון קהילתי בצוקים, מרכז מדעים, בריכה, גני ילדים בספיר ועוד. עשרות מורים חדשים גויסו למוסדות הלימוד בערבה, ואגף החינוך זוכה לנתח הגדול ביותר מתקציב הרשות המקומית.

בענף החקלאות, החשוב מאד בערבה, התקיים השנה כנס במעמד כ-300 משתתפים לסיכום העונה. הכנס נערך במרכז וידור שבמו"פ במועצה, והגיעו אליו נציגים ממשרד החקלאות, מנהלי חברות חקלאיות, ארגונים חקלאיים, חוקרים, חקלאים ועוד.

האירוע סקר סוגיות מרכזיות אשר עומדות על הפרק בענף החקלאות והוצגו בו נתונים מרשימים של הגידולים החקלאיים בערבה בשנה החולפת. השטחים החקלאיים בערבה מתפרשים על פני כ-40,000 דונמים - 27,000 דונמים של גידול ירקות, כ-12,000 דונמים של מטעים וכ-1,000 דונם פרחים.

כל היישובים קלטו משפחות חדשות. היישוב הקהילתי ספיר (צילום: מתוך אתר המועצה)

חולמים על בית בכפר? הכירו את כל יישובי המרחב הכפרי > 


כתבות נוספות בנושא:

קלטו את משפחת אגאי

משפחת אגאי התחילה את המסע שלה בקלי"ה לפני מספר שנים, עזבה, יצאה לטיול ארוך במזרח ובדרך חזרה ארצה החליטה שקלי"ה הוא ה-מקום לגדל ילדים. הנה הסיפור שלהם

קלטו את משפחת יגל

מאוד אוהבים את המדבר ובחרו בקיבוץ שדה בוקר להיות להם בית כי היה להם חשוב להיות קרובים לבן גוריון. הכירו את משפ' יגל וסיפור הקליטה שלהם